wmaraci reklam
lidertakipci

Seo için Domain Adı Karasızlığı

13 Mesajlar 2.249 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Hayırlı geceler.
Yeni bir kaç site yapacağım doğrudan bir ürün tanıtım ve satışı. Örnek olması için "tantuni" kelimesini ele alacağım.
Şuan bu kelimede (uyarı bu kelime sadece örnek) .com .net gibi tüm uzantılar dolu.

Sorularım şunlar.
1- .com .net dolu olduğu için tantuni.club veya tantuni.center alsam nasl olur? Google sıkıntı yapmazsa bence güzel durdu. yani tantuni merkezi veya tantuni klubü gibi manaları olacak domainlerin ve bence güzel. Ama google ne der bilmiyorum.

2-.club veya .center yerine .gen.tr veya .web.tr nasıl olur. com net org hep dolu ama gen.tr boş bunu alsam nasıl olur. Google ne dre bilmiyorum ama tantuni.gen.tr pek hoş değil gibi.

3. Benim siteye konyaya hitap edecek ama tantuni kelimesi pek de zor bir kelime değil. Eğer tantuni kelimesinden hit alırsam konya içi veya dışı bana faydası tartışılmaz derece de iyi olur.
şimdi ben tantunikonya.com mu alsam yoksa tantunii.com mu alsam. Yoksa tantuni.gen.tr mi alsam. aslında biraz da kararsızlık şuradan geliyor. doğrudan keyword almak için bir yol bulup almak mı iyi olur yoksa keywordün yanına yerel bir isimle mi alsam iyi olur ?
Bu konu kafamı çok karıştırdı.

tantunikonya'yı bile seçsem .club veya .center bana çekici geliyor. Ne dersiniz ?

wmaraci
reklam

iCloud iCloud Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrencilik
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 0 / 24
  • Ticaret 2, (%100)
google açısından bir sorun olacağını düşünmüyorum fakat akılda kalıcığı tartışılır

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
:)

iCloud adlı üyeden alıntı

google açısından bir sorun olacağını düşünmüyorum fakat akılda kalıcığı tartışılır

Oldu mu ama ben upuzun yazdım kısacık cevap verdiniz ? Cevapladığınızın yanında cevaplamadığınız bir kaç sorum daha vardı :)

iCloud iCloud Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrencilik
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 0 / 24
  • Ticaret 2, (%100)

kendoka adlı üyeden alıntı

Oldu mu ama ben upuzun yazdım kısacık cevap verdiniz ? Cevapladığınızın yanında cevaplamadığınız bir kaç sorum daha vardı :)

Cevaplamadığım iki sorunun cevabı zaten sizde yatıyor domain ve uzantıyı siz seçmelisiniz domain içerisinde tantuni geçmesede keywordlerinizle güzel bir seoyla özgünlükle tantuni kelimesinde sıralanabilirsiniz yani uzantı domain sizin kararınız akılda kalıcı alışa gelmiş uzantılar sizin için şu anlık daha kârlıdır

wmaraci
wmaraci

ototasarruf ototasarruf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Web Tasarım & Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 39 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Şahsen .clup, .center gibi uzantılar yerine tantuniclup.com tercih ederim.
tantunukonya.com gibi ek kelimelerle bence kendinizi bölgesel olarak sınırlandırmak sadece Konya'nın tantunicisi olmak yerine Türkiye'ye hitap edin. Örnek kelimeniz tantuni olduğu için ana kelimenizi bilmediğim için düşüncelerim bu yönde.
İçerik ağırlığınız tantuni üzerine oluşturulacaksa zaten title ve description meta etiketleri o kelimelerde sizi ilk sayfada çıkaracaktır.
cmyuksel

kişi bu mesajı beğendi.

"Fikirlerin çarpışmasından hakikat ışığı doğar"

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

ototasarruf adlı üyeden alıntı

Şahsen .clup, .center gibi uzantılar yerine tantuniclup.com tercih ederim.
tantunukonya.com gibi ek kelimelerle bence kendinizi bölgesel olarak sınırlandırmak sadece Konya'nın tantunicisi olmak yerine Türkiye'ye hitap edin. Örnek kelimeniz tantuni olduğu için ana kelimenizi bilmediğim için düşüncelerim bu yönde.
İçerik ağırlığınız tantuni üzerine oluşturulacaksa zaten title ve description meta etiketleri o kelimelerde sizi ilk sayfada çıkaracaktır.

şimdi çok küçük bir kesim googleda "tantuni konya" diye arama yapıyor ve benim ürün satacagım kesim bu kesim. ve bu kelimede en hızlı çıkış yapacağım domain direk tantunikonya.com olur diye düşünüyorum.
tantunicim.com u alsam acaba tantunikonya.com kelimesindeki gibi kolay bir şekilde "tantuni konya" aramsında çıkış sağlayabilir miyim. mevzu bu yani .
bir alan adı alırken her zaman ileriye dönük markalşma değeri yüksek kelime seçilir. ama burada olsuğu gibi tek ve direk keyword anahtar kelime(tantunicim) mi uygun olur yoksa 2 kelimelik bir domain (konyatantuni,tantuniseverler,hayditantuniye) mi uygun olur. evet tek kelime olarak bir anahtar kelimede cıkmak için tek kelime domain uygun olabilir. yani tantunicim.com "tantuni" kelimesi için uygun olur. ama benim şimdilik asıl ihtiyacım konya tantuni kelimesinde çıkmak. işte tam burada kararsız kalıyorum.
club ve center uzantılarını doğrudan eleyeyim sizce?

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 39 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Alan adı her ne kadar önemli bir faktör olsa da ilk sayfa da gelmek için yeterli bir kriter değildir. Sitenizin tasarımı, içeriği, link yapısı, genel kategoriler yerine tek kategori üzerine açılmış olması, meta etiketleri, özgünlüğü, arşivi, görsel etiketleri, meta tagları, backlink sayısı, sosyal medya popülerliği, vs... eksiksiz yerine getirilmelidir. Rakiplerinizden ne kadar iyiyseniz o derecede arama motorlarında tercih sebebi olursunuz.

Örneğin aşağıdaki alan adlarını google da inceleyiniz. Kilit domaine sahip oldukları halde Google ilk sayfada yoklar.
perde (perde.com)
video (video.com)
döner (doner.com)
ipad (ipad.com)
kuru fasulye (kurufasulye.com)
moda (moda.com)
Ayrıca Google lokal aramalara ağırlık vermeye başladı. Yani Konya'da oturan bir vatandaş herhangi bir kelimede arama yaptığında ilk olarak Konya'daki siteleri listeliyor. Emin olun sitenize özen gösterirseniz Tantuni Konya da çok rahat ilk sayfada listelenirsiniz. Bu yüzden alan adınıza konya eklemeniz çokta şart değil.

poyraz4111 poyraz4111 Yardımsever Kimlik Onayı
  • Üyelik 09.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yardım
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 449
  • Beğeniler 6 / 105
  • Ticaret 7, (%100)
Anahtar kelime önemli ama, com' u ileri vadede tek geçerim.

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 39 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Son olarak eklemek istediğim;
Sitenize Google Map oluşturun. Lokasyon aramalarda Google, Google Map'ı dikkate almaktadır. Arama yapılan bölgedeki en yakın seçenekleri bu sayede listelemektedir.

KAS KAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad i** K**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 40, (%100)
tantunikonya al ;)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al