wmaraci reklam

Mobil sitemi nasıl hızlandırabilirim?

10 Mesajlar 1.380 Okunma
smmexpress

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Sitem Tim Forklift mobilde bayağı yavaş açılıyor. CSS dosyası da bayağı büyük. Bir taraftan hız testi sonuçlarına göre analiz ederken, diğer taraftan da sizin fikirlerinizi almak isterim.

Teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

bilisimciblog bilisimciblog Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 141 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba
Aşırı bir yavaşlık görmedim ben. Ama eğer sorunu çözemezsen amp kullanabilirsin.
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Öncelikle şunu belirtmeliyim; Wp Rocket Cache eklentisi pagespeed analizinde puanlara olumlu etki etmez. Siteyi hızlandırır sadece.

Ancak Webpagetest ile yapılan analizde First Byte Time süresi 5285 ms bu çok fazla.

Kaynağına baktığımızda ise bir dosya görünmüyor. Yani yüksek ihtimal cache purge all işlemi yaptıktan sonra analiz edince daha netleşir durum, şu an nereden kaynaklandığını söylemek zor. Eklentilerden veya sunucudan dolayı olabilir.

Mobil versiyonda açılış hızına olumsuz etkisi olan hususlar:

Logo büyük ebatta ve optimize edilmeden yüklenmiş olması; tim-logo-siyah.png
350 x 52 yerine 200 x 40 gibi yapabilirsiniz

Slider resimlerinin geniş olması; forklift-kiralama-slayt-4.png
1200 x 1200 yerine 600 x 400 gibi yapabilirsiniz

Banner resimlerinin geniş olması; mesela GRENDIAES_FEAT_130_2.jpg
1024 x 768 ebatlandırılmış, çok gereksiz. 768 x 576 yeterli görünüyor.

Bu hususlar mobil versiyonda her zaman mümkün mertebe ebatlandırılmalıdır. Ne kadar büyük ve KB yüksek olursa, o kadar geç açılır.

Bir de resimler mutlaka optimize edilerek yüklenmelidir siteye. Resim analizine bakarsanız bazı resimler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu çalışmaları yapmadan önce cache eklentisi pasif hale getirmelisiniz. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra aktif ettiğinizde özellikle webpagetest üzerinde analiz ederseniz neyin ne kadar sürede yüklendiğini görebilir ve ona göre düzenlemelerinizi kontrol edersiniz.

Bir şey daha belirtmek isterim; bu hususlar sadece ana sayfa için değil, tüm sayfalar için yapılmalıdır.

forklift-tamiri-min.png mesela forklift servisi sayfasında bu resim 1857 x 591 olarak ebatlandırılmış. Son derece gereksiz yüktür. Mutlaka genişliği azaltılmalı.

Yapılan tüm düzenlemelere rağmen gözle görülür bir açılış hızında olumlu gelişme yok ise hosting firmanıza durumu izah etmelisiniz. Onlar ''yazılım hatası'' diyerek geçiştiriyor ise o zaman firmanızı değiştirmelisiniz.

Kolay gelsin :)
Kanuni sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Mustafakoca99 Mustafakoca99 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım uzmanı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 34 / 34
  • Ticaret 0, (%0)
amp ve pwa eklentileri ile
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)

bilisimciblog adlı üyeden alıntı

Merhaba
Aşırı bir yavaşlık görmedim ben. Ama eğer sorunu çözemezsen amp kullanabilirsin.

Mustafakoca99 adlı üyeden alıntı

amp ve pwa eklentileri ile

AMP eklentisini inceledim. Siteyi çevirmeye başladım. Dünya kadar hata çıktı. :) Tamamlamak çok zaman alacak sanırım. İlginize teşekkür ederim.

yilmaz70 ; Detaylı inceleme için teşekkür ederim hocam. Resimleri belirttiğiniz şekilde boyutlandırdığım zaman masaüstü versiyonda görüntü kaybı olur mu? Cache eklentisi yapıyor diye uğraşmamıştım.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Bir resim mevcut ebadında 1 kere optimize edilme ile kalite kaybı yaşamaz.

