lostyazilim

Facebookta bu mesaja dikkat!

6 Mesajlar 1.320 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

SukruAK SukruAK akwebhostingi.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Veri merkezi Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 135 / 135
  • Ticaret 65, (%100)
Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitesi Facebook'un başı şu günlerde bir virüs ile dertte. Türkiye'deki kullanıcıların Facebook hesaplarına gelen virüs, link olarak görünüyor ve tıklanıldığı takdirde arkadaş listesindeki herkesi etiketliyor. Kısa sürede onbinlerce kişinin bilgisayarına bulaşan virüs hızla yayılmaya devam ediyor.

Virüs, kullanıcıların tıklaması üzerinden sahibine para kazandırıyor.

'YETENEK SİZSİNİZ'E KATILDIM VİRÜSÜ'

Türkiye'nin meşhur programı Yetenek Sizsiniz de Facebook virüsünden nasibini aldı. Virüs, 'Yetenek Sizsiniz'e katıldım. Linke tıklayın' şeklinde bir mesaj ile kullanıcıların duvarına otomatik bir gönderme yapıyor.

FACEBOOK VİRÜSLERİNDEN NASIL KURTULURUM?
Facbook virüsüne maruz kalan kullanıcıların;
-Antivirüs ve antispy programları kullanmaları,
-İnternet tarayıcılarının ayarları ve eklentilerini kontrol etmeleri (Google Chrome için Ayarlar>Uzantılar , Mozilla Firefox için Eklentiler)
-Facebook uygulamalar bölümünü kontrol etmeleri (Ayarlar>Gizlilik>Uygulamalar) ve
-Microsoft Windows işletim sistemini kullananlar için Başlat>çalıştır ya da Başlat'taki arama satırına 'Regedit' yazıp, açılan kayıt defteri bölümünden Hkey_local_machine-Software > Policies > Google > Chrome bölümündeki 'asdadsfclbonhleeank' gibi karışık isme sahip dosyayı silmeleri tavsiye ediliyor.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Facebook kullanıcılarının, link tıklama üzerinden para kazanan bu kişilere farkında olmadan para kazandırmaması için şu maddelere dikkat etmesi gerekiyor:
-Ünlü web sitelerinin isimleri taklit ederen (bir kaç harfi faklı) sitelerin linkini tıklamayın. (Dropbox.com - dropboxcontentuser örneği)

-Facebook'un verdiği 'Lütfen dikkatli ol' mesajını ciddiye alın.
-Facebook ekranı taklit edilerek oluşturulan ve 'Bu siz misiniz?' şeklinde bir soru ile sizden şifrenizi girmenizi isteyen sitelerden uzak durun.
-Facebook şifresi verilerek yüklenen Facebook uygulamalarını kaldırın ve şifrenizi değiştirin.

Kaynak : Haber İstanbul

wmaraci
reklam

kerimptk kerimptk Youtuber Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici / Youtuber
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** P**
  • Mesajlar 1440
  • Beğeniler 194 / 234
  • Ticaret 46, (%100)
Akıllı adama hiç birşey olmaz hacı. TIkladığın linke dikkat edeceksin tamamdır.
isousluer brk Yunusemre

kişi bu mesajı beğendi.

Abone Ol : www.youtube.com/@kerimpotuk

10679 10679 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 03.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 124 / 125
  • Ticaret 7, (%100)
Hocam sen bir site sahibi olarak konuşuyorsun ve haklısın da. Ama genelde normal kullanıcılar bu kadar bilinç li değil bence kullanıcıların bu durumları anlaşılabilir bir durum, ama bu adamların yaptıkları namussuzluktan ibaret.
SukruAK

kişi bu mesajı beğendi.

davutkara davutkara Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 20 / 68
  • Ticaret 1, (%100)
Aslında uygulamanın paylaşımlarından dolayı kaynaklanıyor hep. Sadece uygulamaya izin verirken yaptığı paylaşımları sadece ben seçeneğini seçersek o paylaşım sadece bize görünür daha sonrada o paylaşımın ayar kısmından o uygulamayı kaldırabiliriz.

davutkara.com | DAVUT KARA BLOG | Wordpress Uzmanı
wmaraci
wmaraci

teknoemin teknoemin Yazılım, Web Tasarım, Donanım Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım, Web Tasarım, Donanım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 52 / 28
  • Ticaret 6, (%100)
Sevgili kerimptk, kesinlikle sana katılmakla birlikte bazen istisnai durumlar olmuyor da değil. O yüzden yine de alınması gereken önlemleri almakta fayda var diye düşünüyorum.

Teknoemin - Teknolojiyi Mıncıklayan Adam - www.teknoemin.com

kerimptk kerimptk Youtuber Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici / Youtuber
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** P**
  • Mesajlar 1440
  • Beğeniler 194 / 234
  • Ticaret 46, (%100)

imamet adlı üyeden alıntı

Hocam sen bir site sahibi olarak konuşuyorsun ve haklısın da. Ama genelde normal kullanıcılar bu kadar bilinç li değil bence kullanıcıların bu durumları anlaşılabilir bir durum, ama bu adamların yaptıkları namussuzluktan ibaret.

Hocam bunun site sahibi olmakla alakası yok. Neye tıkladığına her zaman dikkat etmelisin. Bu bilgisayarları sadece blog yazmak için kullanmıyoruz ki bunun yanında bir sürü bankacılık ve şifre gerektiren diğer işlemleride gerçekleştiriyoruz.

teknoemin adlı üyeden alıntı

Sevgili kerimptk, kesinlikle sana katılmakla birlikte bazen istisnai durumlar olmuyor da değil. O yüzden yine de alınması gereken önlemleri almakta fayda var diye düşünüyorum.

Benim gördüğüm en istisnai durum arkadaşlarının hesaplarından gelen mesaj şeklindeki linkler olabilir. Ben kendi adıma ona bile dikkat ediyorum hocam. Arkadaşımı tanıyorsam yazdığı mesajdan bile çıkarırım mesajı atanın o olup olmadığını. Akşamma kadar onlara arkadaşımdan bildirimler alıyorum seni şu etiketledi. Sana şunu yolladı diye ama hiç birine balıklama atlamamışımdır.

Abone Ol : www.youtube.com/@kerimpotuk
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al