wmaraci reklam

Türkiye'de Girişimler Hakettiği Değeri Bulmuyor Mu? [Tartışalım]

35 Mesajlar 4.332 Okunma
smmexpress

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir İnternet üzerinde çeşitli şekilde bulundum ve hala da bulunuyorum. Bu zaman boyunca oldukça farklı şeyler gördüm ve yine oldukça farklı şeylerle karşılaştım. Zamanla tecrübelerim de oldu tecrübesizliklerim de.

Ama bir konuda gerçekten biraz tartışmamız gerek diye düşünüyorum.

Malum Türkiye'de sayısı yadırganmayacak kadar çok proje girişimi oluyor. Girişimin yanı sıra fikirlerde oluyor. Kimisi uyguluyor kimisi imkan bulamıyor. Onca emekten sonra farklı ve güzel projeler ortaya çıkıyor. Fakat bir süre sonra bu projeler gereken ilgiyi görmüyor.

Genelde ne kadar proje sevmişsem hepsi çok iyiydi ama gereken ilgiyi görmediği için projeler askıya alındı.
Şimdi tek tek isim vermek istemiyorum onlarca proje var.

Hep beraber tartışalım istedim. Sizce Türkiye'de emeğe ve projeye saygı mı yok, yoksa projeyi yapanlar da mı suç?

wmaraci
reklam

GorkeM GorkeM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek .
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 27 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Kalitesiz yapıyorlar , Çabuk pes ediyorlar . :)
Onur89TR Cals

kişi bu mesajı beğendi.

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Eskiden insanlar internet'e bu kadar ilgi göstermezdi ancak web sitelerinde başarıyı yakalama oranları daha yüksekti. Bugün artık herkes internet kullanıyor, internetten çıkmıyor ama başarıyı yakalama oranları çok zor. Neden mi? Bugün bilgisayarı açıp, internet kullanan herkes ilk olarak Facebook, Twitter gibi sosyal medya üzerinde takılıyor. Sosyal medya girişimcileri çok büyük oranda etkiledi. Birde piyasanın liderlerine bakalım isterseniz. Arkasında devlet desteği olan liderleri desek daha doğru olur pardon.

Bugün TTNet'in ne işi var webmaster dalında? Kurumsal web sitesi sunmak onların işi mi? Türk *******'un ne işi var? Turkcell'in ne işi var? Bu ülkede büyük para kazanmak kolaydır ama asıl mesele küçük paralar kazanmaktır. Her firmaya zorunlu web sitesi kanunu çıkartıyorsun ve hemen ardından TTNet, Türk *******, Turkcell işi üstleniyor. Biz neyiz kardeşim bu ülkede? Onlarca hosting firması ekmek yemeyecek mi? Yıllarını verip PHP, Asp öğrenen kişi tasarım yapmayacak mı? Senin hep WordPress tabanlı hazır web temalarınla senin işin profesyonel olacak ama bizlerin işi hep ikinci sınıf işçilik olacak öyle mi? Nedendir bilinmez bu ülkede bu yasa hazırlandıktan sonra TTNet sanki herşeyi daha önceden biliyormuş gibi sistemini hazırlamış yasanın çıkmasını bekliyormuş. Her firmanın ucuz web sitesi olacakmış? Hiç kimse kusura bakmasın, bu ülkede her sektörde parayı her zaman birkaç kişi kazanır. Büyük paraları kolay kazanır ama bizler hep ufak paralar kazanmak için herşeyi yaparız ama artık buna da izin vermiyorlar.

Hiç boşuna demeyelim biz, Globalleşme yönünden neden gerideyiz diye. Neden bir Facebook neden bir Twitter gibi yaygın sitemiz yok diye. Biz uyuyalım, biz uyuşalım onlar nasıl olsa yapıyor ne gerek var..
MetinBiyik USglm PrestijSolution

kişi bu mesajı beğendi.

Cals Cals Джансу | SEO Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 70 / 30
  • Ticaret 2, (%100)
Öncelikle bu güzel konuya degindiginiz için teşekkürü borç bilirim.
Ülkemizde ne yazık ki internet sektörüne olan güven tam olarak sağlanamadı, yapılmak istenenler bugüne kadar geleneksel yontemlerle yaptırıldı o yüzden yeteri kadar emeklemeden yürümeye çalıştık bu da bizim sık sık tokezlememize sebebiyet verdi.

İnternet girişimciligi ile yaklaşık 4 yıldır uğraşıyorum, yatırım teklifleri, tecrubesizlik ve başarısızlıklarla dolu pek çok şey deneyimledim. Her şeyden önce bu sektörde sevmek, benimsemek ve peşinden kosmanin önemini gördüm. Yapmak istediklerimiz her zaman bir kaç adım otemizde önemli olan yeteri kadar emekleyip sonra ayağa kalkmak ve peşinden koşmaya baslamak.

