wmaraci reklam
lidertakipci

Ücretsiz Taraftar Mail sitesi

10 Mesajlar 1.066 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

stckhlm stckhlm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Fraud Analyst
  • Konum İsveç
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 13, (%100)
Merhabalar,

Yeni uzantılı birçok domainle birlikte kayda açılan besiktas.mail adresini satın almıştım.

Tahmin edeceğiniz üzere beşiktaş taraftarlarına yönelik ücretsiz mail adresi sağlama sitesi yapılabilir. Ancak için yasal boyutu hakkında fikrim olmadığı için danışmak istedim.

Bu şekilde yaptığım bir mail sitesi BJK spor kulubünün herhangi bir amblemini taşımadan sadece renkleri ve ismi üzerinden herhangi bir yasal sorun yaşar mıyım?

Bunun dışında tam olarak bu şekilde bir siteyi ne kadar masraf ederek nasıl yapabilirim?

wmaraci
reklam

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
İsim olarak sorun yaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Tabii ki o da şu şekilde olacaktır. Piyasada Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, vb. ismi ile dolaşan çok site var ama hiç biri göze batmıyor. Büyüdüğü zaman, göze battığı yada bir kurumsalllık kazandığı zaman otomatikmen isim hakkın nedeni ile hukuki yollara başvurabilir. Ama şunuda belirtmek lazım Beşiktaş isim hakkı ne diye ve nasıl kayıtlı? Çünkü aynı zamanda Beşiktaş bir semt adı bu yüzden logo kullanmaksızın kullanıldığında bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Alt yapıya gelince güzel, güvenli, hızlı ve geniş bir server yapısına sahip olmalısınız. Biraz ciddi maliyet gerektiriyor. Aksi takdirde bir müddet sonra patlama yaşanacaktır.

gencseen gencseen Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 75 / 19
  • Ticaret 1, (%100)
sunucu masrafı yapamam diyorsanız
kurumsal.yandex kullanın 1000 tane veriyor.ücretsiz

• Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
Yandex.Mail API'lerini kullanmayı bilen varsa eğer benimle iletişime geçerse sevinirim.

wmaraci
wmaraci

miharbisukarak miharbisukarak Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 121 / 106
  • Ticaret 6, (%100)

Kaplan adlı üyeden alıntı

İsim olarak sorun yaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Tabii ki o da şu şekilde olacaktır. Piyasada Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, vb. ismi ile dolaşan çok site var ama hiç biri göze batmıyor. Büyüdüğü zaman, göze battığı yada bir kurumsalllık kazandığı zaman otomatikmen isim hakkın nedeni ile hukuki yollara başvurabilir. Ama şunuda belirtmek lazım Beşiktaş isim hakkı ne diye ve nasıl kayıtlı? Çünkü aynı zamanda Beşiktaş bir semt adı bu yüzden logo kullanmaksızın kullanıldığında bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Alt yapıya gelince güzel, güvenli, hızlı ve geniş bir server yapısına sahip olmalısınız. Biraz ciddi maliyet gerektiriyor. Aksi takdirde bir müddet sonra patlama yaşanacaktır.

Peki ben birşeyi merak ediyorum bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Aşağıdaki alıntı http://www.ihs.com.tr/domain/alan-adi-domain-tescili.html adresinde yazıyor.

Bir alan adı halka arz edilmeden önce 2 evre vardır. İlk evre yani Sunrise dönemi sadece Marka ve Patent sahiplerine özeldir.
Bu dönemde marka ve patent sahipleri tescil başvurularını takiben ilgili evrakları beyan ederler.
Sunrise evresinde fiyatlar operatörün belirlediği politika doğrultusunda normal fiyatların 5-10 katına kadar çıkabilmektedir.

Sorum şu, halka arz edildikten sonra yani 2. evre olan landrush döneminde eğer Beşiktaş JK bu domain hakkında Sunrise dönemindeyken bir başvuru yapmamışsa ve landrush döneminde başkası alırsa hak talep etmesi mümkün mü? Eğer hak talep etmesi mümkünse halka arz etmesinin ne önemi var yada bu evrelerin?

• Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
Bildiğim kadarı ile eğer isim hakkına başvurabilecek imkanlar elinde varsa her türlü evrede domaine yasal başvuru yapabilir.

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Yandex api ile arkadaşın dediği gibi yapabilirsin

http://api.yandex.com.tr/kurum/doc/concepts/general.xml

stckhlm stckhlm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Fraud Analyst
  • Konum İsveç
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 13, (%100)
Aslında önümüzde Windows live altyapısını kullanan besiktas.li şeklinde örnek bir mail sitesi var ama onlar da aynı şekilde herhangi bir logo kullanımı vs. yok ondan dolayı onların da BJK ile bir anlaşmaları olduğunu sanmıyorum.

Ama yine de sitede kullanılan şu ibareden başları ağrıyabilir mi bilemedim.

''Windows Live üzerinden çalışan, Beşiktaş
taraftarına özel bir mail sunucusudur.''

Biraz ciddi maliyet dediğiniz rakamlar ne kadardır? Bu şekilde sorun yaşamayacağım bir proje olursa para harcayabilirim sanıyorum.

Kaplan adlı üyeden alıntı

• Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
Tabii ki, mesela bir server ayarladın diyelim bunun için en güzeli ve en güvenlisi Exchange server olmasıdır. Ama onların maliyeti fazladır. Normal server aldın varsayarsak eğer serverın alanı ve gücüne göre 1GB alan üzerinden bir kaç yüz kişilik alan verebilirsin ama sonrasında patlama ihtimali çok yüksek. Aynı şekilde güvenlik ve mail server yazılımıda cabası. Open source mail yazılımları var fakat kalite farkıda ona göre var.

Yandex ve Hotmai ile ücretsiz yapabilirsin bir zararınıda görmessin.

gencseen gencseen Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 75 / 19
  • Ticaret 1, (%100)
bende dün sitemin mail adresleri için yandex kurumsala geçtim.Kafam rahat spamlara rahat engelleniyor.1000 tane sitemin uzantısı olan mail adresi kullanım hakkı veriyor.Sitem üzerinden direk giriş yapabiliyrum bknz: orhananilder.com.tr/mail.php gibi veya subdomain oluşturup verilen adrese yönlendirme yapabilirsiniz.
mesela : webmail.siteado.com gider hemen giriş yerine ayrıca maile giriş yapınca benim logom çıkıyor.
Tavsiye ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al