wmaraci reklam

C#, Pascal, Delphi, Algoritma soruları bu konu altında

38 Mesajlar 6.494 Okunma
smmexpress

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

fatihcan adlı üyeden alıntı

Alltaki kod ile form üzerindeki tüm textboxları sorgulatabilirsin
foreach (Control Kontrol in this.Controls) //foreach ile form üzrerindeki tüm kotrolleri alırsın
if (Kontrol is TextBox) // Eğer gelen kontrol textbox ise
{
if (Kontrol.Text == "") // Eğer içi boş ise
{
MessageBox.Show(Convert.ToString(((TextBox)Kontrol).Name + " Boş")); //vereceği hata
}
}

Kolay gelsin.

Çok teşekkürler.

wmaraci
reklam

BiqBanq BiqBanq Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 18 / 42
  • Ticaret 2, (%100)

AzReTL adlı üyeden alıntı

c# ile adımızı,soyadımızı ve okulumuzu gireceğiz;
adımı = 5 kere
soyadımı = 10 kere
okulumu = 20 kere
yazan c# konsol kodlarını yazınız..
yardımcı olursanız çok sevinirim...

int i;
for (i = 1; i <= 5; i++)
Console.WriteLine("Adın ");
for (i = 1; i <= 10; i++)
Console.WriteLine("Soyadın");
int s;

int o;

for (o = 1; i <= 20; i++)

Console.WriteLine("Okulun Adı");

Console.Read();

biraz karıştı ama olsun :D

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Eveeet yine ben :)

C# içerisinden cmd komutları çalıştırmak istiyorum, shutdown -s -t 45 gibi örneğin. Çok araştırdım ancak çalışan bir kod ne yazık ki bulamadım. Normalde komut çalıştırma işini System.Diagnostics.Process.Start("kapat.bat"); şeklinde yapar, WinRAR yardımıyla ilgili bat dosyasını uygun dizine gönderirim ancak Windows 7'de bu tip komutları çalıştırmak için yönetici hakları gerekiyor. Haliyle kullanıcıdan her bat dosyasına yöneticilik ayrıcalığı vermesini isteyemem.

Bu yüzden cmd komutlarını içeriden çalıştırabileceğim bir kod arıyorum.

fatihcan fatihcan www.ktubotekulubu.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 212 / 75
  • Ticaret 2, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Eveeet yine ben :)

C# içerisinden cmd komutları çalıştırmak istiyorum, shutdown -s -t 45 gibi örneğin. Çok araştırdım ancak çalışan bir kod ne yazık ki bulamadım. Normalde komut çalıştırma işini System.Diagnostics.Process.Start("kapat.bat"); şeklinde yapar, WinRAR yardımıyla ilgili bat dosyasını uygun dizine gönderirim ancak Windows 7'de bu tip komutları çalıştırmak için yönetici hakları gerekiyor. Haliyle kullanıcıdan her bat dosyasına yöneticilik ayrıcalığı vermesini isteyemem.

Bu yüzden cmd komutlarını içeriden çalıştırabileceğim bir kod arıyorum.

Hocam açıkçası böyle bir konuda bilgi vermek içimden gelmiyor ne için kullanacaksınız nerede kullanacaksınız birilerinin acı yanacak gibi geliyor. Birinin canı yakılacak ise bu benim yardımım ile olmamalıdır :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

Hocam açıkçası böyle bir konuda bilgi vermek içimden gelmiyor ne için kullanacaksınız nerede kullanacaksınız birilerinin acı yanacak gibi geliyor. Birinin canı yakılacak ise bu benim yardımım ile olmamalıdır :)

Sıkıldıkça C# açıp kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum, hem de okul için pratik olmuş oluyor. Örneğin Salı gecesi seçilen radiobuton'una göre masaüstü resmini değiştiren bir şey yapmıştım. XP'de güzel bir şekilde çalışıyordu ama Windows 7 gibi UAC açık sistemlerde bat dosyalarının olduğu klasöre girip tüm bat dosyalarına teker teker izin vermek gerekiyordu. Dün yapmaya çalıştığım şey ise kutucuğa yazılan yada radiobutonu ile seçilen değere göre bilgisayarın kapatılması, yeniden başlatılması, uyku moduna alınması, hazırda beklemesi, kullanıcı değiştirmesi ve oturumu kapatmasıydı. Burada iki türlü sorunum var, birincisi UAC sorunu, ikincisi ise girilen süreyi komuta gömmek için bat dosyaları kullanamayışım.

Yine de teşekkür ederim, böyle bir konuda yardım etmemeniz doğru bir seçim olabilir. Çünkü kimin ne yapacağını bilemezsiniz, birileri bulup C'yi formatlamak için bile kullanabilir :)

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba, yine ben :D

Elektrik dersinde işleri kolaylaştırması adına renkleri girdiğimde direnç değerini gösteren bir prgram yazmaya çalışıyorum. ComboBox vb. olayları hallettim. Sayıları tutan iki int değişkenim var; birincisayi ve ikincisayi. Bu iki sayıyı birbiriyle toplamadan nasıl tek bir değer haline getirebilirim acaba? Yani birincisayi 5, ikincisayi 3 iken deger değişkenim 53 olsun istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Bir şeyler karaladım ancak illa ki topluyor.
fatihcan

kişi bu mesajı beğendi.

fatihcan fatihcan www.ktubotekulubu.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 212 / 75
  • Ticaret 2, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Merhaba, yine ben :D

Elektrik dersinde işleri kolaylaştırması adına renkleri girdiğimde direnç değerini gösteren bir prgram yazmaya çalışıyorum. ComboBox vb. olayları hallettim. Sayıları tutan iki int değişkenim var; birincisayi ve ikincisayi. Bu iki sayıyı birbiriyle toplamadan nasıl tek bir değer haline getirebilirim acaba? Yani birincisayi 5, ikincisayi 3 iken deger değişkenim 53 olsun istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Bir şeyler karaladım ancak illa ki topluyor.

C#

int sonuc;
sonuc=Convert.ToInt16(birincisayi.ToString()+ikincisayi.ToString());

Delphi/Pascal

var
sonuc:integer;
begin
sonuc=strtoint(inttostr(birincisayi)+inttostr(ikincisayi));

end;

sayılarını String'e çevir birleştir sonra tekrar integer'a çevir bir değişkene aktar ve kullan sanırım bu işini görür diye düşünüyorum en kısası bu şuanlık.
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

C#

int sonuc;
sonuc=Convert.ToInt16(birincisayi.ToString()+ikincisayi.ToString());

sayılarını String'e çevir birleştir sonra tekrar integer'a çevir bir değişkene aktar ve kullan sanırım bu işini görür diye düşünüyorum en kısası bu şuanlık.

Çok teşekkürler gerçekten çok çok işime yaradı.
fatihcan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al