freelance iş ilanları

Bilgi Alışverişi: Üyelik Alımlarında T.C. Kimlik Bilgilerini Zorunlu Hale Getirme

196 Mesajlar 26.062 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

KarakayaEmre KarakayaEmre WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 13.09.2012
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Mühendis
    • Konum Mersin
    • Ad Soyad E** K**
    • Mesajlar 526
    • Beğeniler 146 / 145
    • Ticaret 0, (%0)

Psycho adlı üyeden alıntı

Wm aracı veritabanında şifrelenerek saklanacak.

Peki illa saklamak mı gerekecek? Yani üyelik onaylandıktan sonra silinebilir.Hem Kullanıcı rahat eder hemde veritabanı fazla yükten kurtulur ki 100 200 kişilik forumdan bahsetmiyoruz wmaracindan bahsediyoruz.

http://www.emrekarakaya.com.tr/
    wmaraci
    reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
    • Üyelik 11.12.2010
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Emekçi
    • Konum Edirne
    • Ad Soyad H** K**
    • Mesajlar 6005
    • Beğeniler 3911 / 3916
    • Ticaret 6, (%100)

KarakayaEmre adlı üyeden alıntı

Peki illa saklamak mı gerekecek? Yani üyelik onaylandıktan sonra silinebilir.Hem Kullanıcı rahat eder hemde veritabanı fazla yükten kurtulur ki 100 200 kişilik forumdan bahsetmiyoruz wmaracindan bahsediyoruz.

Kimlik bilgisinin asıl istenme sebebi ad soyad ve yaşınızı onaylatmak. Neden bu bilgiler silinsin ki?

Eğer kıyaslayacak olursak şu konuya yazılan mesajların toplam boyutundan dahi daha küçük olur veri.
    (yarına kadar 50 sayfayı bulur bu konu :))

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

fatih83 fatih83 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 01.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek webmaster
    • Konum Avusturya
    • Ad Soyad F** Y**
    • Mesajlar 232
    • Beğeniler 48 / 65
    • Ticaret 18, (%100)
    Bu korkan arkadaşlar hiç online alışveriş yapmadılar mı, arkadaşlar TC kimlik numaramızı şöyle bir düşünürsek birçok yere veriyoruz, hatta verdiğimiz yerler bunu kötüye kullanıp bazı şirketlere satıyor, konu buraya gelince mi bu kadar korkar oldunuz anlamıyorum gerçekten.

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 18.04.2012
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad Ö** D**
    • Mesajlar 1683
    • Beğeniler 751 / 310
    • Ticaret 24, (%100)
    18 yasindan kucukler ticaret yapamaz demissiniz. Tamam guzel ama egri oturup dogru konusalim.
    Ben 16 yasindayim. 1 seneden fazla bir suredir wmaracindayim. 1.600 den fazla mesajim var. 18 kere ( aslinda daha fazla. kucuk meblaglar icin ticaret vermiyorum. ) sorunsuz ticaret yapmisim.
    Su ana kadar hakkimda bir tane sikayet kobuu acilmadi, kimseyi kandirmadim.
    Ben ne yapayim bu durumda?

Ayrica 17 yasindaki biriside dolandirici olabilir 30 yasindaki biride. 18 yasindan buyuk insanlar dolandirici olmaz diye bir kural yok.

Ek olarak tc kimlik no onemli bir bilgi. Bunu guvenli bir sekilde saklamak zor olur. İsterse bu bilgi yuksek guvenlikli bir yerde saklansin. İnsanin icinde bir suphe olur.
    Ama zorunlu olmazsa ve isteyen yaparsa olabilir. Bir ikon konulur adimizin yanina. Ticaret yapacaklarda bu kisilere oncelik verir.

wmaraci
    wmaraci

KarakayaEmre KarakayaEmre WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 13.09.2012
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Mühendis
    • Konum Mersin
    • Ad Soyad E** K**
    • Mesajlar 526
    • Beğeniler 146 / 145
    • Ticaret 0, (%0)
    Doğru ancak şu da var onaylandıktan sonra siz kaç bin tane üyenin tc kimlik noları geri tekrar etmeyeceksiniz.Öylece kalacak.Bunu demek istedim

http://www.emrekarakaya.com.tr/

analizseo analizseo Profesyonel Seo Hizmeti Kullanıcı
    • Üyelik 30.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek Google Seo İşlemleri
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad E** Ç**
    • Mesajlar 78
    • Beğeniler 1 / 20
    • Ticaret 31, (%97)
    kesinlikle evet diyorum, birden fazla hesabın önüne geçilmiş olunur, sahtekarlığı azaltır.

