wmaraci reklam
lidertakipci

Adsense'den beklentilerimiz neler?

9 Mesajlar 1.353 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sametweb sametweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek software developer
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 615
  • Beğeniler 52 / 196
  • Ticaret 1, (%100)
Ben webmaster forumlarındaki bir tavırdan çok rahatsızım arkadaşlar. “Şu kadar tık var, verdiği paraya bak”, “olmaz olsun böyle adsense”, “bu adsensenin suyu çıktı artık” gibi başlıklar. O kadar sinir bozucular ki.. (Lütfen önyargılı yaklaşmayın, söyleyeceklerimi objektif değerlendirin.)

Adsense’ye bakış açımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sayede hiç kafama takmadan ödemelerimi alıyorum, kafam da rahat kalıyor. Az gelmiş, çok gelmiş, dert etmiyorum.

Öncelikle bir karar vermemiz lazım arkadaşlar. Biz niye website hazırlayıp yayına sunuyoruz. Para kazanmak için mi? İnsanlara fayda sağlamak için mi? Alexa, PR değerlerimizi yükselterek egomuzu tatmin etmek için m? Zevk için mi? Uzman olduğumuz bir alanda otorite olmak için mi? Niçin?

Yukarıda, forum sitelerinde açılan örnek başlıklardan bahsetmiştim. Öncelikle şunu belirtelim arkadaşlar: “Adsense bize istediğimiz paraları vermek zorunda değil”

Herkes adsenseyi kullanmaya başladığı zamanı bir aklına getirsin. Benimki şuna benzer birşeydi. “Olum bizim site varya, adsense koysak bi sürü para kazanabilirmişiz.”, “şu site varya, adsense ile günde şu kadar kazanıyormuş” Birlikte website işleriyle uğraştığım arkadaşımla böyle sohbetler yapardık, lise yıllarıydı. Eminim çoğu arkadaşımın da böyle sohbetleri olmuştur. Ancak bu şekilde başlayan adsense serüveninde, aynı şekilde devam etmek yanlıştır diye düşünüyorum.

Düşünsenize, bugün hürriyet, milliyet gibi büyük gazetelere hiçbir firma reklam vermese, bu gazeteler ne yapar? Yüzbinlerce okuyucuya ulaşıyorlar, belli bir ideolojileri var, savundukları bir görüş var, belli kitleye hitap ediyorlar. Hiç kimsenin bu gazetelere reklam vermediğini düşünün. Ben bu gazetelerin bu işi bırakacağına kesinlikle inanmıyorum.

Arkadaşlar adsense’ye bakış açısı olarak benim söyleyeceğim iddialı bir söz var. Bu işi ticari olarak yapıyorsanız, her türlü sonuca açık olmalısınız. Yani beklenmedik bir anda binlerce lira da kazanabilirsiniz, büyük beklentiler içinde olduğunuz zamanlarda sfırı da görebilirsiniz. Adsense ile olan ilişkimizde beklentisiz olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bir reklamverenin adwords’e kayıt oluşunu ve amaçlarını düşünün ve sitenizden kazandığınız cent’lerin ona göre hesabını yapın. Reklamverenler sisteme kaydolurken daha fazla müşteri, daha fazla hit, daha fazla insana ulaşmak için belli miktarda paralar yatırıyorlar. Peki sizin siteniz bu reklamverenin isteklerini karşılayacak kadar değere sahip mi? Bu kullanıcı profilini taşıyor mu?

Mesela eğitimle ilgili bir siteniz var ve eğitimle alakalı yazılar yazıyorsunuz. Uzman değilsiniz. Güncel haber de giriyorsunuz. Sağdan soldan duyduğunuz bir gelişmeyi de yazıyorsunuz. Bir şekilde sitenize ziyaretçiler geliyor ve bazıları reklamlara da tıklıyorlar. Düşünün ki size bu tıklama başına siz 0,03 aldınız. Peki bu aldığınız ücretin karşılığını ziyaretçi profiliniz verdi mi? Reklamverenin paralarının çöpe gittiğini hiç düşündünüz mü?

Olaya ticari olarak yaklaşmak hatalı diye düşünüyorum. Beklentisiz olmaktan bahsetmiştim. Herkesin illa ki giderleri var, birtakım harcamalar yapılıyor. Ancak şunu da aklımızdan çıkarmayalım ki, kimse bize reklama tıkladılar diye istediğimiz paraları vermek zorunda değil. Google zaten bu tıklamaların değerini en iyi biçimde ölçmek için yüzlerce uzman çalıştırıyor.

Eğer işin ticaretini düşünüyorsak, adsense üzerinden ticaretini düşünmemek lazım diye düşünüyorum. Tanıtım yazısı satın, link satın, reklam alın sitenize, ama adsense’ye kesinlikle güvenmeyin. Bu benim tavsiyemdir. Adsense bugüne kadar beni hem üzdü, hem de olumlu anlamda şaşırttı. Onun için beklentili olmayı bıraktım, nasıl istiyorsa öyle ödeme versin modundayım.

Bir de şunu savunuyorum: Eğer biz bir konudaki bilgilerimizi insanlara aktarmak için bu işi yapıyorsak, bu tarz beklentilere girmemeliyiz. Çünkü böyle bir düşünce karşılıksız iş yapma düşüncesidir. Bu işten karşılık beklendiğinde şevkimizin kaçması işten bile değil. Bunu da yaşamış birisiyim.

Paravan sitelerle, emek harcanmayan, piyasada zilyon tane çakması olan sitelerle gelir elde etmek isteyen arkadaşlara sesleniyorum: Sizleri insafa davet ediyorum. Bu şekilde işler yapıp da kazanç beklentisi içinde olmayalım. Güzel işler çıkaralım, herkes memnun olsun. İnternete alemine katma değerler oluşturma hedefinde olalım, aksi takdirde ne kendimize ne de insanlara bir yararımız olmadığı gibi, bazen kendimize bazen de insanlara zararımız olabiliyor.

Bunlar benim nev-i şahsıma münhasır düşüncelerimdir. Kimseyi bağlamaz. Adsense uzmanı felan değilim. Yazının gidişatı saçma sapan olmuş da olabilir. Yazıdaki tüm hatalar şahsıma aittir. Sadece biraz önce bir webmaster forumunda insanların acımasızlığını gördüğüm için böyle içimi dökeyim dedim. Katılmayan arkadaşlar tartışma ortamına çevirmezlerse sevinirim.

Herkese hayırlı geceler.

Kaynak olarak bloguma da yazdım. alexa'sı düşük ama idare edin artık :)
alkinkasap lordgaga

kişi bu mesajı beğendi.

React Dersleri YouTube Kanalı
https://www.youtube.com/c/reactdersleri
wmaraci
reklam

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Açıkçası benim adsenseden hiçbir beklentim yok. Sitenin bir köşesi boş kalmasın diye koydum. Hiç de bakmıyorum tıklayan var mı diye. Ben girdiğim hiçbir sitede reklama tıklamam. Ne diye tıklayayım ilgimi çekmez ki. Kendi sitemde de kimsenin tıklamasını beklemiyorum. Ama milletimizde öyle bir hırs var ki. Zaten bu hırs yüzünden hergün konu açılyor adenseden banlandım diye. Para kazanmak istiyorsanız günlük 20 bin 30 bin kişinin girdiği siteler yapın. Kolay değil ama başka da bu işin çözümü yok. Ayrıca yazı çok güzel olmuş ben çok beğendim.
sametweb

kişi bu mesajı beğendi.

konhaf konhaf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Iğdır
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşa katılıyorum para kazanmaktan daha önemlisi var belli bir "ziyaretçi kitlesi" kazanmak... Para kazanmak isteyenler yüksek hit yakalayıp özel reklamlarla daha temiz ve garanti kazanç elde etsinler.. Konuya değindiğiniz için teşekkürler

