wmaraci reklam

W3C kimdir? W3C seo kriteri midir? W3C neden önemli?

11 Mesajlar 1.711 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kyemr kyemr Telays.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 22 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Yola çıkılan konu ; http://wmaraci.com/forum/webmaster-genel/w3cyi-search-engine-optimization-kriteri-olarak-gormuyorum-45844.html

W3C SEO ilişkisi ;

İşin aslına bakarsak W3C seo kriteri değildir! İsim olarak kriteri değildir diyorum. Ama bize gösterdiği HTML&CSS hataları ile SEO'ya hizmet etmektedir.
Kuralına uygun kodlamada bir SEO tekniğidir. Kimselerin dediği gibi Google,Facebook gibi büyük sitelerde de W3C'nin hata gösterdiğidir.
Ama üyelerine baktığımızda http://www.w3.org/Consortium/Member/List
Google,Facebook,Adobe,IBM gibi sitelerin önemsemediklerini düşünenler var mı hala? Google sponsor yardım bile ediyor. En basit örnekle düşündüğünüzde Google algoritmasını geliştirirken W3C'yi referans alıyor. img etiketinde alt özniteliği varsa bunu alırım diyor ve bu işi yapanlar W3C'ye uyuyor. Öyle kodluyor ve Google algoritması sorunsuz çalışıyor. Burda anlatılmak istenen W3C ile ilişki ve bağlantı.
Zaten kimseninde hataları düzelttiğinizde ziyaretçi sayınız binlerce kişi daha artar demiyor. Sadece ufak bir payı vardır.
Nasıl ki araba ile çakıl dolu yolda gidip gideceğimiz yere ulaşabiliyoruz arama motorlarıda düzgün kod yapısına sahip olmayan sitelerde o şekilde geziyor.

Arama motorlarının böcekleri sitemizde gezerken hepimizin bildiği gibi ön yüzde gezmiyor kaynak kodlarında geziyor. Kaynak kodlarında gezen böceğimizin önüne diye bir kod çıkıyor.
Böceğimiz düşünüyor düşünüyor pistonlar çalışıyor!! yok bulamıyor. :) 123.html nedir ne değildir nereye gider.
Eğer ki ;
şeklinde olsaydı ?
Böceğimiz hiç düşünmeden bunun yorum sayfası olduğunu anlayıp hafızasına kaydedecekti. Aramalarda yorum sayfası dediğimizde ulaşabilirken diğerinde ise 123.html şeklinde olacaktı yani arama yapan kişinin bizi bulamamasını sağlayacaktı. Tabi ki o sayfada title,içerikde önemli ama ben saf bir a etiketini düşündüm.
Örnekler çoğaltılabilir. SEO'ya az da olsa etkisi olduğunu düşünenlerdenim.

1000 tane hatam var sitem her tarayıcıda sorunsuz?

Çünkü görüntünüzü etkilemez kapanmayan tablolarımızda belki biraz etkileyebilir görüntü kayabilir.
Ama ;

• link hatasıdır title yoktur,

• image hatasıdır alt özniteliği yoktur,

• image etiketi kapanmamıştır

gibi gibi illa ki görüntümüz değişecek değildir.

W3C ve faaliyetleri ;

Bu konuyu bir kenara bırakıp W3C olayına girmek lazım. W3C olmasaydı web alemi nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.
W3C (World Wide Web Consortium) webi oluşturan teknolojilerin standardizasyonunu sağlıyor. Eğer ki W3C olmasaydı Microsoft IE ben kodunu desteklemiyorum benim kodum Google Chrome diyecek benim ki yani bir standart olmayacaktı. Böyle bir saçmalık düşünülemez. Bu durumda standartları belirleyen bir kuruluş olmalı herkesi bir araya getiren bu da W3C.

