wmaraci reklam
lidertakipci

MYSQL - Silinen Veriyi Başka Tabloya Aktarma

9 Mesajlar 2.322 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Trigger ile mi Procedure ile mi yapılır, nasıl yapılır, bilmiyorum.
Seanslar tablosundaki bir veri silindiğinde SeanslarGecmis tablosuna aktarılmasını istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba? MySQL Workbench kullanıyorum. Nasıl bir yol izlemem ve nasıl bir kod yazmam gerekli?

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
reklam

WMF WMF erayemrah.com Kullanıcı
  • Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sinop
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Seanslara durum diye alan ekle 1 ise seans gerçekleşti 0 ise gerçekleşmedi. Sonra ona göre kontrol ettir.

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

WMF adlı üyeden alıntı

Seanslara durum diye alan ekle 1 ise seans gerçekleşti 0 ise gerçekleşmedi. Sonra ona göre kontrol ettir.

Aklıma gelmedi değil. Ama aklımdaki şey için uygun değil maalesef. After delete gibi bir işlem kullanmam gerekiyor sanırım. Ama bulduğum kodlar hep hata verdi.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

• Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sinop
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

Aklıma gelmedi değil. Ama aklımdaki şey için uygun değil maalesef. After delete gibi bir işlem kullanmam gerekiyor sanırım. Ama bulduğum kodlar hep hata verdi.

Başka tabloya taşıma olayı var mı bilmiyorum. Hiç görmedim. Ama dediğim yapmak daha uygun ve sorgu hızlı gerçekleşir. Senin aklındaki durum nedir? Belki söylersen farklı fikirler üretebiliriz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

WMF adlı üyeden alıntı

Başka tabloya taşıma olayı var mı bilmiyorum. Hiç görmedim. Ama dediğim yapmak daha uygun ve sorgu hızlı gerçekleşir. Senin aklındaki durum nedir? Belki söylersen farklı fikirler üretebiliriz.

İlginiz için teşekkür ederim. :) Tam cevap yazacakken internet bağlantım kesildi. Telefonumda site açıktı ama aklıma gelmedi. Biraz geç cevap yazdım, kusura bakmayın. Visual Studio kullanıyorum. Bu işlemi veritabanı tarafından yapmayı istememim sebebi farklı platformlarda daha az kod yazarak projeyi bitirmek. PHP gibi kodları editleyebildiğim ama kendim üretemediğim dillerde mesela. Sorunumu çözmek için şöyle bir yol düşündüm. Getirilen bilgileri silme buttonuna basıldığında önce diğer tabloya kopyalamak ve sonra aktif tablodan silmek. Bu işimi görecektir. Tabii yine de veritabanı tarafından nasıl yapılacağını paylaşabilecek biri olursa hala çok makbule geçer. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

• Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sinop
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

İlginiz için teşekkür ederim. :) Tam cevap yazacakken internet bağlantım kesildi. Telefonumda site açıktı ama aklıma gelmedi. Biraz geç cevap yazdım, kusura bakmayın. Visual Studio kullanıyorum. Bu işlemi veritabanı tarafından yapmayı istememim sebebi farklı platformlarda daha az kod yazarak projeyi bitirmek. PHP gibi kodları editleyebildiğim ama kendim üretemediğim dillerde mesela. Sorunumu çözmek için şöyle bir yol düşündüm. Getirilen bilgileri silme buttonuna basıldığında önce diğer tabloya kopyalamak ve sonra aktif tablodan silmek. Bu işimi görecektir. Tabii yine de veritabanı tarafından nasıl yapılacağını paylaşabilecek biri olursa hala çok makbule geçer. :)

:-D Ne yalan söyleyim aynı işlem son mesajı yazdıktan sonra aklıma geldi. Önce veriyi çekip değişkene aktarmak diğer tabloya aktarıp sonra silmek. :-D Asp mi kullanıyorsun? Php ise ben sana örnek kod yazarım. Ben asp bilmiyorum. :-(
Ertug

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

WMF adlı üyeden alıntı

:-D Ne yalan söyleyim aynı işlem son mesajı yazdıktan sonra aklıma geldi. Önce veriyi çekip değişkene aktarmak diğer tabloya aktarıp sonra silmek. :-D Asp mi kullanıyorsun? Php ise ben sana örnek kod yazarım. Ben asp bilmiyorum. :-(

