wmaraci reklam
lidertakipci

Yapay Zeka

30 Mesajlar 4.047 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Shrikeen Shrikeen Frontend Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Front End Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 2933
  • Beğeniler 745 / 744
  • Ticaret 60, (%100)
Merhaba arkadaşlar, şu sıralar merak ettiğim birşeylerden biri de bu. Benim fazla bir PHP bilgim yok yavaş yavaş öğreniyorum fakat eğer öğrenirsem böyle birşey yapmayı planlıyorum.

Şimdi PHP ile yapay zeka yapılabilir mi?

Örnek olarak şöyle anlatayım.

Bir web sitem var, web sitesine girdiğim anda hoşgeldin yazıyor. Sonra altta bir sohbet çubuğu çıkıyor. Mesela sohbet çubuğuna nasılsın diye yazıyorum, bana cevap veriyor. Mesela kendi kendini geliştirebilir bir sistem yapılabilir mi?

Mesela 10 gün o siteye girmedim, girince beni tuhaf karşılayacak birşey söyleyebilir mi?

Biraz Google'da araştırma yaptım ama tam anlamıyla aradığımı bulamadım.

wmaraci
reklam

Troublet Troublet AllahümmeSalliÂlâMuhammed Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci-Çalışan
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 0 / 63
  • Ticaret 0, (%0)
üzerinde çalışılırsa bişeyler olabilir ama eksikleri olur çok uğraşmak gerek. uzmanları daha iyi bilir tabi ben anlamıyorum :)

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Tam anlamıyla bir yapay zeka üretmek neredeyse imkansızdır. Zeka kendi kendine öğrenebilen, öğrediklerini kendi kendine kullanabilen, oluşan durumlara tepkiler geliştirebilen çok karmaşık, çok kompleks bir yapıdır. Bizler burada geliştiriciler olarak algoritmalar geliştiririz, bu algoritmalarla çalışan programlar yazar ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiririz. Bugün yapay zeka ismiyle duyurulan birçok yazılım, içerisinde binlerce, on binlerce, yüz binlerce olasılığın tek tek programlandığı bir yapıdan fazlası değildir. Aynı kendi zekamız gibi işleyen bir zeka, bugün ancak sinemada mevcuttur sanırım.

Bu gece normalden daha gevezeyim ancak yine de yukarıda değindiğim noktaların konumuzla yakından alakası var. Sizin örneğiniz üzerinden yola çıkacak olursak şöyle diyebilirim; eğer bir konuşmada seyredebilecek her durumu, her değişkeni ve her faktörü hesaba katarsanız sizinle konuşan, size asılan, uzun süre uğramadığınızda o anki hislerine göre trip atan yada çok fazla üstelemeyip muhabbeti kuran bir zeka geliştirebilirsiniz. Ancak bunun için yüz binlerce satır kod yazmalısınız. Bu kadar kodu normal bir zeka hızında işlemeye ne sizin işlem gücünüz yeter, ne sunucunun işlem gücü, ne bir binadaki tüm bilgisayarların işlem gücü. Tüm bu işin sonunda elinizde çok muazzam bir AI ürünü olur. Ancak bu programın ayrı servera çıkıp dünyayı ele geçirmesi oldukça ufak bir ihtimal. Hani "kodunda yok" derler ya, o hesap.

Öte yandan, küçük ve çok da karmaşık olmayan işler için yapay zekalar geliştirebilirsiniz. Bugün internetten bir satranç oyunu açtığınızda yapay zekaya karşı oynarsınız. Age of Empires'ta yapay zekayla yönetilen bir krala karşı savaşırsınız. Call of Duty oynarken yapay zeka tarafından yönetilen düşmanın kafasına sıkarsınız. Her yapay zeka gerçek bir yapay zeka olacak diye bir kaide yok :)

