wmaraci reklam

Dolar 6 Euro 6.91

81 Mesajlar 10.729 Okunma
wmaraci reklam

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)

umayya adlı üyeden alıntı

Konu ile alakasız gibi ama çok merak ettiğim için sormak istiyorum.
1 dolar = 111.45 Japon yeni ediyormuş. Ben hayret ettim. Neden nasıl oluyor ve bu halde dünyanın en büyük ekonomileri arasında Japonya'yı gosterebiliyoruz. Bilen anlatırsa çok sevinirim.

Adamların bir lirası 100.00 yen oluyor, yani dolarla neredeyse kafa kafaya denkler. Japon yenini çevirirken eldeki tutarı 100'e bölerseniz yaklaşık dolar değerini elde edebilirsiniz.

wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
An itibariyle euro 6yı geçti

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

umayya adlı üyeden alıntı

Kendileri ürettikleri için dolar durumu etkilemiyor sanırım.

burakisci adlı üyeden alıntı

Adamların bir lirası 100.00 yen oluyor, yani dolarla neredeyse kafa kafaya denkler. Japon yenini çevirirken eldeki tutarı 100'e bölerseniz yaklaşık dolar değerini elde edebilirsiniz.

Alım gücu zaten yüksek birde her sene saatlik ücret artmış

2010dan beri sürekli ivme almış bu bile her şeyin göstergesi. Asgari ücret saatlik 848 yen ortalama $7.64 dolar yapıyor. Bu 1 saatlik ücret. TL ile oranlarsak 1 saatte 38.5 TL kazanıyor adamlar.
Japonlar çalışkan millet ortalama asgari ücret alan bir kişi günde 8 saat çalışsa haftalık 40.074 yen ayda 162.816 yen yapar
Dolara çevirirsek ayda 1466 dolar yapar. Bu da çok çok iyi bir orandır. Aslında japon yen'ini dolara çevirmek saçmalik.

Japonların alım gücü Yen üzerine yani adam aylık 162.816 yen alıyor. Ona göre oranlarsak Türkiyede 7 8 bin TL gibi sayı yapar.

Kafanizda daha iyi oturmasi icin Turk Lirasi uzerinden anlatayim.
1 kilo muz su an 6 7 TL di mi asgari ücret 1400TL
Siz bu paraya mi daha cok muz alirsiniz

Yoksa 600 TL asgari ücret olsa muzun da kilosu 25 kuruş olsa mı daha fazla muz alirsinız?

Ücret isterse 10 bin TL olsun alim gucu dusukse size 500 tl 600 tl gibi gelir. Japonyada hem ücret yüksek hem alim gucu cok yuksek
umayya

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

https://tr.investing.com/currencies/usd-try

wmaraci
wmaraci

akmova akmova WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Beden Eğitimi Öğretmeni
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 1028
  • Beğeniler 392 / 289
  • Ticaret 10, (%100)
Artık bu işin şakası kalmadı.
Muhalefet veya İktidar her kim ne yapacaksa bir an önce yapmalı. Ülke yokuş aşağı krize gidiyor (zaten vardı ama üstü örtülüyordu).
Farklı yollar izlenilmeli radikal kararlar alınmalı olağan dışına çıkılmalı yoksa öyle hadi dolarları bozdurun, piyasaya dolar ateşlicem vs gibi söylemler ile Dolar’ın düşeceği yok ama cebimizin ateşi yükseliyor

Personal Trainer Cem Öncü / www.cemoncu.com

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
3700 liraya Macbook air almıştım bir kaç ay önce. Şimdilerde piyasa fiyatları nasıl diye bakayım dedim değeri 4500 ve üzeri görünüyor aynı bilgisayarın. Daha da yukarı gidecek gibi.

Geçen sene 3000 liraya Iphone 7 alınabilirken şu an 3600'e çıkmış fiyatı ve çıkmaya da devam ediyor.

Dolar keşke sadece teknolojik ürünleri etkilese... Maalesef olumsuz etkilemediği tek yer yok. Bu yüzden ben zam yapan firmalara kızamıyorum.

Backlinkcigeldi yerli firmalar ucuza getirttikleri ürünü dolar endeksli yüksek fiyattan satıyor diye belirtmiş fakat bunu yapmak zorundalar. Öbür türlü zam olmadan, adam sattıktan sonra o ürünü birdaha alamayacak. (Açgözlü istisnalar dışında)

İki araba parası para kesiliyor ama insanlar hala araba almaktan caymıyorlar yazılmış. Bırakın almaya devam etsin insanlar şu an doların yükselişinden de beter olarak başımıza gelebilecek en kötü şey, insanların parasını yastık altına koyması maalesef.

Düzelir mi? Dolar düşer mi?
O da yakın gelecekte mümkün görünmüyor.

