wmaraci reklam

Yazılım Mühendisliği Hakkında Soru

38 Mesajlar 5.685 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1309
  • Ticaret 152, (%100)
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar bakalım hayırlısı :D
atcsoft

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

atcsoft atcsoft WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 17 / 19
  • Ticaret 1, (%100)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

Universite -> Eğitim kadrosuna göre değişen bir dinamiği sormuşsunuz.

Lisans okurken;

Boğaziçi'nde -> C,C++,java,c# vb. bir çok dil ile ilgili ders alabilirsin genelde bir çok dille proje yazıyorsun.

Benim aldığım dersler itibari ile kullandığım diller;

C,C++,Java, C#, Java Web teknolojileri, Java mobil uygulamaları, Asp.Net, Php, C# XNA oyun programlama, Adobe Flash CS3, PHP, HTML/JS, MATLAB

Database : Projelerde kullandığım db servisleri : SQL Server, Oracle, PostgreSQL

Genel olarak SQL dersi aldık (Intro. to Database gibi bir dersti)

Merhaba, hocam ben lise okuyorum.
php/jquery/css/html sql biliyorum. ayni zamanda c# ve javada öğreniyorum şu an.
universite sinavinda cok basarili olacagimi sanmiyorum. o yuzden 2 yillik uzaktan egitim bilgisayar programciligi - o sirada kendimi dahada gelistirecegim - sonrasinda dgs ile yazilim muhendisligi veya bilgisayar muhendisligi okumayi dusunuyorum.

yaptigim bazi calismalar. paylasgitsin.com ( fb api ile yazdim, birsuru ozelligi var, bunu bu isleri yapabildigimi gostermek icin yazdim, hava atmak gibi bir durum anlasilmasin :) )
ve 12 tane daha web sitem var.

sizlerin tavsiyesi ile bu isi ilerletmek, daha iyi ogrenmek istiyorum.
Tavsiyelerinizi alabilirmiyim.

hepinize iyi calismalar.
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Daha iyi öğrenmek istiyorum dan kasıt nedir?

Programlama derya deniz.. tamamını zaten öğrenmek imkansız.

İyi bir yazılımcı olmak istiyorum diyorsan.

Bana göre;

1 - OOP, OOD, SOLID gibi kavramları sindirmelisin.
2 - Temiz, kaliteli ve herkesin anlayabileceği kod yazmalısın. (1. madde olmazsa bunun olması imkansız)
3 - Kendine bir uzmanlık alanı seçmelisin(Front-End, Back-end)
4 - 3. maddede belirlediğin uzmanlık alanı içinde de Programlamayı bir konuda derinlemesine gidip, fark yaratacağın bir özellik elde etmelisin. Multi-thread, paralel programlama gibi.. bu kısımda örnekler çoğaltılabilir.

Paralelde problem çözme, hızlı düşünme, hata ayıklama, algoritmik code kata'lar ve bolca matematik ;) matematik'ten kaçışın yok.

Bu liste çoğalabilir. Aklımdakini hızlıca karaladım.
Vendetta Crewx atcsoft

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

newyorsti newyorsti Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 11 / 13
  • Ticaret 5, (%100)
Her üniversite farklı sanırım okuyan biri olarak bizde durum şöyle :

1.yıl c
2.yıl java(data structures and algorithm) 1.dönem
2.yıl java(programing language) 2.dönem
2.yıl veri tabanı yönetimi ( mssql )
2.yıl OOP(java)

4. yıl da asp.net, c#, mobil, html gibi alanları seçmeli olarak alabiliyorsunuz.

tahminimce çoğu yer c ile başlıyordur.(Introduction)
Java ve c# arasında tercih yapılıyordur.Diğerleride teknik seçmeli ders olarak sistemde vardır.
NOT: Okul diplomadan başka bir şey vermez.
Crewx STAKHosting

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1309
  • Ticaret 152, (%100)
newyorsti teşekkürler hocam sağolun.

SpeedTroller SpeedTroller CODe! Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
Şuanda lise okuyorum. İleride üniversite olarak bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği düşünüyorum. Bu konuda görüşleriniz nelerdir? @[YazılımMimarı](userid:7098)

Şuanda HTML/CSS , Asp.net(Orta Derece), C#(Orta Derece), sql(Orta Derece) dilleri biliyorum. Kendimi bu diller üzerinde geliştirmeye devam ediyorum.

atcsoft atcsoft WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 17 / 19
  • Ticaret 1, (%100)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

Daha iyi öğrenmek istiyorum dan kasıt nedir?

