wmaraci reklam
lidertakipci

Hangi programlama diline başlamalıyım?

61 Mesajlar 8.782 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

tasarhane tasarhane şayet³ bir¹ kalp² varsa° Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Karışık
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar,

Karar vermeden önce daha detaylı araştırılması gereken bir konu bu.

Şu adreslerde bazı diller için uygulamalı eğitimler bulunuyor.
İngilizce var ise codecademyi tavsiye ederim adım adım, deneme yanılma ile kalıcı öğrenme sağlıyor.
http://www.codecademy.com/learn
https://www.codeschool.com/courses#all

Ayrıca anlamadığım bir noktadırki javayı platform bağımsız yapan nedir?
Java yazılımı kullanmak istediğinizde size zorla java runtime eklentisi kurdurmaya çalışmıyor mu?
Kullanıcıya ekstra eklenti kurdurarak zaten her program her platformda çalıştırılamaz mı?

Örneğin flash player yüklemesi için kullanıcı işlemi gerekiyor. Html5 yerini tam anlamıyla aldımı flash öldü demektir.
Silverlight geleceğin teknolojisi olacak deniyordu bir zamanlar. Oda eklenti kurduruyorduki her silverlight eklentisi kurulacaktır uyarsında iptale tıklamışımdır.

Anlamadığım bu noktayı (javayı platform bağımsız yapan) biri açıklayabilirse sevinirim.
Bilmediğim bir ayrıntısı var heralde?

Tam anlamıyla platform bağımsız olan javascripttir kanımca. Kullanıcıya ekstra işlem yaptırmaz, eklenti kurdurmaz. Programlama dilidir değildir diye çok tartışılmakta ancak son dönem google desteğiyle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Angularjs, nodejs, backbonejs vb.
Bildiğiniz üzere masaüstü içinde google appsdan uygulama yüklenebilmekte artık.
Ama tabi amaçları kapsamları her ihtiyacı karşılar mı bilemiyorum.

Website işlemleri, web uygulamaları, tarayıcı eklentileri geliştirme ağırlıklı ihtiyaçlarım için kendime çizdiğim şahsi öğrenme yolu şu şekilde.
javascript > php > python > ruby

Bir programlama dilini usta bir şekilde kullanmayan (yani bu dili kullanıyorum o yüzden bu dil süperdir diyemeyecek) biri olarak ingilizce kaynaklarda karşılaştığım bilgiler ışığında en çok pythona ilgi duydum, javadan uzaklaştım, c++ ise kafa mı karıştırmakta.
En doğru seçimi yaparsınız inşallah.

Allah kolaylık versin. İyi çalışmalar.

tasarhane.com
wmaraci
reklam

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

tasarhane adlı üyeden alıntı

Selamlar,

Karar vermeden önce daha detaylı araştırılması gereken bir konu bu.

Şu adreslerde bazı diller için uygulamalı eğitimler bulunuyor.
İngilizce var ise codecademyi tavsiye ederim adım adım, deneme yanılma ile kalıcı öğrenme sağlıyor.
http://www.codecademy.com/learn
https://www.codeschool.com/courses#all

Ayrıca anlamadığım bir noktadırki javayı platform bağımsız yapan nedir?
Java yazılımı kullanmak istediğinizde size zorla java runtime eklentisi kurdurmaya çalışmıyor mu?
Kullanıcıya ekstra eklenti kurdurarak zaten her program her platformda çalıştırılamaz mı?

Örneğin flash player yüklemesi için kullanıcı işlemi gerekiyor. Html5 yerini tam anlamıyla aldımı flash öldü demektir.
Silverlight geleceğin teknolojisi olacak deniyordu bir zamanlar. Oda eklenti kurduruyorduki her silverlight eklentisi kurulacaktır uyarsında iptale tıklamışımdır.

Anlamadığım bu noktayı (javayı platform bağımsız yapan) biri açıklayabilirse sevinirim.
Bilmediğim bir ayrıntısı var heralde?

Tam anlamıyla platform bağımsız olan javascripttir kanımca. Kullanıcıya ekstra işlem yaptırmaz, eklenti kurdurmaz. Programlama dilidir değildir diye çok tartışılmakta ancak son dönem google desteğiyle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Angularjs, nodejs, backbonejs vb.
Bildiğiniz üzere masaüstü içinde google appsdan uygulama yüklenebilmekte artık.
Ama tabi amaçları kapsamları her ihtiyacı karşılar mı bilemiyorum.

Website işlemleri, web uygulamaları, tarayıcı eklentileri geliştirme ağırlıklı ihtiyaçlarım için kendime çizdiğim şahsi öğrenme yolu şu şekilde.
javascript > php > python > ruby

Bir programlama dilini usta bir şekilde kullanmayan (yani bu dili kullanıyorum o yüzden bu dil süperdir diyemeyecek) biri olarak ingilizce kaynaklarda karşılaştığım bilgiler ışığında en çok pythona ilgi duydum, javadan uzaklaştım, c++ ise kafa mı karıştırmakta.
En doğru seçimi yaparsınız inşallah.

