Prof. Boratav'dan ekonomik kriz uyarısı

41 Mesajlar 4.901 Okunma
lostyazilim
smmexpress

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Korkmaz bir ekonomist değilim o yüzden ne o yorumu yapan üyeye ne de size yorum yapamam. Ben sadece sizin ayaklanma kısmına yorumumu belirttim.

İyi forumlar

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.
wmaraci
reklam

negiu negiu WM olmaya çalışıyoruz Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Fizyoterapist
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 526
  • Beğeniler 2 / 183
  • Ticaret 0, (%0)
Yorum silindi. İsteyen, istediğini görüyor sadece.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Devletin kozmik odasına fetö sokuldu bu ülkede. 120 ünite kan bir tarikat tarafından israile satıldı. Kara para aklayan sarraf beslendi, yetmedi bir çikar çatısması sonucu bu ülkede darbe yapıldı, Suriyede iç savaş cıkarıldı cihadcı orgütler desteklendi Esad(Esed diyor onlar :)) kaybetsin de ne olursa olsun dediler. Bunun karşılığı Esad taş gibi durdu olan bize oldu 6 milyon suriyeli aldık ülkeye fuhuşu tacizi işsizliği ekonomik sorunu arttı daha neler oldu neler bir çırpıda aklıma gelenler bunlar

Lakin tüm bunlara karşın geziyi bir odak noktası olarak göstermek dolar bu yüzden yükseldi demek akıl tutulmasıdır.

Dolar azıcik yükseldi diye Ecevitin üzerine yazar kasa attılar. Hadi simdi yiyorsa biri CB değil başbakana değil iktidarın bir milletvekilin önüne yazar kasa atsın ömrü müebbetlerde geçer.

İsrailden madalya alan sorosla masaya oturan ingiliz kraliçesi önünde eğilip bükülen 3 gün ingiltere de kalıp yamyam faiz lobilerinden borç dilenen kimler herkes aslında çok iyi biliyor.

Dış gücler rerorö diyen kesim keşke biraz kendi tarafına baksa. Cok değil 2 3 hafta önce elele kol kola poz verdiler dıs güçlerle. Amerika Fransa israil dış güc değilse kim bu dıs güç?

Ekonomi yorumuna bile dış gücler diyecek kadar ne yaşadınız bilmiyorum. Ama az sabredin IMF ye borç verdik diyenler IMF nin eline düşerken kim dış güçlerle isbirliği yapıyormuş herkes görecek.

Senin bir yere borcun var diyelim hem de yüklü bir miktar sen oranın batmasını ister misin? Asla! Hele bu Turkiye gibi Ortadoğuda jeopolitik önem arz eden bir ülke ise. Borçları tahsil edemiyorsan ülkenin başındakiler de üretim istemiyorsa teknolojiye bilime destek vermiyorsa varsa yoksa betona inşaata para gömüp rantçıları zengin ediyorsa, bundan iyi ele geçirelecek ülke mi olur?

Emperyalistler şu an bayram ediyor. İstedikleri her şeyi onlara veriyorlar çünkü. Adnan oktarıydı fetösüydü yakında menzil tarikatı da fetö gibi yapılanıp devlete sızacak. Hadi fetö de kandırıldılar adnan da kandırıldılar yahu menzil göz göre göre büyüyor onu engelleyin bari. Hastaneleri özel uçakları verdiniz son 2 3 senede onlarca şirkete sahip oldular.

Müritlerine 1 tas corbayla allaha sükretmesini söyleyip kendileri altın varaklı koltuklarda oturup özel jetlere biniyorlar. Devlet bunu görmüyor mu şimdi?

Geçiniz efendim.
Karikaturname mstfaclk

kişi bu mesajı beğendi.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
2001'deki gibi bir krizden bahsediyorsak onun olacağına pek ihtimal vermiyorum. Sebebi bence dünya genelinde arzın artması ve gelişen teknoloji sayesinde her bütçeye uygun ürün bulunabilmesi.