Programlama derya deniz.. tamamını zaten öğrenmek imkansız.

İyi bir yazılımcı olmak istiyorum diyorsan.

Bana göre;

1 - OOP, OOD, SOLID gibi kavramları sindirmelisin.
2 - Temiz, kaliteli ve herkesin anlayabileceği kod yazmalısın. (1. madde olmazsa bunun olması imkansız)
3 - Kendine bir uzmanlık alanı seçmelisin(Front-End, Back-end)
4 - 3. maddede belirlediğin uzmanlık alanı içinde de Programlamayı bir konuda derinlemesine gidip, fark yaratacağın bir özellik elde etmelisin. Multi-thread, paralel programlama gibi.. bu kısımda örnekler çoğaltılabilir.

Paralelde problem çözme, hızlı düşünme, hata ayıklama, algoritmik code kata'lar ve bolca matematik ;) matematik'ten kaçışın yok.

Bu liste çoğalabilir. Aklımdakini hızlıca karaladım.

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Daha iyi öğrenmeden kasıt, bütün dilleri değil tabiki, sadece sizin de dediğimiz gibi uzmanlaşmak istediğim alandaki diller, ornegin kendime bir kac dil seçip, onların puf noktalarını, can alıcı noktalarını öğrenmek.

Matematik iyi çok şükür. Ama fizik ve kimya batık.
Tekrar vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
Kolundaki saatten, bilgisayarındaki izlediğin kedi videosundan tut, cebindeki telefona kadar her alanda teknoloji varken, bu teknolojinin eğitimini alan insanın iş bulmasına zor diyenler varsa eğer, bence mantık ritüellerini bir sorgulayıp, düşünce tarzını değiştirsinler.

Bilgisayar mühendisliği okumaktayım, tahmin bile edemeyeceğin kadar iş imkanı var, ancak bilmen gereken şeyler var...
Bunlardan birincisi ve belkide en önemlisi "bu bölümü yatarak geçersen, harbiden iş bulamazsın". Bölüme geldiğinde sana bilgisayarın her branşından tadımlık öğretilir, gerisi senin tasarrufuna kalır.
Sen öğretilenlerden hoşuna gideni seçer, kendini o alanda geliştirirsen, daha sokağı dönmeden iş bulursun.
Yalnız gelir bölüme, sınav haftaları hariç ense yaparsan, 4. sınıfta elinde diplomanla sudan çıkmış balığa döner "ya biz bilgisayay muhendisiyiz, iş yokmu bana?" diye ortalıkta gezersin.
İş ilanlarını incele nadiren "bilgisayar mühendisi aranıyor" yazar.
Sistem yönetici, Backend developer, Java Programmer, Testing Engineer vs. şeklinde iş ilanı verilir, iş ilanına girdiğindeyse ilk madede "elektronik ya da bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun..." şeklinde başlar iş tanımı.

Bu bölümde bilmen gereken 2. kavram ise, sabah 8 akşam 5 meslek istiyorsan, bu topa hiç girmemen gerektiği.
Teknoloji aklın alamayacağı bir hızda değişiyor, öyle ki bir dilde uzmanlaşan adam bile bazen gelen yeni özellikleri yakalayamayabiliyor, o nedenle bu işte her daim güncel kalabilmen gerek, okulun başlangıcından, bu işi bırakana kadar hep öğrenmek zorundasın. Bunun sonu katiyyen yok. Teknoloji dünyasında ben a programını A'dan Z'ye biliyorum diyen 1 tane adam bulamazsın, çünkü bilinmesi mümkün değil, biliyorum diyen varsa da katiyyen yalan söylüyor, kıytırık Notepad'in kaynak kodlarını görsen dudağın uçuklar, ben sana öyle söyleyeyim...

Bu iş tamamen merak ve heves işi, "Hacı ben bilgisayarın başına otururum sabahtan akşama kadar birşeyler araştırır öğrenirim, hiçte sıkılmam " diyebiliyorsan sorun yok demektir.

