wmaraci reklam

Web Sitesi Açmadan Önce Okuyun

4 Mesajlar 1.111 Okunma
wmaraci reklam

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar uzun süredir forumda bir şeyler paylaşmadığımı düşündüm. Bu yüzden yeni web sitesi açacak arkadaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle şunu belirteyim yeni sitelerin açılması, birbirine benzeyen sitelerin çoğalması kaliteli sitelerin yıldızının daha çok parlamasını sağlıyor. Her önüne gelenin web sitesi açmasını eleştirmiyorum. İnsanların kendi hakkıdır. Beni asıl üzen şey bilinçsiz olarak açılan web siteleri. Web sitesi açacaksanız bence ilk yapmanız gereken daha önce yapılmamış bir işe imza atmaktır. İyi de böyle bir şeyi bulmak çok zor. Hayır değil !

Unutulan bir şey var küçük ayrıntılar. Yani yapılmış bir projeye öyle bir ek yaparsanız ki asıl projeyi geride bırakabilirsiniz. Öyle bir forum açarsınız ki hiçbir forumda olmayan bir özellik olur. Kısa sürede gelişirsiniz. Wm aracını örnek verelim. Normal bir forum sitesinden ayrılan bir özelliği vardı. Webmasterler için pratik araçlar sundu. Bu farkı olmasaydı wm aracının bu kadar gelişmesi çok ama çok zordu.

Belirli amaca ve yönelik web siteleri açılmıyor. Her konuda bilgiler barındıran bir web sitesine değil belirli bir alana yönelik o konuyu derinlemesine işleyen web sitelerine ihtiyaç duyuyoruz.

Blog siteleri hakkında bir iki şey söylemek istiyorum. Geleceğinin olduğuna inanmıyorum. Neden? İhtiyaca yönelik değil. Okumayı zaten sevmeyen bir milletiz siz ne kadar kaliteli yazılar yazarsanız yazın belirli bir kitleye ancak hitap edebilirsiniz. Günlük milyonlarca kişinin girmiş olduğu sitelerde bile köşe yazılarının okunma oranları yerlerde sürünüyor. Bu konuda araştırmalarda var okursanız ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Blog yazarları bir süre sonra işte kimse okumuyor, ziyaretçi sayısı az diye bloglarına çuvala saman basar gibi ne varsa dolduruyor. Sonuç yeni bir çöp sitesi.

Burada yazdığım birçok hatayı ben de zamanında yaptım. İlk açtığım siteye hiç alakası olmadığı halde bitki sözlüğü eklemiştim. Bugün ne kadar saçma bir iş olduğunu gülerek hatırlıyorum. Benim yaptığım bu hatayı şimdi de bir çok arkadaşımız yapıyor. Üniversitelerin sitesinden aldığı tanıtım yazısını kendi sitesine olduğu ekleyip site geliştirme çabası içerisinde olan arkadaşlarımız var.

Bir sitenin içeriğinin çok dolu olması o sitenin çok ziyaretçisi olacağı anlamına gelmez !!! Web sitesinin ihtiyaçları karşılaması başarının temel anahtarı. Kendimi web sitesi olmayan bir ziyaretçi olarak düşünüp girdiğim siteler beni memnun etmiyor. İşin içinde olan biri olarak o yazının google arama sonuçlarında çıkması için doğol olmayan bir şekilde eklendiğini çok rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bunu google görmemesi imkansız. Şunu hiçbir zaman unutmayın. Yazdığınız veya eklediğiniz bir yazıyı ziyaretçi okuğunda memnun olacak mı?

Web siteniz varsa seo işine merak salıyorsunuz. İlk zamanlar seo işinin sadece programları olduğuna bu programları kullanan insanların seo uzmanı olduğunu düşünürdüm. Doğru işler yaparsanız Allah mutlaka size bir yardımcı gönderiyor. İnternette bir arkadaşla tanıştım. O olmasaydı bugün imzamdaki site hiçbir zaman olmazdı. Çok yoğun olmasına rağmen bana her zaman, zaman ayırmıştır. Gecenin bir saati tutturdum. Bu kadar şirkete bu hizmeti veriyorsun neden benim siteye de bir şeyler yapmıyorsun. Bir site adresi verdi. Bu site de ilk kurulduğunda benden yardım istesi dedi. İncele.... Onlıne 50 bin ziyaretçi gecenin 3'ü. Vay be dedim adamlar ne biçim seo çalışması yapmış?

Hayır dedi. Seo çalışması yapmadılar. Ne yani bunlar backlink paketi almadılar mı? Farklı yerlerde tanıtım yazıları yazıp link almadılar mı? Yok dedi... Bu insanların yaptığı tek şey tamamen kendi yaptıkları yemekleri, resimlerini bile kendileri çekip eklediler. Ama dedi bu hemen olacak iş değil. Bak bu site 5 senelik.

