wmaraci reklam

Dikkat Çekmek İçin 6 Saniyen Var!

10 Mesajlar 2.035 Okunma
wmaraci reklam

terzi312 terzi312 Wordpress PERFORMANS Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Dünya çapında büyük bir firma araştırma yapmış ve insanların bir sayfada kalmak için karar kıldığı süreyi hesaplamışlar.

Bu deneyde Linkedin profilleri de araştırmaya dahil olmuş ve fotoğrafı olan profillerde gezinme süresinin %19 arttığı görülmüş.

bkz:

Yazımı tamamen bilimsel çalışmalara dayandırdıktan sonra gönül rahatlığı ile yazabilirim sanırım.
kaynak: http://www.businessinsider.com/what-recruiters-look-at-on-your-resume-2014-11

Neyse, gelelim konumuza.
Bu araştırmanın üstüne fazla da bir şey söylemek aslında haddime değil.
Ama şunu söyleyebilirim ki, bir işte başarıyı yakalamak için bence sadece " bilmek " yeterli değil. Aynı zamanda " pekiştirmek " de çok önemlidir.
Pekiştirmek; pratikleştirmek ve önem seviyesini yukarılara taşımaktır.

Dolayısıyla bir içeriğe atadığımız görsellerin önemini pekiştirmek için özellikle bu deneyi sizlere sunmak istedim.

Yukarıdaki resimden de anlaşılacağı gibi içerik içerisindeki resim
ziyaretçiyi doyurucu nitelikteyse bu sizin içeriğinizin okunmasına + %19 'luk bir katkı sağlayacaktır.

Tabii ki sonrasında girdiğiniz içeriğin ilk birkaç satırı da oldukça önemlidir.
Kendimden örnek vermek gerekirse, bir yazı yazıp bitirdiğimde ekstradan en az o yazıyı yazdığım süre kadar ilk satırları düzenlemeye başlarım.

İnanın doyurucu bir görsel ve yazıda vereceğiniz bilginin özetini ilk birkaç satırda anlatarak bir içerik sunarsanız çok şey kazanırsınız.
Bu söylediklerimize bir de akıcılığı eklersek, işte o zaman ziyaretçimiz o makaleyi okumakla kalmaz, yanında yatar ;)

Şimdi gelin şöyle bir toparlayalım ne dersiniz?

1) Görsel Şölen
İçeriğine yakut değerinde bir görsel bul. İnsanlar değerli taşları sever, sayarlar. Özellikle kadınlar, ohooo. Zaten kadınlara yönelik sitesi olanlar kadınların resimlere ne kadar önem verdiğini bilir; en az değerli taşlar kadar... Çünkü aradıkları şeyler genellikle beğenilerine hitap eder, akıllarına değil.

2) İlk Görüşte Aşk
O ilk satırlar, o sergüzeştin özeti...
Olay sadece içerik hakkında verilecek özet değildir. O ilk satırlar var ya, o ilk satırlar. Bir gazetede manşet neyse ilk satırlarda o dur. Eninden büyük işler yaparak, her şeyi anlatır o ilk satırlar.

3) Dalgasız denizde herkes kaptan!
Bazı denizler Karadeniz 'dir.Hırçındır.
Ben hırçın denizlerde akmayı severim. Ziyaretçi kitlemin hırçın olmasıdır benim kaptan olmamı sağlayan.
Kolay denizleri, durgun denizleri sevmem. Karadeniz gibi çılgın, akıcı değilse akmayacak yolcular isterim.

Yani arkadaşlar buradaki zorlu denizler; yazı okumaktan aciz insanlar.
Sizde bu acziyetlerini gidermek için makalelerinizi akıcı yapacaksınız.
Okuyucu makaleyi ne ara bitirdiğini anlamamalı.
Bir önceki cümlen bir sonraki cümleyi özlemeli.
Mesela çoğu roman kitaplarında; genellikle son satırların, bir arka sayfayı çevirmeye teşvik edecek nitelikte olduğunu duymuştum bir yerden.

Örneğin:
Sayfa 99: son satırlar
...Charlotte eline bıçağı almıştı.... artık başka yolu olmamalıydı ki verdiği karardan hiçte rahatsız değildi. tamda o anda salondan bir gürültü koptu....

