wmaraci reklam

Eğitim videosu yapmanın yasal sakıncası var mı?

8 Mesajlar 1.378 Okunma
smmexpress

hopdi hopdi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Televizyon ve Yayıncılık
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 269 / 132
  • Ticaret 2, (%100)
Bir fotoğraf makinecisi üreticisinin bir modeli üzerinde eğitim videosu yapmak istiyorum. Tamamen profesyonel gibi görünecek ancak ücretsiz olacak. Herhangi bir izin ya da yasal sorumluluk v.s gerektiriyor mu? Şahıs olarak eğitim videolarını yapabilir miyim?

Bu konuda sallama fikri olmayan var mı? Gerçekten fikir verebileceklerden öneriler bekliyorum.

✂------------------------
wmaraci
reklam

mesuttt mesuttt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Ben olsam bu konuyu (internet sitelerine girerek) kendilerine mail atarak sorardım. En doğru bilgiyi onlar sana verebilir. Burada kimi bir problem olmaz diyebilir kimi olabilir der. Eğitim videosundan kastın tanıtım ise tanıtmaktan bir sorun olmaz.

• Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 269 / 132
  • Ticaret 2, (%100)

mesut adlı üyeden alıntı

Ben olsam bu konuyu (internet sitelerine girerek) kendilerine mail atarak sorardım. En doğru bilgiyi onlar sana verebilir. Burada kimi bir problem olmaz diyebilir kimi olabilir der. Eğitim videosundan kastın tanıtım ise tanıtmaktan bir sorun olmaz.

Photoshop, 3dmax gibi yazılımların eğitim videoları için bu firmalara ödeme ya da yasal bildirim yapılıyor mu? Aslında soruyu bu yönde sorsam daha iyi olur. Koskocaman firmalar beni muhattap almaz ancak yasal olmayan birşey yaptığımda gider dava açmayı bilirler. Belki bu sorundan müzdarip birileri vardır bunu sormak için konuyu açmıştım.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

hopdi adlı üyeden alıntı

Photoshop, 3dmax gibi yazılımların eğitim videoları için bu firmalara ödeme ya da yasal bildirim yapılıyor mu? Aslında soruyu bu yönde sorsam daha iyi olur. Koskocaman firmalar beni muhattap almaz ancak yasal olmayan birşey yaptığımda gider dava açmayı bilirler. Belki bu sorundan müzdarip birileri vardır bunu sormak için konuyu açmıştım.

Böyle birşey yok diye biliyorum. Çünkü internette sayılamayacak kadar Photoshop vs. grafik programlarının eğitim/anlatım/dersleri mevcut :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Piyasada birçok videolu photoshop dersleri yayınlayan siteler var onlara birşey olmadığına göre..

• Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 269 / 132
  • Ticaret 2, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

Böyle birşey yok diye biliyorum. Çünkü internette sayılamayacak kadar Photoshop vs. grafik programlarının eğitim/anlatım/dersleri mevcut :)

Teşekkür ederim, lynda v.s gibi profesyonel düşünüyorum ama herhangi bir ticari kaygım yok. bazı logoları v.s kullanmak para ile başımıza dert almayalım diye araştırıyorum.

mesut adlı üyeden alıntı

Piyasada birçok videolu photoshop dersleri yayınlayan siteler var onlara birşey olmadığına göre..

Sitelerin başına birşey gelmez de, gelir beni bulurlar. Teşekkürler yorumunuz için...

• Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konuda sıkıntı olmaz bence adamlar videolu ders yapıp piyasada satıyor birşey olmuyor. Şu şekilde düşünelim senin sorunu wordpress eğitim videoları yapıyorsun, Wordpress gelip sana demez niye video yapıyorsun diye.

blueffect blueffect Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 29 / 89
  • Ticaret 2, (%100)
Bu tür eğitim videolarının hazırlanmasında herhangi bir sorun yok, Ürünü aşağılayıcı, ayıplayıcı başka marka ve modellere karşı son kullanıcıyı etkileyecek yönde önerme, tavsiye vb ifadeler kullanmamanız dışında hazırlayabilirsiniz.

Örneğin bu ürünü sakın almayın paranıza yazık paranızı çöpe atarsınız vs gibi ifadeler kullanırsanız başınız ağrır ama Ürün fiyat performans açısından çok yeterli değil derseniz bir şey olmaz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al