freelance iş ilanları

Türk Sosyal Ağ Kurmak Üzere Ekip

101 Mesajlar 12.658 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

hyltcasper hyltcasper WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İşsiz, resmi olmayan öğrenci
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Sorun iletişim, bence ekip arasında görüşmeler telefon ile sağlanmalı ve herkes bu telefonlara önem vermeli. Eğer bir şirket olarak gönüllü ararsanız insanlar işi daha ciddiye alabilir.

wmaraci
reklam

srhtycl srhtycl IBM Ambassador Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 501
  • Beğeniler 86 / 124
  • Ticaret 12, (%100)

JackkerL adlı üyeden alıntı

Yazılanları okursan "fikir ekibi" diye birşey kurmayı planladık, beyin fırtınası yapıp "neden bizim sosyal ağımız?" "neden twitter yada facebook yerine biz?" gibi sorulara cevap arayacaktık. Gelgelelim fikir ekibi toplantıya tenezzül edip katılmadılar..

Sözde fikir ekibi toplayıp neden bizim sosyal ağımız diye fırtına yapmanız güzel fakat icraate gelince "nedenler" bence gereksiz.

JackkerL JackkerL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 1868
  • Beğeniler 219 / 526
  • Ticaret 16, (%100)

srhtycl adlı üyeden alıntı

Sözde fikir ekibi toplayıp neden bizim sosyal ağımız diye fırtına yapmanız güzel fakat icraate gelince "nedenler" bence gereksiz.

Ortada gereksiz bir neden'de yok malesef, hadi nedeni geç "katılamayacağım" diye haber veren dahi olmadı.

chuckyesk chuckyesk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
rus yandex i türkiyede kullanan bir kaç milyon varsa senini siteninide tutmama ihtimaki yokdur herhalde biraz uğraşarak fikiler dolu ama güvenip icrat yapacak yok

wmaraci
wmaraci

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
Bir sosyal ağ kurmak aslında çok kolay ama önemli olan sadece onu gerçekleştirecek sabır ve bakış açımızı değiştirmek.

A: Sosyal ağ yapsak olur mu ki?
B: Tabii abi, neden olmasın bence bak şunu ekleyelim, bunu yapalım.
A: Evet, evet hatta şuda olsun.
B: Tamam hemen isim bulalım, twitter ve facebook sayfalarını açalım.
A: Tamam sen tasarıma başla bende şu kod yapısını halledeyim.
...
(proje çıkmaza girince yada facebook ve twitter benzeri olduğu zaman çevreden gelen "oğlum aynı facebook bu", "aynı twitter olmuş bu ya" ve "facebook yada twitter varken kim girsin ki buna" gibi yorumlar üzerine)
...
A: Ya aslında şimdi Facebook varken buna neden girsinler ki?
B: Türk yapımı abi girerler.
A: Ama şimdi bir sürü reklam lazım buna.
B: ...

Bütün bir proje ve heves sadece 3-4 söz ve bir iki zorluk derecesi ile bitti gitti. Bu sadece sosyal ağlar içinde değil herhangi bir proje için. Maalesef millet olarak şunu aşmış değiliz; "bu zaten var.." diyerek yapmaktan vazgeçiyoruz. Olan bir şeyi daha iyi hale getirebilir, daha farklı halde sürebilir ve geliştirebiliriz. Facebook vardı, Twitter aldı onu indirgedi yeni sosyal ağ çıktı keza Pinterest, aynı şekilde Instagram hepsinin temeli aynı.

Önce bakış açımızı değiştirmeli ve inanmalıyız bence.
Ek olarak; bu tür projeler uzaktan veya tanımadığın kişiler ile yapılacak projeler değiller. Yapılır evet ama alanında çok iyi arkadaşlar ile yapılır. Benim arkadaşım bir projede yer aldı ve silikon vadisi ile çalıştı zaman zaman uzaktan zaman zaman gidip orada bulunarak. Ama çalışma arkadaşları bilgi dışında ciddiyet ve disiplin ile işe hakimlerdi.

