wmaraci reklam

Console Application ne işe yarar?

20 Mesajlar 15.974 Okunma
smmexpress

snnyk snnyk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 4, (%100)
bu gün hala google developer ekibi örneklerini hep console dan verir

kodlamanın en saf hali olarak console kullanılıyor
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

monelogg adlı üyeden alıntı

Teşekkürler Ertug, BrutalStar.

Aklıma bir soru daha geldi, C# büyük projelerde hız bakımından yetersiz kaldığını okumuştum, acaba bir projeyi console olarak tasarlayıp sadece görüntünün güzel olması açısından bir arayüz tasarlama gibi bir şey yapılabilir mi? Yani atıyorum bir console projeyi dll olarak olarak bir form uygulamasına çağırıp form uygulamasını sadece görüntüleme için kullanmak mümkün müdür?

Şöyle anlatayım.
Örneğin bir veri tabanı sorgusunu çalıştırdık. Sonuçlar console ekranında listelendi.
Form uygulaması ise sadece o sonuçları gösterecek.
Mümkün müdür? Mantıklı mıdır?

C# ile yapmak istediğiniz şey ne ki hız önemli burada? Oyun mu yazacaksınız? Bence form uygulamaları yapacaksanız sıkıntı değil. Dediğinizi tam olarak anlayamadım. Anladığım kadarıyla konuşuyorum, dediğiniz şey api ile olabilir. Ama o da hem konsol hem de grafik arayüzü olan uygulamanın açık olmasını gerektirir. Bu da ekstradan kaynak tüketimi ve fazladan iş. Normal bir uygulama yapacaksanız hız o kadar önemli değil bence. Kafanıza takmayın.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

monelogg monelogg <> Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

C# ile yapmak istediğiniz şey ne ki hız önemli burada? Oyun mu yazacaksınız? Bence form uygulamaları yapacaksanız sıkıntı değil. Dediğinizi tam olarak anlayamadım. Anladığım kadarıyla konuşuyorum, dediğiniz şey api ile olabilir. Ama o da hem konsol hem de grafik arayüzü olan uygulamanın açık olmasını gerektirir. Bu da ekstradan kaynak tüketimi ve fazladan iş. Normal bir uygulama yapacaksanız hız o kadar önemli değil bence. Kafanıza takmayın.

Program olarak da oyun değil de en az 50.000-100.000 veri ile işlem yapılan içinde milyonlarca veri barındıran bir veri tabanı ile çalışmak istiyorum, mesela müşteri ilişkileri yönetimi veri tabanı gibi.
Bu soruyu biraz da şu yüzden sordum, gerek burada olsun gerek başka forumlarda olsun C#'ı performans olarak yetersiz bulan bu yüzden daha performanslı/maknie diline yakın C ve C++ bilmek gerektiğini söyleyen kişiler oluyor. Şu sıralar bu dili öğrenmeli şu dilin modası geçecek tarzı muhabbetler çok dönüyor. Ben de programlamayı yeni öğrenen biri olarak bu performans açığı bu şekilde kapatılabilir mi acaba diye düşündüm. Tabii büyük proje yapacağım için değil fakat bu tarz yazılar "Acaba boşuna mı öğreniyorum?" sorusunu getiriyor aklıma.

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Program olarak da oyun değil de en az 50.000-100.000 veri ile işlem yapılan içinde milyonlarca veri barındıran bir veri tabanı ile çalışmak istiyorum, mesela müşteri ilişkileri yönetimi veri tabanı gibi.
Bu soruyu biraz da şu yüzden sordum, gerek burada olsun gerek başka forumlarda olsun C#'ı performans olarak yetersiz bulan bu yüzden daha performanslı/maknie diline yakın C ve C++ bilmek gerektiğini söyleyen kişiler oluyor. Şu sıralar bu dili öğrenmeli şu dilin modası geçecek tarzı muhabbetler çok dönüyor. Ben de programlamayı yeni öğrenen biri olarak bu performans açığı bu şekilde kapatılabilir mi acaba diye düşündüm. Tabii büyük proje yapacağım için değil fakat bu tarz yazılar "Acaba boşuna mı öğreniyorum?" sorusunu getiriyor aklıma.

