wmaraci reklam

SEO aslında bir yalan mı?

73 Mesajlar 10.656 Okunma
wmaraci reklam

KAS KAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad i** K**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 40, (%100)
SEO konusuna sacmalık diyen sacmalıyordur. SEO derken konuyu iyi anladıgınızı sanmıyorum. Cok basit sekılde sitenin içini sıte acılıs amacına uygun duzenlemen lazım. Bu en basıt hali, burada devreye işte iyi SEO bilen girer ve malum şeytan ayrıntıda gizlidir. Botlara uygun içerik oluşturur. Site içini yapmazsanız site dışında yaptıklarınız uzun vadeli olmaz veya cok para harcarsınız dış baglantılar ıcın. İç ve dış olmazsa olmazdır. Bu SEO konusu da en temel konu olan paraya dayanır. Paran varsa herseyi en iyi sekılde yaptırırsınız. 3 kurusa aldıgınız backlınkten bısey beklemek zaten hayalcılıktır.

wmaraci
reklam

NailUzun NailUzun Search Engine Optimization Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Search Engine Optimization
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 1 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
SEO yalan değil bence yanlış anlaşılıyor.
Backlink dediğiniz kavram aslında insanların sizi kaynak olarak göstermesi yani size referans olmasıdır. Hanginizin sitesini gerçekten insanlar kaynak olarak gösteriliyor ? Örneğin film siteniz var. Gerçekten bloguna yazan birisi var mı şu yazıyı ? "Dün The godfather filmini izledim gerçekten ömrümde izlediğim en iyi filmdi isterseniz tıklayarak izleyin donmadan izledim" v.s yazılarda bulunulmuş mu ?
Veya sosyal medyada gerçekten paylaşıldınız mı ? Yoksa fake hesaplardan kendiniz mi paylaştınız ? Bunları biraz önemsemek gerekir diye düşünüyorum.
Bir konuda şu aynı içeriği siz blogunuzda veya 2 aylık bir sitenize girdiniz. Fakat donanimhaberdede var google sizin 2 aylık sitenize güvenip neden önde çıkartsın ? Amaçları kaliteli içeriği kullanıcıya sunmak ? Ama yılların donanım haberi var.

Yazım yanlışları için özür diliyorum. Mobilden yazıyorum.

SEO Uzmanı - Güzel projelerinize hosting sponsoru olabilirim.

emre57 emre57 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh. Öğrencisi
  • Konum Konya
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 57 / 38
  • Ticaret 9, (%100)
Valla ben hak veriyorum.Çünkü bende mağdurum.Yani ne yaparsam yapayım olmuyor.Makale okuyorum,Video izliyorum.Sonuç aynı illaha paraylamı yaptırmak gerekiyor :S

ejder024 ejder024 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Barmen
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Burda bu yazıyı okuuyup seo nun ne olduğunu ve nasıl işlediğin öğrenmeleri için bir tavsiyede bulunacağım tabiki bu benim kendi şahsi düşüncemdir.Seo nun ne olduğunu nasıl işlediğin sakın öğrenmeye çalışmayın.Sadece kafanız karışır.En iyi seo seo bilmemektir.
Picef

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Picef Picef Doğru Bilgi Kutsaldır Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 5 / 27
  • Ticaret 0, (%0)

ejder024 adlı üyeden alıntı

En iyi seo seo bilmemektir.

Evet katılıyorum. Bunu tecrübelerim ile de destekliyorum. Bir sitemde hiç seo yapmadığım halde ilk sıraya geldiğini gördüm. Bu sitemde site haritası dahi oluşturmamıştım.

Sitenin tahminimce en büyük artısı, ziyaretçilerin uzun süre sitede kalmalarıydı. Doyurucu ve sade bilgi sunuyordum. Yıllardır piyasada olan siteler bile kelimelerinde benim altımda seyrediyorlardı. Tabi bu sıradan bir projeydi ve iki yıl sonra vakit ayıramayarak, site zirvedeyken kapattım. Şu anda çok daha iyi konuma gelebileceğim bir proje üzerinde çalışmaktayım. Konuyu dağıtmadan devam etmek gerekirse...

Kişisel fikrim olarak seo;

Ziyaretçilerin sitede geçirmiş oldukları süre ile doğru orantılıdır. Eskiden bir takım etiket, backlink gibi yollar ile öne çıkılabilirken, artık işe yaramamaktadır. Öyle gibi görünse de uzun vadede hüsranla sonuçlanacaktır.

Arama motorları akıllandılar. Özellikle de Google artık oldukça kurnaz davranıyor bu konuda. Gözlemlerim sonucunda, Alexa ve backlinkin artık seo anlamında değersiz olduğunu düşünüyorum. Bu iki seo unsuru da kötüye kullanılabileceğinden, Google'ın ilgisini çekmeyecektir.

