wmaraci reklam
lidertakipci

Temaya müdahale eden eklenti yapmak

5 Mesajlar 384 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Bir eklenti yazıp temanın istediğimiz yerine müdahale edebilir miyiz?

Bunu optimizasyon için soruyorum. Mesela temalarda gereksiz kodları silmek gerekiyor performans için. Ama tema güncellemelerinde her şeyi tekrarlamak büyük zulüm. Bunu harici bir eklenti yaparak bloklayabilir miyiz? Güncellemelerde artık değişiklik yapmak gerekmez bu şekilde.

Bunu yapmak mümkün mü? Bazı SQL sorgularını, harici kaynakları veya PHP komutlarını eklenti ile bloklamak mümkün mü? Bu durum temadaki gereksiz kodları silmek veya bloklamak arasında performans farkını ne kadar etkiler?

wmaraci
reklam

kresendo kresendo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 56 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Güncelleme sonrası değişikliklerden etkilenmemek için child teması kullanılıyor zaten.

Bir ara araştırmıştım, gereksiz kodları kaldırmak için de 'enqueue' kullanılıyor. Ancak her bir bileşen için ayrı ayrı yapılıyor sanırım. Mesela temanın kullandığı ama benim kullanmadığım 'Google Fonts'ları bu şekilde engelledim.

Ama eğer ki öyle bir eklenti olursa da çok güzel olur. :)

Ekleme: Yazdıktan sonra aklıma geldi. Her bir tema için düzenleme sıkıntısı olabilir.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
kampusula child tema ile kod çıkarmıyor hocam sadece ekleme yapılabilir.

Kancalar kaldırılıyor ama hepsinde çalışmıyor. En azından benim denediklerimde. Bunun dışında Kancaya bağlı olmayan kodlar var silmeden kalkmıyor. Özellikle veritabanı sorguları siteyi çöpe çeviriyor.

Global bir eklenti yapmak mümkün değil zaten. Her temanın kodları farklı. Bu daha çok kişisel veya aynı temayı kullananlar için bir kolaylık ve optimizasyon olacak.

Mümkün mü bilmiyorum onu sormak istedim

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Child tema kullanabilirsiniz. functions.php ve style.css özelleştirmeler için fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca child tema aktifken, orjinal temanın editlemek istediğiniz dosyalarını child temaya yükleyip editlediğiniz zaman o dosyanın orjinalinin üzerine yazmaktadır. Bunu tavsiye etmem çünkü güncellemeden sonra o dosyada temel değişiklikler olursa sizde aynısını child temaya uygulamak zorunda kalırsınız aksi halde sitede sorunlar oluşması kaçınılmaz olur.

Veya deregister ile istekleri kendinize göre değiştirip kaydedebilirsiniz. Ama hertürlü kısıtlı olur.

Zaten kaliteli, gelişmiş diyeceğimiz temaların bir özelliği de budur. Gereksiz sorguları çekmek yerine sadece gerekli olanları alırlar. Bahsettiğiniz kadar çok edit yapılması gerekiyorsa zaten temayı değiştirmek en iyisi olur.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks hocam child temada bunu denemiştim. Hatta bununla ilgili konum vardı forumda. Üzerine yazmadı. Öyle bir şey olsa çok iyi olur zaten. Eninde sonunda temadan sildigim yüzlerce kod var. Bunları tek tek bulup yeniden yapmak çok zor, karışıyor. Eğer child temada bu şekilde olursa daha iyi olur çünkü değişen dosyalar toplu halde durduğu için düzenlemek daha kolay olur.

Valla kaliteli tema böyle olmalı ama ben hiç bir yerde görmedim sayısız temada testler yaptım yıllarca. Ama kullanılmayan bileşenleri bloklayan bir temaya denk gelmedim. Tamam her tema bir iki sorguyu ve dosyayı bu şekilde yapıyor ama fazlası değil.

Şuan bimber tema üzerinde çalışıyorum. 200 civarı SQL sorgusu var ben bunu 80-100 arasına düşürdüm ama daha da azaltmaya çalışıyorum. Özellikle bu temanın bütün özelliklerini açarsam 300-400 SQL sorgusu var sırf veritabanının yüklenmesi 3 saniye sürüyor biliyor musunuz? Alternatifi de yok özellik olarak.

Optimizasyon yapıyorum ama en en iyisini yapmak istiyorum bunu yaparken de her defasında sıfırdan uğraşmak yerine hazır bir kalıp çıkarmam lazim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al