wmaraci reklam
lidertakipci

Opencart %90 CPU Kullanımı

26 Mesajlar 4.070 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
yilmaz70 sunucu kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü başka bir tema kurulu sitem var gayet hızlı çalışıyor. Sorunu hala anlayamadım, tema kaynaklı diyeceğim fakat journal tema baya bilindik bir tema.

wmaraci
reklam

Remus Remus NUMLOCK.COM.TR Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 768
  • Beğeniler 165 / 230
  • Ticaret 3, (%100)
litespeed kurulum en az 8 gb ram ve 4 cekirdek islemci ayiriniz

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
OTTOMAN1453 kaynaklar çok fazla değil mi ?

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

OTTOMAN1453 adlı üyeden alıntı

litespeed kurulum en az 8 gb ram ve 4 cekirdek islemci ayiriniz

150.000 ürün 600 kategori mevcut olan bir sitede bile bu kaynakları kullanmadık.

Konu burada Opencart değil ayrıca onu da belirtmeden edemeyeceğim.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

theharunuysal adlı üyeden alıntı

yilmaz70 sunucu kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü başka bir tema kurulu sitem var gayet hızlı çalışıyor. Sorunu hala anlayamadım, tema kaynaklı diyeceğim fakat journal tema baya bilindik bir tema.

Kurulumu nasıl yaptınız, hangi aşamalardan geçtiniz bilemediğim için nokta atışı tahminlerde bulunmak zor açıkçası.

Journal tema son derece stabil çalışır ve hiç Journal temaya ait yavaşlık konusunda şikayet almadım. Ayrıca her zaman Journal tema tavsiye ederim; hem seo açısından hem de performans açısından.

Sunucu kurulumu ve ayarları ile site kurulumu, ardından tema kurulumu; nihayetinde xml modülü.

Yukarıdaki sıralamaya göre olasılıkları değerlendirmelisiniz.

2 GB Ram tavsiye etmemdeki sebep ise; manuel olarak yüklenen ürünlerde bu gerekli değil ancak xml cron ve yüklenen resimler (aralarında 10 MB olan resimler çok gördüm) bunların birleşimi nedeni ile Ram biraz yüksek olursa site daha rahat kasmadan çalışır.

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
yilmaz70 bugün biraz üstüne düştüm sitede ki bütün resimleri optimize ettim. Sunucuda litespeed kurulu ve opencart litespeed eklentisini kurdum.

Gtmetrix sonuçları:

Aynı vps de kurulu diğer sitem https://santiyedeposu.com şuan gayet hızlı bir şekilde çalışmakta. Sorunu çözmeye nereden başlayacağımı bilmiyorum.

melankolia tekrar dener misiniz giriş yapmayı ?

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
1400 x 500 olan slide resimlerini 1000 x 350 olarak ebatlandırın ve optimize ederek yükleyin siteye.

Ayrıca ürün sayfalarına ait olan addthis iptal edin.

ipinfo ekli görülüyor, yüklenme süresi 1 sn. Sayfa geçişlerinde yavaşlığa sebep olduğunu düşünüyorum. Pasif ederek denersiniz.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

RespectionS RespectionS Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Full-Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 518
  • Beğeniler 1 / 188
  • Ticaret 5, (%100)

theharunuysal adlı üyeden alıntı

melankolia şuanda aktif çalışıyor cpanel tekrar kurmuştum o yüzden oldu sanırım.

yilmaz70 bu alanda hizmet veriyor musunuz ?

Hocam OpenCart VPS Hostingde ve CPanel olmadan kullanılmalıdır kesinlikle. CPanel çok fazla cpu yemeye neden oluyor opencart mevcutken nedendir bilinmez tam ama dilerseniz sunucuyu düzeltmek adına yardımcı olabilirim.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
RespectionS Paylaşımlı hostingde çalışan onlarca Opencart sitesi mevcut. Xml ile yüklenen ürünler konusunda ise cron gerekli olduğu için Vps ihtiyacı oluyor genelde. Cron dışında bir ihtiyaç yoksa paylaşımlı hostingde çalışabilir Opencart siteleri. Lütfen bazı detayları atlamayalım.

cPanel üzerinde bir sıkıntı yaşandığını da görmedim hiç ayrıca.

Hatta 150.000 ürün 600 kategori olan bir Opencart sitesi cPanel üzerinde çalışıyordu.

Opencart yüksek sorgu tüketir bu yüzden özellikle I/O 5 MB üzerinde olmalıdır mesela. Sadece bazı ayarlara dikkat edilmesi gerekiyor.

En büyük yapılan hata her zaman resimlerin optimize edilmeden yüklenmesidir. Ve yanlış ebatlandırılan resimler söz konusudur. Logo 1000 x 500 yapan, ürün resimlerini 1.5 MB hatta; 10 MB kullanan site sahipleri gördüm. İstediğiniz kadar güçlü sunucunuz, cache vs olsun yüksek MB sahip siteler her zaman yavaş açılacaktır.

Demek istediğim; asla tek neden yoktur olumsuz etken olarak.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

RespectionS RespectionS Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Full-Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 518
  • Beğeniler 1 / 188
  • Ticaret 5, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

RespectionS Paylaşımlı hostingde çalışan onlarca Opencart sitesi mevcut. Xml ile yüklenen ürünler konusunda ise cron gerekli olduğu için Vps ihtiyacı oluyor genelde. Cron dışında bir ihtiyaç yoksa paylaşımlı hostingde çalışabilir Opencart siteleri. Lütfen bazı detayları atlamayalım.

cPanel üzerinde bir sıkıntı yaşandığını da görmedim hiç ayrıca.

Hatta 150.000 ürün 600 kategori olan bir Opencart sitesi cPanel üzerinde çalışıyordu.

Opencart yüksek sorgu tüketir bu yüzden özellikle I/O 5 MB üzerinde olmalıdır mesela. Sadece bazı ayarlara dikkat edilmesi gerekiyor.

En büyük yapılan hata her zaman resimlerin optimize edilmeden yüklenmesidir. Ve yanlış ebatlandırılan resimler söz konusudur. Logo 1000 x 500 yapan, ürün resimlerini 1.5 MB hatta; 10 MB kullanan site sahipleri gördüm. İstediğiniz kadar güçlü sunucunuz, cache vs olsun yüksek MB sahip siteler her zaman yavaş açılacaktır.

Demek istediğim; asla tek neden yoktur olumsuz etken olarak.

En büyük etmenlerden birisi cpaneldir e-ticaret sitelerinde eğer tamamen kalkar cpanel ve linux üzerinden işlemler halledilip kurulum yapılırsa işte ozaman en yüksek perfonmansı alabilirsiniz e-ticarette. Ben cpanele kuramazsınız demedim cpanel ile kullanırsanız yüksek cpulara yol açar dedim bunun yanı sıra evet tema, cron, görsel dosyalarının boyutu, sayfa boyutu ve daha tonla sebebi var neden böyle bir açıklama yaptınız yorumuma anlam veremedim :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al