Türkiye'nin iflası başladı

64 Mesajlar 10.534 Okunma
smmexpress

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

HakikatTR adlı üyeden alıntı

Kardeşim önyargılı olan biz değil sizlersiniz. Zira Erdoğan destekçisi ve seçmenini koyun cahil olarak görüyorsunuz.

Tohum meselesine gelince. Bahsettiğiniz mevzu öyle degil. Tohum mevzusunda iki noktavar. Biri Sertifikalı digeri Yerli yani Atalık tohum.

Sertifikalı tohum; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenen ve sertifikalandırılan, ıslah edilmiş tohumlara verilen isim. Sertifikalı tohumlar çoğunlukla GDO’lu tohumlarla karıştırılmakta ancak bu doğru değil. Sertifikalı tohumlarda genetik müdahale veya yabancı madde yok. Bunlar üretim açısından olabilecek en verimli haldeki, olgunlaşma ve hasat zamanları aynı olan, tedarikçiler tarafından çimlenme garantisi verilen endüstriyel tohumlar. Yüksek verim ve dolayısıyla kazanç vaat eden bu sertifikalı tohumlar aynı zamanda hibrit tohum olarak da bilinmekte. Hibrit tohumlar aynı bitkinin farklı türlerinin kendi aralarında insan eliyle tozlanarak, melezlenmesi sonucu üretiliyor. Bu formun dezavantajı ise tohumların bir daha aynı ürünü alabilmek için kullanılamıyor olması. Yani hibrit tohum kullanan bir çiftçi, aldığı ürünlerinden tohum alabiliyor olsa da bunları ektiğinde ilk seferdeki aynı ürüne ulaşamamakta. Dolayısıyla, ilk seferdeki aynı ürünü üretebilmek için her sene yeniden aynı hibrit tohumu satın almak mecburiyetinde.

Atalık tohumlar da sertifikalanabiliyor. Lakin süreç uzun ve maliyetli olduğu için büyük firmalar bu konuda işlem yapabiliyor. Küçük ciftci için düzenlemeler devam ediyor.

Biz Israilden gdolu değil hibrit tohum alıyoruz. Yani kullan at. Bu alımın da miktarı çok düşük. Yeni hamlelerle bağımlılık azalıyor.

Tamam bu da sizin görüşünüz. Saldırı olmadığı uslup bozulmadığı sürece bu şekilde karşıt argümanlar üretebilirsiniz.

Zaman kim haklı zaten gösterecek. Seviyeli tartısma ortamı korunsun yeterli.

Ha bu arada bana ingiliz mingiliz sevdalısı fakan demissiniz bir önceki yorumda modlar kaldırmış galiba fakat gördüm. Gerek yok böyle hakaretlere. Gülüp geciyorum ama yine de üzüluyorum. Orada bir ince zeka kullanarak Art niyetlisiniz deyince evet ART niyetliyim dedim. Sanat niyetliyim yani, sanatseverim. Sanatla biraz yakın alakası olan insan ya da takip edenler bu kalıbı bilir zaten. Ayrıca Dünyaca ünlü sanat sayfaları zincirinin de sahibiyim. Illustrastörler, watercolor art yapanlar, surrealistler, hyperrralistler vs.. ile yakın bir ilişkim var. Hatta bu şekilde ülkeye dolar sokuyorum. Komisyon durumu vs.. ya da ülkedeki ajanslarla bağ kurmalarına vesile olma durumu vs.. de var neyse neyse ingilizcemin yaninda almancam da var. Bu sene de ispanyolca oğrenmeye başlayacağım.

Dillerle veya ince zeka gerektiren espirileri de insan yargılamak için ya da laf sokmak icin kullanmayın. Gerek yok. Benim sinir olduğum falan yok fakat bunu yapanlara üzülüyorum sadece.

wmaraci
reklam

HakikatTR HakikatTR Nizamettingumus.Com.TR Kimlik Onayı
  • Üyelik 09.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Müsteşar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 430
  • Beğeniler 275 / 162
  • Ticaret 1, (%100)
O oyle değil işte. Seninle beraber bir kaç arkadaşın daha secim öncesinde yaptıkları yorumları iyi hatırlıyorum.

Neyse ney.. Şunu söyleyerek noktalayayım.

Evli ve bir çocuk babası bir asgari ucretliyim. Maaşıma ek olarak bir de ikramiyem var. Totalde 2000 lira kazanıyorum. 35 yaşındayım. Ben çocukken babam bana çok bayat simit yedirdi. Bayat simitle öğün çıkardık. Benim oğlum 2 yaşında daha bu vakte kadar onun ihtiyacı olan birseyi alamadığım olmadı. Beslenmesi iyi. Hastalanınca ozel hastaneye gidiyorum. Kardeşim 15 yaşında bir kere dahi bayat ekmek yediğini görmedim. Her ihtiyacını babamız karşıladı.

