lostyazilim

Firefox'da karakterler bozuk görünüyor

9 Mesajlar 3.534 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Arkadaşlar birkaç ay önce windows 7 ultimate sisteminden windows 8.1 e geçiş yaptım. Windows 8 müthiş kullanışlıydı ve hiçbir uyum problemi yaşamadan kullanıyordum yalnızca firefox tarayıcısıyla açtığım web sayfalarında bazı karakterler mozaiklenmiş gibi kötü görünüyordu. 2 hafta boyunca bu soruna çözüm aradım ama bir sonuç elde edemedim. Firefoxu silip tekrar yüklemek gibi türlü türlü yöntemler denedim ama nafile. Google chrome veya diğer tarayıcılarda ya da windows ögelerini görüntülemede sorun yok. Ekran kartı sürücülerini de yükledim.

Bu sabah son çare windows 7 ultimate sistemine tekrar dönüş yaptım. Ama önceden herhangi bir sorun yokken şu anda yine firefoxda karakterler bozuk görünüyor. Yani hem window 8 hem de windows 7de aynı sorun oluşmaya başladı.

Sorunun çözümü için bir öneride bulunabilecek olan var mı?

Burada karakterler bozuk.

-

Sayfayı yenilediğimde ise düzeliyor.

-

wmaraci
reklam

Onur89TR Onur89TR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 2376
  • Beğeniler 704 / 791
  • Ticaret 1, (%100)
Sanki yakınlaştırmayla ilgili bir sorunmuş gibi. (Emin değilim.)

uguur uguur ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)
2009 yılından beri firefox kullanıyordum hiç bir sorun yaşamıyordum ama firefox 24 gerçekten bana yaramadı ve son 30dk dır choromeden çok memnunum :p :)

Uğur Gündüz Tasarım

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Sorunla en alakalı özelliğin Donanım İvmelendirmesi olduğunu düşünüyorum. Devre dışı bırakıp tarayıcıyı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Sorun çözülmezse Mozilla gönüllülerine sorabilirsiniz: https://support.mozilla.org/tr/kb/topluluk-destegi-al
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Sorunla en alakalı özelliğin Donanım İvmelendirmesi olduğunu düşünüyorum. Devre dışı bırakıp tarayıcıyı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Sorun çözülmezse Mozilla gönüllülerine sorabilirsiniz: https://support.mozilla.org/tr/kb/topluluk-destegi-al

Donanım ivmelendirmesini biraz açabilirmisiniz hocam? :o Deneyeyim olmazsa dediğiniz linkteki yere başvururum.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

İsa adlı üyeden alıntı

Donanım ivmelendirmesini biraz açabilirmisiniz hocam? :o Deneyeyim olmazsa dediğiniz linkteki yere başvururum.

Hardware Acceleration: Donanım İvmelendirmesi (Donanım Hızlandırma diye de çevrilir), uygulamanın işlem gücünü CPU ve GPU arasında paylaştırarak gezintiyi hızlandırmayı amaçlar. Sadece CPU kullanılırken işlemler tek tek işlenirken bu teknolojiyle kuyruktaki veriyi GPU'ya paylaştırıp uygulamayı hızlandırır. Tabii bu henüz çok yeni sayılabilecek bir teknoloji ve hala stabil çalışmadığı bazı durumlar olabiliyor. Belki düşük bir ihtimal ama sorununuzun kaynağı da bu teknolojinin uyumsuz çalışması olabilir.

Firefox altında bu özelliği devre dışı bırakmak için Seçenekler penceresinden Gelişmiş sekmesine gelmeniz ve varsayılan olarak açık gelen Mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan seçeneğini kaldırıp tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerekir.

Umarım çözüme ulaşırsınız.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Hardware Acceleration: Donanım İvmelendirmesi (Donanım Hızlandırma diye de çevrilir), uygulamanın işlem gücünü CPU ve GPU arasında paylaştırarak gezintiyi hızlandırmayı amaçlar. Sadece CPU kullanılırken işlemler tek tek işlenirken bu teknolojiyle kuyruktaki veriyi GPU'ya paylaştırıp uygulamayı hızlandırır. Tabii bu henüz çok yeni sayılabilecek bir teknoloji ve hala stabil çalışmadığı bazı durumlar olabiliyor. Belki düşük bir ihtimal ama sorununuzun kaynağı da bu teknolojinin uyumsuz çalışması olabilir.

Firefox altında bu özelliği devre dışı bırakmak için Seçenekler penceresinden Gelişmiş sekmesine gelmeniz ve varsayılan olarak açık gelen Mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan seçeneğini kaldırıp tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerekir.

Umarım çözüme ulaşırsınız.

Doğru söylüyorsunuz Firefox 24'den sonra böyle olmuştu ve dediklerinizi yapınca sorun çözüldü. Yalnız tarayıcı performansı bayağı düştüğü için özelliği tekrar aktif hale getirdim. Şu anda da bir sorun yok gibi.
Neyse en azından sorunun kaynağını buldunuz teşekkür ederim.

Sorun tekrar hortlarsa firefoxu kökten silmek zorunda kalacağım :)

cgrclk cgrclk Fortis Fortuna Adiuvat Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)
Bende de aynı sorun vardı. Yeni ekran kartı aldım sorun ortadan kalktı. Yalnız yeni bir sorun ortaya çıktı. Firefox tasayfalarda gezinirken mavi ekran hatası almaya başladım. Bu anlattığınız belki benim sorunuma da çözüm olur. Deneyeceğim.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Firefox 25 çıktı ancak sorun yine düzelmedi. @Batuhan isimli arkadaşın dediklerini yapınca sorun düzeliyor ancak o zamanda performans çok düşüyor.
Opera'ya geçtim.

wmaraci
Konuyu toplam 6 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 6 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al