wmaraci reklam
lidertakipci

Domain hak talebi

36 Mesajlar 4.649 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

mysimarik mysimarik Trabzonspor Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek esd
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 11 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Bu bilgilerin bir cok kisiye faydali olacagini dusunuyorum
Aristokrat1

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Gerilim Gerilim alokapida.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1918
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
wmaraci com.tr alayim wmaraci.com u da admin den istiyeyim? Boş olta sallamış ya tutarsa..
Tescil tarihi onemli

Hemenjet - Market Alışverişin Jet Hızında Kapıda (hemenjet.com)

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Gerilim adlı üyeden alıntı

wmaraci com.tr alayim wmaraci.com u da admin den istiyeyim? Boş olta sallamış ya tutarsa..
Tescil tarihi onemli

Kaçırdınığınız nokta; marka sahibi domain almak zorunda değildir. Dolayısı ile hukuken marka sahibi domainin kullanılmasını yasaklayabilir.

Madem bu kadar önemli, neden domain alan kişi marka tescili yaparak kendini sağlama almıyor?

Tescil tarihi önemsizdir maalesef. Domaini alan yatırım ile markanın başkası tarafından alınmasına engel olabilirdi.

Biri binlerce lira masraf yapacak markası için, biri ise 100 TL verecek bir domain ile hakkım da hakkım diye tutturacak?

Gerilim Gerilim alokapida.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1918
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
Domaine 100 liralik degeri sen mi biciyorsun? Turkiyede binlerce websitesi var. Hangisinde marka varmış? Marka binlerce lira degil ayrica 200tl ye cok firma var bu hizmeti sunan.
Domaini elinden almak o kadar kolay degil. Tarihler çook önemli. Korkma devam et İyi projeler başarılar.

https://i.hizliresim.com/7BJD8v.png

Hemenjet - Market Alışverişin Jet Hızında Kapıda (hemenjet.com)
wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Gerilim adlı üyeden alıntı

Domaine 100 liralik degeri sen mi biciyorsun? Turkiyede binlerce websitesi var. Hangisinde marka varmış? Marka binlerce lira degil ayrica 200tl ye cok firma var bu hizmeti sunan.
Domaini elinden almak o kadar kolay degil. Tarihler çook önemli. Korkma devam et İyi projeler başarılar.

https://i.hizliresim.com/7BJD8v.png

Siz bana mı laf çarptınız?

Markanın ne kadar önemli olduğunu artık bir zahmet araştırın ve öğrenin.

Diyelim ki domain sizde kaldı. Ne yapacaksınız o domainle?

Bir de gaz veriyorsunuz millete bilip bilmeden. Az mantıklı olun.

forces forces WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1366
  • Beğeniler 9 / 379
  • Ticaret 0, (%0)
yıllar önce aynı olay başıma geldi , zamanın en çok kullanılan fiyat karşılaştırma sitelerinden biri tutturdu domain bizim ismimizden türetilmiş siteyi kapatın diye ,avukat ile yazı gönderdiler siteyi kapatın .
kapatmadım , avukata açtım sordum ne olacak diye hiç cevap verme yapabilecekleri birşey yok dedi. Sonra bir patent& marka uzmanını aradım ona danıştım ,sıkıntı yok birşey yapamazlar dedi .
Sonuçta site ve domaini bırakmadım . Şu an o site ve yöneticileri artık Türkiyede kalmadı faaliyetleri bitti ama benim domain hale bende :)
Aristokrat1

kişi bu mesajı beğendi.

ototasarruf ototasarruf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Web Tasarım & Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 39 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Birçok arkadaşın yazdığı gibi .com uzantılı domainler ilk gelen alır mantığıyla çalışır. Patentli bir markaya ait bir domain kullanıyorsanız elinizden alamaz fakat erişim yasağı koydurabilir. Tabi bu yasağı da her ülkede koyduramaz. Yasalar izin veriyorsa böyle bir talepte bulunabilir. Markayı karalama yoluna giderseniz o zaman size dava açabilir.

"Fikirlerin çarpışmasından hakikat ışığı doğar"

Aristokrat1 Aristokrat1 Ansiklopedik Blog Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Wordpress & Google Ads Uzmanı
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 31 / 22
  • Ticaret 3, (%67)
Tekrar merhaba arkadaşlar,
Konu hakkında tez canlı davrandım sanırım tam anlamı ile araştırma yapmadan açtım ,Benden domain devrini isteyen kişi den Patent belgesini,Ticari sicil kaydını,İmza sirküsü istedim gerçekten bu isim de mi diye araştırmak için gönderdi. İsim ve sektör gizli olmasını istediğimde örnek isimle olayı şöyle çözümledim ve sizlerin de görüşünü başvurmak istiyorum.