Sosyal medya önemini koruyor. Tabi bu durumda etkileşim çok önemli. Yani sitenizdeki içerikleri sosyal medyada ziyaretçilerin paylaşmasını, yorumlamasını, beğenmesini ve önermesini sağlamanız gerekmektedir.

Üzerine basarak ifade etmek istediğim bir diğer husus da, seo konularına çok fazla zaman ayrılmaması yönündedir. Bunun yerine içerik üretmek çok daha iyi bir seo adımıdır. Backlinke ayırdığınız bütçeyle, Google ya da Facebook'da reklam vermeniz, siteniz açısından daha kârlı olacaktır.

Son olarak, seoda her söylenene inanılmamasını salık veririm. Sebebine gelince, rekabet her alanda o kadar çok kızıştı ki, artık rakipler öne çıkmak için ellerinden ne geliyorsa yapabiliyorlar. Bazıları sırf rakiplerinin önüne geçebilmek için seo sitesi açarak yanlış bilgi dağıtabiliyorlar.

Bir ek daha yaparak bu konudaki yorumumun sonuna gelmek isterim.

Siteleri çok fazla sorgulamamak kanımca Google'ın ilgisini çekiyor. Şöyle ki, diyelim sitenizi günde defalarca Page Speed Insights aracında sorguluyorsunuz. Google'da tahminimce şöyle düşünecektir algoritma olarak;

'Bu adam sitesini günde onlarca defa benim servisimi kullanarak sorguluyor, demek ki amacı seo yaparak ön plana çıkmak. Öyleyse bu kişi ziyaretçi için değil, kendi için çalışıyor' diyerek sitenizin karnesine -1'i yazacaktır. Fakat hiç sorguyla falan işi olmayan kişinin sitesine de bakarak, 'Bu sitenin sahibi, seo ile vakit kaybetmiyor, demek ki gerçekten ziyaretçi odaklı çalışıyor' diyecek ve değerlendirme hanesine +1 ekleyecektir.

Tabi bunlar kişisel düşüncelerimdir. Bu tür algoritmaların çözülmesi hatta varlığı bile tartışma konusudur.

Bütün seo teknikleri eskiyebilir ama ziyaretçinin sitede geçirdiği sürenin etkisi daima varlığını koruyacaktır bence. Değerli vaktini ayırıp okuyan kişilere teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Doğru Bilgi Kutsaldır

Erobee Erobee WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 55 / E
  • Meslek Özel sektörde yönetici
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 1, (%100)
Benim de yüksek rekabetli bir sektörde e-ticaret sitem var. İlgili anahtar kelimede 2.sayfada çıkıyorum. Aynı zamanda site içi blogum var ve sürekli özgün içerik paylaşıyor, sosyal medyada yayınlıyor, günlük 500-1000 arası tekil ziyaretçiye ulaşıyorum. Anahtar kelimelerim, başlıklarım vs.herşey googleın istediği gibi. Ancak ilk sayfadaki sitelere baktığımda bariz seo hataları olan siteler birbirleriyle yarışıyorlar. Sonra bir site peyda oluyor site içi seosu ağlanacak durumda, 3-5 backlinki var, içerikleri kopya, alexası 5m. title bile hatalı yazılmış vs. bunlara rağmen siteyi bayrak gibi 1.sıraya çakıyorlar. Nasıl oluyor bu iş? Bir fikri olan var mı?

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
SEO bir pazarlama stratejisidir. İhtiyaçları veya lüksleri doğrultusunda belirli ürünleri isteyen kitleler var oldukça pazarlar varlığını devam ettirecek ve yenileri de bunlara eklenecektir.

Ürünün, hizmetin ve yenilikçi bilginin olduğu yerlerde, kitlelere duyulma ihtiyacı doğduğu anda pazarlama stratejileri de kendini göstermeye başlıyor.

SEO işine bu şekilde bakmayan arkadaşlar için evet SEO (o arkadaşlarımızın anladığı kadarıyla) tamamen yalan. :)

Bu işi rekabetli alanlarda dahi birkaç imlemeyle çözebileceğini iddia eden sözde seo uzmanlarının varlığı nedeniyle, ülkemizde gerçek SEO kavramı, anlamını yitirmektedir.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

gencolusum gencolusum Güç işLerin zoraki adamı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek eLeman
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 13 / 43
  • Ticaret 18, (%100)
Türkiye' de okumaya verdiğimiz önemi düşünün. Yazdığınız özgün makalelerin benzersiz olması ve % 30 cümlelerin anlamlı ve kısa olmasını şart edinin!

Makalenizin hızla tepelere çıkmasını mı istiyorsunuz?