Bu ülke dışarıdan konuşanların veya dışarıdan konuşanlari aktaranların dediği gibi bir yer değil. Benim çizgim bayat simittir kardeşim. Ne zaman evladıma bayat simit yedirirsem o zaman evet bu ulke bozuluyor derim.

Allah o günleri göstermesin.
SerkanERGUN ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

HakikatTR adlı üyeden alıntı

O oyle değil işte. Seninle beraber bir kaç arkadaşın daha secim öncesinde yaptıkları yorumları iyi hatırlıyorum.

Neyse ney.. Şunu söyleyerek noktalayayım.

Evli ve bir çocuk babası bir asgari ucretliyim. Maaşıma ek olarak bir de ikramiyem var. Totalde 2000 lira kazanıyorum. 35 yaşındayım. Ben çocukken babam bana çok bayat simit yedirdi. Bayat simitle öğün çıkardık. Benim oğlum 2 yaşında daha bu vakte kadar onun ihtiyacı olan birseyi alamadığım olmadı. Beslenmesi iyi. Hastalanınca ozel hastaneye gidiyorum. Kardeşim 15 yaşında bir kere dahi bayat ekmek yediğini görmedim. Her ihtiyacını babamız karşıladı.

Bu ülke dışarıdan konuşanların veya dışarıdan konuşanlari aktaranların dediği gibi bir yer değil. Benim çizgim bayat simittir kardeşim. Ne zaman evladıma bayat simit yedirirsem o zaman evet bu ulke bozuluyor derim.

Allah o günleri göstermesin.

Benim babaannem de 102 yaşında keza babamda 50 yaşında anne tarafında dedem 72 yaşında fakat onlar da benim gibi düşünüyor. Demekki yaş bu konularda bir kıstas değil. Zaman gösterecek her şeyi hocam sizler de bizler de burada olacağız. Bakalım..

Bu ülkede son yıllarda çocuğuna ekmek almadı diye yan odaya geçip intihar eden babalar da var. Ya da inşaatlarda çalısmak zorunda kalan mezun uni öğrencileri, inşaatlardan düserek yaşamını yitirenler daha geçen birinin cebinden 50 kr çıktı. Ne siz kendinizi kıstas gösterin ne de ben. Zaman görecek kıstasları.

HakikatTR HakikatTR Nizamettingumus.Com.TR Kimlik Onayı
  • Üyelik 09.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Müsteşar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 430
  • Beğeniler 275 / 162
  • Ticaret 1, (%100)
Ben kendimi kıstas olarak göstermiyorum. Kendi kıstasımı paylaşıyorum. Doğrudur durumu iyi olmayan, sıkıntı çeken canlar vardır. Insallah onlar da rahata kavuşur.

Ben cemiyetçi bir adamım. Etrafım geniş. Insanlarla etkileşimim bol. Son 15 yılda daha kötü oldu diyen birini görmedim duymadım.

Tabi sen görmüş duymuş olabilirsin..

wmaraci
wmaraci

negiu negiu WM olmaya çalışıyoruz Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Fizyoterapist
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 526
  • Beğeniler 2 / 183
  • Ticaret 0, (%0)
Yorumlara bakınca görüyorsunuz ki görmek istemeyen görmüyor. Her alanda yapılabilecek her türlü yatırım yapılmaya çalışılıyor zaten. Sıkıntı ülkesini,vatanını,milletini her fırsatta yerin dibine sokmaya çalışanlarda. IMF kapısı görünüyormuş, nerede yaşıyorsunuz Allah aşkına. 20 yıldır Türkiye'ye gelmeyip, BBC'den haberleri takip eden gurbetçi kafasıyla yazmayın şuraya. Kimse zaten TL'nin değer kaybetmediğini iddia etmiyor ki. Sizin amacınız üzüm yemeyi çoktan geçmiş, tek derdiniz bağcıyı dövmek olmuş. Ne yapılabilecek yerine, iflas edelim de Tayyip gitsin kurtuluruz kafasıyla bi cacık olmaz.
cooper ismetsahan

kişi bu mesajı beğendi.

ismetsahan ismetsahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 70 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
negiu onlar 16 yıl öncede böyle konuluyordu 16 yıl sonra da böyle konuşuyorlar. Türkiye'nin en büyük ihracatına bir helal be demezler ama Birgün'ün Cumhuriyet'in yurtdışına çalışan ne kadar unsur varsa hepsini yaymak için ellerinden geleni yaparlar. Boşverin ben alıştım bunlara cevap vererek sevindirmenin hiçbir manası yok. Bu ülke birçok şeyden kurtulduğu gibi ekonomik durumuna da yenecektir.

