wmaraci reklam

CDN kullanan varmı?

14 Mesajlar 2.910 Okunma
smmexpress

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)
cf haricinde CDN kullanan var mı aranızda? Arama motoru optimizasyonu ile ilgili bir yazı okuyordum, düzgün yapılandırılmış ve siteyi öncekinden daha hızlı kılacak CDN aktif edilirse çok büyük yararları olacağı deniyor Google’s ‘Make the Web Fast’ team tarafından da bu olayın desteklendiğinden vs.. Kullanıp yararını gören varmıdır? Başka bir hızlı host alsak (Türkiye'den ya da farklı birkaç yerden..) sitenin veritabanını ftpyi vs. orayada aktarsak sadece htacces ile ayarlayabilirmiyiz bölgesel girişlerde hangi serverdan bilgi kullanılacağını? birkaç yeri araştırdım hazır panelleri vs. varda oda htacces değiştiriyor sonuçta heralde? Nasıl aktif ederiz, nasıl kullanabiliriz bilen birisi kısaca bahsedebilir mi?

wmaraci
reklam

defensive defensive WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 14 / 167
  • Ticaret 35, (%100)
eğer sitenizde çok fazla resim ve video varsa bunun için cdn kullanımı çok uygundur ve seo'ya yararı çok fazladır. cdn için bir subdomain oluşturup dosyaları subdomain üzerinde yükleyerek bunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. örnek olarak cdn.orneksite.com şeklinde oluşturuluyor.

Eğer wordpress kullanıyorsanız bunun için hazırlanmış eklentiler var araştırın derim.

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)

defensive adlı üyeden alıntı

eğer sitenizde çok fazla resim ve video varsa bunun için cdn kullanımı çok uygundur ve seo'ya yararı çok fazladır. cdn için bir subdomain oluşturup dosyaları subdomain üzerinde yükleyerek bunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. örnek olarak cdn.orneksite.com şeklinde oluşturuluyor.

Eğer wordpress kullanıyorsanız bunun için hazırlanmış eklentiler var araştırın derim.

subdomain alsakta cdn olayı tamamen host-server ile ilgili değil mi hocam? yani siteye nereden giriliyorsa mesela Türkiyeden buraya en yakın serverdaki bilgiler ziyaretçiye aktarılıp daha hızlı sayfa açılıyor, ya da Almanyadan giriliyorsa sitenizdeki içerikler atıyorum hollandadaki serverlardaysa(türkiye ile hollandada ayrı ayrı) almanyadan siteye giren hollandadaki içerikleri görmüyormu daha yakın oldğu içinde daha hızlı açılmıyormu site? subdomain ile alakasını anlayamadım açıklarmısınız ?

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
CDN'de ki temel amaç, sitenizi sorgularla boğmak yerine doyayı direk dışardan çağırmak. Mesela şöyle düşünü, wp siteniz var. Resimleri alıp sunucuya yüklemektense, blogger hesabından buraya yükleyip, linkini yayınlamak daha avantajlı olacaktır. Tabi bunlar yoğun dosya barındıran sunucular için iyi oluyor. Ama 50-100 resim olan sunucularda gerek oldugunu düşünmüyorum.

Belki Js'ler için kullanılabilir ancak onuda cache eklentileri ile sıkıştırıp birleştirebiliyorsunuz.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 14 / 167
  • Ticaret 35, (%100)

kpssdelisi adlı üyeden alıntı

subdomain alsakta cdn olayı tamamen host-server ile ilgili değil mi hocam? yani siteye nereden giriliyorsa mesela Türkiyeden buraya en yakın serverdaki bilgiler ziyaretçiye aktarılıp daha hızlı sayfa açılıyor, ya da Almanyadan giriliyorsa sitenizdeki içerikler atıyorum hollandadaki serverlardaysa(türkiye ile hollandada ayrı ayrı) almanyadan siteye giren hollandadaki içerikleri görmüyormu daha yakın oldğu içinde daha hızlı açılmıyormu site? subdomain ile alakasını anlayamadım açıklarmısınız ?

hocam takip ettiğim birisidir okumanı tavsiye ederim.

http://www.cryptosam.com/adim-adim-cdn-kullanimi-ve-seo/

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)

Sağol paylaşım için daha önce okumuştum burayı yalnız soru işaretlerinin tamamını gidermemişti ;)

• Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 14 / 167
  • Ticaret 35, (%100)

Sağol paylaşım için daha önce okumuştum burayı yalnız soru işaretlerinin tamamını gidermemişti ;)

hocam durumu tam olarak bende bilmiyorum :D buraya bakarak ayar yapılması bişeyleri oturtur gibi geliyor

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

CDN'de ki temel amaç, sitenizi sorgularla boğmak yerine doyayı direk dışardan çağırmak. Mesela şöyle düşünü, wp siteniz var. Resimleri alıp sunucuya yüklemektense, blogger hesabından buraya yükleyip, linkini yayınlamak daha avantajlı olacaktır. Tabi bunlar yoğun dosya barındıran sunucular için iyi oluyor. Ama 50-100 resim olan sunucularda gerek oldugunu düşünmüyorum.

