wmaraci reklam
lidertakipci

BunnyCDN Cdn kurulumu hakkında

32 Mesajlar 4.438 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

teknobilimadami teknobilimadami WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Endüstriyel Otomasyon
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Bu kadar uğraşmaya gerek yoktu ki. Cf ile beraber kullanabilirsin DNS hızı avantajından faydalanırdın hocam tabi proxy kapatman lazım. Litespeed cache veya bunycdn eklentisi ekleyip yapılandırma yapacaksın. Cname olusturacaksin o kadar.
Cdn.siteadi.com şeklinde kullanabilirsin ki zaten tavsiye edilen de bu. Ana domainden cekemezsin cf gibi. Buna da gerek yok zaten. Bütün büyük siteleri incele subdomainden çekerler cdn yi. Bunun çok daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Küçük bir araştırma yeter. Özellikle statik dosyaları cerezsiz alandan sunma özelliği önemli. Bu kadarcık.

Şimdi baktım sitenize de cname gireceksiniz hocam zaten bunnycdn panelinde yazıyor ne yapacağınız

merhaba , cevap için teşekkür ederim. evet cname oluşturmuştum ama bazı görseller yiklenmedi ve sitenin yapısı geç yüklediğinden tam yapamadım. işte ben alt subdomain falan oluşturmatım. Bana teamwiever ile bağlanıp yardımcı olur musunuz.

sworks hocam dediğiniz gibi yapmıştım ama kategori isimlerine girince domain ismi çıkmıştı.Ama post içeriğine girince cdn.siteadi.com şeklinde sayfa tam yüklenmiyor..
footer kısmında sayfalar menüsü görünmüyor.
Ben statik dosyaları cerezsiz alandan sunmak istiyorum.ama başaramadım.alt subdomain oluşturmadım hiç. burdan sıkıntımı anlatıyorum ama bana teamwiever ile bağlanıp aşama aşama yapar mıyız Mfa inan yardım talep ediyorum. özelden ulaşın lütfen .

Dün akşam gece vaktine kadar uğraştım yapamadım.google page speed de de mobil puanı bu statik dosyaları cerezsiz alandan sun diyor. bunu ayarlayamadım.

Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Rehberi teknobilimadami.com
wmaraci
reklam

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

teknobilimadami

Cloudflare’dan DNS menüsüne gelin ve alttaki gibi yeni bir CNAME kaydı oluşturun. Gri bulut olması önemli.

Sonrasında BunnyCDN mevcut pull zone’a tıklayıp cdn.siteadi.com şeklinde domaini ekleyip SSL falan yükleyebilirsiniz.

Evet dediklerinizi ben dün akşam harfiyen yaptım. Aynı bu şekilde.. Fakat demek istediğim 2 problem var
1.si : siteadi.com şeklinde tıklıyoruz tamam herşey güzel fakat herhangi bir post açtığımız zaman örneğin tıkladığımda ;
https://teknobilimadami.b-cdn.net/complimentary-decor-and-design-advice-with-summit-park-estates.html
Şeklinde görülüyor.. Burada footer sekmesinde ki menü ve footer öğelerindeki bazı menüler çok geç yükleniyor. Sayfa yapısı biraz bozuluyor.

Ve Bu post'a tıkladığımda siteadi.com/post.html şeklinde olması gerekmiyor mu? Yani işlemi cdn üzerinden yönlendirmesi lazım değil mi? Biz siteadi.com şeklinde bağlantıyı tıklarız ama içeriğindeki link cdn üzerinden bize sunar yani öyle değil mi? Hem cloudflare hem bunnycdn olunca olaya hakim değilim.

2.si ; google aramalarında sitemin linki, indexlenince " https://teknobilimadami.b-cdn.net/post-adi.html "
Bu şekilde mi görülecek?

