wmaraci reklam

lazyLoad ile daha fazla performans elde etmek

10 Mesajlar 830 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

kodinternet kodinternet "Impossible" is undefined Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 4 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
selam,

Upload edilen resimler php resim kırpma yeniden boyutlandırma vb. aşamalardan sonra listeletiyorum. Resimlerin minimum kategori boyutu 300x450 ve çözünürlükleri yüksek olduğu için en ufak resim boyutu 250kb civarında boyut tutuyor.

Bu resimler tek bir kategoride adet az ise sorunsuz bir şekilde sayfa açılıyor fakat resim adeti arttığı zaman veri tabanından verileri çekerken geçen süreyide sayarsak epey bir zaman alıyor. Acaba bu süreyi en asgariye indirebileceğim ince ayrıntılar yada yapılabilecek ek taysiyeleriniz var mı?

not: lazyLoad kullanıyorum.

wmaraci
reklam

Batarya Batarya SEO & Wordpress Kullanıcı
  • Üyelik 09.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SEO
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 317 / 317
  • Ticaret 122, (%99)
İmage optimizer aracılığı ile resimlerini ilk önce optimize edip ardından websitenize yüklereseniz büyük ölçüde boyutlardan kar elde edersiniz hocam :)

SuatBayram SuatBayram İç Mimar Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek İç mimar
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 40 / 25
  • Ticaret 16, (%100)
Kaliteyi bozmadan resimlerin boyutlarını düşürebilirsiniz. Web sitelerine ilaç gibi geliyor :)

Buyrunuz : http://www.gezginler.net/indir/faststone-photo-resizer.html

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Image Optimizer imajlar için şuan iyi bir çözüm. Database servisine her seferinde hit etmek başlı başına yanlış. Cache kullanınız. Database'e önemli yerlerde dokununuz. Ne bileyim, alışverişte ödeme adımlarında mesela..

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 4 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Batarya adlı üyeden alıntı

İmage optimizer aracılığı ile resimlerini ilk önce optimize edip ardından websitenize yüklereseniz büyük ölçüde boyutlardan kar elde edersiniz hocam :)

Suat Bayram adlı üyeden alıntı

Kaliteyi bozmadan resimlerin boyutlarını düşürebilirsiniz. Web sitelerine ilaç gibi geliyor :)

Buyrunuz : http://www.gezginler.net/indir/faststone-photo-resizer.html

Teşekkürler arkadaşlar, deneyeceğim.

Turgay Can adlı üyeden alıntı

Image Optimizer imajlar için şuan iyi bir çözüm. Database servisine her seferinde hit etmek başlı başına yanlış. Cache kullanınız. Database'e önemli yerlerde dokununuz. Ne bileyim, alışverişte ödeme adımlarında mesela..

Cache kullanıyorum. İlk sorunum aylık trafik oranının yüksek olması, ikinci sorunumsa sayfalama kullanmadığımız için sayfa sonuna alabildiğine görsel olması. İşte tam bu sırada sayfa lazyLoad ile resimleri aktif görünen pencere ile yüklese bile diğer bir takım verileri sayfanın açılışında çekiyor, buda zaman kaybına neden oluyor. Burada bana database için yapabileceğim ince-hassas bir dokunuş lazım. Tam olarak aradığım, teknik bir iş aslında.

Örneğin bazı yöntemler;

Fatih Hayrioğlu' nun : http://fatihhayrioglu.com/onden-resimleripreloading-images-yukleme-yontemleri/

Yine javascript-jquery ile : http://stackoverflow.com/questions/476679/preloading-images-with-jquery

Teşekkürler.

• Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
İşte tam bu sırada sayfa lazyLoad ile resimleri aktif görünen pencere ile yüklese bile diğer bir takım verileri sayfanın açılışında çekiyor, buda zaman kaybına neden oluyor. Burada bana database için yapabileceğim ince-hassas bir dokunuş lazım.

Bunu açarmısınız? Diğer veri ile kasıt nedir, js kütüphanelerinin cagrılmasını, database'e hit edilmesimi?

