wmaraci reklam

Forum - Blog subdomain yada klasör?

8 Mesajlar 765 Okunma
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum;
Taa internet var olduğundan beri sorulan bir soruyu tekrar sormak istiyorum. Bu sefer farklı şeyler de var. Foruma blog eklemek yada bloga forum eklemek icin., Subdomain mi? Klasör mü seçilmeli? İleriye dönük düşünmek lazım.

1) forum.siteadi.com
Yada
2) siteadi.com/forum
Hangisini seçmek en akıllıca yöntem olur.

Öncelikle burada SEO ve kullanıcı açısından forum kelimesinin önde olması (subdomain) bir dezavantajı olur mu ve site ismini gölgede bırakır mı. Akılda kalır mı. Bunların hepsi uzun vadede önemli sorunlar.

Performans konusunu sormak istiyorum. Bildiğiniz gibi pagespeed de kritik yol geçikmesi gibi bir değerlendirme var. Çağırılan dosyalar ne kadar derinden çağırılırsa performansa o kadar etki ediyor. Bunu çok uzun yıllar önce söylediğimde bunun mantıklı olmadığını söylemişti çoğu kişi. Şimdi Google bu konuyu kriter olarak belirlemiş. Konuya gelirsek;

/siteadi.com/forum/index.php
/forum.siteadi.com/index.php

Burada hangisi daha hızlı işlenir acaba? Şunu söylemek istiyorum bir süredir yaptığım basit testlere göre subdomainler daha yavaş çalışıyor nedense. Yani ana siteye oranla hep daha yavaş sunucu yanıt süresi, yüklenme süresi vb. Acaba bu bana Özel bir durum mu? Genel olarak subdomainde yavaşlık mi var az da olsa

wmaraci
reklam

Law Law Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Search Engine Optimizer
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad Ç** C**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 5 / 23
  • Ticaret 1, (%100)
Internet var olduğundan beri bu sorunun sorulduğunu bilecek kadar araştırma yaptıysanız hemen naçizane bir klişeyle zaten bildiğiniz o muhteşem cevabı vereyim. :D

Google'ın gözünde alt klasör siteyle bağdaşık olarak yayın yapar. SEO açısından birbirine bağlı gidecekse siteler, klasör yapmak daha mantıklıdır. Bu sayede ana sayfa desteklenmiş olur. Subdomain ayrı bir site manasına gelir. Bu da ana domaini güçlendirir ancak farklı bir site olarak muamele görür. Buna da Blogger, WordPress.com vs. örnek gösterilebilir.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Law işte hocam ama klasöre kurmak da beni endişelendiriyor. Derinlik arttığı için performansta düşüş oluşacaktır. Tabi araya sadece bir klasör girecek ama emin olamadım konu açtım. FTP den bile alt klasörlere girerken üst üste işlem yapınca yavaşlık hissediliyor. Bunu web sitesi yüklenirken de rahatça görebiliyoruz. Denemek için zaman gerekiyor

• Üyelik 29.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad Ç** C**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 5 / 23
  • Ticaret 1, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Law işte hocam ama klasöre kurmak da beni endişelendiriyor. Derinlik arttığı için performansta düşüş oluşacaktır. Tabi araya sadece bir klasör girecek ama emin olamadım konu açtım. FTP den bile alt klasörlere girerken üst üste işlem yapınca yavaşlık hissediliyor. Bunu web sitesi yüklenirken de rahatça görebiliyoruz. Denemek için zaman gerekiyor

Sana en basitinden şu an bulunduğumuz platformu örnek göstereyim hocam. WM Aracı subdomain değil, klasör :) Hiç performans düşüklüğü var gibi mi?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Law öyle de bu tarz siteler bulut sunucular kullanıyor. Yüksek performanslı ve maliyetli sunucularda çalışıyorlar. Normal bir paylaşımlı hostingde en küçük sorun bile saniyelik gecikmelere neden olabiliyor. Onun için hassas bir denge kurabilmek lazım. Bunun yanında wmaraci zaten forum sitesi. Blog a entegre forum kullanmıyor. O zaman işte işler karışıyor

• Üyelik 29.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad Ç** C**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 5 / 23
  • Ticaret 1, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Law öyle de bu tarz siteler bulut sunucular kullanıyor. Yüksek performanslı ve maliyetli sunucularda çalışıyorlar. Normal bir paylaşımlı hostingde en küçük sorun bile saniyelik gecikmelere neden olabiliyor. Onun için hassas bir denge kurabilmek lazım. Bunun yanında wmaraci zaten forum sitesi. Blog a entegre forum kullanmıyor. O zaman işte işler karışıyor

Ben SEO eksenli düşünmüştüm. Kullanılan script aynı olacağından subdomain ya da klasör olmasını sunucusal yük ağırlığını değişken olarak etkileyecek bir durumun oluşacağını düşünmüyorum.

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)
Mfa
Tavsiyem bir /klasöre forum sitesi kurmanız yönünde, eğer performans açısından bir endişeniz varsa forum büyüyünce daha iyi bir sunucuya geçersiniz.
Önemli olan bu yolda forum sitesini büyütebilmek... Performans ise bir miktar para ile arttırılabilir.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Law hocam scriptler aynı değil biri blog biri forum iki farklı script, 2 farklı veritabanı. Köprülemicem de büyük ihtimal.

DeepX para olsa hiç uğraşmazdım hocam zaten direk güçlü sunucaya geçerdim. Ticari bir site de değil rıza-i ilahi için faydalı olmak inşallah niyet. Büyük ihtimal alt klasöre geçebilirim subdomain yerine. İsmin önüne geçmesi de rahatsız etti beni açıkçası

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al