wmaraci reklam
lidertakipci

BunnyCDN Cdn kurulumu hakkında

32 Mesajlar 4.491 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
CloudFlare ve BunnyCDN bir arada kullanılabilir, cloudflare tarafında cname girerek bunny yönlendirip statik assetlerin bunnyden gitmesi sağlanır. Ddos, anti-fraud ve diğerleri için CloudFlare'ye devredilen NS den faydalanılır.

Aklınızda olsun ikisinide kullanmayı düşünürseniz zor değil,

wmaraci
reklam

iosayin iosayin Webn Digital Agency Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Solutions
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** S**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 37 / 86
  • Ticaret 12, (%100)
Mrtcn anladım, mantıklı. güvenlikle ilgili bir sorun yok, kullanmaya gerek yok gibi geldi şu aşamada, siz ne düşünüyorsunuz?

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Her zaman söylediğimi tekrarlayacağım, Cloudflare saldırı durumları dışında kullanılmasına gerek yok bence :)

Mrtcn ile sworks gizli ortakları diye düşünmeye başladım artık :)

Tamam biraz daha geliştirdi kendini cloudflare ancak daha çok zamanı var tamamen oturması diye düşünüyorum TR lokasyon açısından. Avrupa lokasyonda barınan siteler için biraz verimli olabilir, ona itiraz etmem. Mesela sworks genelde Avrupa lokasyonda hizmet aldığı için olumsuzluk yaşamıyor olabilir.

İyi forumlar herkese.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
yilmaz70 Aslında niçin Cloudflare kullanıyorum ve tavsiye ediyorum az çok sebepleriyle açıklamaya çalıştım. :)

1- Dünyanın en hızlı DNS servisi sunuyor ve tabii DNSSEC koruması.
2- Boyutu ne kadar olursa olsun DDOS koruması sunuyor.
3- Ücretsiz CDN sunuyor ki bu hizmeti en hızlı CDN firmasından bile çok daha iyi yapıyor.
4- html, js ve css küçültmelerini sitede hiçbir bozulma olmadan yapıyor.
5- Sınırsız süreyle SSL sunuyor.
6- Siteye http portundan erişimi ve sızmaları imkansız hale getiriyor.
7- Eklediği opsiyonlarla beraber Brute force saldırılarının kökünü kurutuyor. Brute force saldırı büyüklüğü ne olursa olsun sunucuya yansıtmıyor bile.
8- Brotli sıkıştırması sunuyor. Yine kendi bulut sunucularında hallediyor her şeyi.
9- IP adresini iyi bir şekilde gizliyor.
10- hiçbir kar payı koymadan domain ve whois transfer seçeneği sunuyor.

Sayabileceğim daha pek çok şey var fakat mobilde olduğum için aklıma gelenler ancak bunlar oldu. Türkiye'den first byte süresini geciktirebiliyor belki ama diğer tüm istekleri hızlandırdığı için her türlü avantajlı oluyor.

CF sitemi ufak bir seviyede yavaşlatacak olsa bile sırf güvenlik için kullanırdım. Geçenlerde örneğin 27 dakikalık bir kesinti oldu ama ondan önce ben neredeyse hiç kesinti görmedim. Bu kesinti olduğunda, Digitalocean, Themeforest gibi milyonlarca dolarlık firmalar da çökmüş oldu. Belki de milyonlarca dolarlık nakit akışı 27 dakika boyunca yapılamadı. İşte Cloudflare bu kadar önemli dünya interneti için. Bu yüzden bu kesinti olayları Cloudflare böyle gelişmeye devam ettiği sürece en aza inecektir veya olmayacaktır bile.

Telefonumda bile sundukları 1.1.1.1 DNS hizmetlerini kullanıyorum yakında büyük bir VPN oluşumlarını da duyuracaklar.