mFrkan mFrkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Anestezi
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 113
  • Beğeniler 21 / 52
  • Ticaret 1, (%100)
Burada kıstas alınacak şey bundan 50 yıl öncesine göre durumumuz değildir. Burada değerlendirmemiz gereken şey zamanın ne kadar gerisinde olduğumuzdur. Bayat simit örneğinden devam etmek gerekirse, bundan 50 yıl önce bizler bayat simit yerken başka ülkeler bizim şuanda bulunduğumuz şekilde yaşam sürüyorlardı. Yani demem o ki günümüz şartlarına göre değerlendirme yapıldığında gerçekler gözler önüne serilecektir.
the AhmetA

kişi bu mesajı beğendi.

zexon zexon WV Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 101 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
ismetsahan 20 yaşındayım doların 1 kere düştüğünü görmedim boş ümit kuruyorsun. ilk hatırladıgım 1$ 1.5 milyondu şimdi 5 olacak. Dış ülkelerde 6 aylık maaşını biriktirip aldıgı araba konforlu bir araç iken benim 6 ay çalışıp arada 16 saat mesailerle para biriktirip aldıgım araba 30 yaşında. Ülkemde dış ülkeler gibi refah seviyesi artsın isterim ama sizin gibiler her şeye eskiden şöyleydi böyleydi diyip şuana şükretmeye zorluyor.
Backlinkcigeldi

kişi bu mesajı beğendi.

ismetsahan ismetsahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 70 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

mFrkan adlı üyeden alıntı

Burada kıstas alınacak şey bundan 50 yıl öncesine göre durumumuz değildir. Burada değerlendirmemiz gereken şey zamanın ne kadar gerisinde olduğumuzdur. Bayat simit örneğinden devam etmek gerekirse, bundan 50 yıl önce bizler bayat simit yerken başka ülkeler bizim şuanda bulunduğumuz şekilde yaşam sürüyorlardı. Yani demem o ki günümüz şartlarına göre değerlendirme yapıldığında gerçekler gözler önüne serilecektir.

Bak işte ben de tam bu konuda sana şunu söylemek istiyorum. Şimdi 2002 ve sonrası AKP diyoruz değil mi burada bir sorun var mı yok bende öyle diyorum muhtemelen sen de öyle diyorsun. Tamam madem AKP bu kadar kötü şey yaptı bir bakalım ondan öncekiler ne yaptı?

Bana ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Paşadan sonra hükümete gelmiş İnönü dahil olmak üzere hükümet devlet adamlarının şu cennet vatan için yaptığı şeyleri Atatürk dönemi hariç yazar mısınız?

Bana diyorsunuz ki 50 yıl önce ile kıyaslama tamam da güzel kardeşim senin benim şimdi yaptığım hamleyi yabancı o çok beğendiğimiz ülkeler Atatürk'den sonraki dönemlerde yaparken Türkiye Cumhuriyeti devlet adamları ne yapmışlar Amerika uzaya üs kurarken üniversiteye türbanlı almayın emirleriyle uğraşan da mı bizdik?

Sen şimdi diyorsun ki ben günümüze bakarım çok güzel kesinlikle bende seninle aynı görüşteyim peki ben sana şunu sorayım bir bebek emeklemeden yürüyebilir veya bir asker acemi eğitim almadan usta olabilir mi?

Bu ülkede 50 yılı aşkın süredir yapılmayanlar sen yol de o havalimanı desin yapılmış mı HAYIR Amerika tüm ülkelere para dağıtırken madem AKP'den önce herşey iyiydi niye yardımlar alındı oradan buradan.

Biz 50 yılı aşkın süredir yapılmayanlar yapıldığı için SEVİNİRKEN ülkemizde yaşanan kumpas kriz ve hatalardan dolayı ÜZÜLÜYORUZ.

Ama hiçbir şekilde hangi nereden olduğu önemsiz devlet adamımızı karalamıyoruz. Vatanımız için iyi birşey yapıldıysa MaşAllah demeyi bildiğimiz gibi ekonominin şuan ki durumuna kötü bakıyoruz.

Sizin anlamadığınız kısım AKP'den önce bu ülkenin güllük gülistanlık olmadığı AKP'den önce yapılmayanları AKP yaptığı için ve sırasıyla herşeyde savunma sanayisi şu bu sırasıyla yükselmeye geçtiğimiz için bir MaşAllah diyemeyenlerden de DEĞİLİZ.
SerkanERGUN

kişi bu mesajı beğendi.

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)

BeeSeo adlı üyeden alıntı

Hocam nasıl düzeltilebilir ulkenin ekonomik durumu sizce? Egitim sisteminin duzenlenmesi bir cozum mu?

Değerli arkadaşlar, Ülkemizin bulunduğu durumdan ayağa kalkıp gerçekten de ilk 10 ekonomi içine girebilmesine sağlayacak tek ve en hızlı şey bir kelime 7 harfte saklı; LİYAKAT.

Bugün en yerlerde olan kavram liyakattir. Bu sağlanmadığı müddetçe de kısır döngüde bile kalamayız, daha da gerileriz.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al