freelance iş ilanları

Google Analytics tarafından kandırılıyor muyuz?

23 Mesajlar 3.051 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

rephole rephole WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 18 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, başlık ilginizi çekti biliyorum. Yazının geri kalan kısmını okumak istemeyen arkadaşları fazla bekletmeden cevabı vereyim: "Evet, Google Anlaytics ve Amung gibi, gerçek zamanlı çevrimiçi ziyaretçi bilgisi veren servisler tarafından kandırılıyoruz.".

Bu gerçeği ilk farkettiğimde inanamadım ve teknik olarak detaylıca inceleme kararı aldım. Her site, sistem ve proje bir noktada ağırlıklı olarak geliştirilir; geri kalan hizmetler arkaplanda tutulur. Google Analytics için "Gerçek Zamanlı" henüz beta ve asıl sunduğu raporlama hizmetinin yanında verdiği ek bir hizmet. Bunun kısıtlı olmasını doğal karşılayabilirim; ancak Amungs.us'ın tek amacı olan bu hizmeti doğru olarak sunmaması tepki vermem için yeterli bir sebepti. Bu yüzden "Yarung Real-Time Online Counter" projesini yapma kararı aldım. İlk amacımın aksine, şu anda Yarung beklediğimden fazla ilgi gördü. Sizin de dikkatinizi çekeceğini düşünerek paylaşmak istedim.

"Site sahipleri, çevrimiçi kullanıcı sayısını öğrenmek istediğinde akıllarına ilk Google Analytics veya Amung.us gelir; ancak sanılanın aksine mevcut servislerin hiçbiri gerçek zamanlı değildir ve hepsi birkaç dakikalık zaman aşımına sahiptir. Kullanıcılar sayfayı/siteyi terkettikleri takdirde dahi bu süre boyunca çevrimiçi varsayılırlar. Aynı zamanda 6-9 dakikadan daha uzun sürede sayfada/sitede bulunanlar ise çevrimdışı sayılır ve toplam rakamdan çıkartılır. Bu yüzden mevcut servisler ile gerçek çevrimiçi kullanıcı sayısını asla elde elemezsiniz. Peki neden "Gerçek Zamanlı"?

Yarung ile diğer alternatiflerinin aksine gerçek rakamları elde edersiniz. Çünkü Yarung'un mimarisinde zaman aşımı mantığı yerine, yeni nesil teknolojiler tercih edilmiş ve çok daha farklı opsiyonlar sunulmuştur. Yarung ile sayfayı/siteyi açan kullanıcılar anında çevrimiçi kullanıcı sayısına eklenir, sayfayı/siteyi terk edenler ise çevrimiçi kullanıcı sayısından çıkartılır. Yarung, sayfa/site ilk açıldığında kullanıcının aktif olduğuna dair bir ping gönderir; sayfada bir dakikadan fazla kalındığı takdirde ise kullanıcının durumunu beklemeye alınır. Sayfa/site terk edildiğinde ping gönderimi durur ve birkaç saniye içerisinde kullanıcı çevrimdışı sayılır. Tüm bu akış neticesinde, ziyaretçilerdeki widgetlar da belirli periyorlarla otomatik olarak güncellenir."

Lütfen aklınızdan fikirlerinizi, isteklerinizi esirgemeyin. :)
Bu başarıyı kalıcı kılabilmem için, sizin görüşleriniz çok önemli.

http://yarung.com
yorumcu

kişi bu mesajı beğendi.

O kadar uğraştık, bir beğen istersen?
wmaraci
reklam

HavlayanKirpi HavlayanKirpi HavlayanKirpi.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blogging
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 2 / 16
  • Ticaret 5, (%100)
Nasıl ve neden kandırıldığımızı açıklasaydın keşke. Kendi sayacını yüceltmek için başka firmaları kötülemene gerek yok.

http://www.havlayankirpi.com - Güncel Bilgi Platformu

EchoDizayn EchoDizayn www.echotasarim.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 263
  • Beğeniler 150 / 120
  • Ticaret 10, (%100)
Google analyics yoksa Yandex Metrica var yandexin bu sistemi çok güzel ve istenileni karşılaması yeterli. Senin bu yazın reklam kokuyo.