Domain devrini isteyen Patentli firmanın ismi Türk patentte şu şeklide( gerçek isimleri paylaşmıyorum wmaracı ile örnekliyorum) : wmaracı evden eve nakliyat ticari sicildeki kayıtlı ismi de aynı. işin garip tarafı Patent marka arama panelinde wmaracı nakliyat diye arattığımda ise daha başka bir firma çıkıyor! çıkan firmanın tam mark ismi de (ali veli wmaracı nakliyat) benden domain devrini isteyen firma wmaracı nakliyat armasında hiç çıkmıyor ve benim domain ismim wmaracınakliyat.com
Avukat ile görüştüm önemli olarak şunu söyledi ; çağrışım yapmayacak dedi. Çağrışım yapmayacakta nasıl biri wmaraci evden eve nakliyat almış başka biride ali veli wmaracı nakliyat almış bunu hiç çözemedim.

Bende domaini yasal olarak isteyen kendinin ismi olduğu için talep eden arkadaşın domain ismi
wmaracınakliyat.com.tr benim domainim wmaracınakliyat.com
beni ilk aradığında şu ifadeyi kullandı ; bir kaç kişi var ismimi kullana dava açıyorum dedi.
sonra bu domain bende idi webmaster arkadaş yenilemeyi unutmuş düştü siz almışınız dedi, biz domaini alalı 11 ay oldu neden şimdi bu talebi yapıyor? onuda anlamadım. ayrıca .net uzzantısıda şuan boşta onuda almamış.

şu cevabı vereceğim sizin isminiz wmaracı evden eve nakliyat,bizim ismimiz wmaracı nakliyat onun için domaini devretmiyorum.
bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Nefse muhalefet veliliktir.

• Üyelik 30.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 31 / 22
  • Ticaret 3, (%67)
Son yazmış olduğum içerik açısından bakılınca yapacağımın doğru olduğunu düşünüyorum.

buzmavisi adlı üyeden alıntı

Ek olarak.

Domain tescilinin esasen ticari veya hizmet markası sahibi olan davacıya veya davacının rakibine, alan adının belgelenmiş tescil ve alan adı ile doğrudan bağlantılı masraflarını aşan bir meblağ karşılığında satma, kiralama veya alan adı tescilini diğer bir şekilde devretme amacıyla yapılmış olduğunu gösteren haller;
Alan adı tescili, mal veya hizmet markası sahibinin markasını alan adında kullanmasını engellemek amacıyla yapılmış ve bunu yaparken ticari gaye ile hareket edilmesi
Alan adı tescilinin esasen rakiplerden birisine zarar vermek amacıyla yapılmış olması,
Alan adını kullanarak bir web sitesinin ve bu ortamda sunulan mal veya hizmetin desteklenmesi, ilişkisi, teşviki ve kaynağı açısından davacının markası ile karıştırılma tehlikesi yaratmak suretiyle web sitesine internet kullanıcılarını ticari kazanç temin etmek gayesiyle kasten çekme teşebbüsünde bulunulması, kötü niyet olarak kabul edilir.
Söz konusu durumlar delillerle ispatlandığında uyuşmazlık konusu alan adı hak sahibinin talebine göre iki sonuç ortaya çıkar:

Transfer: Uyuşmazlık konusu alan adının hak sahibine transfer edilmesi
Hükümsüzlük: Tescilin hükümsüzlüğü yönünde karar oluşturulmasıdır.

eka7a adlı üyeden alıntı

Alan adını kimin önce kayıt ettiğinin bir önemi yok. Alan adını nasıl kullandığınızla ilgili bir durum. Siz tescilli bir markaya ait alan adını boştaysa tabiki kayıt edebilirsiniz. Ancak Markayla aynı işi yapamazsınız, kötüleyemezsiniz, herhangi yerde izinsiz basıp kullanamazsınız. Örneğin Adidas adıyla izinsiz bir ayakkabı üretemediğiniz gibi marka adını içeren alan adını ayakkabı satışı için kullanamazsınız. Yaptığınız taktirde marka sahibi size dava açabilir, kazançlarınıza ortak olabilir ya da kötüye kullanımdan dolayı para veya hapis cezası almanızı sağlayabilir.