68136 68136 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 24.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1016
  • Beğeniler 380 / 381
  • Ticaret 5, (%100)
An itibarı ile 5.29 olmuştur. Evin bahçe duvarlarindan basliyorum yemeye. Sabaha 5.45 ile açarız gözümuzu. 1 hafta sonrası ise 5.75 5-83 arası olur. 2.2 m dolar sürdüler 10 cent artış oldu. Baktilar olmuyor serbest bıraktılar. Hiç üzülmüyorum şuan. Malesef hakettirdiler

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Siz ne diyorsunuz ya, ülkenin başındakiler çok zeki, bekliyorlar. Bekliyorlar ki, Dolar 10 TL olsun, olsun ki 10'daki o sıfırı atacaklar. Tıpkı, eskiden bir milyon türk lirasına tuvalete girdiğimiz zamandaki gibi sıfırı atacaklar ve bir liraya tuvalete girer gibi doları da 1 tl'ye sabitleyeceğiz inşallah, biraz da biz amerikanlara ''Törkiye'nin oyunları bunlar nigga'' dedirtelim ama değil mi? :)

Şaka bir yana, ben zamanında elimdeki parayı dolar olarak yatırdım içim rahat, ha şimdi biri gelip de bana vatandan milletten bahseden olursa çok feci cevabını veririm ona göre. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız ama zamsız geçen gün yok. Ben, yerel bir market zincirinde mağaza müdürlüğü yapıyorum. İki, üç yıl önce en sık 2-3 günde bir gelen zamlardan dolayı etiket güncellemesi yapardık raflarda, şimdi etiketini günde 2 defa değiştirdiğimiz ürün bile oluyor. Sonra da vatandaş benim çalıştığım markete ''kazıkçı'' damgası vuruyor ama emin olun keyfi zam yapmıyor kimse. Ülkede birçok şey dolara endeksli ki bunların en başında kuşkusuz teknoloji ve sanayi ürünleri yer alıyor.

Demokrasi, yani gerçekten demokrasi ile yönetilen ülkelerde her ırktan, ülkeden yatırımcı bulunur. Demokrasi demek, güvenli ortam demek, halinden ''gerçekten'' memnun olan halk demektir ki bunlar da refah seviyesinin göstergesidir. Sen bir çıkar çatışması sonucu OHAL edip, kendi ülkendeki şirket sahiplerine belli kanıtlar göstermeden fetö destekçisi diye elindekilere el koyarsan, yabancı yatırımcı ''benim de başıma her an böyle bir şey gelebilir'' diye ülkeden gider. İşte o yüzden, yabancı yatırımcılar, gerçekten demokrasi ile yönetilen ülkelere yatırım yaparlar. Böylece ülkeye yabancı para girişi olur ve bu para ülkede dolaşımda oldukça ve arttıkça ülkenin kendi para birimi de değerlenir ve alım gücü artar. Yabancı yatırımcı ihya oldukça yeni iş sahaları açılır, yeni sektörlere girişir. Bu da işsizliği azaltır ve enflasyonu da düşürür. Fakat hala daha birileri ''dolarları bozun, bu oyunu da bozun'' diyor. Fakat farkında değiller ki böyle yaptıkça dolar daha da onları da bozacak, yükselişine devam edecek. Bu yüzden elimdeki yatırımımı dolar olarak yapıyorum. Kimse kusura bakmasın ama durum bu. Ülkeye dolar girişi lazımken tam tersi söyleniyorsa ve hala bunu uygulayan kesim varsa onlara bu azdır bile.

Hadi bunları yapmıyorsun, her alanda kendi ürettiği kendine yeten bir ülke olsak neyse de, her şey ithal neredeyse, ithal etmediğimiz ne var diye düşününce cidden şaşırıyorum. Her şeyi yurtdışından aldığımız için doğal olarak da dolar kuru üzerinden hesaplanıyor ve ülkedeki esnaf da doğal olarak zam yapmak zorunda bırakılıyor. Velhasıl kelam durum bu, öyle aşırı derece ekonomi analizine gerek yok, her şeye de dış güçler deriz ancak ben buna katılamıyorum

Neyse, bazılarının yerine ben özür diliyorum ve yorumumu sonlandırıyorum.
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

forces forces WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1366
  • Beğeniler 9 / 379
  • Ticaret 0, (%0)
gidişat sıkıntılı , bu fiyatlar ile işveren elindeki işçiyi çok fazla tutmaz , TL olarak alım gücü azaldığından elimizdeki para hiçbirşeye yetmeyecek çünkü üretim maliyetleri çoğu yerde döviz ile . Döviz arttıkça yurtdışından gelen herşey katlanacak . Neyse yapacak bir şey yok bekleyip göreceğiz . Ama roket tatkmış gibi gidiyor umarım iyi birşeyler olurda bu döviz düşer.

ozan15 ozan15 Security Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 290
  • Beğeniler 155 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Anlık,
Dolar---> 5,27

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al