Bazen şehrimizi gezerken yol kenarına dikkat ederiz engelli alanı yok? İstanbul'da metrobüs yapıldı bir çok durağında neden engelli iniş çıkışları yok? köprülerin bir çoğu neden engelli vatandaşlara hizmet etmiyor?
Ve buna öyle bir isyan ederiz ki.. Bunu yapmayan belediye şöyle olsun, nasıl insanlar bunlar hiç mi düşünmezler vs. Acaba kaçımız sitelerimizi yaparken görme engelli arkadaşları düşünerek hazırlıyoruz? Biz az önce o kadar verdiğimiz veriştirdiğimiz belediye başkanı gibimiyiz?
W3C herkes adına erişilebilir kılmak için projeler yürütüyor.
http://www.w3.org/WAI/ bu bile başlı başına bir iştir.
Erişilebilirlik çok önemli diye kod yazdığımızda görme engelli kullanıcılarımız için bir şey ifade etmeyecek Telays Logo böyle bir kullanımda ise en azından Telays Logo olduğunu bilecek. Bunun gibi onlarca örnek verilebilir. Burada önemli olan W3C gibi bir kuruluşun önemi ve değeri.

W3C tim : http://www.w3.org/2011/05/team-photo.jpg
W3C tim galeri : http://www.w3.org/People/gallery/
W3 kurucusu : http://www.w3.org/People/Berners-Lee/,

Kaynak : http://www.telays.com/showthread.php?t=114
canatasever Developers Optimus

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Developers Developers Laravel Artisan Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 328
  • Beğeniler 113 / 63
  • Ticaret 1, (%100)
W3C hakkında harika bir makale izniniz olursa web blogumda bunu paylaşmak isterim(Alıntı olduğunu belirterek) :)
kyemr

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 22 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

Developers adlı üyeden alıntı

W3C hakkında harika bir makale izniniz olursa web blogumda bunu paylaşmak isterim(Alıntı olduğunu belirterek) :)

Tabi ki ben teşekkür ederim.

Developers Developers Laravel Artisan Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 328
  • Beğeniler 113 / 63
  • Ticaret 1, (%100)
Konuda belirtilmemiş , ayrıca CSS,PHP,HTML gibi ingilizce dersleri W3C Schools sitesinde bulabilirsiniz ;)
kyemr

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

kerimptk kerimptk Youtuber Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici / Youtuber
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** P**
  • Mesajlar 1440
  • Beğeniler 194 / 234
  • Ticaret 46, (%100)
Hocam bunları bilmek sorun değil bizim diğer konda tartrştığımız teorik bilgiden daha farklı bişey

Abone Ol : www.youtube.com/@kerimpotuk

• Üyelik 24.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 22 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

kerimptk adlı üyeden alıntı

Hocam bunları bilmek sorun değil bizim diğer konda tartrştığımız teorik bilgiden daha farklı bişey

Konuyu dikkatli okursanız anlayabilirsiniz. Hem Seo ile ilişkisinden hemde W3C'nin öneminden bahsettim.

Siz diğer konuda önemsemediğinizi yazmışsınız? Niye önemsemiyorsunuz bildiğiniz bir şeyler mi var? Zaten önemsenecek olan W3C değil yazdığınız kodlar. Düzeni getiren xyz 'de olabilir.

kerimptk kerimptk Youtuber Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici / Youtuber
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** P**
  • Mesajlar 1440
  • Beğeniler 194 / 234
  • Ticaret 46, (%100)
Bir bildiğim yok sadece bu kadar önemli olmadığını düşünüyorum o kadar
kyemr

kişi bu mesajı beğendi.

Abone Ol : www.youtube.com/@kerimpotuk

Flynetcan Flynetcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 11 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Makaleyi oldukça faydalı buldum. Elinize sağlık net bir anlatımla yazılmış.
kyemr

kişi bu mesajı beğendi.

Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.
K.Atatürk

• Üyelik 24.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 22 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

Flynetcan adlı üyeden alıntı

Makaleyi oldukça faydalı buldum. Elinize sağlık net bir anlatımla yazılmış.

Teşekkür ederim beğendiğinize sevindim.

Optimus Optimus Optimus Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilişim / İnternet
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 380
  • Beğeniler 55 / 103
  • Ticaret 13, (%100)
Güzel makale emeğinize sağlık
kyemr

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al