wmaraci reklam

ip ve sunucu konusunda bilgisi olanlar.

8 Mesajlar 1.006 Okunma
wmaraci reklam

OLIVERA OLIVERA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek WebMaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 1 / 21
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar.

öncelikle ip ve ip yapılandırması vb. şeylere çok uzağım bilgim sıfır.

birden fazla proje ve arge için (site - oyun vb. farklı konularda kullanacağım)

bir kaç sunucu şirketi ile görüştüm ortalama 500 tlye 64 gb ramlı 1-2 tb hdd'li bir sunucu alabiliyorum 64 taneye kadar'da ip veriyorlarmış.

peki ben bunu evim'de nasıl yaparım?
elimde çift işlemcili bir workstation mevcut sanal sunucu kurma ayarlama ve yönetmede gayet iyiyim.

fakat bu sanal sunuculara farklı ip adreslerini nasıl alacağım.

örneğin xxx.xxx.xx.01 sanal sunucu 1
xxx.xxx.xx.02 sanal sunucu 2

gibi aynı ip adresi fakat sonundaki rakam farklı şekilde bir ip atama işlemi nasıl olur
veya nasıl yapılır

yada buna alternatif ne gibi çözümler olabilir bu konuda bilgi paylaşımı yapabilecek kişiler varmı?

burada ki amacımız hem evim'de daha uygun fiyata kendi sunucumu kurmak
hemde uzak bağlantı yerine vm virtualbox veya vm ware gibi uygulamalar ile direk monitör bağlantısı ile daha hızlı ve sorunsuz bağlantı aynı zaman'da veri koruması gizlilik ilkesi kuralımı korumak.

önceliğim sunuculara sıralı ip adresi almak.
2. proxy olabilir fakat fiyatlara bakınca fiziksel sunucu kiralamak daha mantıklı.
3. direk fiziksel sunucu kiralamak ve ip'i onlardan almak. (ortalama 500 tl)

kalanlar için bilgiye öneriye açığım.

xeon e5 2690 işlemci 32 gb ram'lı ecc bir server'im var.

zaten bu işi evde yapabilirsem çinden 44 çekirdekli 256 gb ramlı bir makina'da toplayabilirim.

not: bu iş için 100 mbps fiber internet bağlantısı'da alabilirim. (turknet veya turksat)

wmaraci
reklam

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek technical expert
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Sunucuyu sanal sunuculara bölmeniz için yazılım kullanmanız gerekiyor. Firmalar bunun için cloudlinux os kullanıyorlar diye biliyorum. Her sanal sunucuyu ayrı bir sunucu gibi düşünerek hepsine ayrı ayrı ip verebilirsiniz.

64 adet IP fiyatı ne kadar ? o da sunucu fiyatında olmalı.

Evde daha masraflı olabilir, güvenlide olmaz. Sunucuyu bir vm de barındırabilirsiniz.

hozyapici hozyapici WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 0 / 38
  • Ticaret 0, (%0)
Hosting firmaları veri merkezlerinden veya ripe dan bu ipleri alırlar. Siz kendinize göre ip oluşturamazsınız bildiğim kadarı ile.

MSCNet MSCNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 3 / 11
  • Ticaret 10, (%100)
- Metro Ethernet almanız gerekir. Standart ev internetine 1'den fazla sabit IP tanımlanamaz.
- 100Mbit hattın simetrik olması yani upload hızının da 100mbit olması gerekiyor. Bu da standart ev internetlerin de bulunmuyor.
Bu şartlar altında sadece internet bağlantınız ve ip ler rahatlıkla 1000 TL yi aşacaktır.

Ekstra yazılım lisansı, yedekli parça bulundurma, bakım masrafları ve saatlerce belki koca bir gün elektik kesintisine dayanacak ups, jenrt. ile benzin masrafları da mevcut.

Bu kadar büyük bir sunucuya hemen ihtiyacınız yoksa ki yok görünüyor. Küçük bir sunucu ile projelerinize başlayıp zamanla ekstra arttırım yapabilirsiniz. Aws, Azure gibi ölçeklenebilen sistemlere yönelebilirsiniz.

Yok arkadaş hemen takır takır çalıştırıp hemen binlerce request alacak projelerim hazır ben illa bu cihazı çalıştıracağım diyorsanız colocation hizmetleri ile kendi sunucunuzu bir veri merkezinde kira bedeli ile anlaşıp profesyonel bir altyapıda barındıra bilirsiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

OLIVERA OLIVERA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek WebMaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 1 / 21
  • Ticaret 0, (%0)

MSCNet adlı üyeden alıntı

- Metro Ethernet almanız gerekir. Standart ev internetine 1'den fazla sabit IP tanımlanamaz.
- 100Mbit hattın simetrik olması yani upload hızının da 100mbit olması gerekiyor. Bu da standart ev internetlerin de bulunmuyor.
Bu şartlar altında sadece internet bağlantınız ve ip ler rahatlıkla 1000 TL yi aşacaktır.

Ekstra yazılım lisansı, yedekli parça bulundurma, bakım masrafları ve saatlerce belki koca bir gün elektik kesintisine dayanacak ups, jenrt. ile benzin masrafları da mevcut.

