lostyazilim

Artık Özgün İçerik Değil Özgün Konu !!

7 Mesajlar 1.936 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

kaliteliforum kaliteliforum Sakin Ol Şampiyon ! Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster , Grafiker
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 99 / 39
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar öncelikle yazıyı okuyan arkadaşlara ricam birer yorum lütfen. Bir Dakikanızı almaz !

Artık Özgün İçerik Değil Özgün Konu

Yakında yeni web sitemi yayına sokmayı düşünüyorum. Şu koca sanal alemde her yıl yeni bir akım başlıyor yüzbinlerce site bu akıma kapılıp gidiyor. Son 2-3 yıldır ortaya çıkan "blog" furyası gibi. Blog blog dolaşıyorum, sanki hepsi birbirinin kopyası. Bir kaç önde giden site hariç.

Yeni web sitesi projesi geliştirmeye çalışırken bana fikir beyan eden webmaster'lar hep bir ağızdan aynı türküyü söylüyor: "Özgün içerik candır !" , "Wordpress candır !" "Güncel konuları işleyin" "Laptop, Tablet, Tatil, Kadın Sektörü içerikli siteler daha çok kazandırır"

Evet bir abimiz blog açmış özgün içeriklerle iyi yerlere gelmiş, Bir abimiz tatil sitesi açmış iyi kazanmış, Bir abimiz kadınların alışveriş tutkusunun önüne hiçbirşeyin geçemeyeceğini bilmiş web zenginleri kervanına katılmış. Bunlar güzel örnekler ancak nereye kadar webmasterlar olarak trencilik oynayacağız? Dizilmiş herkes birbiri ardına. Ancak unutmayalım her trenin bir tek lokomotifi olur. Bir yerden sonra tabuları yıkmak gerek, üretken , cesaretli olmak gerek.Farklılık yaratmak gerek.

Evet bu noktada üzerime düşeni yapmak istiyorum. "Özgün içerik candır" parolasıyla yola çıkıp, özgün olan ama özgünlüğünü yitirmiş konularda yazılmış makaleler yazarak bu sıradanlığı devam ettirmek istemiyorum. Bence artık aslolan "Özgün makale yazmak" değil "Özgün konulara değinmek"

Değerli webmaster kardeşlerim , abilerim, dostlarım İşte bu ufuklarla yola çıkarak başladım projeme. Sizlerin de bana yeni ufuklar kazandıracağınızdan eminim.

Peki içerik konusunda bu kadar titiz düşünüyorum.

Ya domain? Domainim nasıl olmalı? Bu konuda özlellikle tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kısa ve akılda kalıcı olması çok önemli. ".com" uzantılı olması önemli.

Daha önce değinilmemiş konulara parmak basacak.Okuyucularına farklı bir "+" kazandıracak nitelikte bir siteye aşağıdaki alan adlarında hangisi "cuk" diye oturur.??? Çoğunlukla akılda kalıcı olması nedeniyle seçtim aşağıdakilerin çoğunu. domain seçme konusunda çok tecrübesizim. özellikle .com lu pek bulamadım
www.oipu.net
www.zehb.net
www.fdai.net
www.ndye.net
www.xmeo.com
www.ogreti.net
www.lipit.net
www.debdebe.net
www.bedii.net
www.zemheri.net
www.noktasiz.net
www.nadiren.net
www.yette.net

wmaraci
reklam

MehmetAliATLI MehmetAliATLI WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 759
  • Beğeniler 161 / 84
  • Ticaret 9, (%100)
Bana göre domainin hiç bir zaman önemi olmadı. Önemli olan her zaman amaçtır. Alakası olmayan domainler bile belli başlı kelimelerde sıralamalara girebilmektedir. Buda domainin önemini bir manada yitirdiğini gösterir. Ancak her ne hikmetse bazen bu değişebilmektedir.

Örneğin ihale ilanı yazın ve arayın. 1. sayfadaki tüm sitelere girin gördükleriniz sizi şaşırtacak. Bazen domain gerçekten çok önemli olabiliyor. Bunu nerelerde hissediyoruz diye soracak olursanız kesinlikle SEKTÖREL bazlı kelimelerde.

Yazdıklarınız çok güzel seçilmiş özenle yazılmış. Tavsiyem dile ve klavyeye kolay bir domain seçmeniz.

Verdiğiniz örnekler arasından ogreti.net yette.net lipit.net kulağa hoş gelen domainler.
GizemliLORD Mirbrella kaliteliforum

kişi bu mesajı beğendi.

🔒 http://mcmyazilim.com

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Güzel yazı, elinize sağlık. Doğru düşünüyorsunuz. Ama maalesef her alanda trencilik var :) Yani bir yazı yazarsınız, diğer siteler sizden özenir benzerini yazar. Ya da siz başka yerde görür siz kendinize göre yazarsınız. Bu işler böyle ilerler genelde. Bir haber ya da konu görürsünüz, kendinize göre yorumlarsınız. Ama önemli olan bunu yorumlayıp yayınlamak değil, birşeyler katabilmek. Bilgiyi aktarabilmek..