Allah kolaylık versin. İyi çalışmalar.

Yazınızdan sonra Java' dan çok C++ öğrenesim geldi. Ve öyle yapacağım sanırım. C++ gibisi yok anlaşılan. İlginiz için teşekkürler. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

• Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Karışık
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

Yazınızdan sonra Java' dan çok C++ öğrenesim geldi. Ve öyle yapacağım sanırım. C++ gibisi yok anlaşılan. İlginiz için teşekkürler. :)

Karar vermeden önce araştırmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Çünkü başka bir sürü etkenlerde var. Hobi değil sonuçta ticari amaçlı bir düşünce içerisindesiniz.
Türkiye'de java programcılarının daha çok arandığını okudum biraz önce ama doğruluğunu bilemem. Kaynak imkanı, yardımcı olabilecek insan imkanı önemli kriterler takıldığınız yerler için.

Kurumsal işler yapmaktan bahsetmişsiniz sanırım hastaneler için olacak o zaman bu işler.
Hasta takip programı yazmak istediğinizden emin misiniz?
Programcılık bilginizin yanı sıra bir yığın mevzuat, kanun, yönetmelik bilmeniz gerekecek. Sürekli değişiklikler sonucu devamlı bir güncelleme sürecine maruz kalacaksınız. Gerçi bu programlama bilginizide geliştirir.
Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama şahsen bu eforun yanındaki kazancı çok karlı bulmuyorum.

Eğer iş alma potansiyeliniz olduğu bir hastanenin bu programlara ayırdığı bütçeyi biliyorsanız maliyet/fayda analizi yapalım.

tasarhane.com

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Software that can run on any hardware platform (PC, Mac, SunSparc, etc.) or software platform (Linux, MacOS, Unix, Windows, etc.). In general, programs written in Java language can be executed on practically every platform.

Tanım yukarıdaki gibidir.

Read more: http://www.businessdictionary.com/definition/platform-independent.html

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Karışık
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

KodlaPaylas adlı üyeden alıntı

Software that can run on any hardware platform (PC, Mac, SunSparc, etc.) or software platform (Linux, MacOS, Unix, Windows, etc.). In general, programs written in Java language can be executed on practically every platform.

Tanım yukarıdaki gibidir.

Read more: http://www.businessdictionary.com/definition/platform-independent.html

Selamlar,

Evet tanımlama her tarafta bu şekilde ama java uygulamasını çalıştırmak için ayrıca bir eklenti kurmamız gerekiyor öyle değil mi?
Bilgim bu kadar ve bu bilgiyle yaptığım çıkarım o zaman her program ekstra eklentiyle her platformda çalışır. Javayı özel yapan bir durum yok.

Create standalone Mac OS X applications with Python
http://pythonhosted.org/py2app/

Python for Ubuntu
http://developer.ubuntu.com/resources/programming-languages/python/

How do I run a Python program under Windows?
http://docs.python.org/2/faq/windows

Sahip olduğum bu kadarlık bilgi yanlışda olabilir aydınlatırsanız sevinirim.

tasarhane.com

BosTencere BosTencere Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 0 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
lise öğrencisiysen otur össye çalış, üniversite öğrencisiysen git arkadaşlarla gez sınavdan 1 ay önce derslere asıl. Bilgisayarla ilgili bir bölüm okuyorsan zaten okulda öğretirker öğrettiklerini geliştir yeter.. Fazla kastırma.

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Karar vermeden önce araştırmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Çünkü başka bir sürü etkenlerde var. Hobi değil sonuçta ticari amaçlı bir düşünce içerisindesiniz.
Türkiye'de java programcılarının daha çok arandığını okudum biraz önce ama doğruluğunu bilemem. Kaynak imkanı, yardımcı olabilecek insan imkanı önemli kriterler takıldığınız yerler için.

Kurumsal işler yapmaktan bahsetmişsiniz sanırım hastaneler için olacak o zaman bu işler.
Hasta takip programı yazmak istediğinizden emin misiniz?
Programcılık bilginizin yanı sıra bir yığın mevzuat, kanun, yönetmelik bilmeniz gerekecek. Sürekli değişiklikler sonucu devamlı bir güncelleme sürecine maruz kalacaksınız. Gerçi bu programlama bilginizide geliştirir.
Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama şahsen bu eforun yanındaki kazancı çok karlı bulmuyorum.

Eğer iş alma potansiyeliniz olduğu bir hastanenin bu programlara ayırdığı bütçeyi biliyorsanız maliyet/fayda analizi yapalım.