Çünkü google pagespeed ile tarattığımda "Statik öğeleri verimli bir önbellek politikasıyla yayınlayın" adında puanımı bayağı aşağı düşürüyor mobilde. Sitenin Hızlı olmasını istediğim için bu madde benim için önem arz ediyor. Statik kaynaktan yüklemek yani. Bu konularda bana Allah rızası için bir arkadaş yardımcı olabilir mi? İşinin ehli arkadaşların problemimi çözmesini rica ediyorum. İşinin ehli arkadaş varsa cüzi ücret doğrultusunda ödeyebilirim. Bu problemlerimi çözmem gerekiyor. Verdiğiniz Cevaplar için teşekkürler
Not: konu içeriği şişmesi diye bana özelden ulaşabilirsiniz arkadaşlar. Çözüm arıyorum :(

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Sitenin https://teknobilimadami.b-cdn.net/ şeklinde açılması gösteriyor ki yanlış bir yapılandırma yapılmış. Büyük ihtimal ana domainin a veya cname kayıtlarıyla oynadınız. Sadece statik verilerin bu şekilde görünmesi lazım onu da cname ile cdn.site.com şeklinde çağırırsınız. Dinamik URL ler değişmemesi gerekiyor. DNS yapılandırmanızı görmeden bir şey demek mümkün degil.

Cloudflare DNS üzerinde A ve Cname kayıtlarını görmek gerekiyor. Yanlışlıkla ana domaini mi yönlendirdiniz acaba.

Edit: bunnycdn eklentisinden de hatalı yapılandırma yapmış olabilirsiniz emin değilim. Ama bir kaç seçenek var zaten

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

teknobilimadami adlı üyeden alıntı

Evet dediklerinizi ben dün akşam harfiyen yaptım. Aynı bu şekilde.. Fakat demek istediğim 2 problem var
1.si : siteadi.com şeklinde tıklıyoruz tamam herşey güzel fakat herhangi bir post açtığımız zaman örneğin tıkladığımda ;

Şeklinde görülüyor.. Burada footer sekmesinde ki menü ve footer öğelerindeki bazı menüler çok geç yükleniyor. Sayfa yapısı biraz bozuluyor.

Ve Bu post'a tıkladığımda siteadi.com/post.html şeklinde olması gerekmiyor mu? Yani işlemi cdn üzerinden yönlendirmesi lazım değil mi? Biz siteadi.com şeklinde bağlantıyı tıklarız ama içeriğindeki link cdn üzerinden bize sunar yani öyle değil mi? Hem cloudflare hem bunnycdn olunca olaya hakim değilim.

2.si ; google aramalarında sitemin linki, indexlenince " https://teknobilimadami.b-cdn.net/post-adi.html "
Bu şekilde mi görülecek?

Çünkü google pagespeed ile tarattığımda "Statik öğeleri verimli bir önbellek politikasıyla yayınlayın" adında puanımı bayağı aşağı düşürüyor mobilde. Sitenin Hızlı olmasını istediğim için bu madde benim için önem arz ediyor. Statik kaynaktan yüklemek yani. Bu konularda bana Allah rızası için bir arkadaş yardımcı olabilir mi? İşinin ehli arkadaşların problemimi çözmesini rica ediyorum. İşinin ehli arkadaş varsa cüzi ücret doğrultusunda ödeyebilirim. Bu problemlerimi çözmem gerekiyor. Verdiğiniz Cevaplar için teşekkürler
Not: konu içeriği şişmesi diye bana özelden ulaşabilirsiniz arkadaşlar. Çözüm arıyorum :(

Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye pm veya teamviewer üzerinden ilerlememize gerek yok.

Sorunun kaynağını belirteyim. Evet, tamamen haklısınız. html sayfaların siteadi.com şeklinde çıkması gerekiyordu. Bu durumda sadece tek bir sorun var demektir, o da CDN için kullandığınız WordPress eklentisi hangisiyse onu yanlış ayarlamışsınız. O CDN’yi ayarladığınız eklenti ayarlarına girin ve devre dışı bırakın. Bu durumda CDN iptal olmuş olacak. Linkler eskisi gibi siteadi.com olacak. Bu önemli çünkü dediğiniz gibi Google’ın b-cdn.com olan sayfaları indexlememesi iyi olur.

Sonrasında bu işlem oldu dediğinizde normal en baştan kurabiliriz.
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
Anladım sworks hocam, eklenti olarak evet kullanıyorum. Bunnycdn var orada da host ve hedef cdn belirtiyor. Ben dediğiniz gibi bunları bi pasif yapayım bakalım ne olacak. Sağolun. Ona göre burada çözümü paylaşırım.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Kullandığınız cache eklentisinden önbelleği temizlemeyi de unutmayın ayrıca.
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Eklenti pasif olursa zaten cdn otomatik kapanmış olur. Geçici çözüm olarak evet sworks hocam doğru söylüyor bu halde Google'ın İndex alması sıkıntı çıkartır.

