wmaraci reklam

Prof. Boratav'dan ekonomik kriz uyarısı

41 Mesajlar 4.677 Okunma
wmaraci reklam

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

Adamlar enson iphone modelini 48 ay taksit ile 15 bin tl ye alıyorlar. Bizdeki olay biraz hava atmaktan ibaret.

O gördüğünüz lüks arabalar ile gezenler mahalle aralarında park edenler hepsi cemaatler tarafından zengin edilenler.

O birine iş paslıyor öbürü birine derken zengin ediyorlar birbirlerini. Yeni yetme zenginler ile ekonomi belirlenmez.

Ekonomi asgari üret ile ne alabildiğine bakar. Biz çalışıyoruz mesleğimiz var belki çok da para alıyoruzdur. Ama senin altında çalışan sana çay getirip götürenler nasıl geçinecek diye düşünmüyoruz.

1.600 tl ile kira ödeyip 2 çocuk baktığınızı düşünün. Çok uç bir örnek vermedim. Eşinin çalışamadığı yada iş bulamadığı bir durumda yaşana bilir. Atanamayan öğretmenlere Seni kemal atar git onun yanına diyerek dalga geçiyorlar.

Çiftçiye ananı alg git diyorlar. İlacı için yardım isteyen kanser hastasının eline para sıkıştırıyorlar ve o kız hayatını kaybetti. Ne kadar acı bir tablo.

Bu anlattıklarına kısaca "Yeni Türkiye" diyoruz hocam. Ve Avrupa bizi acayip kıskanıyor...

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
reklam

justorcun justorcun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Vektorel Grafik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 73 / 16
  • Ticaret 1, (%100)
Tarım ülkesi olmamıza rağmen ithal etmediğimiz 5 çeşit ürün kalmış sadece :)
Gezi olaylarına başlangıç diyenler biraz okuyun araştırın. Masumane başlayan bir tepkiye başkaları dahil olması sonucu istenmeyen bir olaya dönüştü.
Kriz yok ama Keskinoğlu iflas ediyor. Yabancı şirketler ülkeden gidiyor.
Her sene fakirleşiyoruz alım gücümüz yerlerde.
Ayrıca Ankara'da kendini meclisin onunde yakan 2 vatandaş haber bile olmadı.
Atv ve a haber izlerseniz biz zaten uzaya köprü kurmuş bir milletiz :)

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Karikatürname 15 milyon insan dışarıda değildi bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum ama BİMER üzerinden Bilgi Edinme üzerinden başvuru yaparsanız size bazı bilgiler paylaşılacaktır. 3 isthbarat ajanı demişsiniz emniyetteki veriler hakkında gram bilginiz olmadan lütfen kin kusmayın. Ben kimseyi savunmuyorum tam tersine o dönemde o insanlara çok yardım ettim. Kişisel görüşlerinize beni katmayın rica ederim.

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.

• Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
EmineT, 12-13 milyon sadece emniyetin açıkladığı sayı. Haliyle 15 milyon olması gayet normal bir sayı. Bilgi edinmek için BİMER'e ihtiyacım yok, ben de bu ülkede yaşıyorum, gerçeği görüyoruz hepimiz. Seni tanımıyorum bile, neden kin kusayım :) Kindarlık birilerinin işi, sen karıştırdın.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Devletin kozmik odasına fetö sokuldu bu ülkede. 120 ünite kan bir tarikat tarafından israile satıldı. Kara para aklayan sarraf beslendi, yetmedi bir çikar çatısması sonucu bu ülkede darbe yapıldı, Suriyede iç savaş cıkarıldı cihadcı orgütler desteklendi Esad(Esed diyor onlar :)) kaybetsin de ne olursa olsun dediler. Bunun karşılığı Esad taş gibi durdu olan bize oldu 6 milyon suriyeli aldık ülkeye fuhuşu tacizi işsizliği ekonomik sorunu arttı daha neler oldu neler bir çırpıda aklıma gelenler bunlar

Lakin tüm bunlara karşın geziyi bir odak noktası olarak göstermek dolar bu yüzden yükseldi demek akıl tutulmasıdır.

