Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları

10 Mesajlar 1.845 Okunma
smmexpress

Ibolac Ibolac #php #mysql #wordpress Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 46 / 49
  • Ticaret 25, (%96)
WordPress, bildiğiniz gibi arama motorları açısından en gelişmiş içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi. WordPress’in mevcut ayar yapısında kalıcı bağlantılar gibi bir kısım bulunmakta ve bu kısımdan her wordpress kullanıcısı kendisine özel bağlantı yapısı oluşturabiliyor. Peki en doğru bağlantı yapısı nasıl olmalı? İşte bu sorunun cevabını, kendi bilgilerim dahilinde açıklamaya çalışacağım sizlere.

Benim tavsiye ettiğim bağlantı yapısının şekli aşağıdaki gibidir. Bazı kısımların nedenlerini de kısaca açıklamaya çalışacağım.

Gördüğünüz gibi bağlantı ayarlarımı Özel Yapı seçeneğini seçerek /%postname%.html şeklinde yaptım. Peki /%postname%/ şeklinde kullanmak ile /%postname%.html şeklinde kullanmak arasında ne fark var?

/%postname%/ şeklinde kullandığımızda, arama motorlarında bu bağlantının bir klasör olduğu izlenimi oluşur ve bunun alt sayfalarını arar. Örnek olarak şöyle düşünebiliriz;

Windows 7 işletim sisteminde Kitaplıklar\Belgeler bir klasörü (Belgeler klasörü) ifade eder. Fakat Kitaplıklar\Belgeler\Deneme.txt dosyasının alt tabakası yoktur. Yani o bir dosyadır. Web sitelerinde de içeriklerimizi yayınladığımız sayfalarda .html, .php, .htm, .abc gibi herhangi bir bitirici ek kullanmak, arama motorlarına o sayfanın son dosya olduğunu belirtir ve arama motorları içeriğinizi o sayfada arar. Alt tabakayı aramaya çalışmaz. İçeriğinizin yerini doğru göstermek için sonunda mutlaka ek(prefix) kullanmalısınız. Kişisel deneyimlerim bu şekilde oluşturulan bağlantıların genel anlamda daha yararlı olduğunu gösteriyor.

Umarım yararlı olmuştur. Aklınıza takılan soruları bilgim dahilinde cevaplayabilirim. Bol hitli günler diliyorum :)

Kaynak
mkardogan

kişi bu mesajı beğendi.

Tüm PHP İşleriniz Yapılır # BOT # SCRIPT # EDIT
wmaraci
reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Tamamiyle tercih meselesi. /yazi.html ya da /yazi şeklinde kullanmanın size bir zararı olmaz :) Ya da öyle bir zorunluluğunuz yok.

Ben siteadi.com/yazi şeklinde kullanıyorum ve bence diğerine göre daha güzel + sıkıntı yok. :) Dediğim gibi tercih meselesi tabi.

Yazı için teşekkürler.

• Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 46 / 49
  • Ticaret 25, (%96)

Atakan adlı üyeden alıntı

Tamamiyle tercih meselesi. /yazi.html ya da /yazi şeklinde kullanmanın size bir zararı olmaz :) Ya da öyle bir zorunluluğunuz yok.

Ben siteadi.com/yazi şeklinde kullanıyorum ve bence diğerine göre daha güzel + sıkıntı yok. :) Dediğim gibi tercih meselesi tabi.

Yazı için teşekkürler.

Tabii ki tercih meselesi. Ama /yazi olarak kullandığınız zaman o bir klasör görünümünde. O sayfayı sunucunuzda oluşturulmuş bir klasör olarak göstermek yerine /yazi.html olarak göstermek daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada bencede /yazi şeklinde yazılması daha güzel. Fakat deneyimlerime göre /yazi.html daha faydalı olduğu için o şekilde kullanıyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim :)
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Ibolac adlı üyeden alıntı

Tabii ki tercih meselesi. Ama /yazi olarak kullandığınız zaman o bir klasör görünümünde. O sayfayı sunucunuzda oluşturulmuş bir klasör olarak göstermek yerine /yazi.html olarak göstermek daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada bencede /yazi şeklinde yazılması daha güzel. Fakat deneyimlerime göre /yazi.html daha faydalı olduğu için o şekilde kullanıyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim :)

Anladım. Ama işte öyle kullanımın ya da diğer türlü kullanımın bir zararı - yararı var demiyorlar hiçbir zaman. :D Yani o daha faydalı demek yanlış olur. Klasör olarak algılayabilir, zararı var mı yok : ) Hatta .html olmasının hiçbir ek faydası yok dediklerini gördüm.

wmaraci
wmaraci

NovaCep NovaCep WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Sistem Yöneticiliği
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 2980
  • Beğeniler 258 / 257
  • Ticaret 16, (%100)
/kategori/yaziismi favorimdir. :D

Youtube: NovaMobi Teknoloji

nega nega Siz bilirsiniz.. Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Osmaniye
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 404 / 127
  • Ticaret 0, (%0)
Ben de bir faydasını ya da zararını görmedim. url.nega kullanıyorum bir sıkıntı olmadı.

www.nebigarci.net (Link yok, eski usül kopyala-yapıştır)

• Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 46 / 49
  • Ticaret 25, (%96)
Google'ın bu konuda blog yazısını bulabilirsem paylaşayım diyecektim ama bulamadım :)

webstar webstar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 182
  • Beğeniler 4 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
.html kullanmak url yi uzatacağından biraz daha dezavantajlıdır. html koyduğunuzda onu klasör değilde web sayfası olarak görüyor buda yararlı oluyor diyen acemi webmaster'lar günümüzde hala mevcut malesef :) google bu kadar saf değil arkadaşlar /yazi şeklindeki uzantılarında web sayfası olduğunu görür. /yazı şablonu bi tık öndedir fakat çok fazla fark olduğunu söylemek doğru olmaz. Ama büyük web sitelerinin %90'ı /yazi şeklinde kullanıyor.

• Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 46 / 49
  • Ticaret 25, (%96)

webstar adlı üyeden alıntı

.html kullanmak url yi uzatacağından biraz daha dezavantajlıdır. html koyduğunuzda onu klasör değilde web sayfası olarak görüyor buda yararlı oluyor diyen acemi webmaster'lar günümüzde hala mevcut malesef :) google bu kadar saf değil arkadaşlar /yazi şeklindeki uzantılarında web sayfası olduğunu görür. /yazı şablonu bi tık öndedir fakat çok fazla fark olduğunu söylemek doğru olmaz. Ama büyük web sitelerinin %90'ı /yazi şeklinde kullanıyor.

Öncelikle acemi olduğumu imâ etmeniz yanlış olmuş. Zira 10 senedir bu işin içindeyim :) Acemi olmadığıma emin olabilirsiniz. Diğer konuya gelecek olursak, google yapay zeka ile çalışmıyor. Sadece mevcut şartlardaki en iyi algoritmaya sahip. Kullandığı sistem dilide /yazi şeklinde ki içeriği klasör olarak görüyor, buna emin olabilirsiniz.

Daha faydalı veya daha yararlı olduğu konusu ise herkesin kişisel fikridir, bunu tekrar etmekte fayda var. Bana göre daha yararlı olanı, deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, sonunda uzantı olan içeriklerdir. .html, .html vs. olması farketmez. /yazi.xyz bile olsa bu bana göre /yazi dan daha verimlidir.

Saygılarımla :)

webstar webstar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 182
  • Beğeniler 4 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
:) zamanla

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al