wmaraci reklam
lidertakipci

Yeni nesildeki saygısızlık

49 Mesajlar 6.980 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

blogesinti blogesinti WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Google Ads.
  • Konum İsveç
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 472
  • Beğeniler 82 / 71
  • Ticaret 31, (%97)

ferahi adlı üyeden alıntı

Bunun nedeni tek nedeni imansızlık.Varmı beyler çevreniz 5 vakit namaz kılan genç biri şöyle 17,25 yaş arası çevrenizde kaç kişi namaz kılıyor ve çok temiz yaşıyor.İşte bu nedenle oluyor hepsi.Gerçek anlamda iman etmiş insan asla böyle şeyler yapmaz

5 vakit namazın bu konuyla alakasını kuranı ilk defa görüyorum. Ben inanırım veya inanmam, ama saygıyı ve nerede yanlış yapıldığını hissedecek ve tartacak kadar terbiye aldığıma inanıyorum. Bunun namazla hala ilgisini anlamıyorum güldüm geçtim.

Videoya gelince, baban yaşında adama sen o kadar hakaret ve üstüne üstlük eline vurma çabası içerisine giriyorsun ama suç kızda değil ki sana orada bir şey yapmayanın suçu bakanın suçu..
melankolia taspinardizayn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mavice mavice WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 145 / 133
  • Ticaret 1, (%100)
Ahlakla alakalı bir sorun bu.
Çocuk yetiştirenler çocuklarına mensup olduğu dini anlatabilir, öyle yetiştirebilir.
Ama dünya üzerindeki tüm dinlerin ortak olarak birleştiği yer ahlaktır.
Ahlaklı gençlik, insan her ortamda ne yapacağını bilen insanlardır.
Ahlak yoksa bir yerde sevgi saygı da yoktur.
Karyotip

kişi bu mesajı beğendi.

mavice.net

Vermidon Vermidon Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenim Görevlisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 755
  • Beğeniler 50 / 123
  • Ticaret 4, (%100)
Bence sorun ailede değil arkadaşlık ortamından ibaret. Yani ailesi kalkıpta git seni kolundan tutanları kamera karşısında rezil et demiyor ki. Üstelik adam babası yaşında... Ben olsam bu videonun youtube linkinde bi arkadaş yorum atmış. Onu uygulardım.

gursoyweb gursoyweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 2, (%100)

Ghost adlı üyeden alıntı

Arkadaşa katılıyorum. Bediüzzaman'a göre de çağımızın en büyük hastalığı imansızlıktır. Gerçekten de doğru.

kesinlikle sizlere katılıyorum ve bir kaç hafta önce kendim bu konuda bir makale yazmıştım..

http://www.buyukcekmecerehberi.net/gencler-de-bir-gun-yaslanacak-yaslilarimiza-hurmet-edelim.html

Not: linki kesinlikle reklam olsun diye link eklemedim millet istifade etsin..

wmaraci
wmaraci

Genc Genc Computer Engineer Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1606
  • Beğeniler 760 / 441
  • Ticaret 49, (%98)
abilerim ablalarım kardeşlerim , bende 16 yaşında bir erkek çocuğuyum.

Otobüste yolculuk yaparken ben benden büyüklere(amca-dayı-teyze-hala-hamile-gazi vs.) elimden geldiğince yer veriyorum.

Birisi şuana kadar "çocuk kalkta biraz şu abla otursun" dediğini hiç duymadım.Çünkü ben bana öğretilenleri yaptığım için o türde bir laf gelmesine izin dahi vermem.Biraz yorulurum evet 522st leri belki bilen vardır 2.5 saatte karşıya geçiyor 2.5 saatin 2 saatini belki ayakta geçirirsiniz yorulursunuz ama benim gibi genç olanlar yaşlılara veya yetişkinlere göre daha dayanıklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ordaki sefa abinin söylediği şeyi yani söylenmeden yapmaları lazım aslında.Birde utanmadan cevap vermişler ömrüm hayatımda ben böle bir şey görmedim. Bir kerede aynı olay başıma gelmişti.Anneannemle sultanbeyliden mecidiyeköye gidiyorduk(522st) akbilleri bastık arkaya doğru ilerliyoruz genç olanların yüzlerine bakıyorum gözünün içine ancak tık yok.Bir tanesine dedim benim yaşıtımdı sanırım anneannem biraz rahatsız kalkabilir misin acaba kardeşim ? onun verdiği cevap romatizmalarım rahatsız oluyor. Neyse dedim halime şükrettim 55 yaşlarındaki anneannemle ancak köprüde oturabildik ki onada şükür.

birazda dürüst konuşayım.

bende otobüse bindiğimde hemen boş bir yer bulup oturduğumda inşallah yaşlı teyzeler-amcalar gelmezde bende rahatça oturayım diyorum , küçükken herkes gibi bende uyuma numarası yapardım.Ancak büyüyünce ve olaylar başına gelince insan aklını başına alıyor.Empati çok önemli bir şey.

