wmaraci reklam
lidertakipci

Web Tasarımcı Nasıl Çalışır?

8 Mesajlar 912 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kaptann kaptann WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 76 / 75
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba,
Geçenlerde bir arkadaşım işletmesi için web sitesi yaptırmak için bana başvurdu. Ancak ben bu işi hobi olarak yaptığım vedaha çok backend ile ilgilendiğim için, ona profesyonel bir destek almasını söyledim.

Neyse aradan biraz zamn geçti, arkadaş 750₺ fiyata web sitesini yaptırdığını söyledi. İncelemek için site adını istedim. Biraz inceledikten sonra temanın free-css.com sitesinden ücretsiz temaların birinden alındığını farkettim. Ardından sitenin admin paneline girmek için bilgileri istedim. Arkadaş öyle bir bilgi vermediklerini söylediler. Yeni sayfa ya da makale girmek için makaleyi yazıp onlara gönderirmiş, onlar girermiş. Her makale girmek için 5 TL ödüyormuş.

Neyse siteyi daha derinden incelemek için FTP bilgilerini istedim. FTP bilgilerini aldığımda sitenin yönetim paneli olmadığını gördüm. Adamlar HTML temayı editleyip vermişler, sayfalara yazıları HTML dosyası üzerinde düzenleme yaparak giriyorlar.

Web Tasarım şirketleri hep böyle mi çalışır yoksa bana mı tuhaf geliyor. Hadi temayı bir yerden alırsın editleyip kullanırsın da, yönetim paneli yapmadan site satmak sizce ne kadar doğru?

Bu iş bana biraz **************lık gibi geldi. Web Tasarımcıyım demek bu kadar kolaysa, bu işi en iyi ben yaparım.

wmaraci
reklam

AlcarazGarfia AlcarazGarfia WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 30 / 29
  • Ticaret 11, (%100)
kaptann herkes böyle değil kardeşim keklemişler senin arkadaşı.
kaptann

kişi bu mesajı beğendi.

Storyman Storyman Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Reklam Ajansı ve Web Geliştirm
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 129 / 105
  • Ticaret 1, (%100)
Aslında bu konuda yazacak çok şey var ama ben mümkün oldukça (!) Kısa tutmaya çalışacağım.
Arkadaşınızın denk geldiği kişi yada kişiler maalesef bu işi hiç bilmeyen, biraz da kötü niyetli 300-500 cü dediğimiz, hayatında 3 satırk kod dahi yazmamış, sürükle bırakçı tamamen art niyetli kişiler. Ki bunlar çıtayı yüksek tutmuş ve bir script fiyatı almışlar resmen! (Sahtekar da diyebilirsiniz.)

Web site tasarımcıları çalışma şeklinde yazılı bir standart kural olarak yoktur ama en önemli birinci kural dürüst olmaktır.
-Yönetim panelsiz site yapılabilir, ama kim için ne için? Eğer ayda yılda bir veri girilecekse veya sadece tanıtım için yapılmış ve olması gerektiği için olan bir kurumsal site olacaksa bir yönetim paneline, betiklemeye gerek yoktur. (Maliyeti yükseltebilir, iş teslim süresini uzatabilir) Ayda yılda bir veri girişi olursa da siteyi yapan DÜRÜST arkadaş/ajans ücretsiz yardımcı olur, çünkü yıl sonu web site barındırma hizmeti fatura edip pasif gelir elde etmeye devam edecektir... Ama müşteri illa ki isterim derse de yapılır, ki ben aldığım işlerde kısa bir brif ve wireframe sunarım her zaman müşterime, o esnada belirtilir. Herşey baştan açıklanıp konuşulur yani...(Herkes web dünyasını bilmeyebilir zira)