100 liraya da tişört var 10 liraya da, bir spor ayakkabı 500 lira ama birebir çakması da var 80 liraya. Millete sorsan kaşar yiyebiliyorum kriz olsa yiyemezdim der ama aslında yediği kaşar değil kaşara benzetilmiş başka bir şey. Domatesin mesela tamamen organik olanını bulup alayım desen yandım allah kriz var dersin. Ama gidiyorsun tatsız tuzsuz hormonlu domatesi ucuza aldığında kriz yok diyorsun.

Kriz hem var hem yok yani. Yaşam standardımızın düşmesi açısından bakarsak en az 3 yıldır krizin içerisindeyiz. Şu an Çin'in bazı bölgelerindeki asgari ücretle Türkiye'deki asgari ücret aynı seviyede. Webmaster olarak baktığımda da bunu net olarak görebiliyorum zaten. Türkiye'de Adsense 1000 gösterim başına Çin ve Hindistan'la aynı seviyede gelir getiriyor. Reklam sektöründe harcanan para bir ülkenin ekonomisi açısından iyi bir gösterge bana göre.

Bir ülkede basit bir spor ayakkabı 500 lira iken asgari ücret 1600 lira ise o ülkede kriz var dersin ama diyemiyorsun. Çünkü çok ucuza çakması da var. Herkes bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

wmaraci
wmaraci

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
İşsizlik açısından bakacak olursak 2001'de %8,4'müş krizin ardından 2002'de %10,3'e yükselmiş. Bu yıl Ocak ayında açıklanan işsizlik oranı ise %10,8.

Daha da ilginci 2009 krizinde işsizlik %14'ü görmüş ama çoğu insana sorsan o yıl kriz olduğunun farkında bile değildir. Teğet geçmiştir. Kriz deyince yazarkasa fırlatmalı 2001 krizi hatırlanır. Halbuki bugün bile işsizlik 2001 krizindekinden daha fazla.

Ben bunun nedenini yukarda bahsettiğim dünya genelinde oluşan üretim bolluğuna bağlıyorum. 2001'de orijinal kaşar, domates vardı piyasada ve pahalılaşınca alamıyordu millet. Şimdi domates 10 lira oldu desen ona ne bakıyon bizim pazarda 2,5 lira diyor adam. İphone'u napıcan Asus al diyor. Bosch'u napıcan Altus var ucuza diyor. Her şeyin ucuzu var artık 2001'de bunlar yoktu. Ya alıyordun ya alamıyordun.
darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Mercedese'e binmek yerine Tofaşa binmeye zorlanmak ekonomik bir krizdir.

Sahibindene girin bakın. 10 bin 15 bin birime tofaş satılıyor. Ekonomik kriz daha çok can yaktığında fiyatları artacak.

Elin almanı 10 bin birime bakın ne alıyor. Asgari ücretleri 1.400 Euro

https://home.mobile.de/VERMITTLUNGANUNDVERKAUFVONKFZUNDGEBRAUCHTFAHRZEUGEN#des_263344847
darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

Valkyrie Valkyrie Interface Designer / IT Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Interface Designer / IT
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 1365
  • Beğeniler 20 / 195
  • Ticaret 2, (%100)
Siyasi olaylar ve Sendikasal etkinlikler her zaman ekonomiyi etkiler diye düşünüyorum. Park dediğiniz olay da belediyecilikten çıkıp yine siyasiye dönüşmedi mi ?

Sahibinden üzerinden ekonomiyi değerlendirmeyi de çok yerinde bulmuyorum. Sonuçta toplum olarak sağcı ve solcu olabiliyoruz ama milliyetçi olamıyoruz. Sahibindene araba koyan veya araba almaya çalışan herkes bilir ki "bayram üstü millete araç lazım 3bin tl fazla koyayım fiyatı", "bayram üstü pahalılaşır sonrasında bakalım" düşüncesi herkeste var.

Altın alırken bile ata altınını 1050 tl'ye aldım bu seçimler öncesinde. Geri satayım derken kuyumcu abilerimiz sarraf abilerimiz 1050'ye sattıklarını iki dakika sonra 1000 liraya geri alıyorlar. Zaten sarraf abilerimiz bilir her yaz bayram sezonudur. Bir bakarsın yaz zamanı fiyat artar. Veya yine bakarız ki devletini milletini çok düşünen bir abimiz gider piyasadaki tüm soğanı çeker. 1 tl vermeyeceğin ürün olur 9 tl.

Ekonominin çok ta dar boğaza gireceğini düşünmüyorum. Bugün en ücra yerlere bile gitseniz heryerde son model araçlar var. Çarşıda bir kahvede 2.5tl 'ye kahve içebilecekken kafelerimizde 15tl veriyoruz. Iphone son son son çıkan model telefon ile resim çekiyoruz. Biz parayı bu kadar çarçur ederken, devlet te verginin vergisini alırken çok ta sıkıntı olmaz. Ha yinede lazım ise bu tarz bir kriz, sizin onu çağırmanız gelmesine vesile olabilir. Sonuçta oturarak ve konuşarak hiçbirşey olmaz.

İki üç kişinin kriz çığırtkanlığını bırakın veya dahasını. Kabul edin bize en büyük engel de düşman da yine kendimiziz.

the World shall know Pain
Interface Designer / IT

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Adamlar enson iphone modelini 48 ay taksit ile 15 bin tl ye alıyorlar. Bizdeki olay biraz hava atmaktan ibaret.

O gördüğünüz lüks arabalar ile gezenler mahalle aralarında park edenler hepsi cemaatler tarafından zengin edilenler.

O birine iş paslıyor öbürü birine derken zengin ediyorlar birbirlerini. Yeni yetme zenginler ile ekonomi belirlenmez.

Ekonomi asgari üret ile ne alabildiğine bakar. Biz çalışıyoruz mesleğimiz var belki çok da para alıyoruzdur. Ama senin altında çalışan sana çay getirip götürenler nasıl geçinecek diye düşünmüyoruz.

1.600 tl ile kira ödeyip 2 çocuk baktığınızı düşünün. Çok uç bir örnek vermedim. Eşinin çalışamadığı yada iş bulamadığı bir durumda yaşana bilir. Atanamayan öğretmenlere Seni kemal atar git onun yanına diyerek dalga geçiyorlar.

Çiftçiye ananı alg git diyorlar. İlacı için yardım isteyen kanser hastasının eline para sıkıştırıyorlar ve o kız hayatını kaybetti. Ne kadar acı bir tablo.

cagdaskorkmaz.com.tr

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Hazine kasası 24 haziran öncesi maaş ödemeleri ve promosyonlar sebebiyle dip yaptı şimdi para toplanıyor bedelli vergi affı tarikat baskinlari.

Süreç uzatılıyor tabiki sıralama belli el koy sonra sat katar desteği ve ekstra dış borçlanma ile süreç yine uzayacak yarın ,merkez bankası faizi açıklayacak 1 puan çıkacak buda piyasaya olumsuz yansıyacak.

Devletin parası bitmez bunu unutmamak gerekir her türlü para bulunur nasıl deprem parası kesildi on yıllarça o parayıda kimse sormuyorsa sorgulamıyoksa yine bir yolu bulunur.

Suni gündem ile kör topal gideriz.

Allah yardımcımız olsun
darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)

EmineT adlı üyeden alıntı

Yok kimseyi aydınlatacak kadar geniş bir bilgim yok sadece yaşanan olayları orada bulunan bir polis olarak gördüm. Keşke oradaki gruplar sadece tepkilerini belirtseydi keşke bu sadece bir tepki eylemi olsaydı istihbarat birimlerinde grupları yönetmekle adı geçen Yabancı isimleri görünce bu bir grubun tepki olarak yaptığı eylem mi sorusunu bir daha düşündüm.

15 milyon ninsan zaten 3 tane istihbarat ajanının yönlendirmesiyle sokağa çıktı.... Haklısınız. Ükleyi yönetenlerin topluma hakaret etmesine, ülkeyi yönetme biçimine, hırsızlığa, adaletsizliğe, soygunculuğa verilen halk tepkisi diyemezsiniz zaten.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al