Bu yazıyı uzun zamandır yazmayı düşünüyordum. Ama sürekli erteleyip durdum. Şimdiye kadar Web tasarım, blogger, grafik vb. Konularda bir çok kişiye yardımcı olmuşumdur. Buradaki herkes elinden geldiğince az çok birilerine yardımcı oluyor zaten.

Kimsenin bir beklenti, çıkar, karşılık içinde olduğunu da sanmıyorum.

Ama bazıları var ki, insanı resmen aptal yerine koyuyor. Siz "yazık yaaa dur şuna bir yardım edeyim" diyorsunuz.

Adamdaki zihniyet; "bunu beleşe yaptıracak bir keriz bulurum nasıl olsa" oluyor.

İnanın tamamen böyle bir zihin yapısı var bunların.

Ben bu olayları defalarca yaşadığım için söylüyorum. Yani yeni bir olay oldu da, onun üzerine sinirden gelip yazdığımı falan düşünmeyin.

Neyse bu kötü tecrübelerden sonra bu tür insanlar yüzünden kimseye yardım etmemeye karar verdim.

Aksine bildiğim şeylerde bile, yardım etmekten imtina eder oldum.

Yani mesela çömezin biri gelmiş bir şeyler soruyor. (sitede hiçbir araştırma bile yapmamış, çünkü ona göre konu açıp sormak daha kolay)

Çömez dediğime de bakmayın, aşağılamak için demedim. Sadece daha az tecrübeli o kadar.

Neyse geliyor bu arkadaş soruyu yapıştırıyor. Bakıyorum ki, bildiğim bir mevzu yardımcı olabilirim. Ama yorum yapmak istemiyorum.

Çünkü o adamın, hiçbir araştırma yapmadan gelip konu açtığını biliyorum. Git araştır bul kardeşim. Biz salak mıyız bunca emek verdik, gözümüz ağrıyana kadar makale okuduk, siteyi defalarca bozup yaptık... Sen gelmişsin burada hazıra konacaksın.

Böyle beleşçi, insanları kullanma düşüncesine olan, işi bitince bir merhabayı bile esirgeyen insanlar yüzünden kimseye yardım etmek istemiyorum artık.

Eminim bazı arkadaşlar herkes öyle değil, yanlış düşünüyorsunuz gibi şeyler söyleyecek. Onlara da saygı duyarım.

Ancak bu benim kendi tercihim olduğu için onlardan da aynı saygıyı bekliyorum.