wmaraci reklam

Vergi ödeme devri bitti yeni yasa geldi

44 Mesajlar 7.038 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BEYAZMASTER BEYAZMASTER YÜCE ALLAH'IN aciz 1 kulu Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)
Hiç kimse içerik çalmıyor mu?
Hiç kimse görsel çalmıyor mu?
Hiç kimse başkasının fikirlerini çalmıyor mu?

Bu sernişe tamamen katıllıyorum...
Konu çalmak olduğunda alnının akıyla kazanmak söz konusu olamaz ve "çakallık" ifadesi hafif kalır...

"Bir iş yapılıyor ve kazanç ''miktarı hiç önemli değil'' elde ediliyor ise elbette bunun vergisi ödenmelidir"

Elbette...

Bu yeni kanun da zaten;
Alnının akıyla para kazanan fakat "çakal olduğu için değil" "vergi levhası olmadığı için" seve seve vergisini ödemek istediği halde bunu yapamayan insanlara imkan tanıyacak olmasından dolayı sevindirici...

Bir vergi levhası edinmek için çok fazla engeli aşmak ve bir takım sürekli giderlere katlanmak gerekiyor...
Herkesin bu yükümlülükleri yerine getirmesi maalesef mümkün olmuyor.
Bu zorlukların ortadan kalkması, pratik bir yolun sunulması gerçekten mükemmel bir gelişme...
Umarım bu kanun daimi olur.

ÖNCE "İYİ,DOĞRU,GÜZEL BİR İNSAN" OLMAK (VEFA,TEVAZZU,NAİFLİK,SAYGI,...) GEREK!
Sonra wm oluruz.
wmaraci
reklam

TurkDeveloper TurkDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2021
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 23 / 12
  • Ticaret 0, (%0)

BEYAZMASTER adlı üyeden alıntı

yjb

"artık internetten kazandığınız parayı almak için şahıs şirketi açmanıza gerek yok. Bir banka hesabı açılacak ve oraya aktarılacak banka otomatik stopaj kesecek."

Mükemmel bir haber ve müjde...
Teşekkürler...

Vergi levhası bariyerini aşmak güzel...
Büyük problemdi...

Haklısınız, forumdaşımız konuyu başlığa yansıtamamış lakin sanırım bizlere bir müjde vermek ve şunu söylemek istemiş;
"VERGİ LEVHASI ZORUNLULUĞU ORTADAN KALKTI"

pkk yı destekleyen emperyalist ş.siz abd ye mi gitsin kesinti!
DEVLETİMİZE GİTMESİN Mİ!!!
Sanıyorum bu açıdan bakmadınız...

"çakallık" yerine "vergisiz,kayıtsız kazanç" ifadesini daha isabetli buluyorum ve kalan kısma aynen katılıyorum.

ÜZERİNDE YAŞADIĞIM TOPRAKLARIN DÜZENİNİ SAĞLAYAN,
GÜVENLİĞİMİZİ TESİS EDEN, SUYUNDAN, YOLUNDAN, HASTANESİNDEN, SAYISIZ OLANAĞINDAN YARARLANDIĞIM DEVLETİME GİDEN HER KURUŞ SONUNA HELALİ HOŞ OLSUN...

KEŞKE ELİMDE YETERİNCE İMKAN OLSA DA SADECE VERGİ ÖDEMEKLE YETİNMEYİP DEVLETİMİN (ÖZELLİKLE EĞİTİM, SAVUNMA, GÜVENLİK GİBİ KRİTİK ALARDAKİ) KURUMLARINA HİBELER YAPABİLSEM...

Herkese hayırlı akşamlar dilerim...

budur

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
@ilkanbalkan
Aynı soruyu Holding sahipleri de soruyor işte Neden vergi vermem gerekiyor :D

www.Hizliisler.com

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
Çok istisna değil (Yorum hatası aslında Yapanın cahil olması yani)

Tam anlatamadım demeye çalıştığım:

Kanun çıksa bile mevzuat derdi var nasıl yorumlanacak Vs. şeklinde Onlar tam oturmadan açıklanmadan Dikkatli olun.

