Merhaba arkadaşlar,

Senelerdir bir çok ticari aktivite gösterdikten sonra, yine fiziksel ürün üretimi ve sevkiyatı konusunda adım atmaya çalışıyorum.
Süreçte canımı sıkan ve bir türlü sistemi kafamda oturtamadığım bir kargo ve sevkiyat problemim mevcut.

Ben Ahşap, strafor, xps gibi malzemelerden oluşan hediyelik eşya, tablo gibi ürünler üretip, 5-15 desi aralığında ürün sevkiyatı yapmaktayım. Bireysel olarak işlettiğim süreci artık ticari ve anlaşmalar dahilinde daha uygun fiyata gönderme çabasındayım. Ancak karşılaştığım problemlere ilişkin sizlerden aktif tecrübesi bulunan arkadaşlardan özellikle yanıtlamasını istediğim sorularım var. Bu arada Antalya ilindeyim ve Türkiye geneline sevkiyat yapmak istiyorum.

1. Hangi kargo firmasıyla çalışıyorsunuz ve neden?
(Örnek yanıt: X firmasıyla çalışıyorum, sevkiyatta sorunsuz, fiyatı uygun vs.)
2. Anlaşma yaptıysanız iskonto oranlarınız nedir ve aylık toplam kaç adet üzerinden bu rakamlara sahip oluyorsunuz?
(Örnek yanıt: X firmasıyla 2015'ten beri çalışıyorum, aylık 250 gönderim var ve iskonto oranım %20)
3. n11, hepsiburada gibi platformlar üzerinden çalışıyor musunuz? Avantaj ve dezavantajları neler?
(Örnek yanıt: n11 ile çalışıyorum, %20 komisyonun var ama kargoda %25 indirim sağlıyor, karlı geldiği için çalışıyorum)
4. Kargo ile ilgili ödemelerinizi ne sıklıkta ve nasıl sonuçlandırıyorsunuz?
(Örnek yanıt: X firmasıyla aylık ödeme olarak çalışıyoruz, kurye geliyor, kart çekip gidiyor faturamı veriyor)
5. İade veya müşterinin teslim almadığı durumlarda dönen kargolar için nasıl bir süreç işliyor?
(Örnek yanıt: Müşteri iade eder veya teslim almazsa 2x kargo ücreti faturalandırılıyor ve ürün bana geri dönüyor)

Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler!