wmaraci reklam
lidertakipci

Div İd ve Div Class Arasındaki Temel Fark

13 Mesajlar 5.922 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

zer zer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)
Web tasarım’a yeni başlayan bir çok arkadaş div class ve div id arasında ki farkı bilemiyor. Doğrusu bende ilk başladığım zamanlarda bunun genel mantığını bilemiyordum. Ama sonra gerek çalışmalarım, gerek okuduğum bazı kaynaklar sayesinde arasındaki genel farkı kaptım.

Div id, web sayfası içerisinde yer yer alan gerekli bölümler için kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse;

Header bölümü yani üst kısım sayfamızda kullanmamız gereken bir bölüm. Bu yüzden header’e id veriyoruz arkadaşlar. Aynı şekilde footer, sidebar, index gibi bölümler de bir temada olması gereken temel bölümler olduğu için id veriyoruz..

Bir diğer tanımı ise, sayfada kullanılması şart olan ve tek bir şekilde kullanılacak olan bölümlere div id veriyoruz.

Div class, sayfamızda her bölümde ve olması şart olmayan bölümler için kullanılır. Buna da örnek verelim;

Farkındaysanız header’e burada id vermiştik. Logo onun içinde olan bir özellik olunca buna class veriyoruz arkadaşlar. Çünkü logoyu tek bir yerde değil, bir çok bölümde kullanabiliriz. Aynı şekilde logo her tasarımda bulunmayabilir. O yüzden id yerine class veriyoruz.

Kaynak: Enes Çakmak | Div İd ve Div Class Arasındaki Temel Fark

wmaraci
reklam

Bariswp Bariswp ZM Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)
Emeğinize sağlık ancak ;

ECakmak adlı üyeden alıntı

Div id, web sayfası içerisinde yer yer alan gerekli bölümler için kullanılabilir.

Şu cümleye katılmıyorum.İd ve class arasında ki temel farklılığın id nin yanlızca 1 defa class'ın ise sınırsız kullanıldığı şeklinde biliyordum.

Yani demek istediğim;

şeklinde yanlızca 1 defa kullanılabilir ama

HEADER KODLARI 111

HEADER BAŞKA KODLARI 2222

HEADER BAŞKA BAŞKA KODLARI 3333

Şeklinde kullanılabilir diye biliyorum..

İd ve class olarak kullandığımızda her 2 sinde de aynı sonucu alırız.Çalışır yani.Ama bu bir yazım hatası olur.

Yanlış mı biliyorum ? Yani id ve class ın önem sırası (gereklilik) ile hiç bir alakası yok
Hurkal myenes Coderca

kişi bu mesajı beğendi.

MrGuner MrGuner Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 0 / 162
  • Ticaret 4, (%100)
WmAracı Blog'ta zaten var bu konu :D Bidaha wmaracı foruma neden açtınki :D http://wmaraci.com/blog/div-id-ve-class-arasindaki-temel-fark-nedir-21.html

• Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)

NoNe adlı üyeden alıntı

Emeğinize sağlık ancak ;

Şu cümleye katılmıyorum.İd ve class arasında ki temel farklılığın id nin yanlızca 1 defa class'ın ise sınırsız kullanıldığı şeklinde biliyordum.

Yani demek istediğim;

şeklinde yanlızca 1 defa kullanılabilir ama

HEADER KODLARI 111

HEADER BAŞKA KODLARI 2222

HEADER BAŞKA BAŞKA KODLARI 3333

Şeklinde kullanılabilir diye biliyorum..

İd ve class olarak kullandığımızda her 2 sinde de aynı sonucu alırız.Çalışır yani.Ama bu bir yazım hatası olur.

Yanlış mı biliyorum ? Yani id ve class ın önem sırası ile hiç bir alakası yok

Dediğiniz doğru. Ancak benim dediğim şey yanlış değil. Mesela header sayfada bir yerde kullanılır ve kullanılması şarttır. O bakımdan baktığımız zaman sayfada hem gerekli yerlerde, hem tek bir bölüm için kullanılır.

Ancak söylediğiniz gibi class da versek id de versek her ikisinde de çalıştıracaktır.

Önem sırası bölümüne katılmıyorum ama. Sonuçta bunlar sayfada tek bir yerde ve çoğu yerde kullanılabileceğimiz kodlar. O zaman her bölüme class verelim. Her bölüme id. Bu zamanda id veya class'ın manası kalmıyor.

Ek Olarak:

MrGüner adlı üyeden alıntı

WmAracı Blog'ta zaten var bu konu :D Bidaha wmaracı foruma neden açtınki :D http://wmaraci.com/blog/div-id-ve-class-arasindaki-temel-fark-nedir-21.html

Blogu takip etmeyenler için iyi olur diye düşünmüştüm :)
Genc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)

ECakmak adlı üyeden alıntı

Dediğiniz doğru. Ancak benim dediğim şey yanlış değil. Mesela header sayfada bir yerde kullanılır ve kullanılması şarttır. O bakımdan baktığımız zaman sayfada hem gerekli yerlerde, hem tek bir bölüm için kullanılır.

Ancak söylediğiniz gibi class da versek id de versek her ikisinde de çalıştıracaktır.

Önem sırası bölümüne katılmıyorum ama. Sonuçta bunlar sayfada tek bir yerde ve çoğu yerde kullanılabileceğimiz kodlar. O zaman her bölüme class verelim. Her bölüme id. Bu zamanda id veya class'ın manası kalmıyor.

Ek Olarak:

Blogu takip etmeyenler için iyi olur diye düşünmüştüm :)

Pekala sizin dediğiniz olsun ancak.Kullanılması şart diye birşey yoktur.

Ben Wordpress için tema yaparken bazen header bazen sidebar kullanmıyorum..
zer

kişi bu mesajı beğendi.

AzReTL AzReTL Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek freelancer
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 19 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
bazı sitelere bakıyorum sadece siteyi ortalamak için id vermiş. sonra komple class girmiş.

bazısına bakıyorum komple id girmiş. google açısından önemli mi? acaba.

• Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)

AzReTL adlı üyeden alıntı

bazı sitelere bakıyorum sadece siteyi ortalamak için id vermiş. sonra komple class girmiş.

bazısına bakıyorum komple id girmiş. google açısından önemli mi? acaba.

kodlamanın hatasız olması google açısından önemli.Ancak id yi birden fazla kullansanız dahi sitede herhangi bir sorun olmaz,çalışır.sadece kodlama hatalı olur.

• Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)

NoNe adlı üyeden alıntı

kodlamanın hatasız olması google açısından önemli.Ancak id yi birden fazla kullansanız dahi sitede herhangi bir sorun olmaz,çalışır.sadece kodlama hatalı olur.

İşte benim demek istediğimde karışık kuruşuk her yere id vermektense sayfada sadece gerekli olarak gördüğümüz bölümlere id verelim. Mesela sayfanızda header olmasa bile index bölümü veya konu içi bölümü gerekli bir yer. Oraya class girmek yerine tek bir parça olacağı için id verelim :) Haksız mıyım?
AzReTL

kişi bu mesajı beğendi.

AzReTL AzReTL Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek freelancer
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 19 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
ben öyle yapıyorum zaten.
zer

kişi bu mesajı beğendi.

myenes myenes $php = new PHP(); Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Back-end Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1051
  • Beğeniler 253 / 258
  • Ticaret 5, (%100)
Seo açıcından class kullanımı daha doğru olduğunu okumuştum yabancı bir blogta. Ne kadar doğrudur bilinmez.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)