wmaraci reklam

Neden Herkes Vergi Kaçırma Peşinde?

32 Mesajlar 3.713 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

frat34 frat34 WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 08.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 51 / 58
  • Ticaret 3, (%67)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

frat34

''%3 sanal pos %18 kdv %30-40 tedarikçiye giderse bizede 3 'ün 1 i kalır anlatabildimmi.''

Şimdi KDV emanettir; sizden çıkmaz yani siz fatura kesince karşı taraftan tahsil eder ve %18 vergi bedelini ödersiniz.

Sanal pos vergi değildir; komisyon bedelidir.

Tedarikçiden bize ne? Bu sizin gideriniz sonuçta..

Yapılan ticarette kar üzerinden %20 vergi ödeniyor diye hatırlıyorum.

Neden bu kadar zorlaştırıyorsunuz kendinizce? Kar üzerinden vergi ödemek gayet doğal bir durumdur.

Sonuçta giderleri işleme hakkı verilmiş bize. Bunlar kanunda yer alıyor.

Misal olarak 100 liralık bir ticaret yaptığınızda diyelim ki 50 lira kazandınız. Bu 50 lira üzerinden vergi ödeyeceksiniz sadece. Neden kdv sanal pos vs ilave ediyorsunuz?

İş siyasete dönüyor.

Vergi vermemeyi savunmak hiç hoş değil cidden.

Tamam, sorunlar var ekonomi iyi değil falan anlarım da bazı şeyleri çarpıtmak iyi değil. Kayıt dışı yoğun olmasa inanın ekonomi bu kadar kötü olmazdı.

Yazımı tam okumamışsınız sanırım
Zaten böyle şeyi savunmuyorum dedim..

Pos %3 kesiyor her satışta müşteriden değil satıcı cebinden çıkar sanirsam sanal posunuz yok ben vergi veriyorum aksini savunmadım olanı yazdım bence siyaseti siz yapıyorsunuz görüşünüze saygım sonsuz fakat yararı olmayan verginin nesini savuncam sizde biraz objektif olun birilerini savunmayı bırakın..

Kaç milyon liraya saray yapıldı o yaptı bu yaptı beni ilgilendirmez kime yararı var veya hayatınızda gidipte kaldin mi orada benim vergim ile yararı olmayan şeyi kim yaparsa bende fikirlerimi yazarım..

Davulun sesi uzaktan hoş gelir herkeze..

Siyasete gelecek olursak siyaset yapsam sadece suriyelileri söylemem yeterli olur sanirsam elin derdi bizimi gerdi benim yanimda 6 kişi şehit oldu kim biliyor haberlerde 45 saniye anlatılır varmı hatırlayanınız kısaca bırakın bu işleri amacım siyaset değil yani kısaca ne ise onu yazdım çarpıtma yapilcak durum yok herşey ortada zaten

Ha siz iyi kazanıyor geçiniyor olabilirsiniz ya kazanamayan ne yapacak bu bencillik iste vurdum duymazlik olmasa zaten bunlar başımıza gelmez yazımı siyasete cekmeyin

Ben siyaset yapmadım kaç donemdirde suanki hükümete oy veriyorum lütfen biraz daha anlayarak okuyun

wmaraci
reklam

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Herkesin söylediklerinde haklılık payı var. Bazı arkadaşlar "vergi kaçırırsak daha fazla vergi kalemi devreye sokulur, sonuç değişmez" diyor, bazı arkadaşlar da mevcut prosedürler içerinde ve bu günün şartlarında ticaret yapmanın olanaksız olduğundan vs bahsediyor. Nasreddin hoca misali, sen de haklısın kardeş.
Söz konusu "vergi" olunca muhasebe ve maliye ile ilgilenenlerin bildiği bir şeyden bahsetmek istiyorum; vergiden kaçınmak... Vergiden kaçınmanın vergi kaçırmaktan bir farkı var; hem yasal hem de ahlaki açıdan "yanlış" bir şey değil.
Peki nedir vergiden kaçınmak? Bildiğiniz üzere, vergi konusunda pek çok kanun, bu kanunların altında pek çok yönetmelik, tebliğ vb vb var. İşte tüm bu kanun, yönetmelik ve tebliğlerden yararlanarak daha az vergi ödeme olayına "vergiden kaçınmak" deniyor. Özeti şu; daha az vergi vermek için mevcut yasal düzenlemelerdeki yöntemleri uygulamak, onlardan faydalanmak. Örneğin yaşınız 29'dan küçük ise eğer, 3 yıl (29 yaşı aşmamak kaydı ile) genç girişimci desteği var, ondan faydalanıp 75.000 tl ye kadar olan kazançlardan gelir vergisi muafiyeti kazanıyorsunuz. Veyahut personel istihdam edecekseniz eğer, belli sgk teşviklerinden faydalanabilir, daha az SGK primi ödeyebilirsiniz. Özellikle gelir vergilerinde çeşitli işlem ve tutarlarda muafiyetler sözkonusu, bunları bilmek ve faydalanmak ödenecek vergiyi bir hayli azaltıyor.
Arestr frat34 comonda2

