wmaraci reklam
lidertakipci

Alan adı uzantısının SEO'ya etkisi var mı?

14 Mesajlar 2.832 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Muhdeli Muhdeli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 402
  • Beğeniler 0 / 73
  • Ticaret 0, (%0)
.Com, .Net veya .Pw gibi domain uzantıları SEO açısından eşit mi?

wmaraci
reklam

gokseltoprak gokseltoprak Limonwp.com Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 83
  • Beğeniler 29 / 44
  • Ticaret 5, (%100)
Ben açıkçası sıralama sonucuna etki ettiğini düşünmüyorum fakat .pw uzantılı bir domainle ziyaretçinin ne kadar güvenini kazanabilirsiniz, burası tartışılır.
ufukt

kişi bu mesajı beğendi.

ufukt ufukt Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Lojistik Operasyon Elemanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 143 / 45
  • Ticaret 1, (%100)

gokseltoprak adlı üyeden alıntı

Ben açıkçası sıralama sonucuna etki ettiğini düşünmüyorum fakat .pw uzantılı bir domainle ziyaretçinin ne kadar güvenini kazanabilirsiniz, burası tartışılır.

Katılıyorum

salichomg salichomg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Network Manager
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 393
  • Beğeniler 18 / 41
  • Ticaret 0, (%0)
google'nin gozunde hic bir farki yok .pw yeni bir TLD sanirsam kullanmani tavsiye etmem ama arkadasin .tk'si bile pagerank 6 aldi yani uzantiyla hic alakasi yok

wmaraci
wmaraci

blogesinti blogesinti WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Google Ads.
  • Konum İsveç
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 472
  • Beğeniler 82 / 71
  • Ticaret 31, (%97)
Güven meselesine yüzde yüz katılıyorum. Ama birde tutturmak önemli tabi.

ebulfeth ebulfeth Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 278
  • Beğeniler 29 / 72
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaslar iki gruba ayrılmısık güven ve seo diye bende kendi fikirlerimi sunmak isterim.
Birincisi günümüzde internet kullanıcıları cogunlukla acemi kullanıcılardır yani bildiğimniz gibi evlere yeni yeni girmeye basladıbunu zqaten gelen aramalara bakarak anlayabilirsiniz.Misal
( Benim Konum A.Önül - Kabe Yolları - arama şekli abdurrahmandan kabe yolalrını dinlemek istiyorum )
Yani gördüğünüz gibi tam bilgiye sahip değiliz buna dayanbarak gelenlerin cogunlugu domainin uzantısına bakmadan iceriginize bakarlar ve acıkcası bugüne kadar kacımız bir sitenini ilk önce domainene baktık ki.Fakat eger projeniz kapsamlı ve ileriye dönük büyük bir proje ise tabiki sırasıyla com.tr veya com veya net en son ihtimal org uzantıları iyi oalcaktır.
Seo acısından emin olun pek etkilediğini düşünmüyorum kendimden örnek vereyim bugün bazı kelimelerde keyword domainleri geride bırakmısım ve ilk 10 dayım artanma hacmi 1 milyona yakın kellimede.Diğeride öyle diğer kelimemde 19 sırada onun ki bir milyon üstü birde.
Hatta iki hafta önce actıgımız aynı domainin org uzantısı bir kelimede bugün baktım 101.sırada.Yani seoda keyworddan cok sizlerin azmi,dogru adımları ve dogru kararları bir eyre getiriri.Selam ve dua ile.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Daha önceden bunun tartışması çok yapıldı aslında, ben uzantının siteye etki ettiğini düşünen azınlıkta yer alıyordum; hala da öyleyim :)
Keyword domain takıntım yok çok fazla, ama, uzantının .com olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Kendimden örnek verecek olursam: kolay kolay pes etmeyi seven bir insan değilim. Bugüne kadar hiç bir .com uzantılı sitemi kapatmadım tutmaması gerekçesiyle. .net uzantılı bir sitem var, günde 6 tane özgün konu eklememe rağmen tutmuyor site, sabah baktığımda geceden beri 2 kişi girmişti. Böyle bir siteyle daha fazla uğraşılmaması gerektiğini düşünenlerdenm; yine bıraktım. Bence .com olsun, çamurdan olsun :)

Untouchable Untouchable Kendimim Kendim Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 18 / 84
  • Ticaret 0, (%0)
ben açıkçası com org net gibi uzantıların google için önemli olduğunu düşünmüyorum şayet öyle ise google ayrımcılık yapıyordur. benim .org almam .biz almam .tc almam google için ne kadar önemli olabilir ki? burada bir çoğumuz neden benim siteme ziyaretçi gelmiyor diye sorduğunda yok yazıların özgün değil yok kopya içerik mi yok link aldık mı diye soruyoruz ama bir kişi çıkıp senin .org ile bitiyor senin .net ile bitiyor onun için demiyor. ayrıca .com .org .net gibi uzantıların hepsinin bir anlamı vardır. ".com ticari amaçlı" ".net genelde network ağ vs tarzı siteler için yapılmıştır" ".org organizasyonlar için" o zaman google diyorki sen network ile ilgili iş yapıyorsan benim arama motorumda işin olmaz ya da sen organizasyon ile ilgili bir iş mi yapıyorsun uzak dur benden. gibi bir düşünce içindemi. Bazı arkadaşlarımız .com un google açısından güvenli olarak algılandığı için ön plana çıkartıyor denildiğide olmuştur. ama ne kadar warez ne kadar illegal ne kadar yasa dışı şeyler varsa yüzde olarak .com ön plandadır güven meselesi ile hareket etse .com diplerde olmalıdır. çoğu yazıları irdelediğinizde hep çelişki çıkmakta. alan adınız ne olursa olsun google sizin kalitenize bakar isminize değil bknz. wikipedia.org %90 ilk sırada

ADS ADS Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğencilik
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
içeriğinizin alan adıyla ilgili olması arma sonuçlarında üst sırada olmanızda büyük bir önem teşkil etmektedir.
LeonS61

kişi bu mesajı beğendi.

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Sanırım eşit olup olmaması sizin yaratıcılığınıza göre değişir.
yükselmek istediğimiz kelime: program indirme
uzantı: .me
domain: kaliteliprogramindir.me

Gördüğünüz gibi site adresinin tamamı yükselmek istediğiniz kelimeyle aynı. Bu durumda google'ın aramalardaki bakış açısı şöyle olmaktadır;

kaliteliprogramindirme.com
kaliteliprogramindir.me

Bu şekilde kaliteliprogramindir.me adresinin kaliteliprogramindirme.com adresinden daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz.
Umarım yardımım dokunmuştur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al