Boşuna öğrendiğinizi düşünmüyorum. Daha sonra kullanmasanız bile mutlaka bir şey katar. Ben C hayranıyım. Öğrenmeye başladım. Ama henüz geliştiremedim tam olarak. Size de öğrenmenizi tavsiye ederim. C# ile hiç uygulama geliştirmediğim için özelliklerini pek araştırma gereği duymadım. 50k- 100k arası veri girilecekse bunun veritabanı ile alakası olmalı bence. Düşündüm de zamanınız varsa ve çok emin bir adım atmak istiyorsanız kendi kendinize iki dili de test edin. Bir döngüye sokun, durmadan veritabanına veri eklesin mesela. Arkada saniyeyi sayan bir kod yazın. Çıkan sonuçları karşılaştırın. Hangisi daha erken bitirirse... Eğer çok ciddi fark varsa C yoksa da C# devam edin. Aklıma başka bir iç rahatlatacak çözüm önerisi gelmiyor.
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
wmaraci

monelogg monelogg <> Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

Boşuna öğrendiğinizi düşünmüyorum. Daha sonra kullanmasanız bile mutlaka bir şey katar. Ben C hayranıyım. Öğrenmeye başladım. Ama henüz geliştiremedim tam olarak. Size de öğrenmenizi tavsiye ederim. C# ile hiç uygulama geliştirmediğim için özelliklerini pek araştırma gereği duymadım. 50k- 100k arası veri girilecekse bunun veritabanı ile alakası olmalı bence. Düşündüm de zamanınız varsa ve çok emin bir adım atmak istiyorsanız kendi kendinize iki dili de test edin. Bir döngüye sokun, durmadan veritabanına veri eklesin mesela. Arkada saniyeyi sayan bir kod yazın. Çıkan sonuçları karşılaştırın. Hangisi daha erken bitirirse... Eğer çok ciddi fark varsa C yoksa da C# devam edin. Aklıma başka bir iç rahatlatacak çözüm önerisi gelmiyor.

Çok teşekkür ediyorum, bugün bayağı bir yardımcı oldunuz. :)

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Çok teşekkür ediyorum, bugün bayağı bir yardımcı oldunuz. :)

Rica ederim, ne demek. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Teşekkürler Ertug, BrutalStar.

Aklıma bir soru daha geldi, C# büyük projelerde hız bakımından yetersiz kaldığını okumuştum, acaba bir projeyi console olarak tasarlayıp sadece görüntünün güzel olması açısından bir arayüz tasarlama gibi bir şey yapılabilir mi? Yani atıyorum bir console projeyi dll olarak olarak bir form uygulamasına çağırıp form uygulamasını sadece görüntüleme için kullanmak mümkün müdür?

Şöyle anlatayım.
Örneğin bir veri tabanı sorgusunu çalıştırdık. Sonuçlar console ekranında listelendi.
Form uygulaması ise sadece o sonuçları gösterecek.
Mümkün müdür? Mantıklı mıdır?

Bu mümkün fakat zahmetli ve mantıksız. Hız açısından da daha yavaş olur. C#'ın yavaş olması konsol veya formla alakalı değil. C# ile yazılan uygulamalar derlenirken MSIL denen bi koda çevrilir, C veya C++ ile yazılanlar ise direkt çalışır. Bu yüzden daha hızlıdır..

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

BrutalStar adlı üyeden alıntı

Bu mümkün fakat zahmetli ve mantıksız. Hız açısından da daha yavaş olur. C#'ın yavaş olması konsol veya formla alakalı değil. C# ile yazılan uygulamalar derlenirken MSIL denen bi koda çevrilir, C veya C++ ile yazılanlar ise direkt çalışır. Bu yüzden daha hızlıdır..

C ve C++ ile yazılan kodlar makine diline çevrildiği için hızlıdır, direkt çalıştığı için değil. Bkz: asm

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Yüksek ölçekli datayı zaten bir ekranda göstermek olduğu gibi saçmalık olur.

Siz yüksek ölçekli data ile çalışmak istiyorsanız ve bunu ölçeklemek istiyorsanız. Bunun geliştirilmş teknolojiler ve yeni çıkan big data kavramı var.

Hadoop ve cache teknolojileri bunun için bir örnek ve bu iki teknolojileri bir arada derleyip kullanmanızı sağlayan hazelcast gibi kütüphaneler mevcut. Hazelcast türk mühendislerinin yapımı bir api'dir. Muadilleri arasında en iyisidir.
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Ertug adlı üyeden alıntı

C ve C++ ile yazılan kodlar makine diline çevrildiği için hızlıdır, direkt çalıştığı için değil. Bkz: asm

Direkt çalışmasından kastım o zaten, yoksa tüm programlar asm'e çevrilir, C++'a has birşey değil. Sadece bir aracı yok.

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al