lostyazilim

Wordpress'de Yüklenen Görseli Çoğaltma Özelliği Nasıl Kontrol Altına Alınır?

6 Mesajlar 886 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

MuratDinc MuratDinc Miyavliyo - WiseKitten Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar,

Benim kafama takılan ve bir çok Wordpress kullanıcının da başına bela olan, yüklenen görsellerin farklı ihtiyaçlarda kullanılmasını için hazırda bulunsun diye Wordpress'in görsel çoğaltma özelliği ile çoğaltılması nasıl kontrol altına alınır?

Mesela az önce sitemde logo olarak kullanmak için bir görsel ekledim, ancak tek bir görsel dosyasını kullanacağım halde sistem otomatik olarak 3 tane ortam ayarlarında seçili diye, 8 tane temanın farklı yerlerinde kullanılsın diye, 3 tane Woocommerce eklentisi aktif diye (ürün kapağı, ürün sayfası ve ürün görsel galerisi için), Ayrın şekilde 3 tane mağaza için görsel oluşturup kaydetti. Ek olarak 2 tane de ne için oluşturduğunu bilmediğim görseller oluşmuş görünüyor. Yani 1 Görsel için 19 görsel hem veritabanına hemde fiziksel dosya olarak sunucuya kaydedildi. Yüklenen görsel sayısı arttıkça bu gereksiz dosyalarda çığ gibi büyüyor.

Bu duruma karşı daha önce bir çözüm bulamadım, manuel yada eklenti ile bu israfın önüne geçmek mümkün müdür? Bir eklenti ile yükleme öncesinde hangi görünümleri kullanacaksak onların oluşturulması sorulamaz mı? Belki aramızdan biri bu fikri değerlendirip bir eklenti yazmaya girişebilir.

Konu hakkındaki bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
ismail

kişi bu mesajı beğendi.

👉 Türkiye'nin En Minnoş Kedi Bloğu Miyaliyo! 😻
wmaraci
reklam

kozlunet kozlunet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 418
  • Beğeniler 328 / 90
  • Ticaret 2, (%100)
SkyGhostAir Hocam, bende zamanında bu sorunun cevabını aramıştım, fakat arkadaşların çoğunluğu sitenin stabil ve düzgün çalışması adına o işlemin gerekli olduğunu bildirmişti. Sebebi olarak ise görselin masaüstünde düzgün görüntülenirken, mobil cihazda düzgün görüntelenemeyeceğini belirtmişlerdi.

Ercany Ercany WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 752
  • Beğeniler 231 / 190
  • Ticaret 0, (%0)
Bununla ilgili daha önce çok fazla yazı okudum ve araştırdım. Fakat örneğin ben turhostta blogumu barındırıyorum ve 300.000 dosya limitim var. Çoğu hosting paketinde de bu sınır 200.000 diye biliyorum. Her görsel için 13 adet kaydediyor benim temamda. Ki bu sayı da çok rahat en az hostingimde 20 bin resim tutabileceğim anlamına geliyor. Eğer e-ticaret siteniz yoksa bırakın çoğaltsın. Çünkü temanız mobil cihazlar/ tabletler / farklı çözünürlükte ki ekranlara uyum sağlasın diye farklı ölçüler ile kaydediyor. Yine de araştırayım eğer güzel kolay bir eklenti bulursam size öneririm.

MuratDinc MuratDinc Miyavliyo - WiseKitten Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)

kozlunet adlı üyeden alıntı

SkyGhostAir Hocam, bende zamanında bu sorunun cevabını aramıştım, fakat arkadaşların çoğunluğu sitenin stabil ve düzgün çalışması adına o işlemin gerekli olduğunu bildirmişti. Sebebi olarak ise görselin masaüstünde düzgün görüntülenirken, mobil cihazda düzgün görüntelenemeyeceğini belirtmişlerdi.