Bu örnekte bir değişken tutarsınız, kullanıcının son giriş yaotığı tarihi bu değişkene atar değişken değerini saklarsınız. Kullanıcı geri döndüğünde değeri çeker, aradaki fark 10 günü geçmişse "Nerde kaldın olm?!" mesajını yazdırırsınız. Uğraş işi, zevkli iş ama akli dengesi yerinde olan birinin girişeceği iş değil. Tecrübeyle sabittir :D
idea Shrikeen Muhsin ASLAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 2933
  • Beğeniler 745 / 744
  • Ticaret 60, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Tam anlamıyla bir yapay zeka üretmek neredeyse imkansızdır. Zeka kendi kendine öğrenebilen, öğrediklerini kendi kendine kullanabilen, oluşan durumlara tepkiler geliştirebilen çok karmaşık, çok kompleks bir yapıdır. Bizler burada geliştiriciler olarak algoritmalar geliştiririz, bu algoritmalarla çalışan programlar yazar ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiririz. Bugün yapay zeka ismiyle duyurulan birçok yazılım, içerisinde binlerce, on binlerce, yüz binlerce olasılığın tek tek programlandığı bir yapıdan fazlası değildir. Aynı kendi zekamız gibi işleyen bir zeka, bugün ancak sinemada mevcuttur sanırım.

Bu gece normalden daha gevezeyim ancak yine de yukarıda değindiğim noktaların konumuzla yakından alakası var. Sizin örneğiniz üzerinden yola çıkacak olursak şöyle diyebilirim; eğer bir konuşmada seyredebilecek her durumu, her değişkeni ve her faktörü hesaba katarsanız sizinle konuşan, size asılan, uzun süre uğramadığınızda o anki hislerine göre trip atan yada çok fazla üstelemeyip muhabbeti kuran bir zeka geliştirebilirsiniz. Ancak bunun için yüz binlerce satır kod yazmalısınız. Bu kadar kodu normal bir zeka hızında işlemeye ne sizin işlem gücünüz yeter, ne sunucunun işlem gücü, ne bir binadaki tüm bilgisayarların işlem gücü. Tüm bu işin sonunda elinizde çok muazzam bir AI ürünü olur. Ancak bu programın ayrı servera çıkıp dünyayı ele geçirmesi oldukça ufak bir ihtimal. Hani "kodunda yok" derler ya, o hesap.

Öte yandan, küçük ve çok da karmaşık olmayan işler için yapay zekalar geliştirebilirsiniz. Bugün internetten bir satranç oyunu açtığınızda yapay zekaya karşı oynarsınız. Age of Empires'ta yapay zekayla yönetilen bir krala karşı savaşırsınız. Call of Duty oynarken yapay zeka tarafından yönetilen düşmanın kafasına sıkarsınız. Her yapay zeka gerçek bir yapay zeka olacak diye bir kaide yok :)

Bu örnekte bir değişken tutarsınız, kullanıcının son giriş yaotığı tarihi bu değişkene atar değişken değerini saklarsınız. Kullanıcı geri döndüğünde değeri çeker, aradaki fark 10 günü geçmişse "Nerde kaldın olm?!" mesajını yazdırırsınız. Uğraş işi, zevkli iş ama akli dengesi yerinde olan birinin girişeceği iş değil. Tecrübeyle sabittir :D

Cok güzel anlatmissiniz hocam. Yani dediginiz degiskenler ile yapilabilir ama ben biraz daha zekali birsey olsun hani ben yapmayim o kendi dusunsun. Ben ona bugun hava nasil diye sordugumda bana hava durumunu gostersin. Bundan 10 yil once bugun ne oldu diye sordugumda bana bunu cevaplasin istiyorum. iPhone'un sirisi gibi dusunelim bunu. Bos zamandan daha fazla birseyim yok. O yuzden bunun üzerine yogunlasacagim.

wmaraci
wmaraci

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

XGames adlı üyeden alıntı

Cok güzel anlatmissiniz hocam. Yani dediginiz degiskenler ile yapilabilir ama ben biraz daha zekali birsey olsun hani ben yapmayim o kendi dusunsun. Ben ona bugun hava nasil diye sordugumda bana hava durumunu gostersin. Bundan 10 yil once bugun ne oldu diye sordugumda bana bunu cevaplasin istiyorum. iPhone'un sirisi gibi dusunelim bunu. Bos zamandan daha fazla birseyim yok. O yuzden bunun üzerine yogunlasacagim.