Başka ne tür programlar çok para eder ki? Ayrılan bütçeyi bilmiyorum ama en küçük çaplı ofis uygulamaları bile 600 liradan başlıyordu en son baktığımda. Otel otomasyon uygulamaları da 1000 e rahat gidiyor mesela. Bunlar en basit fiyatlar tabii. Kurumsalda var ne varsa. Ama bilemedim işte. Siz en çok hangisinin öğrenilmesinin fayda getireceğini düşünüyorsunuz?

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

Selamlar,

Evet tanımlama her tarafta bu şekilde ama java uygulamasını çalıştırmak için ayrıca bir eklenti kurmamız gerekiyor öyle değil mi?
Bilgim bu kadar ve bu bilgiyle yaptığım çıkarım o zaman her program ekstra eklentiyle her platformda çalışır. Javayı özel yapan bir durum yok.

Create standalone Mac OS X applications with Python
http://pythonhosted.org/py2app/

Python for Ubuntu
http://developer.ubuntu.com/resources/programming-languages/python/

How do I run a Python program under Windows?
http://docs.python.org/2/faq/windows

Sahip olduğum bu kadarlık bilgi yanlışda olabilir aydınlatırsanız sevinirim.

Phyton konsol yazdığınızda (windows ailesinde) power shell üzerinde çalışır. Bunu söylememin sebebi, bir programın execute etmesi için mutlak bir alt yapı olması gerekir. Fakat java'nın windows üzerinde çalışırken windows'a dair bir araç kullanmasına gerek yok herhangi bir yerde çalışması için sadece kendi ortamı yeterlidir farklı bir ortama ihtiyaç duymaz.

Tanım yapılırken zaten bunun üzerine yapılıyor. Java çalışacağı zaman gidip işletim sistemi bağımlı bir kütüphane yada alt yapı aramaz kendi yaşam döngüsü içinde yaşar.

Siz aynı executable jar'ı istediğiniz ortama attığınızda problem yaratmaksızın çalışır. JRE bir eklenti olarak görmeyiniz, java'nın yaşam döngüsü onun içinde oluşur. Bir JVM instance'ı için tek şart nokta budur.

Uygun zamanda daha detaylı yazarım. Ama ortak nokta tanımdır. Tanım olmazsa zaten mutlak bir bilgiden bahsedemeyiz.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

• Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Karışık
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

Başka ne tür programlar çok para eder ki? Ayrılan bütçeyi bilmiyorum ama en küçük çaplı ofis uygulamaları bile 600 liradan başlıyordu en son baktığımda. Otel otomasyon uygulamaları da 1000 e rahat gidiyor mesela. Bunlar en basit fiyatlar tabii. Kurumsalda var ne varsa. Ama bilemedim işte. Siz en çok hangisinin öğrenilmesinin fayda getireceğini düşünüyorsunuz?

Genelde mantık 1000 liralık bir program yazıp satayım şeklinde zaten.
Ancak 1000 liralık programı kaç kişiye satabilirsiniz?

Otel otomasyonu, emlak vb olabilir eğer müşteri bağlayabilecekseniz.
Fazla bir güncelleme ihtiyacı gerekmeyecektir.

Hastane otomasyonu sadece hasta takibinden oluşmaz yanında ayniyat, vezne, maaş, laboratuar, eczane, depo vb kalemleride içine alan kapsamlı bir ürün üretmeniz gerekir. Bunlarda birbiriyle iletişim halinde olmalıdır. En sıkıcı yanıda sürekli yönetmelik takibi ile yasadaki değişiklikleri programa uygulamanız.

Hastane otomasyon ihaleleri genelde hizmet ağırlıklıdır. Ana amaç şu, şu, şu işleri şu para karşılığı ben hallederim dersiniz. Hacime bağlı olarakta belli sayıdada teknik eleman sağlamanız gerekir.
Ertug

kişi bu mesajı beğendi.

tasarhane.com

trgy trgy Mühendis Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Macaristan
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 32 / 209
  • Ticaret 16, (%100)
Programalam dilini bilmiyor ve cok fazla sorun ile karsilasmak istemiyorsan Python ogrenme. Pyhton modul odakli programlama dili. Her modul Python'un her versiyonu ile uyumlu degil. Basladiginda goreceksin ve cok fazla hata alacaksin. Ek olarak kaynak sikintisi yasayacaksin ve karsilastigin sorunlari cevaplayacak birini bulamayacaksin.

C ile baslamali her programlama dilini ogrenmek isteyen. Temel C'dir ve temelden baslayip zorluklari ogrenip kolaya gitmek daha iyi olacaktir. Daha sonra ise Java ogrenmeni tavsiye ederim cunku OOP (Nesne Tabanli Programlama) dilidir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al