özet : birazcık empati ile bile her şey halledilebilir diye düşünüyorum.

ayqo ayqo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 386
  • Beğeniler 20 / 68
  • Ticaret 14, (%100)
Hocam size imzanızı hatırlatıyorum. "Böyle şeyler sadece filmlerde olur canım." maalesef görgü gelenek vs. sadece eski Türk Filmlerinde var :S

siyahgiyen siyahgiyen SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 121 / 191
  • Ticaret 20, (%100)

blogesinti adlı üyeden alıntı

5 vakit namazın bu konuyla alakasını kuranı ilk defa görüyorum. Ben inanırım veya inanmam, ama saygıyı ve nerede yanlış yapıldığını hissedecek ve tartacak kadar terbiye aldığıma inanıyorum. Bunun namazla hala ilgisini anlamıyorum güldüm geçtim.

Videoya gelince, baban yaşında adama sen o kadar hakaret ve üstüne üstlük eline vurma çabası içerisine giriyorsun ama suç kızda değil ki sana orada bir şey yapmayanın suçu bakanın suçu..

Şöyle anlatayım bağlantısını , sana terbiyeyi ve ruhundaki dinginliği kazandırır namaz. Senden büyüğün önünde eğilmeyi öğretir. İnanıp inanmamak tamamen size kalmış kimse yargılamaz sorgulamaz.

Üstad Mehmed Akif Ersoy'a sormuşlar "-Bu memleket nasıl kurtulur diye"
Üstad Cevaplamış ;" - Cuma Namazına gelen kalabalık Sabah Namazına da gelirse demiş."
Alphabet LaMekan

kişi bu mesajı beğendi.

ferahi ferahi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 228
  • Beğeniler 13 / 80
  • Ticaret 5, (%100)

taspinardizayn adlı üyeden alıntı

yok artık. İmansızlık bir yana ben kendim de 5 vakit namaz kılan biri değildim, değilim fakat bu tür olaylara en ufak yaşımdan beri kötü gözle bakmışımdır. En ufak yaşımda bile terbiyesiz insanlara karşıyımdır ki şuan bile yolda yürürken ufaklıkları, gençleri gördükçe ülkeden, insanlıktan soğutuyorlar insanı.

Fakat bu konuyu imanla, imansızlık bağdaştırmak yanlış. Edep ve terbiyeyle alakalı. Siz 5 vakit namaz kılan ama terbiyesiz insan görmemişsiniz. Ben gördüm. Ama Namaz kılmayan, edepli, okumuş terbiyeli insanlarda görmemişsiniz. Ben gördüm.

İnsan insandır. Okumuşuda terbiyesiz olur, okumamışıda. İmanlısıda terbiyeli olur, terbiyesizide.

Bu arkadaşlar gibi düşünen herkeze veriyorum cevabı.Benim vurgulamak istediğim şudur.Saygı bir yana ayağı kırık bir insana üzülüp yer vermek o insanın içinde Allah korkusunun olduğunun göstergesidir.Saygı ve sevgi imansız olmaz.Her namaz kılmayanda da iman yok demiyoruz.

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

ferahi adlı üyeden alıntı

Bu arkadaşlar gibi düşünen herkeze veriyorum cevabı.Benim vurgulamak istediğim şudur.Saygı bir yana ayağı kırık bir insana üzülüp yer vermek o insanın içinde Allah korkusunun olduğunun göstergesidir.Saygı ve sevgi imansız olmaz.Her namaz kılmayanda da iman yok demiyoruz.

Yapmayın hocam sizinki önyargı oluyor din hakkında konuşmak istemiyorum ama bence dediğiniz yanlış.

Ailesinde din kavramı yoksa çocukta böyle yetiştiyse ne olacak ? Onun seçimi değil bu.

Ama Allah bize akıl ve vicdan vermiş.Bir olay karşısında üzüleceğimizi , sevineceğimizi biliriz.Ama karşıdaki olayın size o duyguyu vermesi lazım.

Yani burda insanlık kavramı önemli , benim çevremde namaz kılmayıp ; dürüst , hoşgörülü hoş insanlarda var.

Ayrıca o olay bazılarında Allah korkusu , bazılarındada insan sevgisidir.(Önemli nokta).

Sizde böyle insanlara karşı hoşgörülü olmalısınız bence.

Ama Namaz kılmak , oruç tutmak , hacca gitmek , Allah'a yalvarmak vicdanımızı , insanlığımızı artırır ama bunları yapmayıp iyi insan olmayı başarmış kişilerde var.O kişilere haksızlık etmeyelim.

byesiler byesiler WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 2 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Şimdi namaza bağlamanız çok yanlış Hristiyanlar namazmı kılıyorda insanlara olan saygıları var. Bende kılıyorum bu beni extra bir insan yapmaz bu benim görevimdir yerine getiririm.

Önemli olan insana saygıdır.Maalesef bizim memlekette bu yokdur. Sokağa çöp atanlar geceninbir yarısı yüksek sesi açıp araba ile dolaşanlar ve bu araba ile akrobatik hareketler yapanlar..En ufak bir tartışmada işi kavgaya götürenler. Birisinin durumu kendinden iyi ise onu çekemeyenler .vs..

Önemli olan insan olmak demektir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al