En baştada dediğim gibi sosyal ağ oluşturmak için tasarımsal ve kod yapısı bilgin varsa tek kişi bile yazabilirsin yada minimum iki kişi ile ama önemli olan bunu yazmak değil bakışı değiştirmek.

halilyc halilyc labters.com Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Web & Grafik ve iOS
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 837
  • Beğeniler 441 / 190
  • Ticaret 6, (%100)
Ben work and travel programı ile Amerikaya gittim ve bir sürü rus arkadaşım var hiçbiri facebook fln kullanmıyordu hepsi vk.com kullanıyordu yani kendi sosyal ağlarını. Neden bizde böyle birşey yapamıyalım ki ? Ama bence yapılacaksa facebook klonu gibi değilde farklı birşey olmalı zira kimse kolay kolay facebook`a alternatif olarak kullanmaz bence zira neredeyse tüm arkadaşlarımız burada alışkanlıklardan bahsetmiş bende açıkca yazmıyayım. Ben Grafik, Kodlama v.b aklınıza ne gelirse yardımcı olabilirim. Elimden her iş gelir hesabı :)

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Nedir son durum, merak ettim.
Video tanıtım ve kampanyalar için bireysel olarak iletişime geçebilirsiniz, grup içerisinde yer almaktan ziyade destek olmak isterim.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

Goqsoloji Goqsoloji WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 90
  • Beğeniler 10 / 5
  • Ticaret 1, (%100)
Başka bir sitenin özentisi olmak yerine o sitede olmayan şeyleri bulmak daha iyi. Aynısını ya da benzerini yaparsanız kusura bakmayın ama patlarsınız.

www.Goqs.Net - Teknoloji'den haberiniz olsun.

Twitter: @Goqsoloji

dogukanktc dogukanktc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 397
  • Beğeniler 109 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
öncelikli hedef isimde olmalı. insanlarımızı Türk girişimine kazandıracağız, yabancı bağımlılığını yeneceğiz deyip de sosyal ağın ismini yabancı koymak daha baştan kaybetmek anlamına gelir. örneğin "quup.com", belki anlayanlar bilenler var mı bilmiyorum ama ben bu adı ilk duyduğumda özellikle belirtilmemiş ise Türk girişimi olduğunu anlayamam. ancak siteye girip de bakarsam Türk girişimi olduğunu anlayabilirim. Ki zaten siteye girme gibi bir eylem de gerçekleştireceğimi zannetmiyorum. ilk bakışta çöp bir taklit gibi gözüküyor. Eğer bu projenin bir yerlere gelmesi, öncelikle ülke sonra da global çapta konuşulması, gerçekleştirilip de istenen verim alınmayınca hevesin kaçmaması için öncelikle güzel ve Türkçe bir isim ve sonra da büyük tanıtım girişimleri gerekiyor. tanıtım girişimleri derken sadece webmaster ve diğer forumlara yazı yazarak diğer başarısız projeler kervanına katılmamak için sosyal medyada ısrarlı reklamlar, tanıtıcı videolar, gerekirse -ki gerekir- televizyon ve açık hava reklamları ile bu projenin iyi tanıtılması gerekir. Burada reklam kalitesi de önemlidir. Kullanıcı parlak reklamları sever de diyebiliriz :) Flash tv reklamı gibi olmamalı anlayacağınız :)

Ayrıca benim gözümde yapılan en büyük yanlış ise, proje tam olarak rayına girmeden, orasında burasında eksiklik varken tanıtım yaparak ilk siftahı yapacak ziyaretçilere koca bir eksiklik tablosu göstermektir. Yani demem o ki kullanım açısından, görüntü açısından, opsiyonellik açısından eksiklikler giderilmeden tanıtım yapmak ve sonra da ziyaretçilerin gözünde "bir şeye benzemeyen adi taklit" statüsüne düşmemek gerekir. bunun için de çok özenli bir çalışma yapılmalı, gözle görülür eksiklikler tamamlanmadan tanıtım girişimleri yürütülmemelidir. Gözle görülür eksiklikler tamamlandıktan sonraki dönemde açığa çıkan eksiklikler çeşitli şekillerde size ulaşacak ve çözümü istenecektir. Burada rakip sosyal ağların incelenmesi ve kullanıcıların sizi seçmesi için rakiplerdeki vazgeçilmezlerin yanına tutulacak özellikler ekleyip kullanıcıyı çekmek gerekir. Tabii bu özellikler zaman içerisinde gelişecektir ancak oturmuş birkaç şirkete kafa tutabilmek için fazla zaman da yoktur. Tüketici hep en iyisini tercih eder.

Unutulmamalı ki her insan uzman değildir. Sosyal paylaşım sitelerine sadece uzmanlar, emeklerinizi tam anlamıyla görebilen, anlayabilen ve tebrik edebilen bir kitle girmez. Aksine sizin koca bir ekiple uzun zamanlar boyunca yürüttüğünüz bir proje kullanıcı gözünde hiçbir şey statüsüne kolaylıkla düşebilir. Bu yüzden özellik yanında görsellik de önemlidir. Örneğin quup ile aynı şablona sahip bir sürü proje var. siz de bunların arasına katılırsanız baştan başarısız olursunuz. Yani bir bakıma başka projelerle pişti olup taklit ve çöp durumuna düşersiniz. bunun yüzünden kullanıcıya farklı bir göz zevki tattıracak tamamen özgün bir tasarım ilk hedefiniz olmalı.
özellik bakımından da bu böyle olmalı, "kendi halinde kullanıcı" diğer sitelerde yapabildiği eylem ve etkinliklerin yanında daha yaratıcı ve ilgi çekici şeyler yapabilme lüksüne kesinlikle sahip olmalıdır.