WmAracı sürekli yeniliyor kendini bu huyunuzu çok seviyorum sizin arkadaşlar

Ek Olarak:

Ghost adlı üyeden alıntı

18 yasindan kucukler ticaret yapamaz demissiniz. Tamam guzel ama egri oturup dogru konusalim.
    Ben 16 yasindayim. 1 seneden fazla bir suredir wmaracindayim. 1.600 den fazla mesajim var. 18 kere ( aslinda daha fazla. kucuk meblaglar icin ticaret vermiyorum. ) sorunsuz ticaret yapmisim.
    Su ana kadar hakkimda bir tane sikayet kobuu acilmadi, kimseyi kandirmadim.
    Ben ne yapayim bu durumda?

Ayrica 17 yasindaki biriside dolandirici olabilir 30 yasindaki biride. 18 yasindan buyuk insanlar dolandirici olmaz diye bir kural yok.

Ek olarak tc kimlik no onemli bir bilgi. Bunu guvenli bir sekilde saklamak zor olur. İsterse bu bilgi yuksek guvenlikli bir yerde saklansin. İnsanin icinde bir suphe olur.
    Ama zorunlu olmazsa ve isteyen yaparsa olabilir. Bir ikon konulur adimizin yanina. Ticaret yapacaklarda bu kisilere oncelik verir.

Bu konunun da üstünde durulması gerekir. +16 da uygun olabilir bence.

Umitoloji Umitoloji Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 16.12.2012
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 255
    • Beğeniler 50 / 56
    • Ticaret 2, (%100)
    Tc kimlik no olayına karşıyım fakat daha güzel bir ortam için herkes hem fikir olursa benim içinde sorun teşkil etmeyecektir, yazdıklarınız gibi birçok sorunun önüne geçecektir özellikle çekiliş ve ticaret konularında.

eabilisim eabilisim WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 26.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Bilişim Sektörü
    • Konum İzmir
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 8
    • Beğeniler 4 / 5
    • Ticaret 0, (%0)

birwebci adlı üyeden alıntı

tc kimlik no neden paylaşılsın ki. Ne kadar değerli bir veri istediğinizin farkında mısınız ?

lütfen forumu okuyun. Ardından da Nufus Kanununu okuyunuz. Söylediğiniz şey, kanuna aykırıdır. Çünkü buyrun okuyun;

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği;

1.)Kişiler adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilmesi,
    2.)Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınması,
    [B]Zorunludur.[/B]

der kanun. Yani zaten biz TC Vatandaşları için, kullanmamamız bir suçtur.
    Bu değerli bir bilgidir ancak saklanması gereken bir bilgi değildir. TC Kimlik No Kanununu lütfen okuyunuz. Kesinlikle aklınızdaki soru işaretleri gidecektir.

Shadow Shadow WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 26.03.2011
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Dijital Pazarlama
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad A** Y**
    • Mesajlar 42
    • Beğeniler 5 / 18
    • Ticaret 5, (%100)
    Bence herkese eski üyelere verdiğiniz gibi hak verin. Yani yeni üye olanlar da eskisi gibi üye olabilsinler. Fakat ticarete gireceklerse TC onayı gereksin. Böylece hem üye olma ivmesi kesilmez hem de ticaret işlerindeki güvenlik artar.
    turkojen34

kişi bu mesajı beğendi.

Zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
    • Üyelik 03.06.2011
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Biyolog
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 1703
    • Beğeniler 659 / 509
    • Ticaret 9, (%100)
    Şimdilik hayır fakat şüphe ve önerilerim var.

Bilindiği üzere kurucu(lar) hariç diğer site yöneticisi veya moderatörleri değişebilir. Eğer tc kimlik numaralarımızı sadece kurucu(lar) görecekse evet.

tc kimlik bilgileri api ile onaylanacak demişsiniz api ne bilmiyorum fakat, biliyorsunuz ki kredi kartı müşteri hizmetlerinde şifremizi telefonla tuşluyoruz ve hiç bir müşteri hizmetleri görevlisi görmüyor. Eğer internet ortamında da böyle bir şey mümkünse süper olur yani tc kimlik numaramızı yazdığımızda güvenli bir sistem ile onaylanacaksa ve bunu kimse görmeyecekse gerçekten her iki taraf için de güvenilir olur.

T.C Kimlik no'muzu aldığınız zaman bize resmi bir belge imzalatmanız gerekmektedir çünkü ileride bu numaranın paylaşımından kaynaklı bir şikayet alabilirsiniz bu da başınızın ağrımasına neden olur. Bunu nasıl çözebilirsiniz bilemiyorum.

T.C kimlik no haricinde telefon onayı olabilir mesela. Fakat denetim için illa tc kimlik no gerekiyorsa ilk başta da dediğim gibi ben tc kimlik numaramın en fazla sadece kurucu üye/üyeler tarafından görülmesini isterim.

wmaraci
    Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al