Yani özgün, güçlü içerik ekleyen site sahipleri hemen sonuç almayı beklemeyin. Eee ben sürekli özgün ve güncel içerik ekliyorum gelen giden yok demeyin. Burada şu çok önemli eklediğiniz şey acaba aranıyor mu merak ediliyor mu? Kendi sitemden bir örnek vereyim. Sitede öyle araştırmalar var ki ama kimsenin bakmadığını görüyorum. Neden önemsiz mi? Hayır ama insanlar bilmiyor ki bu konuyu arasın merak etsin bulsun.

Zaman geçti ben de Türkiyedeki seo sitelerinin yazdıklarını önemseyip backink işine el atayım dedim. Halkbilimci olunca zaten araştırma yeteneğiniz çok fazla oluyor. Ciddi anlamda araştırma yaptım. Çin sitelerindeki seo yazılarından tutunda rus sitelerine kadar birçok yazıyı çevirip okudum. Pr değeri yüksek bir liste buldum. Pr değeri 8 ve 9 arası değişen bir listeydi. Kendi kendime dedim ki tamam buraya sitelerimi eklersem tek rakibim Türk Hava Yolları.... Arkadaşa listeyi gösterdim bu işe yaramaz dedi. Kestirdi attı. Bu listeki siteler wiki siteleriydi. Benim elimde bu liste olduğunda Türkiye'de hiçbir sitede wiki paketi satılmıyordu. Hatta hiçbir sitede bu konuda tek bir yazı bile yoktu.

Araştırmalarıma devam ettiğimde (Yabancı Siteler Genelde) doğal yollarla seo çalışmalarının çok önemli olduğunu gördüm. Mesela şöyle ifadeler vardı. Pr değeri yüksek olabilir fakat o site sana niye link versin. Çünkü senin sitenle alakası yok. Bundan sonra zaten benzer içerikli sitelerden linklerin önemli olduğuna yönelik güncellemeler geldi.

Çevremde çok sağlam insanların söyledikleri, benim araştırmalarım sonucunda yaptığım tek şey şu; Eklediğim hiçbir şey başka site olmayacak. Ben içerik eklediğimde google diyecek ki bu bizde yoktu.

Çok önemli bir konuda siteye içerik eklerken raste gele eklenmemesi. Bu işin ayrıntıları ben çok ama çok sonra öğrendim. İnşallah bunu da bir yazı konusu yapacağım.

Bu uzun yazıyı şöyle bitirmek istiyorum.

Emek harcayın yoksa lezzetli yemekler yapamazsınız. Günümüzde en değerli şey bilgiyse bundan daha önemli bir şey daha varki o bilgiyi kullanmak. Bilginizi tecrübenizi artırmaya bakın.

Burada yazılanlar doğru olabilir, tartışılabilir, eksikleri olabilir fakat benim tecrübelerim bunlardır.

Saygı ve sevgilerimle. Tek solukta yazdım inşallah tek solukta okursunuz
NovaCep Atakan lodos

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

umutr umutr Project Development Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Digital Marketing
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 113 / 146
  • Ticaret 78, (%100)
Güzel bir anlatım olmuş , elinize sağlık.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Elinize sağlık.

Web sitesi açacaksanız bence ilk yapmanız gereken daha önce yapılmamış bir işe imza atmaktır.

Çok doğru..

Güzel ilerleyen bir site görülür, hemen onun "çakmasını" açayım, farklı bir uzantısını alayım mantığı işliyor maalesef birçok kişide.

Bu beni üzüyor. İsim size ait olsun, isminizin anlamı olsun.. Tabi eğer ileriye dönük ciddi düşünüyorsanız.

Birşeylerin çakmasını, orasına burasına ek ekleyerek alıp site açmak yerine kendi ürettiğiniz şey her zaman daha iyidir. Sırf tutmuş bir siteye benzer site açacam diye saçma sapan sloganlar ortaya çıkıyor bir de maalesef.
Mert Kahveci

kişi bu mesajı beğendi.

Mert Kahveci Mert Kahveci www.mertkahveci.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 63 / 32
  • Ticaret 0, (%0)

Atakan adlı üyeden alıntı

Elinize sağlık.

Çok doğru..

Güzel ilerleyen bir site görülür, hemen onun "çakmasını" açayım, farklı bir uzantısını alayım mantığı işliyor maalesef birçok kişide.

Bu beni üzüyor. İsim size ait olsun, isminizin anlamı olsun.. Tabi eğer ileriye dönük ciddi düşünüyorsanız.

Birşeylerin çakmasını, orasına burasına ek ekleyerek alıp site açmak yerine kendi ürettiğiniz şey her zaman daha iyidir. Sırf tutmuş bir siteye benzer site açacam diye saçma sapan sloganlar ortaya çıkıyor bir de maalesef.

Evet, kesinlikle haklısın. Sırf bu yolda ilerlemeyeyim diye 2 yıldır sağlam bir proje düşünüyorum :P
Atakan Asklepion

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al