wmaraci reklam
lidertakipci

Özgün Yazı Bumudur Arkadaşlar?

28 Mesajlar 3.955 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

nkucuk nkucuk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek IT Professional
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 4 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Arama motorlarının geliştirdiği algoritmalardan haberdar olmayanların, özgün içerik konusunun önemini bilmeleri pekte mümkün görünmüyor. Bilinmesi gereken şu ki, birbirinin kopyası sitelerden oluşma çöplüğe dönüşmüş internet ortamında, arama motorları ilgi çekici ve orjinal içeriğin önemine özen göstermektedirler.
Elbetteki bir web sitesinin ziyaretçilerin ilgisini çekme ölçütü tek başına bu değildir. Ancak içeriğin orijinal ve özgün olması bir web sitesinin hem arama motorları hem de ziyaretçileri açısından en önemli kriteridir.
Başta Google olmak üzere tüm arama motorları bu durumu arama sonuçlarına yansıtmak için algoritmalarını geliştirmeye başlamış ve bu konuda oldukça büyük yol almışlardır.
Arama motorlarının kalite yönergelerine baktığınızda "Yüzeysel içerik, köprü bağlantı, kopya içerik" gibi konuları manuel spam olarak görmekte ve filtre cezaları uygulamaktadır.
Aarama motoru algoritmaları da hali hazırda birer yazılımdır ve milyarlarca siteyi analiz edip anında teşhis koymaları mümkün değildir. Kaldı k, bu konuda anında cezalandırmaktan uzak durup, site sahiplerinin sitelerini iyileştirmeleri için fırsatlar da verdikleri bir gerçektir.
Bu nedenle kopya içerik sahibi web siteleri belirli bir süre yükseliş gösterebilir ama sonuçta durum değişmeyecektir. Bir güncellemenin kurbanı olmaları neredeyse kesindir.
Zamanı konusunu sadece şansları ile doğru orantılıdır.
Bununla birlikte sitenin genelini işgal etmemesi ile birlikte bir kısmında kopya içerik kullanılabilir. Bunun yolu ise orjinal kaynağı referans göstermesidir. Bu alıntı olarak nitelendirilir ve o konuda sizin yorumunuzu içerdiğinin bir göstergesidir.
Son olarak bir yazının bir kısmının değiştirilmesi o yazıyı özgün yapmaz. Özgünlük birkaç kelime ile hatta spintax çalışmalarında gördüğümüz eş anlamlı kelimeler ile sağlanmaz. Çünkü arama motorları bir yazı dizinlerine alırken kelime kelime tamamını alır. O yazının daha önce index almış bir yazı olduğunu düşünmemesi için, bir çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Kelime özgünlüğü için en az %50 benzersiz olması küçük bir detaydır.
Konuyu daha fazla uzatmadan nacizane tavsiyem;
Web sitenizde içerik paylaşıyorsanız, az öz olsun ama sizin cümleleriniz, sizin düzeninizle olsun. Bu bir içeriği özgün hale getirmek için harcadığınız zamanda yapabileceğiniz bir iştir. Daha kalıcıdır.
Bunu yapmakta zorlanıyorsanız, yazılarınızı resimler ya da vidolar ile zenginleştirin. Bir web sitesinin önemli kalite değeri o siteyi ziyaret edenlerin sitede geçirdiği zaman ile ölçülür. Arama motorları çok ziyaret alan siteden çok ziyaret süresi yüksek siteyi refrans olarak alırlar.
İşin sırrı sizsiniz. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizdeki davranışlarınızı ve nedenlerini düşünüp kendinize sorular yöneltin. Bulduğunuz cevaplar sizi arama motoru dostu sitenin cevabına götürecektir. Arama motorları algoritmalarının tamamını gerçek insan davranışlarından almaktadırlar.
Gereksiz maniplasyon yöntemler sadece vakit kaybıdır...
Herkese iyi çalışmalar.
Komedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Kozba Kozba SEO ve Editörlük Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 6 / 174
  • Ticaret 12, (%100)
Şu sıralar bu konu üzerinde denemeler yapmaktayım. Pvp tanıtımı yapan bir sitem var ve içerikleri çeşitli forumlardan alıyorum ve özgünleştirmeye gidiyorum. Anahtar kelimede %80 ilk sayfada oluyorum tabi ki ben konuyu açana kadar 10 siteye zaten konu gitmiş olduğu için 1-2 ve 3. sıralarda olmam imkansızlaşıyor gibi birşey ki buna sitenin daha 1 haftalık olduğunuda eklemek istiyorum. Yani zararlı değil, ama özgün konu kadar yararlı da değil. Birde ben özgünleştirirken;
Aldığım resimlerin boyutlarıyla oynuyorum,
Yazıyı ortalıyorum,
Anahtar kelimemi kalınlaştırıyorum,
Anahtar kelimeyi en az 2 kez kullanıyorum
En fazla 3 anahtar kelime kullanıyorum,
Resimlere alt etiket ve başlık ekliyorum,
Konu adını kesinlikle değiştiriyorum,
Yaklaşık 50 kelimelik bir başlangıç cümlesi yazıyorum.
Sistem; wordpress
Komedya

kişi bu mesajı beğendi.

chemistrap chemistrap WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Seyyah-ı Avare
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 20 / 67
  • Ticaret 2, (%100)
Dostum , Dostlarım ! ;
Amaç eğer Google'a bir iki trick atıp yazılarınızı üst seviyeye çıkarmaksa sadece bu yapılan eş anlamlı kelime değiştirme gibi ucuz şeylerle yapılan işin özgünlüğünü araştırmayın boşuna,zaten google anlamadıktan sonra herşey mübah değil midir ?