Bu bilgilerin SEO ile uzaktan yakından bağlantısı yoktur.Aslında SEO kimin umrunda ki?
Amacınız sıralamalarda yükselmek ise sadece basacağınız ilk adım SEO 'dur.
Sonraki adımların hepsi SERP 'tir. Manipüledir.
Dolayısıyla sıralamalarda yükselmek SEO ile başlar fakat SEO ile bitmez.
Aslında hiç bitmez. Bu bir serüvendir ve bu serüvenin baş kahramanı daima İÇERİK olacaktır.
mgtdizayn nuhrg fevzib

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com
wmaraci
reklam

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
tespitler doğru ama bunu, bu araştırmaya dayatmanız bence yanlış. Sebebine gelince Linkedin insan profilleri üzerine olan ve genellikle iş hayatı için kullanılan bir site. Kendinizde demişsiniz, Profili olmayan sayfadan hemen çıkılmış diye. Çünkü iş veren için güvensizlik yaratır.
Dikkat ederseniz verdiğiniz kaynakta, en çok bakılan bölge, eğitim bölümüdür.

Kendi sitemize uyarlama konusunda dediklerinize tamamen katılıyorum.
Sitenizin okunabilirliğini arttırmak kadar yararlı birşey yoktur. Paragrafsız bir yazıyı ben dahi okumuyorum. Çünkü ilgi çeken bölümün hangi kısımda başlayacağını bilmediğim yazıya bakmam. Başlıksız yazılar bana göre özensiz peşpeşe sıralanmış cümlelerden farksızdır.
tafamus57

kişi bu mesajı beğendi.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

tespitler doğru ama bunu, bu araştırmaya dayatmanız bence yanlış. Sebebine gelince Linkedin insan profilleri üzerine olan ve genellikle iş hayatı için kullanılan bir site. Kendinizde demişsiniz, Profili olmayan sayfadan hemen çıkılmış diye. Çünkü iş veren için güvensizlik yaratır.
Dikkat ederseniz verdiğiniz kaynakta, en çok bakılan bölge, eğitim bölümüdür.

Kendi sitemize uyarlama konusunda dediklerinize tamamen katılıyorum.
Sitenizin okunabilirliğini arttırmak kadar yararlı birşey yoktur. Paragrafsız bir yazıyı ben dahi okumuyorum. Çünkü ilgi çeken bölümün hangi kısımda başlayacağını bilmediğim yazıya bakmam. Başlıksız yazılar bana göre özensiz peşpeşe sıralanmış cümlelerden farksızdır.

İşte aradığım okuyucu!
Aslında korktuğum ve söylenilmesinden çekindiğim konunun ta kendisine değindiniz.
Dürüst olmak gerekirse burada iki ayrı konuyu birleştirmek adına manipüle yapmaya çalıştım.

Bunun sebebi verdiğim bilginin yanlış olması ile alakalı değil, birbirinden ayrı 2 bilgiden oluşmasından kaynaklandı.

Her ikisi kendi ekseriyetinde doğru fakat birleşimleri bir nebze yanlışı gösterir.
İşte bu söylediğim 2. sorunun sebebi de, ilk konudaki bilginin üzerine çok kaliteli birşey ekleyememem :)
Paylaştığım görsel kendi yorumlarımı katmasam tamamiyle doğrudan alakalı fakat kendi yorumlarımı katınca farklı yollara gidebiliyor.

Fakat görsel nerede olursa olsun değerli taştır :)
Yorumun için teşekkür ederim.
MagaraAdami

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com

VipTema VipTema Vip Tema Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Vip Tema Web Tasarım A.Ş.
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad Ö** I**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 704 / 703
  • Ticaret 21, (%100)
Bence sazanlarda olmalı, o yüzden tamda yazının girişine yakın o bölümü gereksiz buldum ben.
Nerde okuduğumu hatırlamıyorum sanırım habercilik sektöründe geçerli, yazılar okuyucuyu birbirine düşürmeli. Birbirine düsürmekten kasıt burada tarafsızlık elbet. Sizinle aynı fikirde de olunmalı, sizin yazılarınıza muhalifte olunmalı veyahut konu dışı içerikten bağımsız üslubunuza, tarzınıza da takmalı.
Not:Yorumum mağara adamına "iste aradığım bu yeah adamım" mesajinizla alaklı.
Makaleniz için ayrıca teşekkürler.

wmaraci
wmaraci

fevzib fevzib WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 396 / 113
  • Ticaret 78, (%100)
Paylaşım için teşekkür ederim, ziyaretçiyi sitede tutma süremiz arttığı zaman doğal olarakta başarılı bir seo çalışması yapmış olacağız. Sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranı azaldığında ise sıralamalarımız kesinlikle yükselecektir.