Sosyal paylaşım sitelerinin temel amacı kişilerin büyük bir kitle ile iletişim içerisinde olmasıdır. insanlar daha büyük kitlelere ulaşabilecekleri siteleri tercih ederler. bunun içinde projenizin büyük bir kitle tarafından kabul görmüş ve kullanılmakta olması gerekir. Bunu sağlamak için kullanıcının siteye çekilmesi gerekir. Bunun çözümü de sürekli, sürekli, sürekli tanıtımdır. Kullanıcı birkaç sefer orada burada gördüğü reklamlar ile sisteminize girdikten birkaç ay veya hafta sonra girmek istediğinde -ki bu sonranın nedeni büyük ihtimalle sitenizin beğenilmemesi ve ilgi görmemesi veya eksik bulunmasıdır- "Neydi ya o sitenin adı?" dememesi için öncelikli olarak akılda kalıcı bir isim ve ikinci ve en önemli olarak geniş zamana yayılmış reklam etkinliği gerekir. Örneğin yandex gibi aylarca süren (aylar oldu mu onu da bilmiyorum ya :) ) ve yeni özelliklerin de tanıtıldığı reklamlar uzun vadede yayınlanmalıdır. Kişi eğer bir şeyi orada burada sürekli ve uzun zaman boyunca görürse aylar sonra da olsa kendini o gördüğü şeye yönelirken bulabilir. Tabi tek elde bulunan bir sektörde kitlelere hitap etmek tabii ki zor ve sıkıcı kimi zaman yıldırıcı olacaktır.

Kişiler daha büyük kitlelere hitap edebilmenin yanında hitap edebilme lüksüne de sahip olmalıdır. Örneğin bir kişi bir sitede gördüğü bir resmi, videoyu, yazıyı vs. beğenir ve sosyal ağ hesabında paylaşmak isterse o sitenin altında sizin sosyal ağınızın paylaş butonunu görmek ister. bu tabii sizin halledebileceğiniz bir sorun değildir. bu yüzden kişi facebook un paylaş butonunu görür ve facebook da paylaşır. Burada sizin yapabileceğiniz şey en basitinden site sahiplerini sizin paylaş butonunuzu sitesine eklemesini teşvik etmektir. Ki site sahibi de, eğer sizin tanıtımlarınız etkili olur ve büyük bir kitleye ulaşırsanız, bu büyük hit kaynağını desteklemekten başka seçeneğe sahip olamaz. ama öncelikle teşvik bu konuda etkili olur.

Sizin tercih etmeyen bir kullanıcıyı karşınıza alın ve rahat bir şekilde neden ben değil de facebook sorusunu yanıtlamasını isteyin. Bu size bu makaleyi okumanızdan daha yararlı olacaktır. Kullanıcıyla iç içe olun, saha araştırması yapın. Birkaç kişinin eline kalem kağıt verip kalıplaşmış sorularla tüketiciye A mı B mi diye sormasını beklerseniz milletimizin yüksek sallama kabiliyeti size yanlış bir araştırma sonucu verir :) Bunun için kahvede çay içerken, cafe de arkadaşlarla sohbet ederken bu soruları sorun ve arkadaş ortamı rahatlığında verilen açık ve net istek ve şikayetlerin keyfini çıkarın. En önemlisi de yalan söyleme kabiliyeti bulunmayan ve en küçük eksikliğinizi yüzünüze söyleyebilen açık sözlü(!) arkadaşlara bu soruları her gelişmeden sonra sormaktır.

Benim size naçizane tavsiyelerim bunlardır. Ben de bir uzman değilim. Teknik olarak neyin nasıl olduğunu bilmiyorum ama kullanıcının sizi seçmesi için bunlara ihtiyacınız olduğuna kesinlikle eminim... Okuduysanız teşekkür ederim...
halilyc

kişi bu mesajı beğendi.

dedemir85 dedemir85 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 100 / 81
  • Ticaret 12, (%83)
Konunun Aldığı yorumlar bile kendi başına bir sosyal platform olmuş forum içinde !

Eğer ortaya orjinal bir tasarım ve insanların ilgisini çekebilecek bir kaç yeni özellik konulursa kesinlikle başarılı olur.

Not. Bu arada Benide ekibe alırsanız sevinirim... Sitelerimde ve facebook sayfalarımda reklam yayınlayabilirim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al