Bu düz mantık olarak doğru ancak mobilde görünmeyecek görseller neden görünecekmiş gibi yaratılsın? Benim anlatmak istediğim tam da burada devreye gidiyor. Bir yazıya öne çıkarılmış görsel ekliyor isek bu mobilgde de kullanılacaktır ve yaratılmaması dediğiniz sorunu ortaya çıkarır. Ama bu görsel aynı zamanda mağaza sayfasında yada ürün görselinde kullanılmaz, biz bunu yazı için eklemişizdir ve kullanım amacının ve kullanım amacına paraler olmayan her yerde gereksizdir.

Ayrı şekilde siteye bir ürün görseli eklerken ekleme işlemini ürününe ait sayfa üzerinden yaparız. Burada eklediğimiz görselde üründe kullanılır, diğer yerlerde kullanılma ihtimali yoktur ve kullanılmadığında sorun da yaratamayacaktır.

Ercany adlı üyeden alıntı

Bununla ilgili daha önce çok fazla yazı okudum ve araştırdım. Fakat örneğin ben turhostta blogumu barındırıyorum ve 300.000 dosya limitim var. Çoğu hosting paketinde de bu sınır 200.000 diye biliyorum. Her görsel için 13 adet kaydediyor benim temamda. Ki bu sayı da çok rahat en az hostingimde 20 bin resim tutabileceğim anlamına geliyor. Eğer e-ticaret siteniz yoksa bırakın çoğaltsın. Çünkü temanız mobil cihazlar/ tabletler / farklı çözünürlükte ki ekranlara uyum sağlasın diye farklı ölçüler ile kaydediyor. Yine de araştırayım eğer güzel kolay bir eklenti bulursam size öneririm.

Hocam ben bu anlattığınız konunun tamamına hakimim, beyin fırtınası yaparak daha iyi işleyen bir sistem mantığı oluşturmaya çalışıyorum.

Bazı temalarda (örneğin Newspaper) kullanılmayan görsel oluşturma alanlarını kullanıcının kapatması sağlanabiliyor. kapatıldığında ve o alana ihtiyaç duyan bir bileşen kullanılmadığında sitenin tüm görünümlerinde sorun oluşmuyor. Aynı mantık ile çalışan bir eklenti kullanıcıya sunularak bu tür yönetim imkanı sağlayabileceği düşüncesindeyim.

Yazılım bilgim olsa kendim geliştirirdim ancak fikir yaratabiliyorum sadece.

👉 Türkiye'nin En Minnoş Kedi Bloğu Miyaliyo! 😻
wmaraci
wmaraci

Ercany Ercany WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 752
  • Beğeniler 231 / 190
  • Ticaret 0, (%0)
SkyGhostAir Elbette eklenti yapılabilir ama örneğin wordpress kullanan 100 kişiden en fazla 3 kişinin böyle bir derdi olabilir. Bunlar da sürekli ürün görseli ekleyen e-ticaret siteleri vb. Onlarda zaten paylaşımlı bir hosting değil sunucu kullanırlar ve hiçbir sorun kalmaz. Normal bir internet sitesinin 300.000 dosya limitine ulaşması çok zordur. Ulaşabiliyorsa da zaten sunucu alacak geliri kat be kat çıkıyordur diye düşünüyorum.

hozcelik hozcelik i was here Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 1778
  • Beğeniler 776 / 777
  • Ticaret 23, (%100)
Ercany Arkadaş kısaca özetlemiş. Eğer öyle üst düzey bir web siteniz yoksa hiç kafaya takmayın. Zaten eğer limiti aşıyorsanız paylaşımlı hosting kullanmazsınız.

💯 Jenerik ve Projelik Domainler | Tıkla Tüm Domainleri İncele

🥳 Yandex Kurumsal Mail Hizmeti | Sınırsız Süre Kullanım | Tıkla Detayları Öğren

"Bu dünya öyle ki karanlığı aydınlığından fazla,
Herkes daha fazla ister, azla yetinmez asla."
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al