Dolar azıcik yükseldi diye Ecevitin üzerine yazar kasa attılar. Hadi simdi yiyorsa biri CB değil başbakana değil iktidarın bir milletvekilin önüne yazar kasa atsın ömrü müebbetlerde geçer.

İsrailden madalya alan sorosla masaya oturan ingiliz kraliçesi önünde eğilip bükülen 3 gün ingiltere de kalıp yamyam faiz lobilerinden borç dilenen kimler herkes aslında çok iyi biliyor.

Dış gücler rerorö diyen kesim keşke biraz kendi tarafına baksa. Cok değil 2 3 hafta önce elele kol kola poz verdiler dıs güçlerle. Amerika Fransa israil dış güc değilse kim bu dıs güç?

Ekonomi yorumuna bile dış gücler diyecek kadar ne yaşadınız bilmiyorum. Ama az sabredin IMF ye borç verdik diyenler IMF nin eline düşerken kim dış güçlerle isbirliği yapıyormuş herkes görecek.

Senin bir yere borcun var diyelim hem de yüklü bir miktar sen oranın batmasını ister misin? Asla! Hele bu Turkiye gibi Ortadoğuda jeopolitik önem arz eden bir ülke ise. Borçları tahsil edemiyorsan ülkenin başındakiler de üretim istemiyorsa teknolojiye bilime destek vermiyorsa varsa yoksa betona inşaata para gömüp rantçıları zengin ediyorsa, bundan iyi ele geçirelecek ülke mi olur?

Emperyalistler şu an bayram ediyor. İstedikleri her şeyi onlara veriyorlar çünkü. Adnan oktarıydı fetösüydü yakında menzil tarikatı da fetö gibi yapılanıp devlete sızacak. Hadi fetö de kandırıldılar adnan da kandırıldılar yahu menzil göz göre göre büyüyor onu engelleyin bari. Hastaneleri özel uçakları verdiniz son 2 3 senede onlarca şirkete sahip oldular.

Müritlerine 1 tas corbayla allaha sükretmesini söyleyip kendileri altın varaklı koltuklarda oturup özel jetlere biniyorlar. Devlet bunu görmüyor mu şimdi?

Geçiniz efendim.

Anlayana sivrisinek saz demişler... Gerçekleri görmemk için gözünü kapatanların gözüne gözüne sokmuşsun hocam gerçekleri.
Bugün küfrettikleri fethullah gülen peçeteyle burnunu silince paçeteyi yiyorlardı bunların hepsi. Biz fethullah gülen amerikan ajanı dedikçe bize saldırıyorlardı.

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Hayret, konuya ilk yorum yapan arkadaşlar ''bir kesim'' diye hitap etmiş, daha önceden direkt olarak fedöcü, vadan hayini, israil ajanı diye hitap ederlerdi, garipsedim. :)

Kriz var, nasıl olmaz? Krizin olduğunu anlamamız için illaki yazar kasa mı atmaları lazım birilerinin önüne? İddia ediyorum, iktidarı taraf tutan arkadaşlar bile hangi kesimden olursa olsun Cumhurbaşkanı'nın önüne yazar kasa atan kişiye neler olacağı tahmin eder. Oysa ki, adam mı öldürdü bu kişi? yoksa birisine tecavüz mü etti? Hayır, sadece tepkisinin ortaya koymak için simgesel bir eylem yaptı ama emin olun ki adam öldürenden, tecavüz edenden daha ağır müeyyide uygulanır. Kalıbımı da basarım, o derece eminim.

Dün akşam okudum, Çorlu'daki tren faciasının araştırılması yönündeki yönerge mecliste reddedilmiş. Tahmin edin, son seçimdeki hangi ittifak bu önergeyi reddetmiştir? Daha önce de reddedilen IŞİD'in araştırılması, FETÖ'nün siyasi ayağı, Çocuk istismarı, Kadına Şiddet gibi önergeler de reddedilmişti. Oysa ki, ben büyük çoğunluğun gözünde, sırf bunları dediğim için vatan hainiyim.