Hiçbir zaman sitenizde kopya içerik olmasın, evet.. Özgün olmalı diye tabir ettiğimiz olay :)

Herkes teknoloji ile ilgili içerik girer ama herkes kendi çizgisini oluşturamaz. Herkes belli bir çizgide devam edemez.

Kişisel blog diye açılan bloglarda bile teknoloji ile ilgili haber gördüğümüz şu günlerde, hangi özgünlükten bahsedelim. :) Kişisel bloglardaki kişisel olmayan yazılar ile ilgili 2 tane güzel yazı önereyim. [1] [2]

Domain konusu için şöyle bir öneride bulunayım. Eğer gerçek anlamda siteniz ile ilgili ileriye göre ciddi düşünüyorsanız ve sadece yazı yazmış bulunmayacağım, ilerletecem derseniz mümkünse anlamı olan bir domain kullanmaya çalışın. Çünkü işleri büyüttüğünüz zaman, ilerlediğiniz ve düşünüyorsanız eğer markalaştırdığınız zaman "anlamı şu", "şöyle türettik" diyebileceğiniz bir isim olsun... :) Tercihinize kalmış birşey ancak yine de söyleyeyim: Bulacağınız domainin 3 temel (com, net ve org) uzantısı başta olmak üzere birçok uzantısı boş olsun. Boş olsun ki, zamanla siz alın. :)

Yazı için teşekkür ederim.
Sevgiler.
kaliteliforum

kişi bu mesajı beğendi.

Anonim21 Anonim21 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle yazınız gerçekten güzel yani bu web sektörünün özetini çıkarttınız.Mesela ben de birçok konuda çalıştım ve hep özenti sitelerle uğraştık.Fakat bazen de şöyle oldu en başındaki lokomotif bazen düşüp yerine arkadakinin de en başa gelebileceğini gördük.

Domain konusunda da arkadaşların dediği gibi kendinizin türetebileceği bir isim olsun ve .com olursa çok çok iyi olur.
kaliteliforum

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Mirbrella Mirbrella Walk with me in hell! Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 6, (%100)

sonses10 adlı üyeden alıntı

Bana göre domainin hiç bir zaman önemi olmadı. Önemli olan her zaman amaçtır. Alakası olmayan domainler bile belli başlı kelimelerde sıralamalara girebilmektedir. Buda domainin önemini bir manada yitirdiğini gösterir. Ancak her ne hikmetse bazen bu değişebilmektedir.

Örneğin ihale ilanı yazın ve arayın. 1. sayfadaki tüm sitelere girin gördükleriniz sizi şaşırtacak. Bazen domain gerçekten çok önemli olabiliyor. Bunu nerelerde hissediyoruz diye soracak olursanız kesinlikle SEKTÖREL bazlı kelimelerde.

Yazdıklarınız çok güzel seçilmiş özenle yazılmış. Tavsiyem dile ve klavyeye kolay bir domain seçmeniz.

Verdiğiniz örnekler arasından ogreti.net yette.net lipit.net kulağa hoş gelen domainler.

Yaklaşık Bir sene önce beni şaşırtan bir şey olmuştu. Henüz iki aylık forumumda " Ünlü Türkler " gibi bir konu paylaştım. ( Tam olarak hatırlamıyorum. bunun gibi bir şeydi. )

Daha sonra bu kelimeyi arattığımda, google'da ilk sırada benim forum adresimin olduğunu gördüm. ve Mynet - Hürriyet - Milliyet gibi adı bilinen sağlam siteler sıralamada benim forum adresimin altında olduğunu gördüm.

Bana göre;

Tek sebebi domain de " Türk " Adı geçtiğindendir. Google sıralamasında aranan kelimeye göre, domain ' in önemi elbette vardır.

Optimus Optimus Optimus Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Bilişim / İnternet
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 380
  • Beğeniler 55 / 103
  • Ticaret 13, (%100)
Projeniz ne olursa olsun teknoloji ile alakalı birşeyler içinde bulunmasın bence. Artık teknoloji bloglarından tiksinti gelmeye başladı. Her kişisel blog da görüyorum bir teknoloji haber aşkı var bence hiç kimse kişisel bir blog da teknoloji haberi okumaz. Engadget, chip, donanımhaber den hit konuları al makaleyi spin et ve kişisel blogda özgün içerik diye yayınla buna kim kanar? :) ve kişisel blogda kim tekno haber tajip edip okur söyleyin?