Google Analytics - Davranış - Sayfa İçi Analytics kısmından kendi internet sitenizin ısı grafiğini gözlemleyebilir ve ziyaretçilerinizin en çok sitenizde hangi kısımlara tıkladığını tespit edebilirsiniz.

Örneğin; bu konuyu okuduktan sonra kendi sitemi incelediğimde uzun zamandır içerik eklemediğim foto galeri ve video galeri kısımlarının oldukça tıklandığını fark ettim. Bu durumda siteme ilgi çekici foto-video galeriler eklersem direk olarak google'dan hit çekmeme yardımcı olmasada siteme giren ziyaretçilerin daha fazla sitede kalmasını sağlayabilirm.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

okanizm adlı üyeden alıntı

Bence sazanlarda olmalı, o yüzden tamda yazının girişine yakın o bölümü gereksiz buldum ben.
Nerde okuduğumu hatırlamıyorum sanırım habercilik sektöründe geçerli, yazılar okuyucuyu birbirine düşürmeli. Birbirine düsürmekten kasıt burada tarafsızlık elbet. Sizinle aynı fikirde de olunmalı, sizin yazılarınıza muhalifte olunmalı veyahut konu dışı içerikten bağımsız üslubunuza, tarzınıza da takmalı.
Not:Yorumum mağara adamına "iste aradığım bu yeah adamım" mesajinizla alaklı.
Makaleniz için ayrıca teşekkürler.

Öncelikle "işte aradığım bu yeah man kamon" gibi sözler benden yana bir üslubu barındırmaz :D

O satırları neden yazdığımı en fazla *** 'daki çok bilmişler anlar.
Bu konuda çok dilim yandığı için artık koz bırakmıyorum kimsenin eline.
Üslubumu yine eleştirenler olabilir. Anlayışla karşılarım. Fakat emeğime saygısızlık etmeye kalkarlarsa, o bilimsel dayanağı da gözlerine sokarım.
Bilim bu kardeşim. Artık bilime de dil uzatırlarsa lal olsun dilleri ne diyeyim :D

fevzib adlı üyeden alıntı

Paylaşım için teşekkür ederim, ziyaretçiyi sitede tutma süremiz arttığı zaman doğal olarakta başarılı bir seo çalışması yapmış olacağız. Sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranı azaldığında ise sıralamalarımız kesinlikle yükselecektir.

Google Analytics - Davranış - Sayfa İçi Analytics kısmından kendi internet sitenizin ısı grafiğini gözlemleyebilir ve ziyaretçilerinizin en çok sitenizde hangi kısımlara tıkladığını tespit edebilirsiniz.

Örneğin; bu konuyu okuduktan sonra kendi sitemi incelediğimde uzun zamandır içerik eklemediğim foto galeri ve video galeri kısımlarının oldukça tıklandığını fark ettim. Bu durumda siteme ilgi çekici foto-video galeriler eklersem direk olarak google'dan hit çekmeme yardımcı olmasada siteme giren ziyaretçilerin daha fazla sitede kalmasını sağlayabilirm.

Tebrikler.Google amcanın ne istediği konusunda fikir sahibisiniz.
Hatta size bir tüyo daha vereyim.
Sitenize koyacağınız görsel bir bulmaca tarzı olursa bu daha iyi olur.
Bir siteme eğlence kategorisi açtığımda bu tarz resimler paylaştım ve ziyaret süresini neredeyse 5 katına çıkarttım.
kahvemi gözmü:

periferal görüş alanı ve yanlış anlaşılmalar: (periferal görüş nedir?)

ve bunun gibi:

Yani içerik içerisine koyacağınız görsel hem içeriğinizi okutmak adına güzel bir reklam hemde insanların üzerinde durup düşünmesi ve ziyaret süresini arttırması için mükemmel bir araç.
fevzib

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com

raggangsta raggangsta WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 12 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Peki konuyla ben de bir yorum yapacağım. SEO dediğimiz şey aslında tamamen yalan. İyi içerik girebilen Editör var, Sosyal Medya'yı iyi kullanan Editör var. Her Web Tasarımcısı, Sosyal Medyacı olamadığı gibi, her SEO'cu da Webmaster olamıyor. SEO dediğiniz zaman Webmaster da olabilmeli, ciddi bir içerik editörü de olabilmeli, Sosyal Medya eğilimlerini de bilmeli. Bu yüzden evet içerik işin %60'ı ancak diğerlerini de tam olarak yalayıp yutmadan bu işte başarı oranı çok düşük maalesef!
looserJack

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

raggangsta adlı üyeden alıntı

Peki konuyla ben de bir yorum yapacağım. SEO dediğimiz şey aslında tamamen yalan. İyi içerik girebilen Editör var, Sosyal Medya'yı iyi kullanan Editör var. Her Web Tasarımcısı, Sosyal Medyacı olamadığı gibi, her SEO'cu da Webmaster olamıyor. SEO dediğiniz zaman Webmaster da olabilmeli, ciddi bir içerik editörü de olabilmeli, Sosyal Medya eğilimlerini de bilmeli. Bu yüzden evet içerik işin %60'ı ancak diğerlerini de tam olarak yalayıp yutmadan bu işte başarı oranı çok düşük maalesef!