Yani :
Siz parayı bu gün aldınız

Kanun/Mevzuat 1 ay sonra çıktı eski mevzuat üzerinden hareket ederler.

Konunun tarafları Devlet ve Vatandaş Konu Para gerisini anla :D

atmacabeyoglu adlı üyeden alıntı

bbking "1- Yasalar geriye doğru yürür Mağdur/Vatandaş lehine. "

Evet doğru ama bu istisnadır.
Aynı olay için yeni çıkan ve eski yasa varsa, vatandaşın lehine olan uygulanır ama buradaki olayda eski bir yasal düzenleme yok. Dolayısıyla burada geriye doğru uygulanacak bir yasa yok hocam.

www.Hizliisler.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

TurkDeveloper TurkDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2021
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 23 / 12
  • Ticaret 0, (%0)

duzur85 adlı üyeden alıntı

Hayırlı olsun resmi gazetede yayınlandı . MADDE 2 – 193 sayılı Kanuna mükerrer 20 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası:

MÜKERRER MADDE 20/B – İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır.

Bu istisnadan faydalanılabilmesi için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şarttır.

Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla %15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapmak ve Kanunun 98 ve 119 uncu maddelerindeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlüdür. Bu tutar üzerinden 94 üncü madde kapsamında ayrıca tevkifat yapılmaz.

Mükelleflerin birinci fıkra kapsamı dışında başka faaliyetlerinden kaynaklanan kazanç ya da iratlarının bulunması istisnadan faydalanmalarına engel değildir.

Birinci fıkra kapsamındaki kazançları toplamı 103 üncü maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşanlar ile faaliyete ilişkin tüm gelirlerini ikinci fıkrada belirtilen şartlara göre tahsil etmeyenler bu istisnadan faydalanamazlar. Bu durumda olanların, 94 üncü maddenin birinci fıkrası kapsamında tevkifat yapma yükümlülüğü yoktur.

İstisnaya ilişkin şartların taşınmadığının tespit edilmesi halinde eksik tahakkuk etmiş olan vergi, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faiziyle birlikte tahsil olunur.

Cumhurbaşkanı, bu maddede yer alan tevkifat oranını her bir faaliyet türü için ayrı ayrı sıfıra kadar indirmeye, bir katına kadar artırmak suretiyle yeniden tespit etmeye; Hazine ve Maliye Bakanlığı, maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

MÜKERRER MADDE 20/B – İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır.

tanım sıkıntılı
adsenseden, banner reklamlarından, ücretli üyelikten kazanan web siteleri
ürün satan web siteleri
blog türü web siteleri
google-wordpress altyapılı subdomainli bloglar tanıma dahil mi değil mi sizce? ben anlamadım.

atmacabeyoglu atmacabeyoglu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Web Geliştirme ve Reklamcılık
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad Y** M**
  • Mesajlar 164
  • Beğeniler 29 / 28
  • Ticaret 1, (%100)
bbking

Şu forumda yorum yapmaya, birine yardım etmeye çekinir oldum arkadaşlar, ne cahil olmadığım kalıyor, ne de okuma yazma bilmediğim kalıyor.

Kamu Yönetimi lisans mezunuyum, daha öncesinde Ticaret Lisesi muhasebe mezunuyum, memuriyet görevi yapmışım, isteseydim, uğraşsaydım İdari Hakim de olurdum.

Şurada birbirimize yardımcı olalım, konuyu amacından saptırıp birbirimizin kalbini kırma moduna getirmeyelim.

Mevzuat; mevzu, yürürlükteki hukuk demektir (Anayasa, yasa, Khk, Tüzük, Yönetmelik ... hepsi içine girer)

Kanunlar yürürlüğe girdikleri tarihte, hüküm ifade ederler. Ancak ilgili kurumlar yürürlüğe giren kanunun uygulanması ile ilgili, örneğin yönetmelik çıkarabilirler.