Eklenti ayarınızı buraya yazayım ben şimdi baktım wp plugins üzerinden. Burada yapılandırma hatası varsa duzeltirseniz çözülür, yoksa DNS yapılandırmada hata vardır.

Cdn domain name: (bunnycdn panelde size verilen URL) büyük ihtimal https://teknobilimadami.b-cdn.net/

Site URL: https://teknobilimadami.com

Excluded ve icluded ayarlarını ellemeyin. Bunnycdn panelden önbelleği komple silin.

Siz bu şekilde mi yapmıştınız?
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
teknobilimadami Ben hiç ayarlara değinmeden sadece sitenin şu an ortalama 4 sn de açıldığından bahsetmek istiyorum.

Bunun başlıca nedenlerinden biri; logo 544x180 olarak ebatlandırılmış. 225x75 yaparsanız daha sağlıklı olur.

Diğer resimleri de temaya göre ebatlandırdıktan sonra optimize ederek yüklerseniz site çok daha hızlı açılacaktır. Mesela footer_bg.jpg 1.5 sn de yükleniyor.

Bunu neden söylüyorum; cloudflare ve cdn kullanarak optimize edilmemiş resimler nedeni ile istediğiniz verimi sağlayamazsınız. Ana sayfada 1.1 MB resim mevcut.

Gtmetrix puanlarınız iyi ancak hız 7.5 sn veriyor. Bunun ana sebebi Total Page Size 1.65 Mb olmasından kaynaklıdır. 1 MB altında olan sitelerin açılış hızı her zaman daha iyidir.

Bunun haricinde şu an ayarlarda bir hata görünmüyor.
teknobilimadami

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Eklenti pasif olursa zaten cdn otomatik kapanmış olur. Geçici çözüm olarak evet sworks hocam doğru söylüyor bu halde Google'ın İndex alması sıkıntı çıkartır.

Eklenti ayarınızı buraya yazayım ben şimdi baktım wp plugins üzerinden. Burada yapılandırma hatası varsa duzeltirseniz çözülür, yoksa DNS yapılandırmada hata vardır.

Cdn domain name: (bunnycdn panelde size verilen URL) büyük ihtimal https://teknobilimadami.b-cdn.net/

Site URL: https://teknobilimadami.com

Excluded ve icluded ayarlarını ellemeyin. Bunnycdn panelden önbelleği komple silin.

Siz bu şekilde mi yapmıştınız?

Evet ben ayarları bu şekilde yapmıştım. Doğrudur..
Bakınız resime

https://prntscr.com/qfyyjd

• Üyelik 02.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 4, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

teknobilimadami Ben hiç ayarlara değinmeden sadece sitenin şu an ortalama 4 sn de açıldığından bahsetmek istiyorum.

Bunun başlıca nedenlerinden biri; logo 544x180 olarak ebatlandırılmış. 225x75 yaparsanız daha sağlıklı olur.

Diğer resimleri de temaya göre ebatlandırdıktan sonra optimize ederek yüklerseniz site çok daha hızlı açılacaktır. Mesela footer_bg.jpg 1.5 sn de yükleniyor.

Bunu neden söylüyorum; cloudflare ve cdn kullanarak optimize edilmemiş resimler nedeni ile istediğiniz verimi sağlayamazsınız. Ana sayfada 1.1 MB resim mevcut.

Gtmetrix puanlarınız iyi ancak hız 7.5 sn veriyor. Bunun ana sebebi Total Page Size 1.65 Mb olmasından kaynaklıdır. 1 MB altında olan sitelerin açılış hızı her zaman daha iyidir.

Bunun haricinde şu an ayarlarda bir hata görünmüyor.

Merhaba Yılmaz bey, çok doğru söylüyorsunuz. Hele şu cdn üzerinden statik kaynaktan sunayım sonrasında o dediğiniz sayfa açılış yüklenme hızı faktörlerini değerlendirme yapacam. Bu dediğiniz ebatlandırmaları nasıl yaparım? Örneğin logoyu yada footer? Özelden konuşursak sevinirim.. Ama cdn ayarlarını yapmam gerekiyor.. O konuda biraz karışığım bilgim zayıf olduğu için.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al