wmaraci reklam

Yeni nesildeki saygısızlık

49 Mesajlar 7.085 Okunma
smmexpress

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

ferahi adlı üyeden alıntı

Bunun nedeni tek nedeni imansızlık.Varmı beyler çevreniz 5 vakit namaz kılan genç biri şöyle 17,25 yaş arası çevrenizde kaç kişi namaz kılıyor ve çok temiz yaşıyor.İşte bu nedenle oluyor hepsi.Gerçek anlamda iman etmiş insan asla böyle şeyler yapmaz

Haklısınız , ama namaz kılmasada ailesinde saygı kavramı varsa , saygı temel alınarak yetiştirilmişse ömür boyu öyle yaşar.

Her şeyin ailede başladığına inanıyorum.

Ek Olarak:

cokbaska adlı üyeden alıntı

Bir iki kişinin saygısızlığı ile konuda verilen video ve resimdekiler öyle diye herkes yada yeni nesil diye tabir edilen yaş grubları da bu şekilde olacak diye birşey söz konusu bile olamaz.
Bu saygısızlar ailesinden terbiye almamış , aileleri hiç ilgilenmemiş belkide hiç aileleri olmamış olabilir.Unutmayalım herşey çocukluktan başlar ;)

Benim yeni nesilde gördüğüm tek şey daha ufak tefek olmaları :) Bundan 4-5 sene önce okuduğum okullardaki çocuklar bize göre mini minicikler :D

Sen her şeyi böyle genelliyor musun? Bu kadar düz mantıklı olma..

Ben konumda herkes böyle mi dedim ? Yada söz konusu mu ettim.

Yada saygısız olanları tek tek konuya mı yazayım ne diyorsun sen :)

Ayrıca siz nesili görmüyorsunuz bence yaşadığınız yere bağlı.

Cafelerde öpüşen , tekme tokat girişen , annelerine bağıran , el ele gezen , eve geç gelen , camileri doldurmayan , namaz kılmayan , kuran okumayan , yabancılara özenen , soyunu unutan nesli görmüyorsunuz heralde.

Siz sadece fiziklerine bakıyorsunuz sanırım ..

wmaraci
reklam

Bipixel Bipixel Vicdanın senin kıblendir. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kıdemli SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2348
  • Beğeniler 727 / 726
  • Ticaret 57, (%100)
Bu gençlik harbiden de yeter dedittiriyor insana.Hiç birinde kalmamış insanlık.

Kişisel Blog - Web siteni aç! Hızlı çözüm için lütfen report sistemini kullanın!

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

Bunun nedeni tek nedeni imansızlık.Varmı beyler çevreniz 5 vakit namaz kılan genç biri şöyle 17,25 yaş arası çevrenizde kaç kişi namaz kılıyor ve çok temiz yaşıyor.İşte bu nedenle oluyor hepsi.Gerçek anlamda iman etmiş insan asla böyle şeyler yapmaz

Her şeyi imana bağlamayın be arkadaşım.
Bunun sebebi imansızlık değil, yanlış inanış.

Bir şeyi hiç bilme ya da doğru bil diye boşuna demiyorlar. Örneğin; İslamdaki kapanmak ile günümüzdeki kapanmak arasındaki fark.
Ateist de, Hristiyan da, Musevi de, Hindu da büyüklerine saygı gösterebilir. Bu inanışla alakalı değil, insanlıkla alakalı.

Bak sana peygamberin ashabına, ashabının da diğerlerine anlattığı bir hikayeyi anlatayım. (Ne kadar doğrudur bilemem)

"Çölde çok susamış bir hayat kadını bir kuyuya rastgelir. Kuyuya eğilir, suyunu içer. Kafayı kaldırdığında karşısında bir köpek görür. Köpek susuzluktan kumdaki ıslak yerleri yalamaktadır. Kadın buna dayanamaz ve ayakkabısı ile kuyudan köpeğe su çıkartır. Allah onun bu davranışından hoşnut kalır ve öldüğünde bütün günahlarını silerek sadece köpeğe iyi davrandığı için cennete koyar."

Bakın, ben iman göremedim burada. İnsanlık var.