kişi bu mesajı beğendi.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!

WMSupport WMSupport Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Wordpress & SEO
  • Konum Adana
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 333
  • Beğeniler 25 / 157
  • Ticaret 26, (%92)
Tvlerin, yandaş iş adamlarının milyarlık vergileri silince vergi ödeyesim gelmiyor.
Arestr Browland comonda2

kişi bu mesajı beğendi.

73204 73204 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 05.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 374 / 202
  • Ticaret 26, (%96)

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Herşey bir kenara, kira ödediğiniz için stopaj öderseniz bu insanları anlarsınız :)

Hay siz çok yaşayın kira odedigimiz için kira stopajı oduyoruz ve üstelik mulk sahibine çikmiyor bu vergi direk işyeri kira sahibine çikıyor. Bazı arkadaşlar neden zorluyorsunuz diyor kusura bakmayın ama nefes almak bile vergi, yakıt neden bu kadar yuksek diyoruz açıklama şu "vergi çok alınıyor bizden" her şey şuan vergi vergi vergi.
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

frat34 adlı üyeden alıntı

Yazımı tam okumamışsınız sanırım
Zaten böyle şeyi savunmuyorum dedim..

Pos %3 kesiyor her satışta müşteriden değil satıcı cebinden çıkar sanirsam sanal posunuz yok ben vergi veriyorum aksini savunmadım olanı yazdım bence siyaseti siz yapıyorsunuz görüşünüze saygım sonsuz fakat yararı olmayan verginin nesini savuncam sizde biraz objektif olun birilerini savunmayı bırakın..

Kaç milyon liraya saray yapıldı o yaptı bu yaptı beni ilgilendirmez kime yararı var veya hayatınızda gidipte kaldin mi orada benim vergim ile yararı olmayan şeyi kim yaparsa bende fikirlerimi yazarım..

Davulun sesi uzaktan hoş gelir herkeze..

Siyasete gelecek olursak siyaset yapsam sadece suriyelileri söylemem yeterli olur sanirsam elin derdi bizimi gerdi benim yanimda 6 kişi şehit oldu kim biliyor haberlerde 45 saniye anlatılır varmı hatırlayanınız kısaca bırakın bu işleri amacım siyaset değil yani kısaca ne ise onu yazdım çarpıtma yapilcak durum yok herşey ortada zaten

Ha siz iyi kazanıyor geçiniyor olabilirsiniz ya kazanamayan ne yapacak bu bencillik iste vurdum duymazlik olmasa zaten bunlar başımıza gelmez yazımı siyasete cekmeyin

Ben siyaset yapmadım kaç donemdirde suanki hükümete oy veriyorum lütfen biraz daha anlayarak okuyun

Vergi borçları birikmeden zamanında ödenirse zor değil aslında. Birikiyor, borçlar dağ gibi oluyor sonra bekle ki af çıksın. Peki zamanında ödeyenler ne yapsın?

Birinin altında güzel bir araba görüyorum mesela, soruyorum sizin mi kaça aldınız gibi. Evet diyor banka kredisi ile aldım. Be adam, araba senin değil ki o zaman? Anlayana!

Az kendimize bakmalıyız maalesef.

Ben bir hata yaptığımda rahmetli babama kendimi savunurdum mesela. Verdiği cevap aynen şu olurdu: birileri de hırsızlık yapıyor sende yap o zaman. Yahu derdim o konunun bununla alakası ne, alt tarafı bir hata yaptım. Yok derdi, onlar da hata yapıyorlar ama kendilerine göre sebep bulmuşlar. Sebep bulma kendine, hatanı kabullen!

Vergi kaçırmak ta böyle bir şey maalesef benim gözümde.