Yalayıp yutmaya gerek yok dostum.

Ben ne site sahipleri gördüm 2 kelimeyi bir araya getirecek Türkçe bilgisine sahip olmadan sadece off page SEO ile kafada olan. Aynı şekil spin makaleler.

Sadece içerik ile başarıyı yakalayan da var.

Hepsi tek başına başarıya götürebilir.

Birçok konuda amatör olmaktansa tek bir konuda uzman olmak tüm mesele.

uzayperformans.com

raggangsta raggangsta WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 12 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

terzi312 adlı üyeden alıntı

Yalayıp yutmaya gerek yok dostum.

Ben ne site sahipleri gördüm 2 kelimeyi bir araya getirecek Türkçe bilgisine sahip olmadan sadece off page SEO ile kafada olan. Aynı şekil spin makaleler.

Sadece içerik ile başarıyı yakalayan da var.

Hepsi tek başına başarıya götürebilir.

Birçok konuda amatör olmaktansa tek bir konuda uzman olmak tüm mesele.

Aslında çalıştığım birçok firmada sorun bu. Ya onlar bu kadar kötü içerikle kafadalar biz niye olamıyoruz? diyorlar. Bu tamamen ve kesinlikle çok büyük bir yanlış. Google her geçen gün kriterlerine uymayan kişilere bu siteleri göstermiyor ve her geçen gün bu kafadaki siteler index kaybı yaşıyor. Bunun en büyük örneğini ben rakibimizi takip ederken gördüm. Biz doğru içerik ve kuralına göre oynadıkça google bizim değerimizi görecek ve ona göre yükseltecek. Bugün olmasa da birgün.!

looserJack looserJack WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilişim Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 64
  • Beğeniler 34 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

raggangsta adlı üyeden alıntı

Aslında çalıştığım birçok firmada sorun bu. Ya onlar bu kadar kötü içerikle kafadalar biz niye olamıyoruz? diyorlar. Bu tamamen ve kesinlikle çok büyük bir yanlış. Google her geçen gün kriterlerine uymayan kişilere bu siteleri göstermiyor ve her geçen gün bu kafadaki siteler index kaybı yaşıyor. Bunun en büyük örneğini ben rakibimizi takip ederken gördüm. Biz doğru içerik ve kuralına göre oynadıkça google bizim değerimizi görecek ve ona göre yükseltecek. Bugün olmasa da birgün.!

Umut güzeldir hocam :) ama google hak ettiğine hakkınıda vermiyor, bununda birçok örneği var, ironik bir durum yok matematiksel herşey, ama gelişen algoritmalar ve hileler karşısıda asıl işi zor olan google bence, düşünsene bir şablon sayfasının tamamen göbeği olan makale içeriğini kriteri olabiliyor artık ( önemli derecede )karpuzun göbeği gibi.

Sağlık sitelerimden bir tanesine örnek vereyim,panelde 2000 konu hazırda tarihleri sıralanmış bekliyor ve günlük 5 konu yayımlıyor,güzelce herşeyini otomatiğe bağladım, sosyal paylaşımları vs vs.. Kesinlikle link alımı yapmadım ve siteyi unuttum, daha bugün aylar sonra kontrol ettiğimde arama hacmi 100 milyon olan bir kelimede ilk sayfaya çıkmışım, önümdekiler uzman tv hürriyet vs vs..

Ama domaini daha uyumlu,sunucusu perfect,teması number one olan ve asıl önemsediğim peyder pey link çalışmaları yaptığım site kaplumbağa misali..

Şunu anladım bi siteyle çok uğraşıyorsun link çalışmaları vs vs.. Olmuyor kardeşim :) Sitenin içeriği dolu ve özgün değilse aldığın linkin önemi ne.Siteyi düzenli besle, özgün içerik ekle, faydalı bilgi sun,site hızını uçur, konuyu açan arkadaşın dediği gibi görseller ve başlıkları ayarla bırak kendi haline.Zaman kaybetmeyiz en azından.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al