O zaman size şöyle bir tavsiye vereyim, yazılımı çocuk yetiştirir gibi yetiştirin :)

Bildiğiniz gibi çocukları USB'den bilgisayara bağlayıp programla(ya)mıyoruz. Bir programın ne dediğinizi anlamasını (sahiden anlamasını) istiyorsanız önce kullandığınız dili ona öğretmelisiniz. Ona kelimeleri, bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğretin. (Neyse ki bilgisayarlar harflere ve karakter setlerine, matematiğe aşina, bu kadar temelden girmek ömrünüzden ömür götürürdü :) ) Dil hakimiyetini sağladıktan sonra programı belki şu şekilde düşünmeye sevkedebilirsiniz:

Bu adam bana 'saat kaç' diye bir şey yazdı. 'saat'in şimdiki sistem saatini gösteren, zaman hakkında bilgi veren fonksiyonlarımdan biri demek olduğunu biliyorum. Bir de bana 'kaç' demiş. Sonunda soru işareti yok ama bu 'bir değerin miktarını öğrenmek için kullanılan bir kelime' anlamına gelen 'kaç' olmalı. Çünkü daha önceden kaçmamı gerektirecek (nereye kaçacaksam :P) hiçbir şey konuşmadık, e bir sayı da sormadım cevabını bekleyeyim. Neyse, bu adam saati öğrenmek istiyor sanırım. Halbuki sağ alt köşede eşek kadar yazıyor, niye soruyorsa artık. Neyse şuna saati göstereyim de kurtulayım, sinirlenip donanımıma yumruk atmasın.

Eğlenceli görünüyor ama meşakatli iş. Başarılar :)
Shrikeen

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 2933
  • Beğeniler 745 / 744
  • Ticaret 60, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

O zaman size şöyle bir tavsiye vereyim, yazılımı çocuk yetiştirir gibi yetiştirin :)

Bildiğiniz gibi çocukları USB'den bilgisayara bağlayıp programla(ya)mıyoruz. Bir programın ne dediğinizi anlamasını (sahiden anlamasını) istiyorsanız önce kullandığınız dili ona öğretmelisiniz. Ona kelimeleri, bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğretin. (Neyse ki bilgisayarlar harflere ve karakter setlerine, matematiğe aşina, bu kadar temelden girmek ömrünüzden ömür götürürdü :) ) Dil hakimiyetini sağladıktan sonra programı belki şu şekilde düşünmeye sevkedebilirsiniz:

Eğlenceli görünüyor ama meşakatli iş. Başarılar :)

Cok tesekkurler hocam. Biraz fazla ugrastiracak ama ortaya guzel birsey cikacak :)
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

wild wild WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 77 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Konuyu okuyunca msn kullandığımız yıllarda aktif olarak kullandığım msn bot programı geldi :D

Gandak Gandak Web Master & Yazar Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Master & Yazar
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)
Düşündüğün şey tabi ki php ile mümkündür. Fakat bu gerçekten çok uzun çabalar isteyen bir şeydir fakat na mümkün değildir. Benim fikrimce son yıllarda gördüğüm en iyi fikir. Fakat geliştirme işi yıllar sürebilir. Sen şimdiden ufaktan başlayabilirsin. Hatta ben bile başlayacağım :)

Byboo Byboo https://www.elitseo.com/ Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Mekatronik Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 955
  • Beğeniler 60 / 224
  • Ticaret 97, (%99)
Prolog Programını incelemelisin, eminim sana bir çok konuda yardımcı olacaktır.

Elit SEO Reklam Yazılım Tasarım

Cadde Media Cadde Media Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek MAKİNA RESSAMI
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 916
  • Beğeniler 4 / 154
  • Ticaret 14, (%100)
Tabi yapıla bilir. Tiviby da böyle çalışıyor Bakınız: http://www.tivibu.com.tr/onlinedestek.tvb

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al