Daha önce yaptığım yorum ile Yargıtay Hukuk Kurulu'nun aşağıdaki kararı arasında anlam bakımından ne fark var söyleyin:

"Öğretide kanunların geriye yürümemesi esası kabul edilmiştir. Buna göre, gerek özel hukuk ve gerekse kamu hukuku alanında, kural olarak her Kanun, ancak yürürlüğe girdiği tarihten sonraki zamanda meydana gelen olaylara ve ilişkilere uygulanır; o tarihten önceki zamana rastlayan olaylara ve ilişkilere uygulanmaz. Bu kuralın doğal sonucu da, kanunların yürürlüğe girmelerinden önceki olayları etkilemeyeceği, başka bir anlatımla geriye yürümeyecekleridir. Hukuk güvenliği bunu gerektirir.

Ancak şu husus da belirtilmelidir ki; sosyal güvenlik hukukunun kamusal niteliği itibarıyla, devam eden uyuşmazlıklarda, tamamlanmamış hukuki durumlara yeni kanun veya düzenleyici kural "derhal yürürlüğe girme" niteliği nedeniyle uygulanacak ve hukuki sonuçlarını doğuracaktır. Tamamlanmış hukuki durumları yeni kanun veya düzenleyici kuralın etkilememesi ve onlar üzerinde hukuki sonuç doğurmaması ise kazanılmış hakları saklı tutma amacı gütmektedir.

Kanunların geriye yürümemesi (geçmişe etkili olmaması) kuralının istisnalarından birini, beklenen (ileride kazanılacağı umulan) haklar oluşturmaktadır."
BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.yourwebsoft.com.tr https://www.hazirwebsitesial.com.tr https://www.websiterehberi.com.tr

CEMB CEMB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 39 / 95
  • Ticaret 0, (%0)

yjb

"artık internetten kazandığınız parayı almak için şahıs şirketi açmanıza gerek yok. Bir banka hesabı açılacak ve oraya aktarılacak banka otomatik stopaj kesecek."

Teşekkürler...

Büyük problemdi...

Haklısınız, forumdaşımız konuyu başlığa yansıtamamış lakin sanırım bizlere bir müjde vermek ve şunu söylemek istemiş;

"çakallık" yerine "vergisiz,kayıtsız kazanç" ifadesini daha isabetli buluyorum ve kalan kısma aynen katılıyorum.

GÜVENLİĞİMİZİ TESİS EDEN, SUYUNDAN, YOLUNDAN, HASTANESİNDEN, SAYISIZ OLANAĞINDAN YARARLANDIĞIM DEVLETİME GİDEN HER KURUŞ SONUNA HELALİ HOŞ OLSUN...

KEŞKE ELİMDE YETERİNCE İMKAN OLSA DA SADECE VERGİ ÖDEMEKLE YETİNMEYİP DEVLETİMİN (ÖZELLİKLE EĞİTİM, SAVUNMA, GÜVENLİK GİBİ KRİTİK ALARDAKİ) KURUMLARINA HİBELER YAPABİLSEM...

sizin otomatik kesinti olayını bilmediğiniz belli o zaman para abd ye gitmiyor yine bizim devletin kasasına giriyor sadece google otomatik herkesten kesip kendi ödüyor toplu şekilde buda daha az zaman daha az iş daha az yük demek devlet içinde bizim içinde okudugunuzu düzgün anlayın.

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

bbking adlı üyeden alıntı

1- Yasalar geriye doğru yürür Mağdur/Vatandaş lehine. Ama TR için tam tersi tabi :)

2-Olay Vergi düz mantık "Kazanıyorsan vergi vereceksin" Bunu bilmemek imkansız

Yani her şekilde Maliye istediğinde Çay içmeye gelir :D

Ama burada durum farklı yeni Düzenlemede Vergi gerekmiyor banka stopaj kesecek diyor Zurnanın zırt dediği yer ise "Gelir vergisi alınacak mı ?"

1- o na lehe kanun derler :)
2- geriye doğru inceleme ve tahakkuk yapılabilir, otomatikman ben burdan aylardır, yıllardır alıyorum diyorsunuz.

maliye çay içmeye gelmez, gelmişse ocağına incir ağacı dikmeye gelir :)

daha öncede bazı yasalarla inceleme, tevkifat yapılmayacak dense bile yapıldığı görüldü. bu kanun sonunda başvuranlar bu parayı zaten alanlar olmuş olacak.

birde sıfır hesapmı açılacak yoksa varolan hesap kullanılabilirmi o tuhaf bi durum... belirsiz yani.

gelir vergisi olmayacak, 650.000 e kadar olmayacak. sadece banka stopaj kesecek. vergi yok yanlış bi kavram, gelir vergisi yok olacak. stopaj var maalesef.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

yjb

Teşekkürler...