Telepoon Telepoon Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Danışman
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 10 / 34
  • Ticaret 1, (%100)

Havlayan Kirpi adlı üyeden alıntı

Nasıl ve neden kandırıldığımızı açıklasaydın keşke. Kendi sayacını yüceltmek için başka firmaları kötülemene gerek yok.

EchoDizayn adlı üyeden alıntı

Google analyics yoksa Yandex Metrica var yandexin bu sistemi çok güzel ve istenileni karşılaması yeterli. Senin bu yazın reklam kokuyo.

bu kadar tepkiye gerek yok arkadaşalr. adam eleştiri yapın demiş. girin siteye sistemde şu doğru değil bunu şöyle yap deyip biraz geliştirici olun. neden hep eleştiren bir milletiz anlamıyorum. ben tebrik ederim arkadaşı devlerin hakim olduğu bir sahaya cesaret edip girmeyi başarmış. bakalım güzelse sitesi kullanmayı bile düşünüyorum.

Ek Olarak: Hocam siteniz güzel ancak tek olumsuz olarak gördüğüm tarafı her sayfaya ayrı ayrı kod ekleme sıkıntısı. özellikle wp sitelerde bu sorun haline gelecektir. google bunu ftp ye atılan bir dosya ile hallediyor ve sorun olmuyor. biraz daha basite indirgemeniz gerek. iyi çalışmalar
ibo71 rephole

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 263
  • Beğeniler 150 / 120
  • Ticaret 10, (%100)

Telepoon adlı üyeden alıntı

bu kadar tepkiye gerek yok arkadaşalr. adam eleştiri yapın demiş. girin siteye sistemde şu doğru değil bunu şöyle yap deyip biraz geliştirici olun. neden hep eleştiren bir milletiz anlamıyorum. ben tebrik ederim arkadaşı devlerin hakim olduğu bir sahaya cesaret edip girmeyi başarmış. bakalım güzelse sitesi kullanmayı bile düşünüyorum.

hocam tepkim şuna birşeyleri kötüleyerek site tanıtımı olmaz. Yaparsın güzel bir konu sistemi tanıtacak şekilde ozmn en güzel yorumu ben yaparım. ama bu şekilde benden güzel bir yorum gelmez.

HavlayanKirpi HavlayanKirpi HavlayanKirpi.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blogging
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 2 / 16
  • Ticaret 5, (%100)

Telepoon adlı üyeden alıntı

Bize tepkiye gerek yok diyorsun fakat arkadaş direk rakip sitelere tepkili yaklaşıyor. Öncelikle ona söyleyebilirdin bu durumu. Ayrıca bu tepki değil detaylı bilgi istemektir. Bizi kandırdığını söylüyor fakat neden olduğunu ya da nasıl olduğunu yazdığını görmedim ben.

http://www.havlayankirpi.com - Güncel Bilgi Platformu

Telepoon Telepoon Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Danışman
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 10 / 34
  • Ticaret 1, (%100)

EchoDizayn adlı üyeden alıntı

hocam tepkim şuna birşeyleri kötüleyerek site tanıtımı olmaz. Yaparsın güzel bir konu sistemi tanıtacak şekilde ozmn en güzel yorumu ben yaparım. ama bu şekilde benden güzel bir yorum gelmez.

Havlayan Kirpi adlı üyeden alıntı

Bize tepkiye gerek yok diyorsun fakat arkadaş direk rakip sitelere tepkili yaklaşıyor. Öncelikle ona söyleyebilirdin bu durumu. Ayrıca bu tepki değil detaylı bilgi istemektir. Bizi kandırdığını söylüyor fakat neden olduğunu ya da nasıl olduğunu yazdığını görmedim ben.

haklısınız özür dilerim.

rephole rephole WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 18 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Yorumlarınız benim için birbirinden değerli, teşekkür ediyorum.