KhanJitsu KhanJitsu Şef (MEB'de) Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Şef (MEB'de)
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1642
  • Beğeniler 62 / 318
  • Ticaret 93, (%100)
150 tıka 4$ değilde 15$ vermesini istiyorum sonra ne yaparsa yapsın çokta umrumda.
deviL ErhanCelikk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

ErhanCelikk ErhanCelikk Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Hosting Görevlisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 818
  • Beğeniler 141 / 178
  • Ticaret 3, (%100)
Adı üstünde "reklam" :)
Tabi para kazanmak için alıyoruz, bunda saçma olan ne?

spyhepyek spyhepyek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 2024 / E
  • Meslek Webmaster/Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 326
  • Beğeniler 55 / 85
  • Ticaret 1, (%100)
Kimse babasının hayrına gazete hazırlayıp satmıyor. Para kazanma amacı güdülmeseydi bedava dağıtılırdı. Örneğin Facebook'un bir geliri olmadan devam edeceğini sanmıyorum. Bizler de babamızın hayrına yapmıyoruz tabii bu işi. Zira vakit harcıyoruz, emek veriyoruz. Gerek site masraflarını gerek de kendi özel ihtiyaçlarımızı karşılamak için sitelerimize Adsense reklamları yerleştirip bu hususla ilgilenlerle aydınlatıcı tartışmalar içine girebiliyor, fikirlerimizi paylaşabiliyoruz. En nihayetinde benim sitelerim hayrat değildir. Elbette Adwords'le, Adsense ile veya başka reklam ağlarıyla çalışıp bir şekilde sürekliliğimi sürdüreceğim.

Yazıya katılmıyorum. Teşekkürler.
Ulpianus ErhanCelikk

kişi bu mesajı beğendi.

Ulpianus Ulpianus Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hukuk
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 363
  • Beğeniler 46 / 65
  • Ticaret 2, (%100)
Ben de katılmıyorum. Adsense reklamı ekliyorsan sitene İLLA Kİ 3-5 de olsa para kazanma arzusu içerisindesindir. 2+2=4 kadar nettir bu. "Boşluğu doldurayım diye" filan diye başlayan cümleler hikayedir.

lordgaga lordgaga WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek muhasebe
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 3, (%100)

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Açıkçası benim adsenseden hiçbir beklentim yok. Sitenin bir köşesi boş kalmasın diye koydum. Hiç de bakmıyorum tıklayan var mı diye. Ben girdiğim hiçbir sitede reklama tıklamam. Ne diye tıklayayım ilgimi çekmez ki. Kendi sitemde de kimsenin tıklamasını beklemiyorum. Ama milletimizde öyle bir hırs var ki. Zaten bu hırs yüzünden hergün konu açılyor adenseden banlandım diye. Para kazanmak istiyorsanız günlük 20 bin 30 bin kişinin girdiği siteler yapın. Kolay değil ama başka da bu işin çözümü yok. Ayrıca yazı çok güzel olmuş ben çok beğendim.

bu arkadaşın yazdıklarına aynen katılıyorum. Ama ben ilgimi çeken reklamlara tıklarım bazen. Özel reklam alanları reklam alacağım zamana kadar boş duracağına adsense reklamları çıksın istedim. Zaman zaman bakarım tık var mı ne olmuş diye ama germedim kendimi hiç. Kişisel çalışmalarımı sergileyip başkalarının begenmesi benim için yetip artıyor varsın gelir olmasın adsenseden. mart12 den bugüne kadar kaç ay geçti. googleden odeme almadım daha :) pagerank veriyor para yerine sağolsun.

sametweb sametweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek software developer
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 615
  • Beğeniler 52 / 196
  • Ticaret 1, (%100)
Ben size sitelerinizden para kazanmayın demiyorum. Para kazanma işini Adsense ile yapmadan önce diğer yöntemlere yönelmek (bana göre) daha mantıklı diyorum. Yazıda da bunu belirtmiştim. İlla da adsense ile para kazanacağım diyorsan, Google sana bi kelek yaptığında üstüne su içmeyi bilmelisin.

React Dersleri YouTube Kanalı
https://www.youtube.com/c/reactdersleri
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al