Büyük problemdi...

bir engel yok. devlet her zaman her tutarda hibenizi kabul eder. 3-5 demeyin siz verin.

ne de olsa size yol olarak geri dönecek. pandemide gördüki bu millet duble yollar yenilmiyormuş aç kalınca.

siyasete dönmesin ama;
hala hastanede para ödüyorsanız, hala ultrasound için gün aldığınızda 2 ay sonraya gün veriliyorsa (20 yıl öncede 2 aydı), ilacınıza para veriyorsanız, sma lı çocuklar sigorta kapsamında kalmıyorsa kimse bu ülkenin vergi adaleti ve dağılımdan bahsetmesin.

ayrıca;
mevcut vergi sistemi çalışana;
önce vergini ver sonra kalanı ye diyor.

aynı vergi sistemi patrona ise;
harcayabildiğini harca, sonra bana vergi ödersin diyor.

bu vergi adaleti değildir. bu patron kayırma sistemidir. bu sistemde patron elbette vergi kaçırmak ister.

siz hiç asgari ücretle çalışıp maaşından vergi kaçırabilen gördünüz mü? kafadan kesilir o vergiler.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

BEYAZMASTER BEYAZMASTER YÜCE ALLAH'IN aciz 1 kulu Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)

CEMB adlı üyeden alıntı

sizin otomatik kesinti olayını bilmediğiniz belli o zaman para abd ye gitmiyor yine bizim devletin kasasına giriyor sadece google otomatik herkesten kesip kendi ödüyor toplu şekilde buda daha az zaman daha az iş daha az yük demek devlet içinde bizim içinde okudugunuzu düzgün anlayın.

Düzgün anlamak ifadesini kullanmasa idiniz sadece alttaki cümlemi yazardım lakin bu ifade başka yere gider,
"Konunun bu yöndeki detaylarını düzgün ve ayrıntılı paylaşın ki konuya sizin kadar hakim olmayanların da konuyu tüm yönleri ile anlaması mümkün olabilsin"
deme hakkını verir.

İlk mesajımı polemiğe girmek için yazmadım elbette.
Sadece "VATAN SEVGİSİ & HASSASİYETİ" ile paylaşmıştım.
Hassasiyetimizin ortak olduğunu görmek çok güzel.
"Sanırım bu açıdan bakmadınız" şeklindeki cümlemin ilk kelimesi olan "sanırım" yanılma payımı rezerv etmek içindi zaten ve şu an görüyorum ki, yanlış sanmışım.
Kusura bakmazsanız sevinirim.
Konuyu sizin kadar bilmediğim doğru.
Paylaştığınız bilgiyi de sayenizde öğrenmiş oldum ve kesintinin devletimize gittiğine sevindim.
Bu bilgilendirme için teşekkür ederim kendi adıma.
Böyle bir yöntemin daha pratik olduğu konusunda hemfikirim.
Kanunun çıkartılırken bu yöntemin tercih edilmemesinin de birçok nedeni olabilir.
Benim aklıma ilk gelen site gelirlerinin sadece adsense ve benzeri sistemlerden ibaret olmaması, farklı gelir kalemlerinin de olma olasılığı...
Tüm gelirlerin banka hesabında net olarak görülmek istendiğini tahmin ediyorum...
Farklı gerekçeler de olabilir elbette...
Vergi, ekonomi, hukuk konularında uzman değilim.

Fakat tekrar ifade edeyim, öneriniz değerlendirilmeye değer.
İyi forumlar dilerim.

ÖNCE "İYİ,DOĞRU,GÜZEL BİR İNSAN" OLMAK (VEFA,TEVAZZU,NAİFLİK,SAYGI,...) GEREK!
Sonra wm oluruz.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al