İmkanı olmayan kişileri katmıyorum elbette. Ama ticaret yapmak için sermayemiz yoksa o zaman hiç bulaşmamalıyız. Bulaşıyorsak da sonuçlarına katlanmalıyız.

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Bunu sadece kişiler yapmiyor ki devlette milyon dolarlar kazananların borçlarını siliyor. Hemde 1k 2k degil milyonlarca lira. Sen gidip milyonlarca dolar kazanan adamın vergi borcunu silersen diger adamda kazandığı iki uc kurusu kurtarabilmek için böyle yollara basvurur. Elbette doğru degil bu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Birde o adamların silinen vergi borcuda bizden çıkıyor.Daha cok şey yazarımda neyse.
Escalous

kişi bu mesajı beğendi.

Web sitem: yazilimsoru.com

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Kesinlikle haklısınız ama şöyle de bir şey var ki Devlet'in kendisi dahi Anayasa'daki vergi ile ilgili hükme uymuyorken,
vatandaşların ''verginin vergisinden'' kaçınma çabası gayet anlaşılır bir hâl alıyor.

73. Madde

VI. Vergi Ödevi

Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.

Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.
Arestr Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

ercnnakar ercnnakar ercanakar.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek .Net Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 26 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
Millet aç aç. 1 tl nin lafını yapacak pozisyona geldik. Ekonomi almış başına gidiyor. Eskiden yarınları düşünürken şimdi sadece bugünü düşünmeye başladık. Vergi kaçırma işlemini doğru bulmuyorum ama millete başka şans bırakılmıyor. Oranları söylemicem zaten biliyoruz. Hep atıl kurt diyoruz ya bir kere katıl kurt demiyoruz diye kurt şikayetçi:) Devlet büyüklerinin de vergi işlemlerinde taşın altına elini koymalı. Vergiler sadece milletten kesilip kendilerine de vergiden muaf tutmamaları gerek diye düşünüyorum. Uzun olmasın diye uzatmıyorum yazım yanlışı varsa af ola. Sağlıcakla..
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

çok kişiselim | ercanakar.com.tr

murattat murattat TATOĞLU BİLİŞİM Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek e-ticaret yöneticisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 858
  • Beğeniler 21 / 324
  • Ticaret 41, (%100)
O kadar aptalca vergi dilimleri var ki devlet resmen soyuyor , emin olun zenginlerden çok daha az vergi alınıyor ya da onlar vergi az ödemek için hem araç ya da yatırım yeri alıyor yani zengin az vergi için mülk alır bizlerde 3-5 e bakarız
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

frat34 frat34 WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 08.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 51 / 58
  • Ticaret 3, (%67)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

İmkanı olmayan kişileri katmıyorum elbette. Ama ticaret yapmak için sermayemiz yoksa o zaman hiç bulaşmamalıyız. Bulaşıyorsak da sonuçlarına katlanmalıyız.

Yılmaz hocam Allah rahmet eylesin babanız doğru ama ya eksik yada lafı siz eksik söylediniz

2-3 çocuğunuz var işten çıkardılar ekmek alamayacak duruma geldiniz.
Böyle biri herşeyi göze alır banka bile soyar demişsin paran yoksa ticaret yapma o zaman yazınıza göre parası olan konuşsun parası olmayan sussun..

Kosgep bir yardım için vardır iste dediginiz gibi sermayesi olmayana el ayak olur fakat her başvurulan projenin ilgi çekici olunması isteniyor ama kendi adamlarına binlerce lira hibe kredi çıkarken herhal bizden uçan internet cafe gibi ilginç projeler istiyorlar yanlış anlamayın ama siz benim durumum iyi vergimide veriyorum herkezde verecek milletten banane diyorsunuz.

Son olarak daha yazmıcam ben verilmemesini savunmuyorum neyse kanun odur ben sadece münakaşasindayim yani hala birşeyleri savunmak için bazıları çapa gösteriyor oysaki kendileride biliyorki savunulacak bir tarafı kalmadı bu durumun..

Işsizlik seviyesi olan bir ülkeye başka sığınmacılarda yerli halkın işini elinden alırsa yani bırakın devlet devlet değildir savunmayın ve at gözlüklerini çıkarıp sağınızı solunuzu görün

Sonra vergi kaçırınca niye kaçırdın neden kaçırmasın bir sebep göster belki dini boyutu var hakka giriyor ama evinde ekmek bekleyen biri varsa kılsa hakkı hukuku takmaz

Saygılarımla, iyi forumlar
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al