Heheh. :)) Şimdi daha çok güleceksin. LightSwitch kullanıyorum. :)))
Visual Basic ile tasarım çok profesyonel olmayınca aynı işlemi yapabilen üstelik kod yazmayı da gerektirmeyen LightSwitch varken bir an neden Visual Studio + MySQL Connector ile uğraşıyorum diye düşündüm. Ve LightSwitch' e geçtim. Heheh. Ama fark ettim ki LS yi hafife almamak lazım. C# ya da VB kodu yazarak hazırda bulunan işlemler dışında istediğin işlemi yaptırabiliyorsun. Gayet kullanışlı. Artısı profesyonel tasarım ve hızlı uygulamalar.
Hazır konusu açılmışken Google' da arayıp da belki buraya gelen olur diye:
Visual Studio 2012 için MySQL Connector kullanmak isteyenler Connector un 6.6 sürümünü kullansınlar. :)
Yerel ağda çok kullanıcılı program yapmak isteyenler içinse bir ipucu:
MySQL Connector ile Visual Studio' da veritabanına bağlandığınızda IP niz ile değil localhost ile bağlanın. Programı yüklediğiniz pclerin hosts dosyalarında da localhost u ana makineye yönlendirin.
İşte size LightSwitch ile kısayoldan Server-Client program... :D

Ek Olarak: Diğer pc lerin ana makinedeki MySQL sunucusuna bağlanabilmeleri için güvenlik duvarındaki ve PhpMyAdmin deki ayarları yapmayı da unutmayın. :)

Ek Olarak:

WMF adlı üyeden alıntı

Teşekkür ederim bu arada. Ama php için de çözümü buldum. Heheh. ScriptArtist programını buldum. :D Sana da tavsiye ederim. CRUD scriptler yazacaksan zaman kaybını önlüyor, çok kullanışlı bir program. Tek sorunu utf-8 ayarlamana rağmen Türkçe karakterler sıkıntı çıkarabiliyor. Bu yüzden iso-xxxx bırakıp sonradan Notepad++ ile UTF-8 Bomsuz a çevirmek çözüm olabilir.
Bu sayede hem mobilden erişilebilen hem de pc den erişilebilen programlar çok kısa sürede yazılabilir. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

• Üyelik 14.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sinop
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

Heheh. :)) Şimdi daha çok güleceksin. LightSwitch kullanıyorum. :)))
Visual Basic ile tasarım çok profesyonel olmayınca aynı işlemi yapabilen üstelik kod yazmayı da gerektirmeyen LightSwitch varken bir an neden Visual Studio + MySQL Connector ile uğraşıyorum diye düşündüm. Ve LightSwitch' e geçtim. Heheh. Ama fark ettim ki LS yi hafife almamak lazım. C# ya da VB kodu yazarak hazırda bulunan işlemler dışında istediğin işlemi yaptırabiliyorsun. Gayet kullanışlı. Artısı profesyonel tasarım ve hızlı uygulamalar.
Hazır konusu açılmışken Google' da arayıp da belki buraya gelen olur diye:
Visual Studio 2012 için MySQL Connector kullanmak isteyenler Connector un 6.6 sürümünü kullansınlar. :)
Yerel ağda çok kullanıcılı program yapmak isteyenler içinse bir ipucu:
MySQL Connector ile Visual Studio' da veritabanına bağlandığınızda IP niz ile değil localhost ile bağlanın. Programı yüklediğiniz pclerin hosts dosyalarında da localhost u ana makineye yönlendirin.
İşte size LightSwitch ile kısayoldan Server-Client program... :D

Ek Olarak: Diğer pc lerin ana makinedeki MySQL sunucusuna bağlanabilmeleri için güvenlik duvarındaki ve PhpMyAdmin deki ayarları yapmayı da unutmayın. :)

Ek Olarak:

Teşekkür ederim bu arada. Ama php için de çözümü buldum. Heheh. ScriptArtist programını buldum. :D Sana da tavsiye ederim. CRUD scriptler yazacaksan zaman kaybını önlüyor, çok kullanışlı bir program. Tek sorunu utf-8 ayarlamana rağmen Türkçe karakterler sıkıntı çıkarabiliyor. Bu yüzden iso-xxxx bırakıp sonradan Notepad++ ile UTF-8 Bomsuz a çevirmek çözüm olabilir.
Bu sayede hem mobilden erişilebilen hem de pc den erişilebilen programlar çok kısa sürede yazılabilir. :)

:D ben programlamaya ilk başladığımda asp ile başlamıştım. Sonra baktımki her yer php dedim ben niye asp kullanıyorum. Başladım phpye başlayış o başlayış. :D bakalım nerde bitecek :)

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

WMF adlı üyeden alıntı

:D ben programlamaya ilk başladığımda asp ile başlamıştım. Sonra baktımki her yer php dedim ben niye asp kullanıyorum. Başladım phpye başlayış o başlayış. :D bakalım nerde bitecek :)

Ben hiçbirine başlamadım doğrusu. Yani düzgünce. Hep scriptleri ya da kodları editleyerek bir şey yaptım. Bir baktım kendi çapımda ufak projeler yapabilir hale gelmişim. Ama temelimin sağlam olması daha iyi olacağından ben de sıfırdan başlayacağım bir şeylere. Hayırlısı olur umarım. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al