wmaraci reklam
lidertakipci

Sunucu yanıt süresi ve tema??

10 Mesajlar 1.081 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa95 Mfa95 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Selamun aleykum.
Kısaca sunucu yanıt süresini tema etkileyebilir mi? Temanın sunucu yanıt süresi üzerindeki etkisi nedir?
Birçok tema arastirdim, test ettim. Çok fonksiyonlu bulduğum en hızlı haber/magazin/viral tema JNEWS temasiydi. Özellikle demo sitesinde 1-1.7 saniye arasında bir yükleme süresi var. Pingdom ve gtmetrix de. Optimizasyon konusunda iddialılar. Fakat test etmek için temayı kurduğumda (ki ücretsiz hosting de yapıyorum şimdilik testleri) ortalama 9ms-1saniyr arası sunucu yanıt süresi verirken şuan 2.7-3 saniye civarında sadece sunucu yanıt süresi var.
Boombox gibi ağır bir temada bile bu kadar uzun bir yanıt süresi yoktu. Acaba temadan dolayı mıdır? Yakinda ücretli hostinge geçmeyi düşünüyorum zaten şuan testler yapıyorum sadece. Bu kadar ağır bir sunucu yanıt süresinin sebebi ve çözümü ne olabilir?

Edit:
Pagespeed
2 döngü ve 12 kaynağa (0,5 MB)

Pingdom
Performans 91- boyut 700 kb - istekler 14 - HIZ DEGİSKEN 3 SANİYE İLE 12 SANİYE ARASİNDA DEĞİŞİYOR

Gtmetrix
B 89/B 87 - 17 istek - 680 kb - 4.5 SANİYE İLE 12 SANİYE ARASİNDA DEĞİŞİYOR

Hız konusunda şimdilik byethost üzerinde ücretsiz hostingde testler yapıyorum. Yavaş olmasını anlıyorum ama diğer temalarda bu kadar uzun sunucu yanıt süresi yoktu. Aslında tema sonuçlarına baktığımda sunucu yanıt süresini bu kadar geciktirecek ne istek ne boyut nede performans değeri kötü değil. Neden böyle oluyor anlamadım. Tema yapımcıları bayağı iddialı bu konuda. Sorgu sayısını düşürdük, kod kalitesini arttırdık vb.. diyorlar. Tema çok kaliteli gibi geldi bana da. Demo sayfasında 1 saniye hız skorları var. Bende neden bu kadar sunucu yanıt süresi var acaba?

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Bir çok değişken var. Kullanılan script,tema ve sunucunun optimize edilmesi gerekiyor. Tabi ki bunlar dışında bir çok değişken de var. Bir uzman gerekli testleri yapıp bu konuda cevap verebilir.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Php sürümü de önemli etkendir.

Sadece tema ve eklenti kaynaklı düşünmemek gerekiyor.

Php 7 sürümünde her hosting istenilen neticeyi veremeyebilir.
7.0 - 7.1 - 7.2 sürümleri de kullanılan eklenti ve tema açısından uyumlu olup olmadığı deneme yanılma yöntemleri ile test edilmelidir.

Ücretsiz hosting maalesef güvenilir sonuçlar vermeyebilir.

Bahsi geçen temayı inceledim, son derece hafif bir yapıya sahip görünüyor.
Php sürümleri üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Sunucu yanıt süresine bir çok şeyin etkisi olacaktır. Tema bunlardan biridir. Aslında sunucu yanıt süresi sorgularla alakalıdır. Yazılımdaki sorguları çalıştırıp sonuçlarını döndürmesine sunucu yanıt süresi denir. Sunucunun özellikleri ve yapılandırmasının yanı sıra sorgularınızın büyüklüğü, karışıklığı veri tabanının performansı vs. gibi bir çok erken vardır.

wmaraci
wmaraci

appiah5454 appiah5454 Web ve Desktop Yazılımlar Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web ve Masaüstü programlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 502
  • Beğeniler 118 / 163
  • Ticaret 0, (%0)
Bugun bende sitemde hizlandirma calismasi yaptim. Sunu fark ettim litespeedcache eklentisi oldukca iyi bir eklentidir ancak sitem 8 saniye sonra yanit vermesinden surekli sorun yasiyordum. Bende kaldirdim gittim wp fastest cache premium kurdum suan site 3 saniyede felan load oluyor. Anlam veremedim ayarindan diyecekler olabilir ama ayni ayarlar farkli sitemde var onda load cok dusuk sanirim cache eklentileri her temaya uymuyor :)

Her Türlü Stabil Bot! | İnstagram, Twitter, Whatsapp ve daha fazlası için PM!

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Sunucu yanıt süresine bir çok şeyin etkisi olacaktır. Tema bunlardan biridir. Aslında sunucu yanıt süresi sorgularla alakalıdır. Yazılımdaki sorguları çalıştırıp sonuçlarını döndürmesine sunucu yanıt süresi denir. Sunucunun özellikleri ve yapılandırmasının yanı sıra sorgularınızın büyüklüğü, karışıklığı veri tabanının performansı vs. gibi bir çok erken vardır.

