freelance iş ilanları

Girişimleriniz neden başarısız oluyor?

13 Mesajlar 1.758 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba dostlar.

Bu zamana kadar bir çok projeler oluşturduk veya projelerde yer aldık. Ha proje dedim de öyle aklınıza dev projeler gelmesin. Bu proje bir konsepte ait bir blog da olabilir. Fakat bu projeler nedense hep başarısız oldu veya tam olarak istediğimiz yere gelmedi.

Neden peki? Hata bizde miydi yoksa insanlar iyi projeden mi anlamıyordu? (biz anlatamamış da olabiliriz mesela bunlardan bahsedeceğim.)

Web dünyasına ilk adım attığım yıllar aklıma yaptığım hatalar geldi ve bir daha bu hataları tekrarlamamak için önce kendime ve bu hataları halen yapanlar için bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Blogumda da yayınladığım bu yazımı sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim.

###

>>Üşeniyorsun ve sürekli bir mazeret üretiyorsun

Evet sürekli bir bahanen var. “Bu havada makale mi yazılır boş ver bugün de gezelimler, boş ver şu dizinin sezonunu bitireyimlerle” sürekli blogunu ihmal ediyorsun. Sadece makaleni değil başarını da erteliyorsun. Mesela bu yazıyı acaba sonuna kadar okuyacak mısın? Yoksa yine mi üşeneceksin?🙂

>>Sadece para için yapıyorsun

Para kazanmak için sabırsızlanıyorsun biliyorum ama acele etme. Önce kaliteli işler çıkar. Bir projeye oluşturacaksanız bu projenin hem kendinize hem de başkalarına faydalı olmasını hedeflemelisiniz.

Şöyle bir söz vardır. Bir çoğunuz filmden hatırlayacaksınız. Mükemmeli yakalamaya çalışın başarı zaten sizi kovalayacaktır. Dolayısıyla başarı da size parayı getirecek.

>>Yeterince zaman ayırmıyorsun

Eğer blogunun iyi yerlere gelmesini istiyorsan kesinlikle ona yeterince zaman ayırmalısın. Yazılarınıza gelen yorumları kontrol etmeli ve mesajları cevaplamalısınız. SEO çalışmalarını ihmal etmemelisin. Düzenli bir şekilde içerikler yayınlamalısın vs. vs.

>>Aceleci davranıyorsun

Blogunu açar açmaz ziyaretçilerin akın etmesini istiyorsun. Fakat bu iş o kadar çabuk olmaz. Önce blogunun tam anlamıyla tasarımını bitirmelisin. Gerekli ayarlamaları, düzenlemeleri yapmalısın. Blog içi stratejilerini belirlemelisin.Ardından kaliteli içerikler üreterek blogunu sosyal medya gibi çeşitli platformlarda sürekli paylaşmalısın.

>>Sorunu kendinde aramıyorsun

“Blogum harika ama bu insanlar blogdan anlamıyor” diye düşündüğün zamanlar hiç oldu mu? Sitenizi çok az kişi ziyaret ediyor ve edenler de 10 saniye içinde ayrılıyorsa sorunu hemen ziyaretçide aramamak gerekir. Mutlaka yaptığın bir veya birden çok hata olmalı.

Belli gözlemleri ve eleştirileri dikkate alarak hatalarını gidermelisin.

>>Eleştirilmeyi sevmiyorsun

Biri blogun hakkında eleştiri yaptığında veya öneri sunduğunda sanki yaptığından daha iyisi olamaz gibi hemen karşı atağa geçiyorsun. Bu eleştirileri göz ardı etmemeli gerçekten de daha iyi olabilir mi diye düşünmelisin. İnsanların eleştirilerini kesinlikle ama kesinlikle dikkate almalısın.

>>Yatırım yapmıyorsun ama maksimum kazanç bekliyorsun

Blogun için hiç harcama yani yatırım yapmıyorsun. Mesela blog tanıtımın için reklam ağlarına hiç bütçe ayırmıyorsun, markalaşmaya dair adımlar atmıyorsun. İnternet dünyasına bir bakın hangi girişim sıfır yatırımla milyon dolar değerinde oldu ki?

>>Rekabetten kaçıyorsun

İlgilenmek istediğin, sevdiğin ve hatta daha iyi işler çıkarabileceğin bir sektöre yönlenmeye karar veriyorsun ama bir kaç güçlü rakip görünce hemen vazgeçiyorsun. Rekabetin daha düşük olduğu alanlarla uğraşmayı seçiyorsun. Ama unutmayın rekabetin olmadığı yerde para da olmaz.

>>Taklit etmeyi seviyorsun

Öncelikle şunu belirteyim. Kesinlikle taklit etme demiyorum. Tabi ki tutmuş projelerin güzel taraflarından esinlenebilir ve taklit edebilirsin. Fakat bunu yaparken kesinlikle kendi yorumu katmalısın. Gelişime, geliştirmeye açık olmalısın. Birebir taklitten uzak durmalısın. Birebir taklit sitenizi bir çok kullanıcı gözünde küçük düşürebilir.

Bugün bile bir çok büyük firma rakiplerini taklit ederek fakat bu taklitlere kendi yorumlarını katarak yani kendilerini geliştirerek taklit ettikleriyle, esinlendikleriyle rakiplerini geride bıraktılar.