Eklentiler yüzeysel olarak optimize ettikleri için maalesef faydası olmuyor. Bu yüzden tinypng üzerinde manuel olarak optimize etmek daha sağlıklı.

Veya https://imagify.io/pricing/ kullanabilirsiniz ancak sizin site için gereksiz olur.
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

bilisimciblog bilisimciblog Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 141 / 79
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Wp Rocket Cache eklentisi pagespeed analizinde puanlara olumlu etki etmez. Siteyi hızlandırır sadece.

Ancak Webpagetest ile yapılan analizde First Byte Time süresi 5285 ms bu çok fazla.

Kaynağına baktığımızda ise bir dosya görünmüyor. Yani yüksek ihtimal cache purge all işlemi yaptıktan sonra analiz edince daha netleşir durum, şu an nereden kaynaklandığını söylemek zor. Eklentilerden veya sunucudan dolayı olabilir.

Mobil versiyonda açılış hızına olumsuz etkisi olan hususlar:

Logo büyük ebatta ve optimize edilmeden yüklenmiş olması; tim-logo-siyah.png
350 x 52 yerine 200 x 40 gibi yapabilirsiniz

Slider resimlerinin geniş olması; forklift-kiralama-slayt-4.png
1200 x 1200 yerine 600 x 400 gibi yapabilirsiniz

Banner resimlerinin geniş olması; mesela GRENDIAES_FEAT_130_2.jpg
1024 x 768 ebatlandırılmış, çok gereksiz. 768 x 576 yeterli görünüyor.

Bu hususlar mobil versiyonda her zaman mümkün mertebe ebatlandırılmalıdır. Ne kadar büyük ve KB yüksek olursa, o kadar geç açılır.

Bir de resimler mutlaka optimize edilerek yüklenmelidir siteye. Resim analizine bakarsanız bazı resimler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu çalışmaları yapmadan önce cache eklentisi pasif hale getirmelisiniz. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra aktif ettiğinizde özellikle webpagetest üzerinde analiz ederseniz neyin ne kadar sürede yüklendiğini görebilir ve ona göre düzenlemelerinizi kontrol edersiniz.

Bir şey daha belirtmek isterim; bu hususlar sadece ana sayfa için değil, tüm sayfalar için yapılmalıdır.

forklift-tamiri-min.png mesela forklift servisi sayfasında bu resim 1857 x 591 olarak ebatlandırılmış. Son derece gereksiz yüktür. Mutlaka genişliği azaltılmalı.

Yapılan tüm düzenlemelere rağmen gözle görülür bir açılış hızında olumlu gelişme yok ise hosting firmanıza durumu izah etmelisiniz. Onlar ''yazılım hatası'' diyerek geçiştiriyor ise o zaman firmanızı değiştirmelisiniz.

Kolay gelsin :)

Hocam yine ilgilenmiş ve döktürmüşsün 🙂 senin görüşlerin her zaman dikkatimi çekmiştir. Emeğine sağlık.
Kanuni yilmaz70 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

berkaycatak berkaycatak Kendi Çapında Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1242
  • Beğeniler 1278 / 406
  • Ticaret 9, (%100)
Ek bir şey yapıldı mı bilmiyorum ama anında açılıyor

86314 86314 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 495
  • Beğeniler 53 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba Kanuni , size konuyla ilgili yardımcı olabilirim. Lütfen www.brkakts.com daki iletişim formundan bize ulaşın. Sitenizi hızlandırabilirim. İyi çalışmalar.

Mustafakoca99 Mustafakoca99 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım uzmanı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 34 / 34
  • Ticaret 0, (%0)

Kanuni adlı üyeden alıntı

AMP eklentisini inceledim. Siteyi çevirmeye başladım. Dünya kadar hata çıktı. :) Tamamlamak çok zaman alacak sanırım. İlginize teşekkür ederim.

yilmaz70 ; Detaylı inceleme için teşekkür ederim hocam. Resimleri belirttiğiniz şekilde boyutlandırdığım zaman masaüstü versiyonda görüntü kaybı olur mu? Cache eklentisi yapıyor diye uğraşmamıştım.

Youtube üzerinden amp kurulum videolarını incelemenizi öneririm :)
Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al