Bir facebook yorumunda görmüştüm. Olayı çok güzel özetlemiş.

Demokratik toplumlarda yabancı yatırımcılar yatırımlarının güvenliğinden şüphe duymadıkları ve risk oranları düşük olduğu için daha fazla yatırım yaparlar. Yabancı yatırımcı sayesinde ülkeye yabancı para girişi olur, ülkede dolaşımda olan yabancı para miktarı arttıkça yerli para değer kazanır ve alım gücü artar. Bu sayede enflasyon oranı da düşer. Çok zor bir ekonomik hesap değil aslında.

Şu paragrafa bir de şöyle ekleme yapsak: Ülkedeki malların %80-85' yurtdışından ithal, %15-20'si yerli olmasının tam tersi olduğunu düşünün, yani ülkede üretim yapılıyor. Eğitim, sağlık, turizm, güncel teknolojiler v.b konulara ağırlık veriliyor olsaydı. Ufacık yüz ölçümüne sahip Hollanda'dan tarım ürünleri ithal edileceğine, tarım ülkesi dediğimiz ülkemizde bu ürünleri yetiştirip dışa bağımlı olmasak sizce de güzel olmaz mı? Yapılamayacak şeyler mi?

Yazılacak o kadar çok şey var ki, bitmez. :)

Neyse, fazlaca oldu yorumum. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları diye bir belgeselden kesilmiş 3 dakikalık bir video, izleyin ve düşünün.

https://www.facebook.com/589988587878420/videos/803414636535813/

kolcu kolcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 30 / 146
  • Ticaret 21, (%100)
Ne krizi yahu :)

Parayı dövize çeviriyorum hop 1 senelik maaş geliyor.

Ordan atıyorum faize gel keyfim gel.

Ülke ülke değil resmen las Vegas. Faizcisi de kazanıyor dovizcisi de. Dünyada böyle ülke yok. Almanya yüzde 1 faiz veriyor bizim ülkede banka yalvarıyor al sana %18 faiz gel ne olur diye :)

Şu asgari ücrete çalışan, parası eriyen, zorluk çeken, çocuğuna okul harçlığı verirken düşünen, eti gramla alan, dışarıda yemeğe en son düğünde giden, arabasına hep 50 tl lik yakıt alan, tek eğlencesi televizyonda dizi izlemek olan, hayatında yurt dışı görmememiş ve hayal dahi edemeyen, tüm hayat beklentisi çalış eve git yat çalış.. şeklinde olan halk ve emekçiler mi ne yapsın? :)

Boşverin onları siz geminizi yüzdürmeye bakın.
Faizcisi kazanıyor, dövizcisi kazanıyor, siyasi kazanıyor, badem bıyıklısı ihalelerde kazanıyor. Herkes memnun diye dert ediliyor anlamıyorum..
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Karikatürname adlı üyeden alıntı

EmineT, 12-13 milyon sadece emniyetin açıkladığı sayı. Haliyle 15 milyon olması gayet normal bir sayı. Bilgi edinmek için BİMER'e ihtiyacım yok, ben de bu ülkede yaşıyorum, gerçeği görüyoruz hepimiz. Seni tanımıyorum bile, neden kin kusayım :) Kindarlık birilerinin işi, sen karıştırdın.

Peki gördüğünüz gerçeklerle iyi forumlar :)

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)
Kriz olmadıkça, dolar 10 lira falan olmadıkça, ülke batmadıkça bir grup rahatlamayacak bu ülkede. Sürekli dolar 2 kuruş artınca konular, olmayan krizin tellallıkları, batan devlet capsleri.
Madem tek derdiniz bu, olsun da rahatlayın madem siz de susun bizde..

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Doların kaç kuruş arttığına bak, sonra 2 kuruş artınca ne olduğuna bak, ondan sonra gel burada saçmala.

Diyorum ya, bir şey anlatamazsın bu adamlara. Adamların bir şeyden haberi yok, haberi olanı da dinlemiyorlar. :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al