Aslında amacım Cloudflare'ı gereksiz yere abartmak veya övmek değil. Ama bu saydığım özellikler bile bir yerden satın almaya kalktığımızda minimum aylık belkide yüzlerce dolara mal olacak şeyler. O yüzden Cloudflare candır :)
yilmaz70 teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

teknobilimadami teknobilimadami WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Endüstriyel Otomasyon
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

CloudFlare ve BunnyCDN bir arada kullanılabilir, cloudflare tarafında cname girerek bunny yönlendirip statik assetlerin bunnyden gitmesi sağlanır. Ddos, anti-fraud ve diğerleri için CloudFlare'ye devredilen NS den faydalanılır.

Aklınızda olsun ikisinide kullanmayı düşünürseniz zor değil,

Merhaba Mertcan arkadaşım, konuyu açan arkadaşın da dediği gibi aslında kolay ama ben de aynı sorundan muzdaribim. Şimdi hem cloudflare var. Hem de bunnycdn satın aldım
Websitemin adresi şuanda siteismi.b-cdn.net olarak açılıyor farklı linklere tıkladığımda da aynı. Bunun için ne yapmamız gerekiyor. Müsaitseniz yada müsait olan konuya hakim olan arkadaş varsa teamwiever vasıtasıyla bana bağlanıp ayarlayabilir miyiz 2 dakika? Yardım talep ediyorum. Cevap bekliyorum. @Mrtcn @sworks

Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Rehberi teknobilimadami.com

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

teknobilimadami adlı üyeden alıntı

Merhaba Mertcan arkadaşım, konuyu açan arkadaşın da dediği gibi aslında kolay ama ben de aynı sorundan muzdaribim. Şimdi hem cloudflare var. Hem de bunnycdn satın aldım
Websitemin adresi şuanda siteismi.b-cdn.net olarak açılıyor farklı linklere tıkladığımda da aynı. Bunun için ne yapmamız gerekiyor. Müsaitseniz yada müsait olan konuya hakim olan arkadaş varsa teamwiever vasıtasıyla bana bağlanıp ayarlayabilir miyiz 2 dakika? Yardım talep ediyorum. Cevap bekliyorum. @Mrtcn

Ben bakamam lakin yönlendirebilirim. :)

sworks
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Ben bakamam lakin yönlendirebilirim. :)

sworks

Mrtcn bey yine siz başından anlatın ki sworks beye de mesaj attım özelden. Bana ulaşın abi gerekirse özelden yada inan yapmam lazım kafayı yicem sinirden masayı sıkıyorum... Bilmediğim için

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
Site adresim şuan böyle gözüküyor.
Şuan websitem
Siteadi.b-cdn.net olarak gözüküyor. Bunun normal domain adresim olan yani siteadi.com olması için ne yapacağım ben :/ anlamadım arkadaşlar ... Özelden benimle iletişime geçebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Bu kadar uğraşmaya gerek yoktu ki. Cf ile beraber kullanabilirsin DNS hızı avantajından faydalanırdın hocam tabi proxy kapatman lazım. Litespeed cache veya bunycdn eklentisi ekleyip yapılandırma yapacaksın. Cname olusturacaksin o kadar.
Cdn.siteadi.com şeklinde kullanabilirsin ki zaten tavsiye edilen de bu. Ana domainden cekemezsin cf gibi. Buna da gerek yok zaten. Bütün büyük siteleri incele subdomainden çekerler cdn yi. Bunun çok daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Küçük bir araştırma yeter. Özellikle statik dosyaları cerezsiz alandan sunma özelliği önemli. Bu kadarcık.

Şimdi baktım sitenize de cname gireceksiniz hocam zaten bunnycdn panelinde yazıyor ne yapacağınız
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
teknobilimadami

Cloudflare’dan DNS menüsüne gelin ve alttaki gibi yeni bir CNAME kaydı oluşturun. Gri bulut olması önemli.

Sonrasında BunnyCDN mevcut pull zone’a tıklayıp cdn.siteadi.com şeklinde domaini ekleyip SSL falan yükleyebilirsiniz.
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al