Karalama, kötüleme konusunda diyebilirim ki; Yarung.com bir tepki ise, kime ve neye karşı olduğunu açıkça yazmak mecburiyetindeyim. Bknz. Green Peace, Levi's ve Shell hakkında yazdıklarını okumanızı öneririm.

Google Analytics ve Amung birer firma değil, dünya devleri. Onlar karşısında, reklam kampanyası için sizlerin görüşlerini alma bahanesi ile bu aksiyonu gerçekleştirmiş olsaydım, 80.000.000 kişi yorum yapsa; belki en fazla muhattap alınırdım Google tarafından. :)

Fakat reklam kokuyor konusuna şu an itibari ile katılıyorum. Yazdıklarım bu izlenimi veriyor olabilir, sonrası için öncelikle bu üslubu değiştireceğim.

Ben bir ticaret adamı değilim, geliştiriciyim; sizler gibi. Bu ihtiyacı yıllarca ben hissettim ve onların bunu karşıladığına inandım. Detaylıca incelediğimde, sadece KANDIRILDIĞIMI gördüm. Keşke kendim farketmeden önce, bunu başka birisi bana gösterseydi. Yıllarca sitemde kimsecikler yokken, birileri var sandım.

Arkadaşlar, teknik detaylar http://yarung.com'da mevcut. Ben onları buraya yazarsam (zaten iki paragraf), girdiğinizde sayfada okuyacak birşey bulamazsınız :)

O kadar uğraştık, bir beğen istersen?

• Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 263
  • Beğeniler 150 / 120
  • Ticaret 10, (%100)

rephole adlı üyeden alıntı

Yorumlarınız benim için birbirinden değerli, teşekkür ediyorum.

Karalama, kötüleme konusunda diyebilirim ki; Yarung.com bir tepki ise, kime ve neye karşı olduğunu açıkça yazmak mecburiyetindeyim. Bknz. Green Peace, Levi's ve Shell hakkında yazdıklarını okumanızı öneririm.

Google Analytics ve Amung birer firma değil, dünya devleri. Onlar karşısında, reklam kampanyası için sizlerin görüşlerini alma bahanesi ile bu aksiyonu gerçekleştirmiş olsaydım, 80.000.000 kişi yorum yapsa; belki en fazla muhattap alınırdım Google tarafından. :)

Fakat reklam kokuyor konusuna şu an itibari ile katılıyorum. Yazdıklarım bu izlenimi veriyor olabilir, sonrası için öncelikle bu üslubu değiştireceğim.

Ben bir ticaret adamı değilim, geliştiriciyim; sizler gibi. Bu ihtiyacı yıllarca ben hissettim ve onların bunu karşıladığına inandım. Detaylıca incelediğimde, sadece KANDIRILDIĞIMI gördüm. Keşke kendim farketmeden önce, bunu başka birisi bana gösterseydi. Yıllarca sitemde kimsecikler yokken, birileri var sandım.

Arkadaşlar, teknik detaylar http://yarung.com'da mevcut. Ben onları buraya yazarsam (zaten iki paragraf), girdiğinizde sayfada okuyacak birşey bulamazsınız :)

Hocam tabiri caizse eşeğini sağlam kazığa bağlıyacaksın. İlla herşey Google ve Amung değilki liveinternet.ru var hadi onuda geçtim kodlamasını yapman 10 dakikanı almaz.

Neyse görüşüme gelirse sistem güzel fakat tanıtımı daha farklı olabilir. Hem yaptığınız tanıtıma göre wmaraci.com desteğiylede geliştirebilirdiniz. Bu tür yazılar akılda kötü şüphe uyandırır ki daha yeni üyesiniz ortamı ve gelişen olayların farkında değilsin galiba. Sistemden beklentini alabilirsin inşallah.

sametweb sametweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek software developer
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 615
  • Beğeniler 52 / 196
  • Ticaret 1, (%100)
Nasıl kandırıldığımızı ben de merak ettim doğrusu..

React Dersleri YouTube Kanalı
https://www.youtube.com/c/reactdersleri
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al