Database için verileri cache 'leyiniz? Cache kullanıyorumda dediniz hala database'e neden dokunuş arıyorsunuz çözemedim sorunun ne olduğunu..

• Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 4 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Turgay Can adlı üyeden alıntı

Bunu açarmısınız? Diğer veri ile kasıt nedir, js kütüphanelerinin cagrılmasını, database'e hit edilmesimi?

Database için verileri cache 'leyiniz? Cache kullanıyorumda dediniz hala database'e neden dokunuş arıyorsunuz çözemedim sorunun ne olduğunu..

Veriyi kullanırken ben sayfanın yüklenme hızını ve rahat bir gezinti sağlamak için çalışıyorum şu anda.

Bazı çözüm yolları görüyorum CDN gibi. CDN evet iyi bir çözüm medodu fakat benim için değil. Basitçe aklıma şu geliyor; sayfa screen açılışında yalnızca kullanıcı için gerekli olan bilgiler yüklensin, daha sonra kullanıcı sayfayı hızlı bir şekilde görüntüledikten sonra diğer nesnelerde yüklensin ki web sitesinde scroll ya da gezinti sırasında zaman kayıpları yaşanmasın diye düşündüm.

• Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Dostum verinin yüklenme hızlı 1 saniye belki surmez ki cachten okursan.

Database'den okuduğun veriyi cache içindemi tutuyorsun, yoksa her sayfa doldugunda database'e istek sorgusu atıyormusun?

Lazy load zaten async şekilde imaj dosyalarını çağırmak(imaj için konuştuğumuz).

Hatta performansı artırmak için js dosyalarınıda cache içinde tutabilirsin. Daha sonra sayfayı parça parça html olarakta cacheleyebilirsin.

Hangi cache server'unu kullanıyorsun?

CDN için yüksek miktarda imaj dosyanız olması gerekiyor. 10milyon gibi min. baz alınabilir sayı olarak düşünülebilir.

• Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 4 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

Dostum verinin yüklenme hızlı 1 saniye belki surmez ki cachten okursan.

Database'den okuduğun veriyi cache içindemi tutuyorsun, yoksa her sayfa doldugunda database'e istek sorgusu atıyormusun?

Lazy load zaten async şekilde imaj dosyalarını çağırmak(imaj için konuştuğumuz).

Hatta performansı artırmak için js dosyalarınıda cache içinde tutabilirsin. Daha sonra sayfayı parça parça html olarakta cacheleyebilirsin.

Hangi cache server'unu kullanıyorsun?

CDN için yüksek miktarda imaj dosyanız olması gerekiyor. 10milyon gibi min. baz alınabilir sayı olarak düşünülebilir.

Soruyu cevapsız bırakmak istemedim. Yoğun bir dönemimde açtığım bir konuydu. O zaman yazılımda bir döngüye takıldığı için sorgu uzun sürüyordu. Bu sorunu göz önünde bulundurarak yazmıştım.

Evet bahsettiklerinde haklısın, yalnız e-ticaret sistemleri büyük projelerdir. Bence tüm teknolojileri profesyonel olarak kullanmak gerekiyor.

Batarya adlı üyeden alıntı

Son olarak arkadaşların önerdiği optimize programları yanı sıra bir şey farkettim. Görseller genelde grafik ya da fotoğrafçılar tarafından geliyor. Kullandığı görsel programda örneğin photoshop da baseline optimized seçili olarak kaydediyorsa resimler açılış hızına ve seo ya etki ediyor.

Hoşçakalın beyler, cevaplar için teşekkürler :)

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
LazyLoad resimlerin sırayla yüklenmesini sağlasa da header kısmına bazı javascript dosyaları eklenir bu da yavaşlamaya sebep olur. Dolayısıyla tecrübelerime göre bu tekniği kullanmamanızı öneririm. Oluşturulan o javascript dosyalarını footer'a taşımayı denerseniz sitenize elveda diyebilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al