Bu kadar büyük bir sunucuya hemen ihtiyacınız yoksa ki yok görünüyor. Küçük bir sunucu ile projelerinize başlayıp zamanla ekstra arttırım yapabilirsiniz. Aws, Azure gibi ölçeklenebilen sistemlere yönelebilirsiniz.

Yok arkadaş hemen takır takır çalıştırıp hemen binlerce request alacak projelerim hazır ben illa bu cihazı çalıştıracağım diyorsanız colocation hizmetleri ile kendi sunucunuzu bir veri merkezinde kira bedeli ile anlaşıp profesyonel bir altyapıda barındıra bilirsiniz.

cevaplar için teşekkür ederim.

bir veri merkezinde ki profesyonelliği aramıyorum.
hatta hali hazır'da windows server 2008'ün üzerine vm ware ve vm virtualbox ile dilediğim kadar sanal sunucu kurabiliyorum.

sanal sunucu kurma çalıştırma paylaştırma bölme gibi işler en kolay profesyonelce bildiğim işler.

tek sorun bu sunuculara farklı ip adresleri atamak veya bu hizmeti uygun bir fiyata almak.

bu sunucuların tamamında ki yapılacak işe bakılırsa 24 mbps internet bile fazla.

sanırım çözüm hiç uğraşmadan fiziksel sunucu kiralamak.

onurozmen onurozmen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 73 / 72
  • Ticaret 13, (%100)
Merhaba,
Bu işlemi ev tipi modemlerde nat olarak yapabilirsiniz. Nat konusunu araştırmacısı öneririm. Daha profesyonel bir şekilde yapacağım derseniz metro ethernet hat satın almalısınız ve firewall veya cisco router gibi cihazlar almalısınız.

ysnkaplan ysnkaplan WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 04.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek sigortacı / hobi web design
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 6, (%100)
OLIVERA merhabalar, dış ip kullanımı için arkadaşlarında bahsettiği üzere metro internet alarak çoklu ip kullanımına geçebilirsin. fakat evde yapılmayacak durum söz konusu değil tabiki herşey bütçe ile alakalı siz bir lokasyona metro internet alıp burda kişilere sunucu barındırma hizmeti verirseniz tabiki alınabilir. neyse konudan çok uzaklaşmadan şunu söylemek istiyorum anlatıcagım biraz uzun. iss ler normal internet baglantısı için tek bir ip verirler eve 2 internet hattı alıp bunu router cihazında birleştirebilirsen 2 adet ip sahip olursun burada tüm portları modem gibi düşün açarak içerideki sanal makinalara iç ip verir gibi dış ip veriyorsun. ayrıca evde böyle bir şeyi yapma açısından sana şu şekilde bir öneride bulunabilirim. 2 internet hattı alabilirim dersen 1 tane tp link load balanced cihazı al aynı zamanda router görevi gördüğünden hatlarını dengeli yük paylaşımında birleştir. daha sonrasında içerideki sanal makinalara ilgili kurdugun software doğrultusunda sadece ilgili portları ilgili makinalara yönlendirme yapabilirsin. aynı portu kullananlarda ise ip adresine göre port tetikleme kuralını çalıştırır gelen baglantıları burada süzebilir ve dogru şekilde yönlendirebilirsin. bu kadar uğraşa girmeye değer değmez senin tercihin fakat yapılmayacak bir durum söz konusu değil bütçe meselesi diyelim..

MSCNet MSCNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 3 / 11
  • Ticaret 10, (%100)

OLIVERA adlı üyeden alıntı

cevaplar için teşekkür ederim.

bir veri merkezinde ki profesyonelliği aramıyorum.
hatta hali hazır'da windows server 2008'ün üzerine vm ware ve vm virtualbox ile dilediğim kadar sanal sunucu kurabiliyorum.

sanal sunucu kurma çalıştırma paylaştırma bölme gibi işler en kolay profesyonelce bildiğim işler.

tek sorun bu sunuculara farklı ip adresleri atamak veya bu hizmeti uygun bir fiyata almak.

bu sunucuların tamamında ki yapılacak işe bakılırsa 24 mbps internet bile fazla.

sanırım çözüm hiç uğraşmadan fiziksel sunucu kiralamak.

Bahsettiğin gibi düşük bir yapı işini görüyorsa burada sorunun ip adresi ve upload hızı olacaktır. Şuan 100mbit'lik paketler için upload hızı 4mbit ile sınırlı, ancak evden eğitim ve çalışma dönemi nedeniyle iss'ler şuan upload'ları 2 katına çıkarttı. Yarın düşürürler mi bilmiyoruz.

Adresinde kablonet altyapısı varsa onlarda simetrik internet fiyatları daha iyi diye biliyorum. 2 adet hat alıp üstteki arkadaşın dediği gibi load balancer ile birleştirebilirsin. Yada sunucuya 2. bir ağ kartı takarak 2 hattan gelen ip adresini (dmz ile tüm portları) 2 farklı ağ kartına tanımlayarak bu kartlarıda sunucu içinde istediğin sanal sunucuya vmware yada virtualbox'da bridge olarak ekleyerek direkt IP adresini sunucuya ulaştırabilirsin.

Evinde 4,5G vs. iyi çekiyorsa turkcell superbox 10/10 simetrik pakette içini görebilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al