Ülkedeki bu degersizligi olcumlemenin imkanı yok bununla ilgili alternatif projeler gelistirmeye devam ediyoruz. Yeni yılın 3 veya 4. çeyreğinde belki ajans olarak böyle bir girisimle girisimcileri destekleme adına bir şeyler yapmak istiyoruz. Bugün bu konuyu tartisiyorsak yarın birbirimizin yanında olmak hepimizin temel sorumlulugudur. El uzatmak yüz gulumsetiyorsa, el uzatirken yaşadığınız zorlukları ve yorgunluğu iki gulumsemeyle unutabileceginizi düşünüyorum.

Sevgilerle...
USglm Rec Holiqan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Quiet Quiet Life or Death Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 290
  • Beğeniler 29 / 65
  • Ticaret 0, (%0)
Fikir çok fakat imkanı olan yapıyor, bakıyor 3-4 ay bişey yok kapatıyor.Heralde biz istiyoruz ki bir anda binlerce üyemiz olsun, aylık binlerce gelirimiz olsun.

Eğer Türkler yaptıkları projelerde sabırlı olsalardı ben eminim çok daha kaliteli projeler gün yüzüne çıkacaktı.Şimdi Türklere ait sosyal medya dendiği zaman hemen özenti olduğu az çok tahmin ediliyor, çünkü özgün yapacak kadar kimsenin kendine güveni yok.
Rec

kişi bu mesajı beğendi.

Denemegen.blogspot.com.tr - "Korkacak bir şey yok, sadece deniyoruz."

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)
Herşeyden önce, cesaret yok :)
Herkeste açayım bir blog yükseleyim havası var, herkes aynı havayı çalıp söylüyor.
Yurt dışında blog siteleri bir adım öndeyken, forum siteleri bir adım öndeyken türkiyede hep bir tık geride. Çünkü fikir yok, daha derine inersek ince fikir yok.
v7 forumlarında denk gelmiştim bir keresinde, adam sosyal ağ sitesi kuracak direk facebook a nasıl kafa tutarım diye konu açmış deliler gibi tartışma ortamı oluşmuş ama adamlar yapıcı konuşuyor. Şimdi ben açsam facebooka nasıl kafa tutarım diye bana blog aç bak keyfine diyecekler diye korkuyorum :))) konu linkini bulsam da eklesem şuraya
ajansup Rec Cals

kişi bu mesajı beğendi.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle adam gibi bir dil eğitimi siteleri yok, hepsi bir birinden karmaşık önce burası düzenlensin, sonra ise isteyen istediği projeyi yapsın.

• Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 70 / 30
  • Ticaret 2, (%100)

agg1401 adlı üyeden alıntı

Öncelikle adam gibi bir dil eğitimi siteleri yok, hepsi bir birinden karmaşık önce burası düzenlensin, sonra ise isteyen istediği projeyi yapsın.

Dil egitimi derken yazılım dillerini kastediyorsaniz bence gayet uygun ve mantıklı bir fikir. Yapan bir kaç girişim var daha önceleri görmüştüm ama ne kadar faydali tartışılır
3525

kişi bu mesajı beğendi.

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)

agg1401 adlı üyeden alıntı

Cals adlı üyeden alıntı

Dil egitimi derken yazılım dillerini kastediyorsaniz bence gayet uygun ve mantıklı bir fikir. Yapan bir kaç girişim var daha önceleri görmüştüm ama ne kadar faydali tartışılır

İnsanlara eğitim vermek gerçekten büyük bir iştir. Yazılım konusunda öğretmek kolay değil. Dediğiniz gibi öyle sağlam bir öğrenim sitesi yok değil aslında. Mesela Videobu vardı galiba profesyonel bir çalışmaları var. Onun haricinde ücretsiz video izleme imkanı sunan yeni girişim hocahanimtv var.

• Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 70 / 30
  • Ticaret 2, (%100)

USglm adlı üyeden alıntı

İnsanlara eğitim vermek gerçekten büyük bir iştir. Yazılım konusunda öğretmek kolay değil. Dediğiniz gibi öyle sağlam bir öğrenim sitesi yok değil aslında. Mesela Videobu vardı galiba profesyonel bir çalışmaları var. Onun haricinde ücretsiz video izleme imkanı sunan yeni girişim hocahanimtv var.

Eve videbuyu bende duymuştum, tayfunun desteklediği öğretiyor.com vardı ismini yanlış hatirlamiyosam ama dediginiz gibi içerik üretme işi gerçekten çok sıkıntılı bir süreç

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al