Ama yok , ben arama motorunun çöplüğe dönmesini istemiyorum diyenlerdesiniz işte burada "özgünlüğü" tartışabiliriz. Yaptığınız aramalarda aynı konu başlıklı onlarca sayfa görebilirsiniz hepsi birbirinden almış birazını değiştirmiş ve yayınlamış.Siz de normal bir google kullanıcısısınız ve bu terimi arıyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki ilk sayfa da ki bütün konuların yazı içerikleri aynı , sinir bozucu değil mi?
SEO 'yu etkileyen birçok faktör var sadece "özgün" yazı bir yere kadar , siz o eşanlamlı kelimeleri koyarak google'da özgün görünebilirsiniz ama ben o aramayı yaptıktan sonra sizin sayfanızda aynı içerikle karşılaşırsam direkt çıkarımsayfadan bu da bounce rate oranınızı etkiler yani sizin özgün yazınıza bir ket vurulur.
Umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir.
Komedya

kişi bu mesajı beğendi.

BurakSEO BurakSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 69
  • Beğeniler 0 / 21
  • Ticaret 11, (%100)
Re-writing dediğimiz bu makale yazma yöntemi sakıncalıdır. 4 yıllık deneme yanılma yoluyla yaptığım testlerde re-writing yönteniminin çok zararlı olduğunu saptadım.
Komedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Komedya Komedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ayakkabı Tasarımı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 90 / 15
  • Ticaret 5, (%80)
Yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim, katılmadıklarımda dahil olmak üzere.

BeHappy BeHappy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mobile Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 5
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaş önüne gelen makale yazdığını sanıyor. Makale yazmak çok sancılı bir iştir.. ordan burdan kopyalayıp üstünde birkaç değişiklik yaparak olmaz.

Makale yazmanın en sıkıntılı bölümü makaleye başlamaktır. Makaleye başladıktan sonra her şey çözülmeye başlar. Belki, makaleye başlarken aynı konu hakkında yazılmış makalelerden konunuzu nasıl işleyeceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Komedya

kişi bu mesajı beğendi.

Wordpress veya Bloglarınızın Android uygulaması çok makul bir fiyata yapılır.

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı & FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1041
  • Beğeniler 73 / 328
  • Ticaret 12, (%100)
Merhabalar,

Öncelikle re-write makaleleri size arama motorları açısından herhangi bir sıkıntı oluşturmaz google zaten ilk 155 karakteri inceleyip indexliyor konu başlığı,etiketler ve konunun ilk satırında yer alan cümleleri alıp index yapıyor aramalarda description bölümlerine dikkat ederseniz bu böyledir ya makelenin giriş kısmında ki kelimeyle ilişkilendiriyor ya da konu başlığına göre sonuçları yansıtıyor size.

Tabii bu özgün içerikler sitenizin sistemine bağlı blog sitesi için re-write ile yazılmış makaleler sizi bir süre boyunca belli bir yerlere getirir fakat bir süre sonra ciddi kayıplar yaşarsınız. Bir blog sitesi sahibi için okuyucu önemlidir ki genelikle blog sitelerini takip edenler bizim gibi website sahibleridir veya makale okumayı seven kişilerdir.

Eğer sen oturup kendin makeleni yazmayıp ordan burdan toplayıp paylaşırsan okuyucularınız bundan etkilenecektir bu yazıyı şurada gördüydüm okudum ben bunu ya derse bittiğin andır direk sitenden çıkar buda senin bounce rate değerini etkiler. haa hiç mi bir yerlerden almayalım diyorsunuz derseniz hayır elbette bir yerlerden alacaksınız birkaç kelime,belki cümle kurmakta zorlandığınız kısımları başka makalelerden alarak yazınızı özelleştirebilirsiniz.

Makelenizi tamamen kendi uslubunuzla yazdığınızda okuyucu kitlenizin hoşuna gidecektir ki bu yorum olarak,görüş olarak size geri dönecektir.

Bir örnek vermem gerekirse misal ben bir blogta seo makelesi okudum ve okuduğum makele beni tatmin etmedi ve istediğim cevabı bulamadım başka bir blog sitesine girdim tane tane ve resimlerle o kadar güzel anlatmış ki istediğim konuyu o blogu çok sevdim ve yorum olarak düşüncelerimi bildirdim.

Diğer blogtan farkı ne ikiside aynı konuyu ikisi de aynı terimleri kullanıyor orda html diyorsa diğer blogtada html diyecek deyişen ne farkı ne fark şu biri ordan burdan toplama makale, diğeri ise düşünülerek,özenenerek yazılmış ve görselikle desteklenmiş bir makeledir.

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir,umarım faydası olur yorumum sizlere.
Komedya BeHappy

kişi bu mesajı beğendi.

wptreni.com |  Wordpress Blogu

Komedya Komedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ayakkabı Tasarımı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 90 / 15
  • Ticaret 5, (%80)
bir çok kişiyi aydınlatmıştır bu konu cevap veren arkadaslara teşekkür ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al