Son olarak, [COLOR=Red]İNGİLİZCE ! [/COLOR]bu dili adın kadar iyi bilmen gerek.
Kaçarı yok, bu gün öğrenmezsen yarın öğrenmen gerekecek, teknolojinin ortak dili ingilizcedir.
Bu korkutmasın seni, Galler Prensi kadar bilmene gerek yok, bilgisayar dünyasının kitapları öyle C2 ingilizce kullanmazlar, olabildiğine temiz ve anlaşılır ingilizce ile yazılmakta kitaplar.

Şimdi tercih senin :)
[COLOR=Red]
[/COLOR]
burakisci SpeedTroller 557furkan

kişi bu mesajı beğendi.

SpeedTroller SpeedTroller CODe! Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
reload58 açıklamanız için teşekkürler. Bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Verdiğiniz bilgiler beni aydınlattı. Tekrardan teşekkürler.

MOmerAlpi MOmerAlpi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Arayüz Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 306
  • Beğeniler 76 / 67
  • Ticaret 26, (%100)

reload58 adlı üyeden alıntı

Kolundaki saatten, bilgisayarındaki izlediğin kedi videosundan tut, cebindeki telefona kadar her alanda teknoloji varken, bu teknolojinin eğitimini alan insanın iş bulmasına zor diyenler varsa eğer, bence mantık ritüellerini bir sorgulayıp, düşünce tarzını değiştirsinler.

Bilgisayar mühendisliği okumaktayım, tahmin bile edemeyeceğin kadar iş imkanı var, ancak bilmen gereken şeyler var...
Bunlardan birincisi ve belkide en önemlisi "bu bölümü yatarak geçersen, harbiden iş bulamazsın". Bölüme geldiğinde sana bilgisayarın her branşından tadımlık öğretilir, gerisi senin tasarrufuna kalır.
Sen öğretilenlerden hoşuna gideni seçer, kendini o alanda geliştirirsen, daha sokağı dönmeden iş bulursun.
Yalnız gelir bölüme, sınav haftaları hariç ense yaparsan, 4. sınıfta elinde diplomanla sudan çıkmış balığa döner "ya biz bilgisayay muhendisiyiz, iş yokmu bana?" diye ortalıkta gezersin.
İş ilanlarını incele nadiren "bilgisayar mühendisi aranıyor" yazar.
Sistem yönetici, Backend developer, Java Programmer, Testing Engineer vs. şeklinde iş ilanı verilir, iş ilanına girdiğindeyse ilk madede "elektronik ya da bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun..." şeklinde başlar iş tanımı.

Bu bölümde bilmen gereken 2. kavram ise, sabah 8 akşam 5 meslek istiyorsan, bu topa hiç girmemen gerektiği.
Teknoloji aklın alamayacağı bir hızda değişiyor, öyle ki bir dilde uzmanlaşan adam bile bazen gelen yeni özellikleri yakalayamayabiliyor, o nedenle bu işte her daim güncel kalabilmen gerek, okulun başlangıcından, bu işi bırakana kadar hep öğrenmek zorundasın. Bunun sonu katiyyen yok. Teknoloji dünyasında ben a programını A'dan Z'ye biliyorum diyen 1 tane adam bulamazsın, çünkü bilinmesi mümkün değil, biliyorum diyen varsa da katiyyen yalan söylüyor, kıytırık Notepad'in kaynak kodlarını görsen dudağın uçuklar, ben sana öyle söyleyeyim...

Bu iş tamamen merak ve heves işi, "Hacı ben bilgisayarın başına otururum sabahtan akşama kadar birşeyler araştırır öğrenirim, hiçte sıkılmam " diyebiliyorsan sorun yok demektir.

Son olarak, [COLOR=Red]İNGİLİZCE ! [/COLOR]bu dili adın kadar iyi bilmen gerek.
Kaçarı yok, bu gün öğrenmezsen yarın öğrenmen gerekecek, teknolojinin ortak dili ingilizcedir.
Bu korkutmasın seni, Galler Prensi kadar bilmene gerek yok, bilgisayar dünyasının kitapları öyle C2 ingilizce kullanmazlar, olabildiğine temiz ve anlaşılır ingilizce ile yazılmakta kitaplar.

Şimdi tercih senin :)
[COLOR=Red]
[/COLOR]

Aynı şey yazılım mühendisliği değil mi, yorumlarınızla doğru yolda ilerlediğimi düşünüyorum. Aydınlattığınız için çok teşekkürler..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al