wmaraci reklam
lidertakipci

Php'de Javascript öğrenmek şartmı

11 Mesajlar 2.291 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Viracoche Viracoche Repeat Yourself Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 4 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba şuan html css derslerini bitirdim ve php ye girişmeye başladım. Ama aklıma takılan birşey var php den önce js de öğrenmem şart mı veya js olmadan bir site yapabilirmiyim ?

wmaraci
reklam

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Js'yi temel ders olarak görün türkçe matematik gibi mecburidir. Deli gibi js yazılmasada ana can damarı olan şeyler en basitinden ajax arama kutusu js gerektirir.

• Üyelik 19.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 4 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam ilk dilim olarak öğreniyorum sizce ilk yazılıma girişen birisi php ile mi başlamalı. Açıkcası biraz kaygılıyım hem php hem html&css ve js yi yapabileceğime dair.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
PHP arkaplanda hesaplama yapmaya, veritabanına bağlanıp içerik çekmeye ve kaydetmeye veya sayfa yapısını vs. oluşturmaya yarar daha çok. Sitenin iskeleti ve beynidir.

Html, php'nin yaptığı işlemleri tarayıcı/browser'da düzenli gôstermeye yarar ve formları, menüleri vs. oluşturmaya yarar. Sitenin etidir, derisidir, görünüşüdür.

Css, sitenin makyajıdır boyasıdır, rujudur, eyeliner'ıdır :) Html ile yapılan kutuları boyamaya, şekil vermeye, çevrelerini yuvarlatmaya vs. yarar.

Javascript ise sitenin akrobasi yeteneğidir. Sitenin dansetmesi, koşması, hoplaması zıplamasıdır. Canlılık katar.

Özetle php, html ve css sitenin olmazsa olmazıdır. Bu üçü ile çok iyi bir site yapabilirsiniz. Bu site kullanışlı da olur. 5-10 sene öncesine kadar JS pek kullanılmıyordu bile ama js olan sitenin de tadı başkadır. Kayan menüler, tıklayınca büyüyüp küçülen kutular resimler vs. Tabi tarayıcı üzerinde php gibi hesap yapmaya da yarar ama pek güvenli olmaz, bu yüzden arkaplanda php ile doğrulama gerektirir.

Başlangıç olarak php ve html öğrenebilirsiniz. Zaten bu ikisiyle yaptığınız sayfanın demode göründüğünü anlayınca css de girecek işin içine. Em son javascrip ekleyebilirsiniz. Öncelik olmasına gerek yok.
teorem23 ibrahimsen

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 4 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
İkilemde kaldım şuan. Önce Php öğrenip sonra js öğrenicem sanırım ama kaygılıyım hepsini tam anlamı ile yapabileceğime dair, bütün değişkenleri vs. aklımda tutmak konusunda.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Yok korkmayın, hepsi birbirine benziyor diye kafanıza yerleşir. İngilizce kelimeler olduğu için ingilizceniz de gelişir. Mesela trim() kırpma fonksiyonu. Hem php hem js'de var. İf-else mantığı tüm dillerde var nerdeyse. Fonksiyonların belki de yarısından fazlası bu şekilde benzer veya birbirine çok yakın. Ezberlemenize de gerek yok. Öğrenseniz yeter. Lazım olduğunda internetten bulur kullanırsınız. En sık kullanılanlar ise beyninize kazınır. Ben bir sosyal paylaşım, bir forum, bir alışveriş ve bir sohbet sitesi yaptım. Şuan bu sitelerdeki fonksiyonların yarısından çoğu ezberimde yok. İsimlerini bile pek hatırlamam, ezberim çok kötüdür. Ama kendilerini görsem hatırlarım ve anlarım ne işe yaradıklarını. Ya da bir şey lazım olduğunda internetten nasıl bulacağımı bilirim. Her seferinde nasıl kullanıldıklarına internetten bakıyorum tabi :)

• Üyelik 19.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 4 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
İnşallah hocam kafamda hepsini teker teker birbirine bağdaştırıyorum css de yazdığım kod html e işliyor tarzında hepsini iç içe geçirmeye çalışıyorum.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Başlangıçta sadece php html ve css'yi birbirine bağlasanız ve mantığı anlasanız yeter. Ezber zamanla olur. Mesela ben sosyal ağ sitemi yapıp bitirdiğimde hiç js bilgim yoktu ve sitede js yoktu. Ama site kullanışlıydı yine.
Kaydolma, paylaşım yapma, yorum yapma, mesaj ve bildirim gönderme, takipleşme vs. her şey vardı. Sonra dedim ki şu linke tıklayınca neden menüler kayarak gelmiyor da sayfa yenilemek gerekiyor diye js eklemeye başladım. Yorum göndermek için gönder butonuna basınca sayfa yenileniyordu aynı şuan wmaracinda olduğu gibi. Bu hoş bişey gibi gelmedi bana, her yorum yapınca sayfanın yenilenmemesi gerek. Bunu da aynı whatsappta olduğu gibi gönder butonuna basınca sayfa yenilemeden yorumun ekrana düşmesini sağladım. Whatsappta sohbet eder gibi yorum yapılıyor artık, ya da facebookta olduğu gibi :)

monder33 monder33 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 47
  • Beğeniler 9 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Bu alanda ilerlemek istiyorsan sıralamayı şöyle yapmanı tavsiye ederim.

1 . HTML / CSS
2 . PHP / MYSQL v.s.
3 . Javascript

https://www.bingezi.com

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Eğitim için bol vaktiniz varsa kısıtlı değilseniz HTML ve CSS öğrendiyseniz üzerinde pratik yapın bir yandan da JS öğrenmeye başlayın. Diğerlerine ise bunları iyice pekiştirdikten sonra geçin derim.

Burada önemli olan Javascript'i ne amaçla kullanacağınız. Eskiden sadece tarayıcılarda çalışan Javascript, günümüzde hem tarayıcılarda, hem mobil uygulamalarda, hem web server, masaüstü uygulamaları yaratmak için ve hatta makine öğrenimi için bile kullanılabiliyor.

Siz PHP ile ilerleyecekseniz temel/orta seviye Javascript öğrenmeniz iyi olur. Dediğim gibi burada önemli olarak Javascript'i ne amaçla öğreneceğiniz. Aklınızdaki bir projeyi hayata geçirmek istiyorsanız ve PHP bunun son aşamasıysa eğer belki de o aklınızdaki proje için PHP'ye gerek kalmayacak. Yani Javascript'i iyi öğrenip oradan sonra belki de aklınızdaki projeleriniz için yeterli olacak. Javascript gerçekten çok güçlü bir dil fakat ileri düzey konularını öğrenmesi de zorlayıcı bir dil aynı zamanda.

Eğer kariyer olarak düşünüyorsanız benim tavsiyem PHP yerine Javascript, Python gibi dillere yönelmeniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al