Demişsiniz Namaz kılan var mıdır 5 vakit diye. Okuldan benim ateist arkadaşlarım var ve şu kadarını söyleyeyim saygısızlık yaptıklarını görmedim. İnsanlığını kaybetmedikten sonra inanışın hiçbir önemi yoktur. İnsanlığını kaybedersen İslammış, Hristiyanlıkmış falanmış filanmış. Hiç biri kurtarmaz.
melankolia taspinardizayn

kişi bu mesajı beğendi.

taspinardizayn taspinardizayn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 52 / 29
  • Ticaret 7, (%100)

Ghost adlı üyeden alıntı

Arkadaşa katılıyorum. Bediüzzaman'a göre de çağımızın en büyük hastalığı imansızlıktır. Gerçekten de doğru.

yok artık. İmansızlık bir yana ben kendim de 5 vakit namaz kılan biri değildim, değilim fakat bu tür olaylara en ufak yaşımdan beri kötü gözle bakmışımdır. En ufak yaşımda bile terbiyesiz insanlara karşıyımdır ki şuan bile yolda yürürken ufaklıkları, gençleri gördükçe ülkeden, insanlıktan soğutuyorlar insanı.

Fakat bu konuyu imanla, imansızlık bağdaştırmak yanlış. Edep ve terbiyeyle alakalı. Siz 5 vakit namaz kılan ama terbiyesiz insan görmemişsiniz. Ben gördüm. Ama Namaz kılmayan, edepli, okumuş terbiyeli insanlarda görmemişsiniz. Ben gördüm.

İnsan insandır. Okumuşuda terbiyesiz olur, okumamışıda. İmanlısıda terbiyeli olur, terbiyesizide.
ecevher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

Bir şeyi hiç bilme ya da doğru bil diye boşuna demiyorlar. Örneğin; İslamdaki kapanmak ile günümüzdeki kapanmak arasındaki fark.
Ateist de, Hristiyan da, Musevi de, Hindu da büyüklerine saygı gösterebilir. Bu inanışla alakalı değil, insanlıkla alakalı.

Bak sana peygamberin ashabına, ashabının da diğerlerine anlattığı bir hikayeyi anlatayım. (Ne kadar doğrudur bilemem)

"Çölde çok susamış bir hayat kadını bir kuyuya rastgelir. Kuyuya eğilir, suyunu içer. Kafayı kaldırdığında karşısında bir köpek görür. Köpek susuzluktan kumdaki ıslak yerleri yalamaktadır. Kadın buna dayanamaz ve ayakkabısı ile kuyudan köpeğe su çıkartır. Allah onun bu davranışından hoşnut kalır ve öldüğünde bütün günahlarını silerek sadece köpeğe iyi davrandığı için cennete koyar."

Böyle diyenlerin ''Allah'sız , Kitapsız'' diye itham ediliği bir ülkede yaşıyoruz arkadaşım.

Dinimizde bu konular üzerinde duruluyor , dinini düzgün yaşayan biri böyle bir şey yapmaz ama , herkes bir dine bağlı olmak zorunda değil.

Bu kişiler dinsiz diye iyi bir insan olamaz mı ?

Dediğin gibi her şey insanlıkla alakalı.Ama insanlığımızı geliştirmek içinde din gerekli bir mevzu bunuda unutmayalım.
ecevher

kişi bu mesajı beğendi.

taspinardizayn taspinardizayn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 52 / 29
  • Ticaret 7, (%100)

Demişsiniz Namaz kılan var mıdır 5 vakit diye. Okuldan benim ateist arkadaşlarım var ve şu kadarını söyleyeyim bir kez bile saygısızlık yaptıklarını görmedim. İnsanlığını kaybetmedikten sonra inanışın hiçbir önemi yoktur. İnsanlığını kaybedersen İslammış, Hristiyanlıkmış falanmış filanmış. Hiç biri kurtarmaz.

sana katılıyorum. İmana bağlamak biraz provoke etmek gibi bir şey olmuş şuan.

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 751 / 310
  • Ticaret 24, (%100)
Dediğinizde bir nevi haklısınız. İnsan yeter ki insanlığını kaybetmemiş olsun. Dediğiniz gibi ne kadar namaz kılıpta aynı zamanda günah işleyen insan var. Yani olay burda. Yürekten ibadet eden bir kişi böyle bir şey yapmaz, insan olan da yapmaz. Yani bu işin yapılmaması için 2 şey gerekli. Ya yürekten iman ya da insanlık.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

SefaUygun adlı üyeden alıntı

Böyle diyenlerin ''Allah'sız , Kitapsız'' diye itham ediliği bir ülkede yaşıyoruz arkadaşım.

Dinimizde bu konular üzerinde duruluyor , dinini düzgün yaşayan biri böyle bir şey yapmaz ama , herkes bir dine bağlı olmak zorunda değil.

Bu kişiler dinsiz diye iyi bir insan olamaz mı ?

Dediğin gibi her şey insanlıkla alakalı.Ama insanlığımızı geliştirmek içinde din gerekli bir mevzu bunuda unutmayalım.