-Free tema güncelse, güvenilirse ve lisans sorunu da olmayacaksa editlenip kullanılabilir elbette. Hatta hız testine de sokulursa karar verilirken süper olur... Ama biraz da olsa CSS oynaması ile o kuruma, kişiye özgü hale getirilmelidir, birebir aynı kalıp konulmadan. Sıfırdan özel yazılımla script yazdırmak çok daha maliyetli olabilir çünkü. Tabi ki bu konuda hazır portal mi özel yazılım mı isteyeceği müşteriye maliyetlerle izah edilmeli işe başlanmadan..(Ama nerrdee)
-Her ne olursa olsun, hiç bilmeyen bir kişiye bile web site yapıldığında panel şifresi, Site IP adresi, mail bilgileri, FTP şifresi, varsa admin şifresi mutlaka ama mutlaka bir txt dosyası ile müşteriye verilir. Dijital olarak veremediğimiz durumlarda bir çıktı alıp zarf içinde veriyorduk eskilerde. Çünkü webmaster devre dışı kalsa da bu bilgiler ona hep lazım olabiliriz ki alan artık onun alanıdır... Verilmemesi mahkemelik olmaya kadar gidebilir.
Daha da kötüsü bir şey de ben eklemek istiyorum, bu tecrübesiz ve web tasarımla alakası olmayan kişiler ne yapıyor biliyor musunuz? Pasif gelir kurnazlığı ile kendilerine gebe bırakıp yıl sonu süre yenilemede fahiş fiyatlar çekiyor, aksi halde sitenin kapanmasıyla tehdit ediyor. Bir güzel kişi/site başı 500, 600 kirayı cebe indiriyorlar. (Host+domain süre yenileme ücretsiz değildir elbette ama ne tutturursak mantığıyla olmamalı)
Umarım ki bu kötü senaryoyu da yaşamaz arkadaşınız...
Özetle, biraz içimi dökmüş gibi oldum ama web site yaptırmak öyle basit adamlara verilecek bir iş değil be üstad. Dürüst ve işi bilenleri bulmak gerekli, referans istemeli, birşeyler yapmalı işte... Yoksa etraf günden güne web site tasarımcısı kaynıyo, o başka...

(Tavsiyem, domain ve panel şifrelerini alıp oradan bir an önce kurtulsun derim. 5 TL de asla vermesin. Gerekirse kendi resellerimde 1 yıllık ücretsiz hosting alanı sağlayacağım, veri girişinde de elimden geldiğince yardımcı olacağım kendisine. Kazıklanmaması için iş bilmezlere)
kaptann

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 76 / 75
  • Ticaret 1, (%100)
Adamlar profesyonel Web Tasarım işi yapıyorlarmış, ofisleri dahi var. Küçük şehirlerde başka seçenek olmayınca küçük bir işi yüksek maliyete yapılması fırsatçılıktır. Adamlar 750₺ fiyata muhasebe kayıtları tutulabilecek ya da iş takibi yapılabilecek panelli web sitesi satıyorlar. En basitinden 150₺ fiyata wordpress kurup al sana site diyebiliyorsun. Ama o fiyata HTML editleyip satmak saçmalıktır.
Hadi benim arkadaşın sitesini ben bir şekilde yaparım ama iş yeri olan web sitesi yaptırmak isteyen yüzlerce insan kandırılmaya devam edecek.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 31.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 129 / 105
  • Ticaret 1, (%100)
Dediğim gibi kardeş, ortalık çakal kaynıyor.... Ama web sitesini illa bulunduğu şehirde yaptıracak diye bir zorunlulukta yok, mesela geçen ay ben Avusturya'ya websitesi yaptım. Neyse, geçmiş olsun artık.

• Üyelik 31.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 129 / 105
  • Ticaret 1, (%100)
Ha birşey daha ileteyim sana, o dediğin özelliklerde bir scripti ben 750 liraya asla yapmam. Yapandan da şüphe ederim 😂
150 liraya da domain+hosting+wordpress kuranlardan da uzaklaşır kaçarım...
(Son 4 ayda bana gelen işlerin % 70 'i bu zihniyetle yapılmış patlak siteler... Bereket versin bana iyi kazandırdılar😉😄

• Üyelik 01.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 76 / 75
  • Ticaret 1, (%100)
Codecanyon'da satılan scriptlerden esinlenerek 750 tl fiyata yapıyorlar yazdım. Yoksa bir programın fiyatı da yapılan işe göre değişir. Zaten wordpress sitede domain hosting içinde olsa, 150 tl zaten domain ve hosting tutuyor wordpressi bedavaya kurmuş olursunuz. Kazanamazsınız hocam. Bence de uzak durun :D

Ecomanya Ecomanya Gece, Gündüz, Hayal... Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2020
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek Kamuda Görevli
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad Z** K**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 0 / 66
  • Ticaret 0, (%0)
Kendi sitesine içerik girmek için 5 TL ödüyor demek :) İlginçmiş. Ofisleri dahi var diyosun bide. **************lıktan başka birşey değil yaptıkları. Herkes elbetteki bir değil. Bunların amacı farklıymış.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al