Hocam sorgu sayısı çok düşük. Mobildeyim resim atamıyorum ama jnews temasına bakma imkaniniz varsa gerçekten sorgu sayısını baya düşünmüşler. CSS boyutu da çok düşük, js boyutu da.

Pagespeed
2 döngü ve 12 kaynağa (0,5 MB)

Pingdom
Performans 91- boyut 700 kb - istekler 14 - HIZ DEGİSKEN 3 SANİYE İLE 12 SANİYE ARASİNDA DEĞİŞİYOR

Gtmetrix
B 89/B 87 - 17 istek - 680 kb - 4.5 SANİYE İLE 12 SANİYE ARASİNDA DEĞİŞİYOR

Hız konusunda şimdilik byethost üzerinde ücretsiz hostingde testler yapıyorum. Yavaş olmasını anlıyorum ama diğer temalarda bu kadar uzun sunucu yanıt süresi yoktu. Aslında tema sonuçlarına baktığımda sunucu yanıt süresini bu kadar geciktirecek ne istek ne boyut nede performans değeri kötü değil. Neden böyle oluyor anlamadım. Tema yapımcıları bayağı iddialı bu konuda. Sorgu sayısını düşürdük, kod kalitesini arttırdık vb.. diyorlar. Tema çok kaliteli gibi geldi bana da. Demo sayfasında 1 saniye hız skorları var. Bende neden bu kadar sunucu yanıt süresi var acaba?

appiah5454 Hocam litespeed cache en iyi performansı litespeed desteği olan sunucularda veriyor. Gerçekten kaliteli bir eklenti ayarları doğru yapıldığı zaman çok güzel etkiliyor. Ben şuanda testler yaptığım için cache kurmadim. Önce temanın ham hali üzerinde testler yapip yayına hazirliyorum inşallah ama bu sorunu çözemedim anlamadim

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

appiah5454 adlı üyeden alıntı

Bugun bende sitemde hizlandirma calismasi yaptim. Sunu fark ettim litespeedcache eklentisi oldukca iyi bir eklentidir ancak sitem 8 saniye sonra yanit vermesinden surekli sorun yasiyordum. Bende kaldirdim gittim wp fastest cache premium kurdum suan site 3 saniyede felan load oluyor. Anlam veremedim ayarindan diyecekler olabilir ama ayni ayarlar farkli sitemde var onda load cok dusuk sanirim cache eklentileri her temaya uymuyor :)

webpagetest üzerinde detaylar bölümünden nelerin geç yüklendiğini görebilirsiniz.

Bir de, sadece cache aktif edip ayar yapmakla bitmiyor iş.
Php sürümleri ile eklentiler tema pozisyonu, her şey etkili aslında.
appiah5454

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)

kelebek adlı üyeden alıntı

Bir çok değişken var. Kullanılan script,tema ve sunucunun optimize edilmesi gerekiyor. Tabi ki bunlar dışında bir çok değişken de var. Bir uzman gerekli testleri yapıp bu konuda cevap verebilir.

Hocam siteyi elimden geldiği anladığım kadarıyla hazırlamaya çalışıyorum işte. Şuan testler yapiyorum kendi çapımda. Sunucu yanıt süresini bu kadar etkileyecek bir sebep göremiyorum merak ettim bende neden acaba

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Php sürümü de önemli etkendir.

Sadece tema ve eklenti kaynaklı düşünmemek gerekiyor.

Php 7 sürümünde her hosting istenilen neticeyi veremeyebilir.
7.0 - 7.1 - 7.2 sürümleri de kullanılan eklenti ve tema açısından uyumlu olup olmadığı deneme yanılma yöntemleri ile test edilmelidir.

Ücretsiz hosting maalesef güvenilir sonuçlar vermeyebilir.

Bahsi geçen temayı inceledim, son derece hafif bir yapıya sahip görünüyor.
Php sürümleri üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Teşekkürler hocam. Tema yapımcıları PHP 7 kullandığını söylüyorlar. Şuan test yaptığım ücretsiz hosting de PHP 7 kullanıyor. 7.1 7.2 sürümleri hakkında çok bilgim yok. Ne kadar etkileyebilir diye düşünüyorum ama bir bakayım inşallah

appiah5454 appiah5454 Web ve Desktop Yazılımlar Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web ve Masaüstü programlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 502
  • Beğeniler 118 / 163
  • Ticaret 0, (%0)
Sunucum litespeed uyumlu ancak anlamadigim bir turlu ilk giris 8saniye v.s arasi yukleniyor. Sanirim sunucu yanit suresi uzun ben oyle anladim diger nesneler cunku cok kisa msler ile yukleniyor :)

Her Türlü Stabil Bot! | İnstagram, Twitter, Whatsapp ve daha fazlası için PM!

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Site adresini iletirsen kabaca bir göz atabilirim geç yüklenmesinin sebebi nedir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al