Evet Türkiye'deki mahkemeler alan adını sizden almak için bir yaptırımları yoktur. Alan adını sizden alabilmesi için wipo gibi mahkemelere başvurmaları gerekir ama buradaki mahkemeler alan adını sizden almak için yeterli olmasa da yüklü cezalar almanızı sağlayabilir hata hapis cezası bile alabilirsiniz. Para ya da hapis cezası aldıktan sonra alan adını sizde almasalar ne fark eder.

Marka tescil vekili olan bir avukata danışırsanız sizin için daha iyi olabilir.

Mfa adlı üyeden alıntı

Hocam domainler ilk gelen alır prensibine göre çalışır. Şimdi burada dikkat edilmesi gereken bir kaç şey var bildiğim kadarıyla. Markayla hiç bir ilgisinin olmaması gerekiyor. Yani taklit etme, kötüleme, onun isminden faydalanma, AYNI ALANDA HİZMET VERME gibi durumlarda kötüye kullanımdan dolayı domaini elinizden alabilirler. Ama farklı bir kategoride hizmet veriyor ve markayla hiç bir ilgisi yoksa bu durumda elinizden alamazlar diye biliyorum.

Bu konuda açılmış davalar var bazıları domainin hak sahibini domaini regleyen kişi olarak sonuclanirken, bazıları da kötüye kullanımdan dolayı marka sahibine verilmesine hukmediliyor. Yani durum domainin kullanim şekline göre belirleniyor. Eğer ortada böyle bir risk varsa hemen gidip bir avutkatla konuşun. Burada size en fazla tecrübeler veya araştırılıp öğrenilen şeyler verilir. Avukatlar işi daha iyi bilir. Dediğim gibi risk varsa avukatla konuşup en azından domaini markaya satmaya çalışın. Özellikle ICANN politikalarını ve patent politikalarını iyice okuyun ki kafanızda netleşsin.

Bir yazı buldum. Devletin sitesi:
http://www.mfa.gov.tr/internet-alan-iisimleri-sisteminden-dogan-hukuki-sorunlar-ve-dunya-fikri-mulkiyet-orgutu-_wipo_-tahkim-proseduru.tr.mfa

AmmoByte adlı üyeden alıntı

Bu durumu degistirebilir. Ben ilk mesajinizdan itibaren sizin domain'i .com.tr'den once aldiginizi ve projenizi yuruttugunuzu dusundum. Siz patentli olan bir firmanin uzantisini firmanin tescilli oldugu tarihten sonra satin almissiniz. Bu onlara yasal olarak koruma hakki verir. Ki 2013 yilindan bahsediyorsunuz.
Bu firmaya yonelik bir karalama yapmadiysaniz, tazminat talebi gerceklesmeyecektir. Mahkeme surec sonunda devir talebi gerceklestirebilir.
Emsal davalarin surec uzunlugunu karsi firmaya hatirlatarak domain satisi konusunda masaya oturmayi teklif edebilirsiniz zarar gormemek amaci ile.

cthax adlı üyeden alıntı

hocam son cevabınız la hala kendiniz donelere bile ulaşmışken benim yazacaklarımı yazmışken acaba daha ileri nasıl gidebilirim diye uğraşıyorsunuz. Adam aynı niche kodunda başvuru yapmış almış mahkeme ile alma ihtimali çok yüksek

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

"Bahse konu .com.tr sahibi olan işletme, ilgili markanın .com dan hariç kaç domainini koruma altına almıştır?" sorusunu yöneltenbilirsiniz.
Mantık olarak, .com global bir uzantıdır. Herkes sahip olabilir ve kullanabilir. Sadece en önemli kriter, "Aynı mesleki kulvarda yayın yaparak bahse konu işletmenin hizmetini, ürünlerini kötüleyici, ticari ahlaka zarar verici, marka değerini düşürücü yayınlar" yapmanız durumunda sizin .com sitenize erişim engeli yayın yasağı getirtebilirler.
Bunların haricinde kimse domaininizi alamaz.
Kaldı ki, ilgili işletme aynı şekilde sizin hakkınızda da karalama kampanyası, yayın, görsel yayını yapar ise sizde karşı "Ticari itibar davası" ile onların yayınlarını durdurabilirsiniz.

Adamların mantığına göre memlekette sadece bir tane AHMET dolaşsın, herkes adını değiştirsin...

• Üyelik 30.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 31 / 22
  • Ticaret 3, (%67)
konu hakkındaki son görüşüm sizce doğrumu arkadaşlar

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al