Din gereksizdir demedim. Fakat şöyle bir şey demek istedim. Her şeyi imana bağlıyorlar. Halbuki bütün dinler iyiliği emredip, kötülükten sakındırır. Hinduizm, hristiyanlık ya da musevilik. Hepsinde kötülük yasaktır. Can kutsaldır, öldürmek yasaktır vs vs. var. Yani bir insanı insan yapan her şey dinlerde öğretilir.

Fakat bizim bazı arkadaşlarımız, sadece içki içiyor diye insanlıktan çıkartıyorlar. İyiliğin sadece İslamda olduğunu sanıyorlar.İyi de arkadaşım içki senin dininde günah. Her dinde günah değilki. İçki içmek kötü bir şey değildir. Sadece islam "sınav" maksatlı yasaklamıştır. Sadece bu kadar.

Yani demek istediğim, artık insanlar kendi inandığı dinlere göre diğer insanları yargılamasınlar. Herkesin inanışı farklıdır. Saygı duyacaksın. :)

Ben Elhamdülillah müslümanım. Başkalarının Allahsız, kitapsız demelerini zerre kadar umursamıyorum. Gülüp geçiyorum.

• Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

Ghost adlı üyeden alıntı

Dediğinizde bir nevi haklısınız. İnsan yeter ki insanlığını kaybetmemiş olsun. Dediğiniz gibi ne kadar namaz kılıpta aynı zamanda günah işleyen insan var. Yani olay burda. Yürekten ibadet eden bir kişi böyle bir şey yapmaz, insan olan da yapmaz. Yani bu işin yapılmaması için 2 şey gerekli. Ya yürekten iman ya da insanlık.

Korku ve Ödül olması lazım insanlık için.

İmanlı bir kişi Allah'tan korkuyor değil mi ? Onun şerrinden , cehennemden...
Peki niye iyi bir insan oluyor ? Günah işleme korkusu , vaat edilen cennet veya nedensiz.

Peki imansız biri niye iyi biri oluyor ; tek nedeni var bence.Ailesi ve çevresi iyidir yada nedensiz..

Demekki imanlı kişilerin iyi bir insan olma olasılığı daha yüksek.Arkadaşlar bunu anlatmak istiyor olabilir , tartışma konuları yaratmıyalım ...

Ek Olarak:

Din gereksizdir demedim. Fakat şöyle bir şey demek istedim. Her şeyi imana bağlıyorlar. Halbuki bütün dinler iyiliği emredip, kötülükten sakındırır. Hinduizm, hristiyanlık ya da musevilik. Hepsinde kötülük yasaktır. Can kutsaldır, öldürmek yasaktır vs vs. var. Yani bir insanı insan yapan her şey dinlerde öğretilir.

Fakat bizim bazı arkadaşlarımız, sadece içki içiyor diye insanlıktan çıkartıyorlar. İyiliğin sadece İslamda olduğunu sanıyorlar.İyi de arkadaşım içki senin dininde günah. Her dinde günah değilki. İçki içmek kötü bir şey değildir. Sadece islam "sınav" maksatlı yasaklamıştır. Sadece bu kadar.

Yani demek istediğim, artık insanlar kendi inandığı dinlere göre diğer insanları yargılamasınlar. Herkesin inanışı farklıdır. Saygı duyacaksın. :)

Ben Elhamdülillah müslümanım. Başkalarının Allahsız, kitapsız demelerini zerre kadar umursamıyorum. Gülüp geçiyorum.

Est.Öyle bir şey demedim ben.Sadece böyle konuşulanların dışlandığını belirttim.Bir çok arkadaşımın başına geldi.

Ama alkol aşırı içildiği zaman insanı yoldan çıkarmıyor mu ?

Alkollü direksiyona geçip milleti ezenler,
Alkol alıp karısını dövenler , öldürenler,
Alkol alıp sabaha kadar gününü gün edip , ailesini sefil bırakanlar.

Dinimizde neden yasak , yukarda saydıklarım yüzünden.Bizim kültürümüzde dinimizde alkol yasaktır , haramdır.Alanlarda dışlanır bu kadar basit.

Alkol alanlar bu riski düşünmelidir , artık herkes size farklı bir gözle bakar , yanınıza almaz.

Sadece alkol için değil , dinimizde haram kılınmış her şey için geçerlidir.
Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 751 / 310
  • Ticaret 24, (%100)
Aynen, bu konu burada bitsin. Din konusu yani.
Kur'an da çok güzel bir ayet geçer.
KUR'AN: Kâfirûn Suresi; Sure 109, Ayet 6

لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ 109:6

لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ

lekum dînukum veliye dîn
Senin dinin sana, benim dinim bana.
Yani kimse fikirlerinden dolayı eleştirilemez.
erkut SefaUygun

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al