Belki Js'ler için kullanılabilir ancak onuda cache eklentileri ile sıkıştırıp birleştirebiliyorsunuz.

Bahsettiğiniz olayı yer yer kullanıyorum bazı dosyalarım farklı serverlarda yalnız cdn'deki olay biraz daha farklı anladığım kadarıyla.. aynı anda 2 farklı yerde tutuluyor dosyalar yani dediğiniz gibi sitenin kendi ftpsi dışında biryerde değil sadece, hem kendi ftpsi hem başka 2-3 yer misal.. hangisine yakınsa ziyaretçi oradan çağırılıyor dosyalarda buda daha hızlı olmasını sağlıyor, yanlış anlamışsam düzeltirsenizde sevinirim. Dediğin gibi 50-100 resim için aktif edilmesi gerekli değil bencede yalnız işte bu olay misal 100 tl'ye ayrı bir yerden host alınarak yapılabiliniyorsa ve karşılığında sitenin hızında çok büyük bir hızlanma yaratıpta pek çok açıdan siteye katkısı olacaksa kullanıladabilir diye düşünüyorum.. Detaylarını öğrensem ona göre ya boşveririm ya da aktif ederim ;)

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)

Bahsettiğiniz olayı yer yer kullanıyorum bazı dosyalarım farklı serverlarda yalnız cdn'deki olay biraz daha farklı anladığım kadarıyla.. aynı anda 2 farklı yerde tutuluyor dosyalar yani dediğiniz gibi sitenin kendi ftpsi dışında biryerde değil sadece, hem kendi ftpsi hem başka 2-3 yer misal.. hangisine yakınsa ziyaretçi oradan çağırılıyor dosyalarda buda daha hızlı olmasını sağlıyor, yanlış anlamışsam düzeltirsenizde sevinirim. Dediğin gibi 50-100 resim için aktif edilmesi gerekli değil bencede yalnız işte bu olay misal 100 tl'ye ayrı bir yerden host alınarak yapılabiliniyorsa ve karşılığında sitenin hızında çok büyük bir hızlanma yaratıpta pek çok açıdan siteye katkısı olacaksa kullanıladabilir diye düşünüyorum.. Detaylarını öğrensem ona göre ya boşveririm ya da aktif ederim ;)

Hocam Şöyle Birşey; Mesela Js dosyası için konuşalım. Siz Bu dosyalar CDN kullandıgınız zaman atıyorum Amazon'da JS'ler depolandı. Şayet Amazon sizden daha hızlı cevap verdiği için dosyalar oradan çağrılıyor. Ağır yüklerin bulunduğu sunucular bunu çok kullanıyor. Mesela Forex, Borsa sitelerinde anlık olarak değişimlerin gösterildiği bileşenlerde sürekli olarak yenilenme söz konusu oldugu için sizin host alanınızı tüketir. Ama bu JS dosyasını Amazon.com'dan çağrıldığı zaman Sizin sunucunuzu etkilen bir şey olmuyor.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

Cdn hakkında tam olarak öğrenmek istediğin nedir? Hangi amaç ile kullanmayı planlıyorsun. Cache sistemi dışında ve trafik denetimi dışında yapmak istediğin şeyi anlatırsan buradan daha kolay yardımcı olabilirim. Amacı dışında hiç bir işe yaramaz.

CDN: İçerik Paylaşım Ağı anlamına gelir. Bu anlam sunucu içerisinde yük teşkil eden resim, css, js vb dosyaları aynı anda birden fazla kişinin açması ve kullanması ile browser üzerinden sunucuya yansıyan yükü düşürür. Bu sayede farklı ülkelerde bulunan pop noktalarında siteniz cache altına alınır. Bu sunucuda bulunan trafiği düşürdüğü gibi aynı zamanda dosyalarınızda da güvenlik oluşmasına yardımcı olur. CDN kapalı bir cache kutusudur bu sunucuya girmek neredeyse imkansızdır. Ancak site içerisinde direk CDN'den değil de siteden okuttuğunuz bir dosya var ise o zaman işler değişiyor. Sonuç olarak CDN'in görevi dosya cachlemek ve bunu dağıtmaktır.

Hangi CDN daha iyidir dersen dünya'nın en iyisi bana göre tabiki Google başta olmak üzere Akamai'dir Akamai'den sonra CloudFlare profesyonel kullanım gelir. Bir çok CDN firması APİ üzerinden büyük firmalar aracılığı ile kurulmuştur aslında DÜnya'da CDN işini yapabilecek çok fazla kuruluş yok Amazon, Akamai, Google gibi firmaların browser tabanlı olarak daha hızlı sayfa iletişimi ve sayfa hızını arttırmak için geliştirdikleri ve piyasaya çıkardıkları bir yöntem. Sonuçta gelişen tenolojide kısırlaşan bazı şeyleri yenileyerek farklı servisler altında açıyorlar. Kullanmazsanız siz blirsiniz kullanırsanız da faydası olur kısmen. Bu arada Azure'u ve OVH'ı da unutmamak gerekir. CDN konusunda oldukça iyi firmalardan biri.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al