Sosyal medyada ve blog sitelerinde, Makalenize özgü bir paragraf (kısa özet) oluşturun ve linklemeyi, "Okumaya devam edin" "Detaylı bilgi almak için tıklayın" gibi kelimelere yoğunlaşarak yapın. Linkleyeceğiniz makalenin bir benzeri sitenizde halen yayınlanıyor ise, yayınlanan makalenizi linkleyin. Ve o makalenin altında, Son düzenlemeleriyle yeni güncel makalemiz şuradadır diyerek bir link çıkın, yeni makalenize...

Elbette link almak da değerli, sitenizin index hızı yavaş ise, makalenizi anasayfada yayınlamadan önce Google' ye index aldırın. Sonra anasayfada görüntülenmesine izin verin. Makalenizi çalanlara karşı bir şeyler düşünün.

İnternette bilgi paylaşıyoruz. ve web sitemizi eğitim kitabına dönüştürmeliyiz.

Şunu da tecrübeme dayanarak söylüyorum. Site yükseltmek için okuduğumuz ve anlatılanların çoğu sitelerime zarar verdi.. Siteniz ne şekilde hitlendirdiyseniz, bir sonraki ayda daha fazlasını yapmalısınız ve + + + devam etmeli.

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı & FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1041
  • Beğeniler 73 / 328
  • Ticaret 12, (%100)
Merhabalar,

Seo konusuna değinmeyeceğim pekte bilgim yoktur ufak tefek bildiklerim dışında birşey bilmiyorum seo konusunda ama yorumları okudum ve kendi tecrübelerime dayanarak söylemek isterim ki seo yalan ve bana göre önemli olan kullanıcıdır, kullanıcı olmadan ilerlemek, yükselmek olmaz... Kullanıcı sitende paylaşım yapar,sitende yorum yapar ve vakit geçirirse sende o kadar kazanırsın ama okuyucun olmadan,makalelerine görüş bildirmeyen kitlen oldukça istediğin kadar seo lakırtısından yap fayda olmaz :)

Tonlarca para yatırıp, seo çalışması yapan kişilerden öndeyim sitem 4 aylık bir site olmasına rağmen bazı kavramlarda yıllarca açık olan sitelerden ve seo çalışması yapılmış sitelerden üst sıralarda çıkıyor...

Bazı arkadaşlar sosyal paylaşım sitelerinde konularınızı vs paylaşın demişte pekte etkisi olmuyor bana göre 10 bin beğenisi olan facebook sayfalarında sitemden birkaç tane konu paylaşmasını istedim fakat ne google'de makelem öne çıktı ne de backlink olarak geri dönüş aldım sadece alexa değerimi etkiledi oda siteye giren kişilerden dolayıdır...

Sitemin facebook,twitter,google+, youtube kanallarında tek tek konularımı paylaşıyorum konuların hepsini yazmıyorum giriş kısmını yazıp konu linkini ekleyip yayınlarım günümün 2,5 -3 saatini buna arıyorum sonuç ne sıfır...

Seo kitabı satın alıp içinde yazılanları anlatılanları okudum ve uyguladım ve seo araçlarında yüksek değerler alıyordum iyi dedim bu beni yükseltecek diye düşündüm 3 ay geçti yükselmeyi beklerken düşüşler yaşadım...

Sonra donanımhaberde bir konu açıp bu durumu sordum neden böyle oluyor bir fikri olan var mı diye gelen cevaplar genellikle içerik artıkça google sıralaman değişir ve google'ın gözünde gelişmekte olan site olarak algılanırsın ve senin yerine gelişmiş siteyi öne çıkartır dediler.

İlk açıldığım zaman tamamen kendi yazmış olduğum konu google de 1.sırada çıkan sitem şuan 4 ay oldu 2.sayfanın ortalarında yer alıyor...

Bunun nedeni ise benden sonra aynı konuyu büyük sitelerinde paylaşmış olması ben ne kadar özgün olursam olayım, ne kadar seo çalışması yapsam dahi google'ın gözünde gelişmekte olan siteyim ve benim yerime gelişmiş siteleri ön plana çıkartıyor...

1 yaşında ki çocukla 4 aylık bir çocuğun gücü eşitmidir değildir buda o misal :)

wptreni.com |  Wordpress Blogu

gencolusum gencolusum Güç işLerin zoraki adamı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek eLeman
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 13 / 43
  • Ticaret 18, (%100)
Marka tescil yaptırır gibi, kullanıcıların aklında kalan, markalaşan bir domain seçilmesi, internet sitesi kuracak kişinin ilk adımı olmalı.

- Konu arayan birini düşünün, sitenizde o konuyu daha önce bulmuş ve okumuş, tekrar okumak istiyor..
Arama Terimi : adomaina bkonub

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al