>>Denemekten korkuyorsun

Başarının temeli tecrübedir. Uyguladığınız çalışmaların başarısız olmasından korkmayın en kötü tecrübe kazanırsınız ki bu da büyük bir kazanç. Ya daha kötü olursa, ya düşündüğüm gibi olmazsa, ya istediğim kadar kazanamazsam? gibi sorulara takılmayın. Bu soruların cevabını denemeden öğrenemezsiniz.

>>Çok çabuk pes ediyorsun

Mesela blogunu beklediğin gibi kimse ziyaret etmiyor diye artık ilgilenmeyi bırakıyor ve hatta yakın zamanda kapatıyorsun. Neden bunu yapıyorsun? Eğer blogunu beklediğin kadar kullanıcı ziyaret etmiyorsa demek ki içeriklerini iyi bir şekilde ulaştıramamışsın ve bir yerlerde mutlaka hata yapmış olmalısın. Bu yüzden projeni yarıda bırakıp pes etmek yerine stratejini değiştirmelisin.

>>Destek olmuyorsun ama destek bekliyorsun

Başarılı, belli bir nitelik taşıyan bir projeye çamur atmayın, taşlamayın bu yapmayın, destek olun, kötü bir proje ise öneriler sunun. Bu proje rakibiniz olsa bile. Ayrıca unutmayın projeniz özelikle başlangıç aşamasında ise sizin düşmandan çok dosta ihtiyacınız var.

>>Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi merak ediyorum.
onurcetin60 ASametYildirim muratgny4254

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

westlife westlife Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Muhteşem bir konu. Sabitlenmeli...
ozgunatiikk MasterKazanc

kişi bu mesajı beğendi.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Ben genelde websiteleri website açmak için açıyorum. Yani kullanıcı odaklı yerine kişisel gelişimi tercih ediyorum. Hazır sistemleri, temaları, kodları veya eklentileri test etmek bunlar hakkında tecrübe edinebilmek benim önceliğim oluyor.

Bundan dolayı adsense gelirinde veya ziyaretçi sayımda fazla gelişemiyorum. Zaten ben istediğimi elde etmiş veya elde ediyor oluyorum. :)

Konuya webmaster kafasıyla bakmışım :D

Yazınız gerçekten güzel ellerinize sağlık. Girişimde başarılı olmak için önce başarısız olmalısın :)

Güzel söz oldu gelecekte anonim olarak geçmesin şuraya imzamı atayım :D
ASametYildirim :)
MasterKazanc

kişi bu mesajı beğendi.

dogandeniz dogandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Computer Programming
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 171 / 178
  • Ticaret 4, (%100)
Aslinda basarisiz proje yoktur. Gercekten basarmak istersen basarirsin. Benimde basimdan cok proje gecti ama hatalar hep kendimdeydi. Ornegin bir site kurdum makaleler yazmaya basladim hep adsense almayi dusundum ki alamadim da boyle yaparak. Sebebi ise benden daha iyi ve daha genis icerikli sitelerin olmasiydi. Google farklilik ister ve en onemlisi ise kullaniciya ne verdigine bakar. Ben denedikce olmadi ben yazdikca olmadi hep basarisiz oldum. Sonra yeni bir blog yazmak istedim. Dedim ki ben bir makale yazacagim va o konu hakkinda her bilgiyi eksiksiz vermeye calisacagim. Yaptim denedim ve oldu 12 makale ile adsense aldim ve makaleler de ilk siralara kadar geldi. Askere geldim suan biraktim tabiki ama bu amacla devam etmeyi dusunuyorum. Diyecegim o ki blog ne olursa olsun kullaniciya hangi konuda bilgi vereceksen ver tek amacin farkli gercekci ve özgun bilgiler vermek olsun. O konuda ne bulabiliyorsan resimle video ile süsle. Ne biliyorsan yaz genis genis bilgiler ver ve seo ya uygun icerikler yaz bak o zaman google sana rakiplerini nasil geride biraktiriyor gor. Rakibin 500 kelime yazdiysa sen 1500 kelime yaz daha iyi daha genis bilgiler ver. Ben bunu ogrendim sahsen

🇹🇷🇹🇷🇹🇷
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
westlife ASametYildirim dogandeniz Yorumlarınız için teşekkür ederim.
dogandeniz ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Konu halen aktiftir. Daha önce konuyu görmeyen arkadaşların bu konu hakkındaki fikirlerini ve tecrübelerini öğrenmek isteriz. İlgi gösteren herkese teşekkür ederim. İyi forumlar.

selambahar selambahar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 1 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Ekip yok ekip !

Link Link WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1548
  • Beğeniler 379 / 426
  • Ticaret 46, (%100)
Kaynak yazmasalar sasarim arkadas.

Deneme

worldww worldww Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 2112
  • Beğeniler 626 / 737
  • Ticaret 4, (%100)
HuseyinAKKUS Yasak mı? Değil. Size ne o zaman?

AdoraDesign AdoraDesign Profesyonel Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sosyal Medya Ajansı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 869
  • Beğeniler 223 / 230
  • Ticaret 18, (%100)
Çok başarılı bir yazı olmuş gerçekten tebrik ederim

Blogfinans.com Türkiye'nin ilk Yapay Zeka Finans Bloğu

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al