Umarım daha önce yapılmamış bir projeyle lokomotif olup başarılı olursunuz. Domain konusuna gelince Atakan a katılıyorum ileride iş büyürse akılda kalacak bir harf gurubu olsun. Alakasız birşey bile olabilir sorun değil yeterki size ne anlama geliyor diye sorulduğunda matıklı bir açıklamanız olsun.
kaliteliforum

kişi bu mesajı beğendi.

kaliteliforum kaliteliforum Sakin Ol Şampiyon ! Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster , Grafiker
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 99 / 39
  • Ticaret 0, (%0)

sonses10 adlı üyeden alıntı

Teşekkürler hocam. Tavsiyeleriniz sayesinde kafamdakiler şekillenid.İnşaallah 1 aya kadar başlık altından projemin son halini sizlere sunarım

Ek Olarak:

Optimus adlı üyeden alıntı

Projeniz ne olursa olsun teknoloji ile alakalı birşeyler içinde bulunmasın bence. Artık teknoloji bloglarından tiksinti gelmeye başladı. Her kişisel blog da görüyorum bir teknoloji haber aşkı var bence hiç kimse kişisel bir blog da teknoloji haberi okumaz. Engadget, chip, donanımhaber den hit konuları al makaleyi spin et ve kişisel blogda özgün içerik diye yayınla buna kim kanar? :) ve kişisel blogda kim tekno haber tajip edip okur söyleyin?

Umarım daha önce yapılmamış bir projeyle lokomotif olup başarılı olursunuz. Domain konusuna gelince Atakan a katılıyorum ileride iş büyürse akılda kalacak bir harf gurubu olsun. Alakasız birşey bile olabilir sorun değil yeterki size ne anlama geliyor diye sorulduğunda matıklı bir açıklamanız olsun.

Teşekkürler hocam. Tavsiyeleriniz sayesinde kafamdakiler şekillenid.İnşaallah 1 aya kadar başlık altından projemin son halini sizlere sunarım

Ek Olarak:

Mirbrella adlı üyeden alıntı

Yaklaşık Bir sene önce beni şaşırtan bir şey olmuştu. Henüz iki aylık forumumda " Ünlü Türkler " gibi bir konu paylaştım. ( Tam olarak hatırlamıyorum. bunun gibi bir şeydi. )

Daha sonra bu kelimeyi arattığımda, google'da ilk sırada benim forum adresimin olduğunu gördüm. ve Mynet - Hürriyet - Milliyet gibi adı bilinen sağlam siteler sıralamada benim forum adresimin altında olduğunu gördüm.

Bana göre;

Tek sebebi domain de " Türk " Adı geçtiğindendir. Google sıralamasında aranan kelimeye göre, domain ' in önemi elbette vardır.

Ek Olarak:

Atakan adlı üyeden alıntı

Güzel yazı, elinize sağlık. Doğru düşünüyorsunuz. Ama maalesef her alanda trencilik var :) Yani bir yazı yazarsınız, diğer siteler sizden özenir benzerini yazar. Ya da siz başka yerde görür siz kendinize göre yazarsınız. Bu işler böyle ilerler genelde. Bir haber ya da konu görürsünüz, kendinize göre yorumlarsınız. Ama önemli olan bunu yorumlayıp yayınlamak değil, birşeyler katabilmek. Bilgiyi aktarabilmek..

Hiçbir zaman sitenizde kopya içerik olmasın, evet.. Özgün olmalı diye tabir ettiğimiz olay :)

Herkes teknoloji ile ilgili içerik girer ama herkes kendi çizgisini oluşturamaz. Herkes belli bir çizgide devam edemez.

Kişisel blog diye açılan bloglarda bile teknoloji ile ilgili haber gördüğümüz şu günlerde, hangi özgünlükten bahsedelim. :) Kişisel bloglardaki kişisel olmayan yazılar ile ilgili 2 tane güzel yazı önereyim. [1] [2]

Domain konusu için şöyle bir öneride bulunayım. Eğer gerçek anlamda siteniz ile ilgili ileriye göre ciddi düşünüyorsanız ve sadece yazı yazmış bulunmayacağım, ilerletecem derseniz mümkünse anlamı olan bir domain kullanmaya çalışın. Çünkü işleri büyüttüğünüz zaman, ilerlediğiniz ve düşünüyorsanız eğer markalaştırdığınız zaman "anlamı şu", "şöyle türettik" diyebileceğiniz bir isim olsun... :) Tercihinize kalmış birşey ancak yine de söyleyeyim: Bulacağınız domainin 3 temel (com, net ve org) uzantısı başta olmak üzere birçok uzantısı boş olsun. Boş olsun ki, zamanla siz alın. :)

Sevgiler.

Ek Olarak:

Atakan adlı üyeden alıntı

Sevgiler.

Ek Olarak:

Anonim21 adlı üyeden alıntı

Öncelikle yazınız gerçekten güzel yani bu web sektörünün özetini çıkarttınız.Mesela ben de birçok konuda çalıştım ve hep özenti sitelerle uğraştık.Fakat bazen de şöyle oldu en başındaki lokomotif bazen düşüp yerine arkadakinin de en başa gelebileceğini gördük.

Domain konusunda da arkadaşların dediği gibi kendinizin türetebileceği bir isim olsun ve .com olursa çok çok iyi olur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al